Röportaj

‘Yapmaya çalıştığım tek şey iyi bir insan olabilmek’

yapmaya-calistigim-tek-sey-iyi-bir-insan-olabilmek-1Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri o… Naifliğini, kibarlığını, hassasiyetini beyazperdeden bile bize hissettirmeyi başarmış biri… Hülya Koçyiğit, iç dünyasının derinliklerini Pozitif okurlarına anlattı.

Yazı: Vecihe SÖZERİ

“Hayat, inişleri çıkışları olan bir yolculuk… Hiçbir şey dümdüz gitmiyor. Bunun içinde endişeler, korkular, heyecanlar, sevinçler, üzüntüler, acılar yer alıyor. Hatta kimi zaman birbirine ters düşen duyguları aynı gün içinde yaşıyoruz.”

“Ben inançlı bir insanım. Her defasında ‘Allah’ım sana sığınıyorum, beni koru’ diye dua ederim. Ve her şeyin düzelebileceğine olan inancımı, umudumu korurum”

Sizi Yeşilçam filmlerinizden bugüne hep gülen yüzünüzle tanırız. Mutlu olmak için formülleriniz, yöntemleriniz nelerdir?
Peşin hükümlü olmadan, insanların dış görünüşlerinden çok içlerini görmeye, anlamaya çalıştım. Hoşgörülü ve affedici olarak, her insanı olduğu gibi kabul ederek mutlu oluyorum. Yaradandan ötürü, yaradılanı seviyorum çünkü… İnsan denilen varlığa büyük bir saygı duyuyorum. İnsan onurunu okşamak, karşımdaki insanı memnun edebilmek benim mutluluğum.

Güçsüz ve zayıf olduğunuz anlarınızda enerjinizi nasıl yükseltirsiniz?
Temiz hava alarak, doğa ile baş başa kalıp, doğadaki yerimi sorgulayarak… Tevazu göstererek, şükrederek…

Maneviyatınızı besleyen kişiler kimlerdir? Ayrıca ritüeller nelerdir?
Beni manevi olarak zenginleştiren kişi anneannemdir. Ayrıca Kur’an okurum, gittiğim şehirlerdeki erenleri, ermişleri ziyaret eder, buralarda dua etmeyi ihmal etmem.

Kendinizle baş başa kaldığınızda telkinleriniz, dualarınız, hesaplaşmalarınız olur mu? O an yaşadıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Tabii ki olur. Hayat, inişleri çıkışları olan bir yolculuk… Hiçbir şey dümdüz gitmiyor. Bunun içinde endişeler, korkular, heyecanlar, sevinçler, üzüntüler, acılar yer alıyor. Kimi zaman birbirine ters düşen duyguları aynı gün içinde yaşıyoruz hatta. Ben inançlı bir insanım. Her defasında “Allah’ım sana sığınıyorum, beni koru” diye dua ederim. Ve her şeyin düzelebileceğine olan inancımı, umudumu korurum.

“Bir kitap okudum hayatım değişti” diyenlerden misiniz? Sizin hayatınızda farkındalığınızı artıran bir kitap, film ya da olay oldu mu?
Tabii ki kitap okumayı seven, sinemayı sadece eğlence aracı olarak görmeyen bir kişiyim ama benim hayatımı, inanç dünyamı şekillendiren anneannemdir demin de söylediğim gibi… Özellikle “Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter, güvenme zenginliğine bir kıvılcım yeter” sözünü sürekli hatırlatırdı. Önemli olanın maddi değil, manevi zenginlik olduğunu öğrendim ondan. Aynı şekilde ben de şimdi kızıma ve torunlarıma bu aktarımı sağlıyorum.

“Beni manevi olarak zenginleştiren kişi anneannemdir. Ayrıca Kur’an okurum, gittiğim şehirlerdeki erenleri, ermişleri ziyaret eder, buralarda dua etmeyi ihmal etmem”

‘KIZIM GÜLŞAH GÜCÜME GÜÇ KATAR’
Yaşamınızda size umut ve mutluluk veren, yol gösteren birisi var mı?
Evet, kızım. En karamsar anımda bile, gecenin ardından sabah olduğunu, aşılmayacak bir dağ olmadığını hatırlatır. “Önemli olan insanın kendisine inanmasıdır ve başaramayacağı bir şey yoktur” der. Bu telkinleriyle gücüme güç katar Gülşah…

Emek ve acı/tatlı birikimleriniz sonucunda hayattaki amacınızı bulduğunuza inanıyor musunuz? Bunu bizimle paylaşır mısınız?
Bu hayat yolculuğunda yapmaya çalıştığım tek şey iyi bir insan olabilmek, insanların mutluluğu için çalışmak ki insanları da mutlu etmek için çaba sarf etmek de oldu bitti gibi bir durum değil, sonsuz… Yere düşmüş birini kaldırmak, hastanın hatrını sormak, yaşlının elini öpmek, bir çocuğu mutlu etmek, sırtını sıvazlayabilmek bir yoksulun…. İşte bunları yapmak, onların yüzündeki o ışığı görmek aslında benim hayat amacım.

