Terapi

Bireysel farkındalık yoluna hangi kapıdan girmeli?

Bireysel farkındalık yoluna hangi kapıdan girmeli ?

Dört bir yanımız seanslarla, seminerlerle çevrili… Kimi sabırla döşüyor farkındalık yolunun taşlarını kimi bir günde başka bir insan olmak istiyor, bazısı da nereden başlayacağını düşünürken yıllar geçiyor. Her şey olması gerektiği gibi oluyor ya, biz yine de kişisel gelişim uygulamalarına şöyle bir kuş bakışı bakalım dedik.

SERDA KRANDA KAPUCUOĞLU

 

Geçtiğimiz yirmi beş yıl, pek çok alanda yeni şeylerin hayatımıza girdiği, bizi geliştiren, adeta açan bir dönem olarak kişisel tarihimizde gerçekten önemli bir süreci de beraberinde getirdi. İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması, her anımızın “online” oluşu bilgiye çok hızlı ulaşmamızı sağladı. Spiritüalite ve kişisel gelişim metotları da bu sürecin bir parçası oldu. Kendi adıma 98 yılında Osho’yla tanışmamla hayatıma giren meditasyon beni epeyce şaşırtmıştı.

O zamanlar uzun bir süre meditasyonun psişik bir deneyim olduğunu düşündüm, bu psişiklik durumu “Biraz dini ayin biraz tapınma gibi bir şey mi ki bu? Acaba Budist mi oluyoruz meditasyon yapınca, şirk mi koşuyoruz?” gibi şu an düşündüğümde beni gülümseten pek çok sorunun zihnimde dolanmasına sebep olmuştu. En nihayetinde ilk meditasyon deneyimim için bir organizasyona ben de katıldım. Bir Osho meditasyonuydu.

Sonrasında aynı grup ile farklı farklı toplu meditasyonlara da katıldım. Birçoğunda hiçbir şey anlamasam da arkadaşlarımı seviyor, katılmaktan zevk alıyordum. Nihayet bir gün Nazmi (Gür) Abi, bizi kendi merkezinde ağırladı ve orada bize bir meditasyon yaptırdı. İşte o gün, ilk kez, gerçekten meditasyonu deneyimledim; ne demek istediklerini, meditasyonun nasıl bir şey olduğunu… Sonraki süreçte de duyduğumda beni etkileyen ya da bana faydası olabileceğine aklımın yattığı bazı teknikleri de denemek benim için çok daha rahat oldu. Hem de şifalı…

Tabii ben en kolay ve net olan, komplike bir tarafı olmayan ya da içimde sarsıcı etkiler yaratmayan bir yöntemle giriş yaptım kişisel gelişim/spiritüalite dünyasına. Çünkü o zamanlar şimdiki gibi sayısız teknikler, akıl alan yöntemler ya da insanı gerçekten bambaşka birine dönüştüren bir yöntem/yaklaşım/teknik çeşitliliği yoktu. Şimdi var.

Her şey kendi zamanında tam da yerini bulduğunda şifalı. Biz hazır olduğumuzda ya da gerçekten ihtiyacımız olan şeyi bildiğimizde; doğru olanla, doğru zamanda, doğru kişiyle tanıştığımızda… Bu nedenle, tüm bu çeşitliliğin yarattığı yanlış anlaşılmaları, zamanlama hatalarını ve hazırlıksız yakalanmaları biraz olsun hafifletebilmek adına günümüzün en sık adı geçen bazı teknik ve yaklaşımlarını bir araya getirmek istedik. Böylece hangi teknik kimler için uygun, o sayede neler oluyor, bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak sizde neye temas edecek ve tabii bir de buna gerek var mı? Biraz olsun aydınlatacağını umuyorum.

