Astroloji

2015 Yılının astrolojik etkileri

“2015 yılında, kişisel inançlarımızı ve değerlerimizi yeniden düzenleme sürecinde, esnek ve akışta olmak son derece önemli olacak” diyor Barış Özkırış. Astroloji ve psikolojiyi bir arada kullanarak astro-psikoloji alanında çalışan Özkırış, yeni yılda varoluşsal kaygılarla etkin bir biçimde baş etmemiz gereken bir dönemin bizi beklediğini ekliyor.

Yazı: Deran ÇETİNSARAÇ

Alman Lisesi, üzerine mühendislik lisansı, işletme doktorası alan Barış Özkırış mantık ağırlıklı geçmişini dengeleyebilmek için daha soyut kavramlara yönelmiş. Psikoloji eğitimi alırken bir yandan da gökbilime merak salıp astroloji okullarında eğitim alan Özkırış, bu iki kavramın pek çok noktada kesiştiğini fark ediyor. Böylece psikoloji ve astrolojiyi bir arada kullanma fikri ortaya çıkıyor. Şimdi danışanlarına hem farkındalık kazanma konusunda yardımcı oluyor hem de doğum haritasındaki önemli açılara göre planlama yapıyor; onun yaptığına bir nevi çift dikiş de diyebiliriz. Yeni bir yıla adım attığımız şu günlerde Barış Özkırış’tan genel bir 2015 değerlendirmesi ve yeni yılı 12 burca göre yorumlamasını istedik…

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-2

2015 değerlendirmesi:
2015 yılına çeyrek kala; 24 Aralık 2014 itibariyle Yay burcuna geçiş yapan Satürn bize 2015 yılının ruhu ile ilgili çok önemli ipuçları veriyor. Zamanı yöneten ve bundan dolayı tekamülün efendisi olarak tanımlanan Satürn; kontrol, kısıtlama, sınırlama, otorite, düzen, kurallar vb. kavramlarla yakından ilişkilidir. Yay burcu ise; umut, heves, iyimserlik, coşku, anlamlandırma, keşfetme, adalet, etik değerler, inançlar ve felsefi konular ile sembolize ediliyor. Klasik astroloji bağlamında; Satürn Yay burcunda üçlü yöneticiliğe sahip, bundan dolayı rahat bir akış beklenebilir. Ancak yine de Jüpiter yönetimindeki bir burçla dost olduğu söylenemez. Dolayısıyla özellikle inançlar ve değerler bağlamında aşırı kuralcılık, dogmatizm, katılık vb. olumsuz özellikler ön plana çıkabilir. Bunun yanı sıra adalet ve inanç sistemleri önemli imtihanlar ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle inançlar ve adalet ile yakından ilintili olan Jüpiter’in yılın ikinci yarısında Başak burcuna geçişi ile birlikte, bu imtihanlar yüksek oranda devreye girecek gibi görünüyor, zira Başak burcu analiz etmek ve iyileştirmek adına sorgulamak ile bağlantılı. Jüpiter’in burç değiştirmesini takip eden aylarda, Satürn ile Jüpiter arasında kare açı oluşacak olması da neye inandığımızın ve hayat felsefemizin önemli bir tekamül sürecinden geçeceğine işaret ediyor…Bu tekamül sürecinde kendimizi depresyonda hissetmemiz, inisiyatif almakta zorlanmamız ve motivasyon kaybı yaşamamız gayet mümkün…Bu enerjiyi dengeleyebilmek adına, varoluşsal kaygılarımızla etkin baş etmemiz gereken bir dönem bizleri bekliyor. Psikoloji literatürüne göre “gerçeklik bir algı meselesidir”. Algımız ise inançlarımız ve değerlerimiz ile yakından ilişkili. Bundan dolayı; inançlarımızın ve değerlerimizin gerçekliği şekillendirme ve dünyamızı yaratma gücü bulunuyor. Velhasıl-ı kelam; 2015 yılında, kişisel inançlarımızı ve değerlerimizi yeniden düzenleme sürecinde, esnek ve akışta olmak son derece önemli olacak. Bu sayede; iyimserliğimizi, umutlarımızı ve yaşam coşkumuzu kaybetmeden verimli bir yıl tecrübe edeceğiz…

Şimdi gelin beraberce 2015 yılının burçlar üzerindeki etkilerine kısaca göz atalım. Eğer biliyorsanız. Yükselen burcunuzu temel alarak okumanızı öneririm. Yıl boyunca sevgiyle kalın ve kendinize iyi davranın…

