Astroloji

Yıldızların aşk işaretleri

Beklediğiniz partner hangi özellikleri taşıyor? Siz kimin için en uygun partnersiniz? Hayatınızda aşk vadeden en parlak dönemler ne zaman? Doğum haritanız tüm bunların ipuçlarını veriyor.

Yazı: Aycan Aşkım Saroğlu

Astrolojinin bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri kuşkusuz ki aşk ve ilişkiler… Kim aşk üzerine daha çok şey bilmek istemez, kim nasıl biriyle, ne zaman evleneceğini ya da partner olup olmayacağını öğrenmeye can atmaz ki? Kim partnerinin karakteristik özelliklerini, mesleğini, fiziğini merak etmez ki? Astroloji birçok alanda olduğu gibi bu konuda da bize görkemli kapılar açıyor, kozmosun kodları üzerine önemli ipuçları veriyor. Yıllardır özellikle astrolojide aşk ve ilişkiler alanında uzman olan Astrolog Semavii ya da gerçek adıyla Sema Kılıç’la, nasıl bir partnerimiz olacağını, ne zaman uygun aşk ve evlilik zamanlarının gelebileceğini konuştuk…

Astroloji aracılığı ile ne zaman evlenebileceğimizi gerçekten öğrenebilir miyiz?
Bu soruna büyük bir oranda ‘evet’ diyebilirim. Astroloji bu türden soruların yanıtlarına büyük oranda ışık tutar. Astroloji yoluyla, bir kişinin ne zaman aşık olacağını, nasıl bir sevgili istediğini, ne zaman evlenebileceğini, evliliğinin nasıl geçeceğini, ne tür kişileri hayatına çekeceğini, aşkta şansının nasıl olduğunu, kişinin evlilikte nasıl davranacağını, eşinin karakterinin, mesleğinin ne olacağını, kişinin doğum haritasının detaylı bir analizini yaparak ortaya koyarız. Elbette bunun için kişinin detaylı danışmanlık alması gerekiyor. Ancak detaylı danışmanlık almadan ve astrolojiden yeterince anlamadan da insanlara bu konuda ışık tutmak mümkün.

Peki eşimiz ya da partnerimiz nasıl biri olacak? Nasıl kişilere çekiliyoruz? Astroloji bunları söyleyebiliyor mu?
Buna da yanıtım ‘evet’ olacak. En pratik yol ise yükselen burçtan geçiyor. Yükselen burcunuzu biliyorsanız, nasıl bir eş aradığınıza dair en azından genel bir fikir edinebilirsiniz. İsterseniz basitçe şöyle anlatayım: Evlilik ve ciddi ilişkilerde, doğum haritasında yükselen burç çok önemlidir. Çünkü yükselen burcun tam karşısında duran ‘7. Ev’ dediğimiz burç vardır. Bu burç ve ev olası eşimiz, partnerimiz konusunda birçok şey söyler. Yükselen burç, yani birinci ev bizi anlatır, tam karşısındaki burç yani 7. Ev ise onu anlatır.

yildizlarin-ask-isaretleri-2ZIT BURÇLAR
1- Koç-Terazi
2- Boğa-Akrep
3- İkizler-Yay
4- Yengeç-Oğlak
5- Aslan-Kova
6- Başak-Balık

Biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?
Yükselen burç, evlilik ve diğer ciddi duygusal ilişkilerde kişinin kendisini temsil eder; kişi ilişkide nasıl davranıyor, ilişkiye nasıl yaklaşıyor, dışardan nasıl algılanıyor? İşte bütün bunları yükselen burç genel hatlarıyla anlatır. Elbette daha birçok ayrıntı ve bilgi var ama en genel hatlarıyla kişinin yükselen burcuna bakarak o kişinin ilişkide nasıl bir tavır alacağını söyleyebiliriz. Gelelim yükselen burcun tam karşısındaki eve ve burca. İşte buna 7. Ev burcu ve kısaca 7. Ev deriz. 7. Ev ise evlilik ve ciddi ilişki evidir. Yükselen burcun tam karşısında yer alan 7. Ev burcu, kişinin hayatına çekebileceği sevgili ve eş tipini de anlatır. Kişinin doğum haritasında sadece 7. Ev burcuna bakarak, o kişinin hayatına girecek sevgili ve eş tipi hakkında epey bilgi edinebiliriz. Bilgimizi daha detaylandırmak için, işin içine 7. Ev burcunun yönetici yıldızını da katabiliriz. 7. Ev burcumuzu pratik bir yolla nasıl bulabiliriz? Yükselen burcunuz neyse, onun zıt burcu 7. Ev’e düşer. İşte sevgili, eş, ciddi ilişki ve evlilik evi burcu odur. 7. Ev burcumuzu bilince aradığımız eşin özellikleri de ortaya çıkıyor mu? 7. Ev burcunuz Aslan olsun. 7. Ev burcumuz Aslan diye, illa hayatınıza Aslan burcu birinin girmesi gerekmiyor. Aslan burada aradığınız eşi temsil eden bir sembol. Buna göre, eşinizin burcu ne olursa olsun, illa onda Aslan’a has bazı özellikler ararsınız demek oluyor. Örneğin, 7. Ev burcunuz Aslan ve eşiniz ise Akrep burcu. O zaman eşiniz tabii ki Akrep burcu özelliklerinde biri olur, öte yandan Aslan’ın temsil ettiği birkaç özelliği de kendinde barındırabilir. Akrep”tir ama aynı zamanda Aslanvari havalı biridir ya da Aslan’ın temsil ettiği fiziki özellikleri taşır; kumral veya sarı saçlıdır gibi… Bir danışanımın 7. Ev burcu Yengeç’ti. Kocası Terazi burcuydu. Terazi yemek yapmakla hiç alakası olmayan bir burçtur ama ne ilginçtir ki eşi yemek yapmaya bayılıyordu. 7. Ev burcu Yengeç özelliği!

KİMİ ARIYORSUN?
7. Ev burcunuz
Koç ise, inisiyatif alan, atak, dürüst ve açık sözlü, cesur, her yaşta genç kalmayı bilen, yenilikçi, gülmeyi ve eğlenmeyi seven, pozitif, hareket sever, sportif, savaşçı ve biraz kavgacı, öncü ve lider ruhlu biri.
Boğa ise, sıcak, çekici, estetik zevkleri olan, güçlü, koruyan, kollayan, yemek yapmakta becerikli, kararlı, değerlerine bağlı, eşine sadık, eşini mutlu etmeyi bilen, sakin, yuva sever, hoşgörülü ve sevecen biri.
İkizler ise, hareketli, çok yönlü, becerikli, zeki, bilgili, eğitimli, genç ruhlu, konuşkan, ağzı laf yapan, insan ilişkilerinde canlı, geniş çevresi olan, sosyal hayatı hareketli, şakacı, sürprizler yapan biri.
Yengeç ise, duygulu, anlayışlı, şefkatli, yuva sever, eli bereketli (erkek ve kadın için aynı şey geçerli) yemek yapmayı seven ve bilen, ailesine düşkün, koruyan, eşine bağlı, eşinde anne/baba figürü arayan, küsme huyu olan, romantik biri.
Aslan ise, havalı, güçlü, kendine güvenen, yiğit, gururlu, asil, gösterişli, oyun sever, eğlenceli, yaratıcı yeteneği olan, kendini göstermeyi bilen, sosyal hayatı zengin, lükse meyilli, yönetme yeteneği olan, girişken biri.
Başak ise, çalışkan, zeki, çok yetenekli ve becerikli, bilgili, işinde başarılı, evine ve eşine düşkün, eşinin ve ailesinin mutluluğu için kendini adeta feda eden, temiz, titiz, esprili, formuna dikkat eden biri.
Terazi ise, gösterişli, süslü, zevkli, güzel/yakışıklı, ağzı güzel laf yapan, gururu okşayan jestler yapmayı bilen, zarif, asil, medeni, anlayışlı, uyumlu, sosyal, insan ilişkilerinde becerikli, neşeli ve bazen kaprisli biri.
Akrep ise, tutkulu, güçlü, karizmatik, hırslı, ketum, tuttuğunu koparan, savaşçı, korkusuz, derin duyguları olan, tutkuyla seven ve bağlanan, seksi, cinselliği güçlü, sezgisi ve zekası güçlü, mücadeleci ve kıskanç biri.
Yay ise, çok yönlü, cesur, atak, girişken, ateşli, tutkulu, romantik, gururlu, kendine güvenen, girişimci, neşeli, esprili, doğal, rahat tavırlı, pozitif, bilgili, kültürlü, maceracı, gezmeyi ve keşfetmeyi seven biri.
Oğlak ise, ciddi, işkolik, işte başarılı, işte etkili ve yetkili bir pozisyonu olan, çalışkan, disiplinli, düzenli, otoriter, lider ruhlu, ailesine düşkün, ilişkisine sonuna kadar sahip çıkan, sadık, ve anaç/ babaç biri.
Kova ise, havai, farklı, modern, bakımlı, şık, kaliteye önem veren, seçici, bilgili, kültürlü, donanımlı, işte başarılı, değişim sever, aşkta çılgın ve cüretkar, sürprizli yanları olan, karizmatik, cazibeli, mesafeli, akıllı biri.
Balık ise, idealleri olan, bir işe kendini adayan, büyüleyici, merhametli, yardımsever, yetenekli, ruha ve kalbe dokunmayı bilen, zarif, estetik sever, esprili, romantik, eşine duygusal olarak bağlı, fantezileri olan, yaratıcı düşüncesi güçlü, bazen tembel biri.