ASTROTERAPİ

Hülyanida Şahin Psikolog-Astroterapi Uzmanı

Hülyanida Şahin
Psikolog-Astroterapi Uzmanı

İnsanlığın önce yaşadığı coğrafyayı, sonra yaşadığı fiziksel döngüleri keşfetmede kullandığı, sonrasında ise adeta yaşam rehberi olarak bilgeliğinden yararlandığı, tarihi binlerce yıl önceye dayanan astroloji, günümüzde de en popüler farkındalık yöntemlerinden biri. Çağlar içinde edinilen bilgiler, kazanılan deneyimler ve keşfedilen yeni sistemlerle kolayca kaynaşarak etki alanını genişleten bu kadim yöntemle bugün insanoğlu, kendine farklı bir pencereden bakarken beraberinde kaderinin dönüm noktaları hakkında da bir fikir elde edebiliyor.

Nedir?

“İnsanın burcu yoktur, doğum haritası vardır” prensibine dayanan astroterapi, kişinin kaderinin yorumlanmasıdır. Önyargı barındırmayan, kişiye tüm çıplaklığıyla aynalama yapan astrolojinin ışığında insanın kişiliği, hayatı, keşfedilmemiş potansiyelleri, kökleşmiş alışkanlıkları, ilişkileri, fiziksel problemleri, yetenekleri ve ilerleyen zamanlardaki dinamizmi tespit edilir.

Nasıl?

Danışanın doğum yeri, tarihi ve saati ışığında titizlikle hazırlanan doğum haritası ayrıntılı bir şekilde yorumlanır. Astrolojinin gücü ile ilgili Freud bir mektubuna şu notu düşmüştür, “Gökyüzünün ruha ışık tuttuğunu anlamakta çok geciktim.” Kendi gerçekleriyle karşılaşmaya hazır ve bu heyecan verici keşif yolculuğuna hevesli olmak, geri bildirimlerden fayda sağlamak için önem taşır.

Hangi durumlarda kullanılır?

Hayatında ne kadar çaba sarf ediyor olursa olsun bir türlü karşılığını alamadığını düşünenler, maddi kazanç ve ilişki sorunları yaşayanlar, kendi potansiyelini, kişilik özelliklerini, kariyer için en doğru ve yanlış alanları saptamak isteyenler için astroterapi gereken farkındalığı yaratmada fayda sağlayabilir.

Kimler için uygundur?

Teşhisi konulamayan rahatsızlıklara sahip olanlar ve psikosomatik sorunlar yaşayanlar hariç herkes için farklı bir deneyim olabilir.

Seanslar nasıl?

Yüz yüze sohbet şeklindeki ilk seansın ardından süreç kolaylıkla başlayabilir. Kazanım: Karakter tahlili yapılıp kişinin kendisini daha net algılaması, kimliğini sorgulaması, gizli kalmış potansiyelini açığa çıkarması sağlanabilir. Beraberinde başarılı/başarısız olacağı alanlar saptanabilir, meslek seçimi konusunda net bir şekilde yol gösterilebilir, sağlık problemlerine ışık tutulabilir, ilişki sorunları varsa sebeplerini çözmesine yardımcı olunabilir, genetik veya atalardan taşınan köklü sorunlara ışık tutulabilir.

MEDİTASYON Brahma Kumaris Derneği

Kendi içinizde daima hazır bekleyen, ne zaman isterseniz o zaman ona dönebileceğiniz bir oda var. Sessizlik, kıpırtısızlık ve derin huzur… Her şeyden arınıp, sadece kendinizle kaldığınız bir an hayal edin. İşte bu tarifi mümkün olmayan kendi kişisel mabedimize gün içinde birkaç dakikalığına girip, sonra oradan çıkarak kaldığımız yerden işe güce devam etmenin yaşamımızdaki dönüştürücü etkisini deneyimlemek için meditasyon bugüne kadar insanoğlunun bulduğu en kolay, en zahmetsiz ve en maliyetsiz yöntem. Bir kez öğrendiğinizde hayat boyu sizinle olması da cabası. Yüzlerce farklı çeşidi olan meditasyonu hayatınıza katmak için sizin için en uygun ve sürdürülebilir olanını keşfetmeniz yeterli.

Nedir?

Kelime anlamı Latince iyileşmek demek olan “Med-Mederi” kavramlarına dayanır. Kişinin kendiyle diyalog kurmasını sağlayan meditasyon, zihni sıradan, günlük ve olumsuz düşüncelerin akışından uzaklaştırmak için, yüksek nitelikli düşünceler yaratma sürecidir.

