Clara Amram

Yaza hazırlanmak için bahar uyanışı yapalım

Uzun ve oldukça soğuk bir kış mevsimini arkada bıraktık. Günlerin uzaması, dalların yeşermesi ve kendilerini yavaş yavaş göstermeye başlayan kır çiçekleri ilkbaharın geldiğini müjdeliyor bize. Doğa, her yıl olduğu gibi, bir bahar uyanışını tüm haşmetiyle sunuyor… Bize düşen de bu uyanışa uyum sağlamak ve bu günlerin keyfini dolu dolu yaşarken kendimizi de yenilemek ve yaz aylarına hazırlamak.

Clara Seren AMRAM

Clara Seren AMRAM

Clara Seren AMRAM

Yaz mevsimi için planlarımızı yapmaya başlamadan önce ben her birinize basit ama özel bir soru sormak istiyorum: Özgür müsün? İçinde fazladan bir şeyler olduğunu hissedip bu ağırlıktan kurtulmak, diğer bir deyişle ruhunu arındırmak istiyor musun? Bu sadece seninle ilgili. Kendi iç dünyanda gerçekten özgür müsün? Ruhlarımızı arındırırken, bedenlerimizi de aynı şekilde arındırıp yalınlaştırmak çok faydalı olacaktır. Bu gerçek bir bütünsel daire oluşturur ve bahsettiğim özgürlüğe ulaşmak amacında başarılı olabilmemiz için çok olumlu sonuçlar ortaya çıkar.

Sözlerim, bir detoks merkezine ya da jimnastik salonuna gidip de yaz gelmeden toksinlerden, ekstra kilolardan, santimetrelerden kurtulma tavsiyesi değil. Kalıcı ve doğal yollarla bir manevi ve fiziki hafifleme anlayışını içselleştirmeniz doğrultusunda farklı davranışlar edinmenizi öneririm!

Düşüncelerimiz davranışlarımıza, davranışlarımız da hayatımıza yön verir. Daha sağlıklı, daha zinde, daha verimli bir hayat için kısır döngü yaratan eskimiş düşüncelerimizi ‘reset’ etmek gerekir. Bunun için de bir sonraki aşamanın faydalarını gözümüzde canlandırmalıyız. Bu, bizi motive eder ve istenen geleceğe doğru gereken adımları bilinçli olarak atmamızı sağlar.

Dilinize ve ağzınıza hükmedin! Kendinizi özgür hissetmek istiyorsanız en iyi başlangıç noktası budur. Her şey orada başlar. Bir düşünün, ağzınıza giren yiyecekleri siz kontrol edemiyorsanız kontrol kimde? Kontrolü ele almadığınız zaman alışkanlıklarınızın tutsağı değil misiniz?

yaza-hazirlanmak-icin-bahar-uyanisi-yapalim-3Yemek yeme tutum ve davranışlarınızı kontrol altına aldığınız zaman hissedeceğiniz güven duygusu birçok olumlu davranışın da hayatınıza girmesini sağlayacaktır. Yeni keşfedeceğiniz bu azim; hem bedeninizi hem de ruhunuzu özgürleştirecek, sizi pozitif yaşam enerjisi verecek davranışları uygulamaya teşvik edecek. Vazgeçeceğiniz sağlıksız düşünceler arasında, üstesinden geldiğinizde size yeni özgürlüğünüzü en yoğun bir şekilde hissettirecek olanlar çoğunlukla şunlardır: ‘Her zaman haklı olmak’ ihtiyacından vazgeçin! Dr. Wayne Dyer’in da dediği gibi, ‘Haklı olmayı mı, nezaket gösterip mutlu olmayı mı tercih ederim?’ Tercihinizi nezaket ve mutluluk yönünde yaparsanız emin olun ki kendinizi çok daha iyi ve özgür hissedeceksiniz. Dünya, haklı ama yalnız ve ekşi suratlı insanlarla doludur…

‘Başkalarını suçlamak’ ihtiyacını çöpe atın! Eğer ekstra kilolarınız varsa ya da şu veya bu nedenlerden dolayı birilerine çatmaya niyetliyseniz bilin ki bu sizden başka kimsenin suçu değil. Sorumluluk sahibi olun. Kendinize ve size verilen bu bedene sahip çıkın ve sağlıklı yaşam prensiplerini benimseyin!