Çok ilginç gerçekten! Peki biraz da ne zaman evleneceğimizi, hayatımıza ne zaman aşkın gireceğini konuşalım.
Kişinin evlilik zamanını tespit etmek, ne zaman aşkın hayatına gireceğini bulmak yine çok detaylı astrolojik analiz gerektiren bir çalışma. Ancak bu konuda da genel bir bilgi edinmek amacıyla, küçük bir tüyo verebilirim. Astrolojiden biraz anlayanlar ve doğum haritasını bilenler için ayrı bir ipucu, bilmeyenler için ayrı bir ipucu vereyim. Doğum haritasını bilenler, 7. Ev burcunun yönetici yıldızının hangi burçta olduğunu bulsunlar. 7. Ev burcunuzu yöneten yıldız, evlilik ve ciddi ilişki evinizin de yönetici yıldızı oluyor. Örneğin 7. Ev burcunuz Yay ise, yönetici yıldızı Jüpiter’dir. Örneğin 7. Ev burcunuz Koç ise, yönetici yıldızı Mars’tır. Mars da sizin doğum haritanızda Balık burcunda diyelim. Son aşamada yapmanız gereken, transit gezen ve şans gezegeni Jüpiter’in 7. Ev yönetici yıldızınızla aynı burçta veya uyumlu burçlarda gezdiği zamanları tespit etmektir. İşte, transit Jüpiter’in aynı burç veya uyumlu burçta gezdiği zamanlar sizin ‘aşk veya evlilik zamanınız’ olabilir.

Peki, transit Jüpiter’in 7. Ev evlilik evinin yönetici yıldızıyla aynı burçta veya uyumlu burçta olmasını nasıl anlayacağız?
Transit Jüpiter genellikle bir burçta bir sene kalır. Transit Jüpiter şu an Aslan’da geziyor. 11 Ağustos 2015’te Başak burcuna geçecek ve 2016 Eylül’e kadar Başak’ta kalıp sonra Terazi burcuna geçecek. Terazi’de bir sene kaldıktan sonra 2017 sonbaharında Akrep’e girecek. 2019’un ikinci yarısında ise Yay burcuna girecek. 7. Ev yönetici yıldızınız Aslan’da ya da Aslan’la uyumlu burçta ise bu sene 11 Ağustosa kadar aşk ve evlilik bakımından şanslı sayılırsınız veya Başak’ta veya Başak’la uyumlu burçta ise, 11 Ağustostan evlilik ve aşkta şansınız açılıyor demektir.

Aynı burçta olduğunu bilmek sorun değil ama uyumlu burçta olduğunu bilmek nasıl mümkün oluyor?
Diyelim; sizin 7. Ev yönetici yıldızınız Mars olsun ve Mars da Yay’da olsun. Yay burcu Aslan burcu ile aynı elementte, uyumludur. Demek ki, siz 11 Ağustos’a kadar aşk bakımından şanslı olacaksınız çünkü transit Jüpiter 11 Ağustos’a kadar Aslan’da kalacak! Yine bir örnek verelim. Kişinin 7. Ev yönetici burcu İkizler olsun. İkizler’in yönetici yıldızı Merkür’dür.

