Clara Amram

Evde güzellik

Yaz bitti. Ne kadar korunsak da, saklansak da cildimizi güneşten tamamen sakınamadık. Bazen bilerek bazen bilmeyerek, hakkımız olan keyifleri sürmek için zaman zaman onu güneşin önüne attık. Şimdi doğal bakım zamanı…

Clara Seren AMRAM

Clara Seren AMRAM

Dünya üzerinde dikilmiş olan en güzel kıyafet, insanın cildidir ama elbette ki toplum, bundan biraz daha fazlasını istemektedir.” Samuel Clemens (Mark Twain)

Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır! Cildimize iyi bakmak da sağlıklı olmanın bir parçası… Doğru beslenerek, düzgün bir şekilde egzersiz yaparak, dinlenerek ve temel hijyen gerekliliklerini yerine getirerek, yapmamız gerekenlerin yarısını zaten yapmış oluyoruz. Ancak iş bununla bitmiyor. Cildimizi, güneşin ultraviyole ışınları, hava kirliliği ve solaryum gibi çevresel tehditlere karşı da korumamız gerekiyor. Cildimizi şımartmak, piyasada satılan en pahalı ürünleri uygulamamız gerektiği anlamına gelmiyor. Tabiat Ana bize, sahip olduğumuz cilt türüne göre, haricen kullanabileceğimiz geniş bir mucizevi gıdalar yelpazesi sunuyor. Evde gerçekleştirilen yüz bakımı, son derece etkili, göreceli olarak masrafsız ve çok eğlenceli olabilir. Bir karışım hazırlarken, her zaman en taze malzemeleri kullanın. Doğal malzemeler kullandığımızda, yüzümüze ne sürdüğümüzü tam olarak bilme olanağına da sahip oluyoruz. Hijyen konusunda çok dikkatli olun. Ellerinizi su ve sabunla yıkayarak işe başlayın ve sonra da kullanacağımız ekipmanları yıkayın. Üzerinde çalışacağınız bütün yüzeylerin de son derece temiz olması gerekiyor. İhtiyaç duyacağınız ekipman ise bir çatal, bir kaşık, bir karıştırma kabı ve (daha yumuşak bir karışımı tercih etmeniz halinde) bir blender ya da mutfak robotu. İyi eğlenceler!

Banyonun sihri
Haftada en az bir kere, uzun ve rahatlatıcı bir banyo yapın. Birkaç mum da yakarak, bütün atmosferi düzenleyin. Suya, lavanta ya da sandal ağacı yağı ilave edin. Rahatlatıcı bir spa müziği çalın. Gözlerinizin üzerine koymak için salatalık dilimleri hazırlayın. Bir yandan da sarı papatya çayınızı yudumlayın. Rahatlayın.

evde-guzellik-3En etkili doğal yüz maskeleri
ELMA MASKESİ
Malzemeler
1 adet küçük kırmızı elma
1 çorba kaşığı bal
1 yumurta sarısı
1 çorba kaşığı elma şarabı ya da şarap sirkesi
3 çorba kaşığı badem yağı (kuru bir cilde sahipseniz, bunun yerine jojoba yağı da kullanabilirsiniz)

Elmanın yarısını rendeleyin, diğer malzemelerle karıştırın. Temizlenmiş olan, gevşek haldeki yüzünüze uygulayın. Şimdi, gözleriniz kapalı bir halde gevşeyin ve bırakın. Enzimler, cildinizin içine işlesin ve cildinizi daha da güzelleştirsin!

evde-guzellik-4ANANAS MASKESİ
Malzemeler
2 dilim taze ananas
2 çorba kaşığı bal
Ananası püre haline getirin, balı ilave edin ve karıştırın. Karışımı 20 dakika cildinizin üzerinde bırakın. Ananasın, cansız cilt katmanlarının dökülmesini ve cildin canlanmasını sağlayan özellikleri var. Ayrıca canlı dokular üzerinde büzücü etkiye sahip.

PAPAYA MASKESİ
Malzemeler
½ adet papaya
1 adet yumurtanın beyazı
Papayayı püre haline getirin, çırpılmış yumurta beyazıyla karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekleyin. Papaya, ölü hücreleri ve kiri temizlemeye yarayan, papain adlı bir enzim içeriyor. Yumurta beyazı ise cildi sıkılaştırıyor ve canlandırıyor.

NOHUT MASKESİ (Yağlı ciltler için)
Malzemeler
2 çorba kaşığı leblebi tozu
½ çorba kaşığı zeytinyağı
½ çorba kaşığı limon suyu
Tüm malzemeyi karıştırıp temiz cildinize uygulayın. Kuru ya da normal ciltler için limon suyunun yerine yoğurt kullanın.

AVOKADO MASKESİ
Malzemeler
1 adet avokado
1 çay kaşığı limon suyu
1 adet yumurtanın beyazı
Avokadoyu ezerek püre haline getirin. Yumurtayı ve limon suyunu karıştırın. Bunları iyice çırpın ve güzelce temizlenmiş olan, tamamen gevşek haldeki yüzünüze uygulayın. Bu maske, içindeki yumurta beyazı ve limon sayesinde yağlı ciltler için yararlı olmanın yanı sıra, içindeki avokado sayesinde kuru ciltler için de uygundur. Eğer yüzünüz çok kuruysa, 3 damla sarı papatya özü yağı ve 1 çay kaşığı bal ilave edin.

evde-guzellik-5

Yoğurt maskeleri
Yoğurt, o kadar muhteşem bir gıdadır ki! Her gün tüketildiğinde, vücudumuzun hem dışında yarattığı büyük ve olumlu değişimi artırmak için cildinize ya da saçınıza da uygulayabilirsiniz.

HASSAS YA DA TAHRİŞ OLMUŞ CİLTLER İÇİN

Malzemeler
1 küçük kase doğal yoğurt
2 çay kaşığı bal
2 çay kaşığı yulaf unu
Tüm malzemeyi karıştırın. Temizlenmiş, gevşek haldeki yüzünüzün üzerine parmağınızla uygulayın ve en az 20 dakika bekletin. Yüzünüzü, önce ılık suyla, sonra da soğuk suyla (gözeneklerin kapanması için) yıkayın.

YAĞLI CİLTLER İÇİN
Malzemeler
3 çorba kaşığı doğal yoğurt
1 çay kaşığı bira mayası
Malzemeleri karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekleyin. Önce ılık, sonra soğuk su ile durulayın. Yumuşak el hareketleriyle kurulayın.
BÜTÜN CİLT TİPLERİ İÇİN
Malzemeler
2 çorba kaşığı doğal yoğurt
1 çorba kaşığı yulaf unu
½ adet elma (rendelenmiş)
Bütün malzemeleri karıştırın ve çok iyi temizlenmiş bir cildin üzerine uygulayın, 20 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın.
*Önemli not: Bu yiyeceklerden herhangi birisine alerjiniz olması halinde, alerjiniz olan yiyecekleri yüzünüze uygulamayın.


Pozitif Dergisi 2015/04

Yorum Ekle