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-3KOÇ:
Yılın ilk yarısında, Jüpiter’in olumlu açıları size şans getirecek. Hayatında değişim ve büyüme enerjisi hakim olacak. Haritanın beşinci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde; yaratıcılık, aşk ve çocuklar bağlamında avantajların olacak. Yeni bir aşk ilişkisine adım atabilir veya eğer evliysen çocuk sahibi olabilirsin. Yılın ikinci yarısında ise; sağlık durumun ve kariyerin bağlamında olumlu gelişmeler devreye girecek. Evine bir evcil hayvan alman da an meselesi olacak… Yılın genelinde; yüksek eğitim ve hukuki konular ile ilgili olarak temkinli olman gerekiyor. Bu temalarla ilgili olarak çeşitli zorluklar devreye girebilir.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-4BOĞA:
Yılın ilk yarısında; haritanın dördüncü evinden seyahat etmekte olan Jüpiter’in olumlu enerjisiyle; ev, emlak ile ilgili olarak ve ailevi ilişkiler açısından oldukça avantajlı olacaksın. Yeni bir ev alabilir veya mevcut evini dekore edebilirsin. Bu dönemdeki girişimlerinde ailenin desteğini hissedeceksin. Yılın ikinci yarısında ise yeni bir aşk kapıyı çalabilir. Veya mevcut partnerin ile birlikte çocuk sahibi olma kararı alabilirsin. Yeni hobiler edinmek için de uygun bir dönemde olacaksın. Yılın genelinde kredi, borç, alacak, miras, ortak yatırım ve eşin maddi durumu bağlamında sorunlar devreye girebilir. Bu konularda temkinli hareket etmelisin.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-5İKİZLER:
Yılın ilk yarısında; haritanın üçüncü evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde; eğitim ve iletişim konularında avantajlı olacaksın. Bolca seyahat edebilir ve yepyeni deneyimler elde edebilirsin. Yeni girişimlerinde kardeşlerinin veya kuzenlerinin desteğini göreceğin bir dönemde olacaksın. İşe ilişkin olarak ise yeni sözleşmeler gündemde olabilir. Yılın ikinci yarısı, ev ve aileye ilişkin konularda fırsatlar seni bekliyor olacak. Yılın genelinde evlilik, ortaklık ve uzun ilişkiler bağlamında temkinli olmalısın. Bu konularda, ekstra sorumluluklar ve çözülmesi gereken sorunlar devreye girebilir.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-14YENGEÇ:
Yılın ilk yarısında haritanın ikinci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde kişisel maddi kazanımların bağlamında oldukça avantajlı olacaksın. Maddi açıdan önümüzdeki 12 yılın temellerini atacaksın, fırsatları iyi değerlendir, müsrif olmamaya çalış. Yılın ikinci yarısında ise, eğitim hayatın ile ilgili güzel gelişmeler devrede olacak. Bir blog açıp kitlelere hitap etmek, hatta bir kitap yazmak için gayet uygun bir dönemde olacaksın. Yılın genelinde; sağlığın konusunda temkinli olmalısın. Spor ve diyet yaparak, bedenini zinde tutmanda fayda var. Ayrıca günlük rutin işlerin bir angarya gibi gelmeye başlayabilir. Yanında çalışan kişiler ile ilişkilerini dengeli yürütmen gerekiyor.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-13ASLAN:
Yılın ilk yarısında Jüpiter senin burcunda olacak. Yepyeni girişimlerde bulunabilir, sınırlarını genişletebilirsin… Kilo alma konusunda temkinli olmalısın, belki de uzun zamandır düşünüp de uygulamadığın diyeti artık devreye sokmalısın. Yılın ikinci yarısında ise kişisel maddi kazanımların bağlamında avantajlı olacaksın. Parayı tutmayı ihmal etme… Yılın genelinde; aşk hayatın ve çocuklarla ilgili konularda temkinli olmalısın. Sevgilin varsa ilişkinin önemli sınavlardan geçeceği bir yıl seni bekliyor, maalesef… Eğer çocuğun varsa, onunla ilgili ekstra sorumluluklar devrede olabilir.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-12BAŞAK:
Yılın ilk yarısında; haritanın 12’nci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde; ruhsal konulara eğilmek için harika bir dönemde olacaksın. Hayatında artık işine yaramayan bağımlılıklarından ve takıntılarından arınmak için de harika bir süreç… Yılın ikinci yarısında ise; Jüpiter senin burcunda olacak. Umutlu, hevesli ve atılımcı bir ruh hali içinde olacaksın. Yılın genelinde; ev ve arsa ile ilintili konularda ve ailevi ilişkiler bağlamında temkinli olmalısın. Bazı kararlarında ailenle ters düşebilirsin.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-11TERAZİ:
Yılın ilk yarısında; haritanın 11’inci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde çeşitli kulüp ve derneklere üye olabilir veya arkadaş çevreni genişletebilirsin. Sosyal ve popüler olduğun bir dönemde olacaksın. Girişimlerinde arkadaşlarından bolca destek görebilirsin. Yılın ikinci yarısında ise yalnız vakit geçirmeyi tercih ederek, ruhsal çalışmalara vakit ayırabilirsin, bilinçaltı temizliği yapmak için uygun bir süreç seni bekliyor. Yılın genelinde; eğitim, iletişim ve seyahatler bağlamında bazı sorunlar yaşayabilirsin. Eğitim hayatından ve kardeş, kuzen gibi yakın akrabalardan kaynaklanan ekstra sorumluluklar devreye girebilir.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-10AKREP:
Yılın ilk yarısında; haritanın 10’uncu evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde kariyerin ve geleceğe ilişkin hedeflerin bağlamında oldukça avantajlı olacaksın. Hayatındaki otorite figürlerinden destek görebilir, terfi edebilir ve mesleki bağlamda yeni seçenekler ile karşı karşıya gelebilirsin. Bu fırsatları iyi değerlendirirsen, mesleki açıdan önümüzdeki 12 yılın temellerini atmış olacaksın. Yılın ikinci yarısında ise sosyal aktiviteler içinde yer alarak yeni arkadaşlar edinecek ve popülerlik kazanacaksın. Yılın genelinde; kişisel maddi kazanımların bağlamında temkinli olmalısın. Maddi sorunlar devreye girebilir. İyi bir bütçe planlaması yapmanda fayda var…