Nasıl?

Meditasyon sizi tekrar bir bütün yapar. Bütün cevaplar içerdedir. Şifalanma tutumla, vizyonla, kopma, bağlanma ve tekrar bağlantı kurmayla ilgilidir. Düşünce ve hislerimiz birçok kişiye ve duruma bağlıdır. Fişin takılı olduğunda akım çekmesi gibi… Bu durumda üzüntü ve acı akımları bize sürekli olarak akar. Meditasyon ile kendinizi böylesi bir durumdan ayırmayı (fişi çekmeyi) ve içinizdeki olumlu kaynaklara bağlanmayı öğrenirsiniz. Bu içsel güce bağlandığınızda süptil enerjilerinizi, dış dünya ile yeniden bağlantı kurmak üzere yeniden yapıcı bir şekilde kullanmaya başlarsınız.

Hangi durumlarda kullanılır?

Meditasyon bir ruhsal yolculuk, nitelikli bir yaşam biçimidir. Ruhsal olmanın anlamı, ilişkilerinizi değerler üzerine kurmak, yaşamak, zihninize iyi bakmak ve yaşama sağlıklı yaklaşımı beslemek, korumaktır. Bu teknik ayrıca büyük bir öz-farkındalık geliştirir.

Meditasyon kişinin dış dünyanın realitesiyle yüzleşebilmek için kendi iç dünyasını, düşüncelerini, hislerini, fikirlerini, tutumlarını, değerlerini, niyetlerini, hislerini, eğilimlerini keşfetmek, araştırmak ve anlamak için ruhsal beceri ve içsel güç kazanmasıdır. Bir başka deyişle meditasyon, içerden dışarıya doğru hareketle kişinin iç ve dış realitelerini dengeye getirmesidir.

Seanslar nasıl?

Doğru bir şekilde meditasyon yapmayı öğrenmek için başlangıçta teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği meditasyon seminerlerine katılabilirsiniz. Bir kez bu deneyimi içselleştirip, kendi kendinize de meditasyon yapmayı öğrendiğinizde dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde yine meditasyon yapabilirsiniz.

Kazanım: Berrak düşünme ve karar verme, konsantrasyon, olumlu tutum, rahatlama becerisi, baskı altında çalışma yetisi, enerji canlandırma ve yenileme, sağlıklı bir beden ve zihin, düzenli meditasyonun doğal sonuçlarıdır. Psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin doktor kontrolünde yapması koşulu haricinde herkes meditasyon yapabilir.

NLP

Sabiha Parlardemir NLP Uygulayıcısı

Sabiha Parlardemir
NLP Uygulayıcısı

Zihinsel kalıplar ve zihnimizin çalışma biçimi, kendimiz hakkındaki fikirlerimiz, yargılarımız bizi hem duygusal hem de düşünsel olarak adeta yönetir. Bu durumda olayları, anlık halleri, olup bitenleri her zaman sabit ve alışılagelmiş bir etki-tepki durakları üzerinden deneyimleriz.

NLP bu noktada, bir duygu ya da düşüncenin kendi içimizde geçtiği yolları, durakları, inişleri ve çıkışları neredeyse yeniden düzenler. Kök fikirler ve zihnin çalışma biçimi değiştikçe güzergah değişir ve ezberler bozulur. Dönüşüm ve değişim de bu sayede gerçekleşir.

Nedir?

Neuro Lingustic Programming, bir diğer ifade ile Sinir Dili Programlaması olarak tanımlanan NLP, hem bilinci hem de bilinçaltını etkin bir şekilde kullanmak için, zihinsel sürecin yeniden yapılandırılması tekniğidir.En genel anlamda bir çeşit zihni kullanma kılavuzudur. Bireyin başarılı ve mutlu bir yaşam sürerek dengede kalmasına yardım eden bir yöntemdir.

Nasıl?

Uygulamada önce bireyin ihtiyacı doğrultusunda, ona engel olan zihinsel durum tespit edilir. Örneğin öğrenilmiş çaresizlikler, çocukluktan gelen ve kişiye hizmet etmeyen hatta ona ait olmayan, sadece sabote eden bilgiler bulunur (Yapamam, değersizim, yetersizim vb.). NLP’de yüzlerce teknik uygulama vardır.Hangi tekniğin nerede kullanılacağını bilmek ve doğru tekniği uygulamak çözüm getirir. Buradan sonrası kişiyi araştırmak, nedeni bulmak ve zihinsel süreci dönüştürmek.