“En karamsar anımda bile, gecenin ardından sabah olduğunu, aşılmayacak bir dağ olmadığını hatırlatır. ‘Önemli olan insanın kendisine inanmasıdır ve başaramayacağı bir şey yoktur’ der. Bu telkinleriyle gücüme güç katar kızım Gülşah…”

Geçmişle hesaplaşmalarınız nasıldır? Kolay affeder misiniz? İçinizde kalan bir yara var mı?
Sabırlıyım, kırgınlıklarımı affetmeye ve Allah’a havale etmeye çalışırım. Olumsuz şeyleri unutmayı tercih ederim ama unutursam da bir daha geri dönmemecesine unuturum.

yapmaya-calistigim-tek-sey-iyi-bir-insan-olabilmek-2Yaşamın size öğrettiği en önemli ders ne oldu?
Mesleğim bana empati yapmayı öğretti… Yaşam, haddini bilmeyi, sınır koyabilmeyi, öğrenmenin sonu olmadığı bilinciyle öğrenmeye açık olmayı, yaşama iştahlı olmayı, açık fikirli olmayı öğretti.

‘MESLEĞİMİ YAPARAK BÜYÜDÜM’
Mesleğinizin kişisel gelişiminize artıları ve eksileri neler?
Çok fazla artıları oldu. Mesleğimi yaparak büyüdüm. Canlandırdığım her karaketer içimdeki beni keşfetmemi sağladı. Kendimi, yeteneklerimi, arzularımı, hırslarımı ihtiraslarımı ve davranışlarımı gördüm her karakterde…

Mucizelere inanır mısınız? Bize yaşadığınız bir mucizeyi anlatır mısınız?
Benim için mucize, ailem. Allah’a her gün şükrediyorum bana hayırlı evlat ve torunlar verdiği için.

Doğru ve yanlışla ilgili karar aşamasında neler yaşarsınız?
Çok ciddi tereddütler yaşarım. Bir şey için karar vermek fazlasıyla zamanımı alır. İnce eleyip, sık dokuyan bir kişiyim. Çok irdelerim sonrasında pişman olmamak için.

Değişimle ve yenilenme ile aranız nasıldır? Hülya Koçyiğit yıllar içinde ruh ve duygu değişiklikleri yaşadı mı? Bu geçişlerde nelerle karşılaştınız?
Değişim ve yeniliklere çok açık bir insanım. Üstelik kolay uyum sağlayabilen de biriyim. Kendime güvenim arttı. Ayaklarım daha sağlam yere bastı. Karşılaştığım olayları daha olgun karşılamayı öğrendim.

Terapi, meditasyon ya da yoga yapıyor musunuz? Bu konudaki çalışmalara karşı ilginiz nasıl?
Maalesef yapmıyorum ama ilgileniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Gülşah ve torunum Neslişah yapıyor mesela, ne kadar fayda gördüklerine yakından biri olarak şahit oluyorum ben de.

Yeniden başlamak sizin için kolay mıdır? Yoksa tamamlayıcı olanlardan mısınız?
Yeniden başlayabilecek güçte hissediyorum kendimi hayata karşı….

Herkesin kendine göre mutluluk ilaçları farklıdır. Siz kendinizi nasıl iyileştirirsiniz?
Benim yaşadıklarımı milyarlarca insanın yaşayabileceğini düşünürüm. Aslında özetle ben mutluluğu ailemde ararım.

Şu anda hayattan ne bekliyorsunuz?
Başta aile fertlerim, çevrem ve ülkem ve dünyada sağlık, huzur, mutluluk, barış görmek istiyorum.

Şu kelimelerin sizin için anlamı nedir?
Öfke: Yakıcı
Nefret: Tatmadığım
Affetme: Sıklıkla
Sevgi: Yaşam nedeni
Huzur: Ailem
Mutluluk: Paylaşmak
Evlat: Gülşah
Torun: Karşılıksız sevgi


Pozitif Dergisi 2015/01

Yorum Ekle