‘Bahane üretmek’ ihtiyacını geride bırakın! Kendinize özen göstermemek, yeterli su içmemek, açık havada yürüyüşlere çıkmamak, abur cubur yemekten vazgeçmemek, düzenli ve yeterli uyku almamak, egzersiz yapmamak için bahaneler oluşturmayın! Olgun davranın, gerçekçi olun ve kendinizi boş laflarla aldatmayın! Bahane değil, çözüm üretin. Çözüm de sizin elinizde.

‘Şikayet etmek’ ihtiyacından kurtulun! Şikayetçi bir tavır ve asık surat yerine içinize şükran duygusu sinsin. Bir düşünseniz, yaşamınızda var oldukları için şükredeceğiniz ne çok kişi ve şey var!

‘Sürekli hareket halinde olmak, bir şey üretmek’ dürtüsünü törpüleyin! Tabii, üretken olun ama kendinize düşüncelerinizle, hislerinizle baş başa olacağınız, sessiz bir ortamda sessizce meditasyon yapıp evrenin enerjisini içinizde hissedeceğiniz zamanı ayırın. Aradığınız yanıtlar en sakin anlarınızda kendilerini size göstereceklerdir. İç dünyanızı dinleyin, bu ilişkiyi güçlendirin.

‘Başkalarını etkilemek’ ihtiyacının etkisinden sıyrılın! Sadece kendiniz olun ve olabildiğiniz en iyi insanı olmaya çalışın ama bunu kendinizi geliştirmek için yapın. Yabancıların takdirlerini kazanmak, birkaç kuru ‘Bravo’ sözü duymak için değil. Kendi içinizde hissettiğiniz huzura ve ‘en iyisini yaptım’ hissine odaklanın. Başkalarını etkilemeye ya da onların söyleyecekleri birkaç takdir kelimesine odaklanmak, kontrolü onlara vermekle eşdeğerdir. Bu da özgürlüğünüzü kısıtlar.

Sabahları uyandığımızda günümüzün nasıl geçeceğini belirleyebilecek tek insan biziz! Bu nedenle, yapılacak ilk iş, sabah uyanmamıza ve sağlığımızın yerinde olmasına izin verdiği için Yaratan’a teşekkür etmek. Evet! Siz yaşıyorsunuz, hayattasınız! O yüzden haydi kalkın ve bu dünyaya, elinizden geldiğince katkı yapın. Nasıl mı? İşe kendinizle başlayın! Bedeninizi sevin ve onurlandırın! Dengeli bir yaşama odaklanın. Bu doğrultuda, sizlerle birkaç sağlıklı ve lezzetli tarif paylaşmak isterim… Gereken malzemelerin hepsi de ilkbahar aylarında taze ve bolca bulunurlar. Afiyet olsun!

yaza-hazirlanmak-icin-bahar-uyanisi-yapalim-4

HAVUÇ
Tatlı, gevrek, antioksidan! Detoks için birebirdir!
Havuç doğanın bizlere kansızlığa karşı etkili, kabızlık giderici, idrar söktürücü, antiseptik ve çok canlandırıcı bir armağanı olarak kabul edilir.
Harika bir enerji kaynağıdır ve çok tatlıdır. (İlkbahar yorgunluğunu yok etmek için ideal.)
Havuç bol miktarda A ve E vitaminlerini ihtiva eder, ayrıca göz sağlığına katkıda bulunan keratenoidler (beta karoten, lütein, likopen ve zeaksantin) içerir.
Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor içerir ve sindirim sistemine, karaciğere ve böbreklere yardımcı olur.
Sebze suyu olarak vazgeçilmezdir! Katı meyve sıkacağında sıkarak suyunu içebilirsiniz. Buna birkaç damla zeytin ya da ayçiçek yağı eklemenizi öneririm çünkü A ve E vitaminleri ancak yağda çözülürler.

HAVUÇ SALATASI
Malzemeler
• 1/2 kg havuç (soyulmuş ve rendelenmiş)
3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Yarım çay kaşığı tuz ve bir tutam taze çekilmiş karabiber
2 yemek kaşığı kıyılmış taze soğan
1 yemek kaşığı limon suyu
Hazırlanışı
Zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırarak salata sosunu hazırlayın. Rendelenmiş havuçları bir kaseye koyun ve bu sosla karıştırın. Kıyılmış taze soğanları da ekleyin. Gerek görürseniz tadına bakın ve isteğinize göre sos ilave edin. Servis etmeden önce en azından bir buçuk saat, oda sıcaklığında bekletin.
Not: Bu salatanın sırrı sosunu iyi yedirebilmek. 5 dakika boyunca iki büyük kaşık yardımıyla, hatta ellerinizle karıştırabilirsiniz.


Pozitif Dergisi 2015/02

Yorum Ekle