Hangi durumlarda kullanılır?

NLP’nin kullanım alanı oldukça geniştir. Burada sayılan her bir başlığın, kendi içinde yüzlerce farklı nedeni temsil ettiğini söyleyebiliriz. Birkaç kullanım alanı örneği olarak iletişim becerilerini geliştirmek, daha güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurmak, pozitif bakış açısı kazanmak, kişisel ve mesleki hedeflere ulaşmak, liderlik becerilerini geliştirmek, istenmeyen ve kısıtlayıcı davranışları değiştirmek, özgüven ve özsaygıyı yükseltmek, fobilerden kurtulmak, eğitimde öğrenmeyi hızlandırmak ve kolaylaştırmak gibi başlıklar sayılabilir.

Kimler için uygundur?

Akli dengesi yerinde olan, algı kanalları sağlıklı çalışan (görme-işitme-duyma) herkesle çalışma yapılabilir. Ruhsal hastalıklar konusunda en sağlıklı olanı psikiyatrist desteği almaktır.

Seanslar nasıl?

Sonuçlar, çalışma konusuna bağlı olarak bazen bir seansta en fazla dört seansta kendini göstermektedir. Kendi alanında, sorunlarla ilgili olarak kullanılan en hızlı ve çözüme dayalı yöntemlerden biri olduğu söylenebilir. Bir sorunu çözmek isteyenler için seans yapılır. Bilinçli zihinde veya bilinçdışında var olan bizi engelleyen bilgi, yerini olumlu bilgiyle değiştirince itici güç haline gelir. Dönüşüm çok kısa sürede gerçekleşir.

Kazanım: NLP ile birey kendi potansiyelini ve içsel gücünü fark eder. Aslında kendini tanımak içsel gücünü fark etmek ve pozitif amaç için kullanmak bireyi özgürlüğe ve başarıya götürür.

THETA HEALING

Nazlı Ege Dayanır Theta Healing Uygulayıcısı

Nazlı Ege Dayanır
Theta Healing Uygulayıcısı

Başımıza gelen olaylar, içinden geçtiğimiz durumlar, korkularımız, ilişkilerimizdeki sorunlar, kariyerimizdeki olumsuzluklar, kendini aşamama hali çoğu zaman bilinçaltı kodlarımızla ilgilidir. Uyurken ya da uyanıkken… Her an kayıt halinde olan bilinçaltımız bu kayıt oluşturma halini ta ana rahminden başlayarak yaşam boyu sürdürür. Bilinçaltındaki bu olumsuz kod kayıtlarını değiştirmek için kullanılan tekniklerden biri de Theta Healing.

Nedir?

Theta Healing tekniğinde zihin, bir meditasyon yönlendirmesi ile beyin frekanslarından olan tetaya geçirilir. Teta frekansı günlük hayatta aslında farkında olmadan zaten yaşadığımız uykuyla uyanıklık arasındaki halimizdir. Bu frekansta olduğumuzda, beden derin bir gevşeme halinde olur, zihin sessizleşir ve en önemlisi, hayatımızı etkileyen, bilinçaltımızda biriktirdiğimiz, “Ben değersizim, ben yetersizim” gibi negatif inanç formlarımız, pozitif inanç formlarıyla değiştirilebilir.

Nasıl?

Uygulama iki şekilde yapılabilir; kişi eğitimini alıp kendi kendine uygulayabilir ya da bir uzman ile çalışabilir. Uzman ile birlikte yapılan uygulamalar, Theta Healing uygulayıcısının, kişinin dönüştürmek istediği konuyu öğrenmesiyle başlar, enerji bedeninin temizliği ile devam eder, ardından Derin Kazma tekniği uygulanır. Bu bölüm soru cevap şeklindedir ve amaç, kişinin yaşamakta olduğu sorunun kökünde yatan, bilinçaltında kayıtlı, negatif inanç formunu ve varsa buna dair anıyı bulmaktır.