Burçların yönetici yıldızları
Koç: Mars
Boğa: Venüs
İkizler: Merkür
Yengeç: Ay
Aslan: Güneş
Başak: Merkür
Terazi: Venüs
Akrep: Mars ve Plüton
Yay: Jüpiter
Oğlak: Satürn
Kova: Uranüs ve Satürn
Balık: Jüpiter ve Neptün

Uy umlu burçlar
Ateş: Koç, Aslan, Yay
Toprak: Boğa, Başak, Oğlak
Su: Yengeç, Akrep, Balık
Hava: İkizler, Terazi, Kova
AŞK İÇİN TÜYOLAR
Kadınların doğum haritasında Mars hangi burçtaysa, o burcun erkeğiyle tutkusu bol bir aşk yaşar.
Erkeklerin doğum haritasında Venüs hangi burçtaysa, o burçtan veya onun zıt burcundan bir kadına aşık olabilirler.
Erkek, Ay burcu neredeyse, o burçtan bir kadını eş olarak seçebilir.
Zıt burçlar birbirine med-cezir etkisiyle çekilir.
• Partnerinizin yükselen burcunuzun zıt burcundan olması gerekmez ama illa ki o burcun bazı özelliklerini taşımasını istersiniz.

Merkür de doğum haritasında Boğa’da olsun. Demek ki 7. Ev yönetici yıldızı Merkür Boğa’da. O zaman bu kişi, Merkür Boğa’ya göre, Jüpiter Aslan’da Boğa Merkür’e kare/ gergin açı yapar, fikirleri ve isteklerinde gel-gitler yaşar. Ancak 11 Ağustos’tan sonra Başak’a geçen Jüpiter, Boğa Merkür’le çok uyumlu açıda olacak. Demek ki bu kişi 11 Ağustos’tan itibaren bir sene boyunca aşk ve evlilikte güzel şans ve fırsatlar yakalayacak!

Astrolojiden anlamayanlar için nasıl bir ipucu verebilirsiniz?
7. Ev burcunuzu bulduktan sonra transit gezen Jüpiter’in bulunduğu burca bakın. Sonra bu burç sizin 7. Ev burcunuzla uyumlu mu tespit edin. Uyumluysa o zaman aşk ve evlilikte şanslı zamanlardasınız, fırsatları değerlendirin derim. Örneğin 7. Ev burcunuz Kova olsun. Transit Jüpiter 11 Ağustos’a kadar Aslan’da geziyor. Aslan Kova’nın zıt burcudur. Zıt burçlar uyumlu burç sınıfına girmezler ama bir istisnası vardır, Jüpiter zıt burca da olumlu etki yapabilir. Buna göre, siz 11 Ağustos’a kadar aşk ve evlilik fırsatları konusunda şanslısınız demektir. Ayrıca 2016 Eylül’de transit Jüpiter, Terazi’ye girecek ve 2017 sonbaharına kadar Terazi’de kalacak. Terazi, Kova ile aynı grupta; hava elementinden birbiriyle uyumlu burçlardır. Demek ki sizin için 2016 Eylül-2017 sonbahar arası da aşk ve evlilikte şanslı zamanlar olacaktır.

yildizlarin-ask-isaretleri-3

Yükselen burcumuzu bilmiyorsak, sadece burcumuza göre şanslı zamanları öğrenebilir miyiz?
Elbette. Yükselen burcunuzu, dolayısıyla 7. Ev burcunuzu bilmiyorsanız sadece burcunuza bakarak da bir şeyler söylemek mümkün. Transit Jüpiter burcunuzla uyumlu açılarda olduğu zamanlar ayrıca aşk ve evlilik için şanslı zamanlarınızdır. Örneğin, bu sene 11 Ağustos’a kadar Aslan’da olan transit Jüpiter burcu Aslan, Kova, Koç ve Yay olanlara aşk ve evlilikte şanslı fırsatlar getirecek. 11 Ağustos’tan sonra 2016 Eylül’e kadar Başak’ta kalacak olan şans gezegeni Jüpiter, toprak grubu burçlar Boğa, Oğlak ve Başak ile Başak’ın zıt burcu Balık’a aşk ve evlilikte şanslı fırsatlar getirecek.