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-9YAY:
Yılın ilk yarısında; haritanın dokuzuncu evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde dış ülkelere seyahatler yapabilir, böylece yeni kültürleri tanıma fırsatı bulabilirsin. Akademik ve hukuki konular bağlamında avantajlı olacaksın. Yılın ikinci yarısında ise gelecek hedeflerin ve kariyerin ile ilişkili fırsatlar devreye girecek. Yaz ayları hariç yılın genelinde; Satürn senin burcunda seyahat ediyor olacak. Bundan dolayı; tekamül adına bazı zorluklarla mücadele etmen gerekebilir. Hayatını yapılandırman gereken bir dönemdesin. Azimli, sabırlı, disiplinli ve sakin olmanda fayda var.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-8OĞLAK:
Yılın ilk yarısında; haritanın sekizinci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde kredi, alacak, miras, ortak yatırım, eşin maddi durumu gibi paylaşılan maddi kaynaklar açısından oldukça avantajlı olacaksın. Bu fırsatları doğru değerlendirmeye çalışmalısın. Yılın ikinci yarısında ise yurt dışı bağlantıların ve yüksek eğitimin açısından şanslısın. Yılın genelinde; bilinçaltı temizliğine ilişkin çalışmalara vakit ayırabilirsin. Yetersizlik korkun ile yüzleşmelisin. Ayrıca varsa eşinin sağlığı açısından temkinli olması gereken bir dönem olacak.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-6KOVA:
Yılın ilk yarısında; haritanın yedinci evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde evlilik, ortaklık, kontratlar ve uzun ilişki bağlamında avantajlı olacaksın. Yeni bir uzun ilişkiye veya ortaklığa adım atabilir veya evlenebilirsin. Yılın ikinci yarısında ise; paylaşılan maddi kaynaklar açısından şanslısın. Bu şansı iyi değerlendirmelisin. Yılın genelinde; arkadaşlarına ilişkin ekstra sorumluluklar devreye girebilir. Ayrıca arkadaşlarınla ilişkilerin önemli sınavlardan geçebilir. Sosyal çevreni daraltmak isteyebilirsin.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-7BALIK:
Yılın ilk yarısında; haritanın altıncı evinde seyahat etmekte olan Jüpiter sayesinde sağlık, günlük rutin işler, evcil hayvanlar ve benzeri konular bağlamında avantajlı olacaksın. Evine bir evcil hayvan almak isteyebilirsin. Varsa sağlık sorunlarınla ilgili olumlu gelişmeler yaşayacaksın. Yılın ikinci yarısında ise yeni bir uzun ilişkiye başlayabilir veya evlenebilirsin. Yılın genelinde; kariyerin, geleceğe ilişkin hedeflerin ve hayatındaki otorite figürleri ile ilişkilerin bağlamında temkinli olmalısın. Bazı sorunlar ve ekstra sorumluluklar devreye girebilir.