Derin Kazma ile ulaşılan ve kas testiyle kesinleşen, negatif düşünce formu, teta frekansında kişinin onayı ile pozitif hale dönüştürülür. İşlemin ispatı için kas testiyle değişim gözlemlenebilir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Herhangi bir konu sınırlaması yoktur. En çok çalışılan konular, ilişki-evlilik sorunları, para ile ilişkiler, aile ve sağlık sorunları, ideal kilo çalışmaları, genetik kısıtlamalar (kıtlık bilinci, genetik bozukluklar gibi), yabancı dil öğrenme konusunda yapılan aktivasyonlar ile bu konulardaki blokajların çözülmesi olarak sıralanabilir.

Kimler için uygundur?

Bilinci yerinde, konuşabilen ve bu teknik ile şifalanmak isteyen, temel bir ruhsal inancı olan (tanrı, yaratıcı vs.), herkes için uygundur. Tekniğin felsefesi, her zaman patolojik rahatsızlıkların ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilmesine yöneliktir. Theta Healing tekniği tedavi yerine geçmez.

Seanslar nasıl?

Bazı sorunlar tek seansta çözümlenir, bazı sorunlar için daha çok çalışmak gerekir. Sorunun arka planında dönen bilinçaltı kodu sayısına, konunun derinliğine ve kişinin sorunu çözme isteğine bağlı olarak değişir.

KUANTUM KOÇLUK

Seda Nerkis Kuantum Koç

Seda Nerkis
Kuantum Koç

Kuantum Koçluk ya da Bilinçaltı Terapisi, sorun olarak tanımlanan konularla ilgili çoğu zaman sadece akılla ve üzerine düşünerek ulaşılması mümkün olmayan bilinçaltı kodlamalarına ulaşıp, onları danışanla birlikte değiştirip dönüştürmeyi amaçlayan bir şifa yolculuğudur. Bilinçaltı, duygu, düşünce ve ruh birliği ve dengesinin yeniden sağlanmasıdır.

Nedir?

Bugün yaşamakta olduğumuz “sorunun” bilinçaltı ve ruhsal kaynaklarını tespit ederek, dönüştürmek ve kalıcı çözümler üretmek üzerine bir yöntemler ve teknikler bütünüdür.

Nasıl?

Çeşitli yöntemlerin bir arada kullanıldığı seanslar, bazı durumlarda bir temsilcinin aracılığıyla, bazen de direkt danışan üzerinden yapılmaktadır. Her iki durumda da danışan bilinci devrede olarak hem katılımcı, hem gözlemcidir. Hiçbir şey danışanın onayı ve kabulü dışında gerçekleşmez.

Hangi durumlarda kullanılır?

Danışanın sorun olarak tanımladığı, hayatını zorlaştıran her konu ve durum çözüme giden yoldur. İlişki sorunları, aile içi ilişki problemleri, iflas, bağımlılıklar, fiziksel bedenle ilgili sorunlar, duygu bozuklukları, harekete geçememek, korkular, kazanç problemleri, kendini aramak…

Kimler için uygundur?

Kendisi, geçmişi, geleceği ve “şimdi”si için çözüm arayan, hayatının kahramanı olmak niyetindeki herkes için uygundur. Seanslar nasıldır? Seanslar, kuantum, NLP, Evrensel Şifa, dizilim, nefes gibi tekniklerin harmanlandığı derin çalışmalardır. Her bir seans yaşamda en az bir konuya dokunur ve birbirini destekler. 45 dakika-1 saat aralığındaki seanslarda yedi katlı bilinçaltının her katmanıyla çalışılır ve gerçek kaynağın ortadan kaldırılması amaçlanır..

Kazanım: Sorun olarak tanımladığımız her şeyin çözümünün aslında kendimizde olduğunu fark etme yolculuğudur bu. Hep dışarıda aradığımız ya da aramaktan vazgeçtiğimiz “sihirli değnek” aslında içimizde. Bunu kendimiz için nasıl kullanacağımızın yolunu keşfediyor, çözüm üretmeyi ve kendi hayatlarımızı şifalandırma gücümüzü yeniden hatırlıyoruz.