KOÇ
Burcunuza göre ilişki uyumu
Ateş ele mentinden Aslan ve Yay ile uyumludur. Öncü niteli kli Yengeç ve Oğla k’ı çekici bulur. Zıt burcu Terazi ile kendini tamamlar.
YENGEÇ
Su elementi nden Bal ık ve Akre p’le uyumludur. Öncü burçlar dan Ko ç ve Terazi ’yi çekici bulur. Zıt burcu Oğlak ile kendini tamamlanmış hisseder.
TERAZİ
Hava elementinden Kova ve İkizler ile uyumludur. Öncü ruhlu Oğlak ve Yengeç’i çekici bulur. Zıt burcu Koç ile kendini ta mamlar.
OĞLAK
Toprak elementinden Boğa ve Başak ile uyumludur. Öncü ruhlu Terazi ve Koç’u çekici bulur. Zıt burcu Yengeç ile kendini tamamlar.
BOĞA
Toprak elementi nden Başa k ve Oğlak’la uyumludur. Sabit nitelikli Aslan ve Kova’yı çekici bulur. Zıt burcu Akrep ile kendini tamamlar.
ASLAN
Ateş ele mentinden Koç ve Yay ile uyumludur. Sabit nitelikli Akrep ve Boğa’yı çekici bulur. Zıt burcu Kova ile kendini tamamlar.
AKREP
Su ele mentinden Yengeç ve Balık ile uyumludur. Sa bit nitelikli Asla n ve Kova’yı çekici bulur. Zıt burcu Boğa ile kendini tamamlar .
KOVA
Hava ele mentinden İkizler ve Terazi ile uyumludur. Sabit nitelikli Akrep ve Boğa’yı çekici bulur. Zıt burcu Aslan ile kendini tamamlar.
İKİZLER
Hava elementinden Kova ve Terazi’yle uyumludur. Değişken burçlar dan Başak ve Balık’ı çekici bulur, ilgi duyar.Zıt burcu Yay ile kendini tamamlar.
BAŞAK
Toprak elementinden Boğa ve Oğlak ile uyumludur. Değişken yapılı İkizler ve Yay ’ı çekici bulur. Zıt burcu Balık ile kendini tamamlar.
YAY
Ateş elementinden Koç ve Aslan ile uyumludur. Değişken yapılı Başak ve Balık’ı çekici bulur. Zıt burcu İkizler ile kendini tamamlar.
BALIK
Su elementinden Yengeç ve Akrep ile uyumludur. Değişken niteli kli İkizler ve Yay’ı çekici bulur. Zıt burcu Başak ile kendini tamamlar .

GÜZEL SÜRPRİZLER
2015’te aşkta şanslı burçlar Aslan, Kova, Terazi, Koç, Boğa, Başak, Oğlak ve Balık! Burcunuz veya yükselen burcunuz bu burçlardan biriyse, aşk ve evlilik için sürpriz bekleyebilirsiniz. Yeniay ve dolunay zamanları aşkı hareketlendiren zamanlardır. Yıl içinde burcunuz veya zıt burcunuzda yeniay veya dolunay olan zamanları takip ediniz. O dönemlerde aşk hayatınız hareketlenebilir. Aşkta en romantik, güçlü çekim yaşadığınız zamanlardır.

yildizlarin-ask-isaretleri-4Astrolog Semavii kimdir?
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Dil Bilimi bölümü mezunu olan Semavii ya da gerçek adıyla Sema Kılıç çıktığı bir Amerika yolculuğunda bir kitapçıdan ilk astroloji kitabını alarak astrolojiyi daha yakından tanımaya karar verdi. Aslında 17 yaşından beri hobi olarak astroloji ile ilgilenen Semavii çocukken gökyüzüne saatlerce bakarak zaman geçirdiğini söylüyor. Yıllarca İngilizce öğretmenliği ve astrolojiyi bir arada sürdüren Semavii, nihayet tam zamanlı olarak astrolog olmaya 2008 yılında karar verdi ve o gün bugündür profesyonel astrolog olarak çalışıyor. İlişkiler astrolojisinin yanı sıra Karma ve Ezoterik Astroloji alanında çalışmalarını sürdürüyor.


Pozitif Dergisi 2015/03

Yorum Ekle