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-15

“Psikolojik literatürüne göre’gerçeklik bir algı meselesidir’. Aldığımız ise inançlarımız ve değerlerimiz ile yakından ilişkili.Bundan dolayı;inançlarımızın ve değerlerimizin gerçekliği şekillendirme ve dünyamızı yaratma gücü bulunuyor.”

2015-yilinin-astrolojik-etkileri-16BARIŞ ÖZKIRIŞ KIMDIR?
Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
Amerikan AstroPsikoloji Akademisi ve Maltepe Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans mezunuyum. Yaklaşık beş yıldır kendi büromda danışmanlık ve Öner Döşer’in kurmuş olduğu Astroart Astroloji Okulu’nda eğitmenlik yapıyorum. Kendisiyle beraber “İlişkiler Astrolojisi” isimli kitabı kaleme aldık. Bunların yanı sıra, Meltem Taşkıran’dan şan ve solfej eğitimi alıyorum, şarkı sözleri yazıyor ve şarkı söylüyorum. Hatta bu ay içerisinde; danışanlarımın hayatlarından yola çıkarak yazdığım şiirlerimin bestelenmesi ile ortaya çıkan üçlemeden doğan “Üç Kadın Üç Rüya” içerikli klip çalışmalarını dinleyici ile buluşturmayı planlıyorum. Kısaca; psikoloji, astroloji ve müzik gibi insan ruhunu analiz eden ve besleyen üç muhteşem alan ile yakından ilgileniyorum.

Sizin ilginiz nasıl ve ne zaman ortaya çıktı; hem astrolojiye hem de psikolojiye?
Klişe olacak ama astrolojiye ilgim çocukluk yıllarımdan beri vardı. İnsanların isimlerini unutur, ama burçlarını aklımda tutardım. Ancak bundan yedi yıl önce Öner Döşer ve Dr. Glenn Perry’den eğitim almam ile birlikte profesyonel bir boyut kazandı. Psikoloji de her zaman ilgimi çekmiştir ve fırsat buldukça psikolojik analizler ve kavramlar içeren kitapları okumayı tercih etmişimdir. İnsanların davranışlarının arkasındaki nedenleri merak etmiş ve onlara sorunları konusunda yardım etmek istemişimdir.

Psikoloji ve astroloji kavramlarını nasıl bir araya getirdiniz? Bu iki kavram birbiriyle çelişiyor mu? Veya birbirlerini nasıl destekliyorlar? Bu iki kavramı kullanarak nasıl kişilik analizi yapıyorsunuz?
Bu iki kavram çelişmek bir yana adeta birbirini tencere-kapak gibi tamamlıyor, zira psikoloji biliminin yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi var. Ondan önceki yüzlerce yıllık dönemde astroloji bir insanın farkındalık kazanması için yegane araç olmuş. Ayrıca adeta bir kişilik testi vazifesi görerek Jung’un da belirtttiği gibi terapiste danışanı analiz etme konusunda zaman kazandırması mümkün.

Doğum haritamızı öğrenmek bize nasıl katkılar sağlar?
Astro-psikoloji teknikleri kullanılarak harita analizi yapıldığında; kendimizi fark etmek, olumlu ve olumsuz yönlerimizin idrakine varmak, potansiyellerimizi keşfederek kendimizi gerçekleştirmek, psikolojik sorunlarımıza ilişkin çözümler üretmek ve bu sayede hayatı daha kaliteli yaşamak mümkün…

Şimdi gelin beraberce 2015 yılının burçlar üzerindeki etkilerine kısaca göz atalım. Eğer biliyorsanız. Yükselen burcunuzu temel alarak okumanızı öneririm.
Yükselen burcunuzu yükselen burç hesaplama sayfasından öğrenebilirsiniz.


Pozitif Dergisi 2015/01

Yorum Ekle