RÜYA ANALİZİ

Zeynep Ergen Rüya ve Bilinçaltı Dönüşüm Uzmanı

Zeynep Ergen
Rüya ve Bilinçaltı Dönüşüm Uzmanı

Günümüzde nöropsikoloji, uyku ve telepati ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Bilim telepatiyi hala tam olarak açıklayamıyor. Prof. Dr. Clarissa Pinkola Estes, Prof. Dr. Carl Gustav Jung, Prof. Dr. Fred Alan Wolf ve psikolog Prof. Douwe Draaisma’nın referans araştırma ve çalışmaları ile oluşturulan rüya analizi, rüyaların rehber olarak kullanılmasında ve kişisel farkındalık alanının genişletilerek, geliştirilmesinde fayda sağlıyor.

Nedir?

Bireyin rüyalarını hatırlayabilmesi, ayırt edebilmesi ve sembollerini anlamlandırabilmesine, rüya aktivitesinin bireyin kendini tanıma potansiyeli içinde bilinçli farkındalık getirmesine yönelik bir tekniktir. Rüya Okumaları Tekniği, Freud- Adler-Jung temelinde, ağırlıklı Jungian perspektifte, sembolizmanın doğasında rüya beden sezgi farkındalığında, Sufi Ekber İbni Arabi manasından faydalanarak meydana getirilmiştir.

Nasıl?

Uygulama kısmı hatırlama, hatırlanan rüyaya sorulacak sorular, rüya aktivitesinin izlenmesi ve geri bildirim aşamalarından oluşur.Rüyaların, bireyin bilinci ve bilinçdışı, kolektif alanın bilinci ve bilinçdışı bağlantısını anlamak üzerine geliştiren bir tekniktir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Rüyalarını hatırlama sorunu yaşayanlar, tekrarlayan rüyalar görenler, haberci öngörü rüyaları görenler bu rüyaların eş zamanlı deneyimlerini değerlendirmek ve anlamak isteyenlerin, ilham, sezgi, görü ve yaratıcılık potansiyellerini açmak isteyenlerin arayışlarına cevap veren bir tekniktir. Kimler için uygundur? Bireyin kendini tanıma, potansiyellerini keşfetme yolculuğunda, sezgilerini ve yeteneklerini keşfetmek tanımak ve değerlendirmek isteyen herkes için uygundur. İnsanın mikro evren olduğunu kabul etmeyen, sadece bedenden ibaret olduğumuzu deneyimleyen dünyalılar için pek keyif vermeyecektir.

Seanslar nasıl?

Rüya okumaları, yüz yüze 1,5 saatlik çalışma, 21 günlük takip süresi ve 45 dakikalık birebir yüz yüze kapanış çalışması içeren, yaklaşık 30 güne yayılan bir çalışmadır. Rüyalar hem bireyin kendisi, kendi yaşam öyküsü hem de toplumsal ve kolektif bilinçdışı ile bağlantılıdır. Bireyin dünyasında rüyanın sembolünün anlamı kolektiften ayrı olabilir, bağlantılı olabilir. Bununla beraber temel ruhsal dönüşümler, evrenin kanunları evrilir güncellenir ama değişmez. Rüya okumaları bilinçaltı, bilinç alanı, öngörüler, ilham veren sembolleri açar. O nedenle doğum tarihinden, anneyle ilişkimize, fobilerden, ailenin kaçıncı çocuğu olduğumuza kadar bireyin öyküsünü gözden geçiren, tüm bunların bireydeki anlamına bakan bir çalışmadır. Sürekli ilaç kullanımı, patolojik ve psikolojik tedavi desteği, bağımlılık tedavisi alanlar için uygun değildir. Ruhsal egosu, zihin egosu “sadece ben bilirim” diyenler pek fayda göremez.

Kazanım: Rüya Okumaları Tekniği, hatırlanan rüyaya soru sormakla başlar. Rüyada hangi sembollerin olduğu, rüyadaki his ve uyanma hissi anahtar sorulardır. Rüya Rehberliği, rüya niyeti ile içsel farkındalık için kullanılabilir.

SCIO

Seda Bağcan Müzisyen ve Scio Uygulayıcısı

Seda Bağcan
Müzisyen ve Scio Uygulayıcısı

Scio, aslında bir cihazın ismi. Özel iletkenlerle sizin verilerinizi önce topluyor ve değerlendiriyor. Daha sonra Scio uygulayıcısı tarafından tüm sonuçlar yorumlanıyor ve bozuk diye tabir edebileceğimiz uyumsuz frekanslar, sağlıklı frekanslara uyumlanıyor. Scio kişinin bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan, kendi sağlığı ile ilgili 360 derece bilgilenmesini sağlarken, hem frekans düzenlemesi yapıyor hem de iyileşme ihtiyacı olan alanlarla ilgili ne gibi çalışmalar ya da farklılıklar yaratması gerektiğini de uygulayıcı aracılığıyla danışana sunuyor.

Nedir?

SCIO Quantum Biofeedback cihazı NASA’ da görev almış fizikçi ve tıp doktoru olan Profesör Bill Nelson tarafından geliştirilmiştir. Bu cihaz, kuantum fiziği, matematik bilimi, fraktal dinamik bilgisi, alt uzay teorisi, elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin birleştiği mucizevi bir tamamlayıcı tıp aletidir. İçerdiği tedavi yöntemleri naturopati, homeopati, akupunktur, refleksoloji, renk terapisi, NLP, Rife rezonansı ve biorezonanstır. Doğal şifaya eşsiz bir sinerji sağlamak için metafizik konularda ileri seviyede bilgi girilmiştir.

Nasıl?

Aynı anda 55 parametre ile saniyenin 1/100 lük taramalarıyla yaklaşık dört dakika içerisinde 10 bin ayrı titreşim ölçülerek vücudun fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal yönleri her yönden algılanır. Cihaz teşhis ettiği mükemmel titreşiminde olmayan organlara, akupunktur noktalarına ve meridyenlere mükemmel titreşimini hatırlatma ve uyumlama prensibiyle çalışır. Ölçümler yapıldıktan sonra programın öngördüğü, danışanın istekleri ve uygulayıcının gözlemlediği konularda terapi yapılarak titreşimsel mükemmel denge hedeflenir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Stres, jeopatik (topraktan kaynaklanan) stres, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, öğrenme bozuklukları (özellikle çocuklarda), odaklanma problemleri, cilt problemleri, baş ağrıları ve migren, gıda intoleransları, kilo problemleri, panikatak, duygusal ve ruhsal dengesizlikler, duygusal travmalar, aura taraması, çakra dengelemesi, kilo verme, uzun ve kısa süreli hafıza becerilerinin artırılması, hafıza ve yaratıcılığın artırılması, duygusal dengeleme, alışkanlıkları bırakma, ağrı, hipertansiyon, karma temizliği ve daha birçok rahatsızlıklar.

Kimler için uygundur?

Her yaş grubundan kadın ve erkek, hasta veya sağlıklı herkes uygulayabilir. Sadece kalp pili olanlara uygulanmaz.

Seanslar nasıl?

Bazı durumlarda hemen sonuç alıyoruz, bazı vakalarda bir süre terapi yapmak gerekiyor. Her rahatsızlık, her hastalık için farklı protokollerimiz var. Genel bir cevap vermek çok zor. Kişi hangi rahatsızlıkla geliyor, hangi evrede geliyor, ne kadar terapiye açık, ne kadar işbirliği yapıyor gibi etkenler sonuç için belirleyici olur.

Kazanım: Seans boyunca travmalarımız, bizi etkileyen duygusal döngüler, duygu tablomuz, fiziksel, ruhsal, duygusal haritamız hakkında bilgilendirildiğimiz için içsel farkındalığımız artar. Verilen bilgileri kulak arkası etmezsek her yönden bir iyileşme yaşarız.

SESLE ŞİFA Acutonics

Ron Laplace Eğitmen

Ron Laplace
Eğitmen

Doğu tıbbı, evren bilimi, bilinç ve bilinç ötesi psikoloji, modern bilim ve ses ile sağaltım prensipleri gibi sistemlerin bir arada çalışmasıyla şifalandırmayı amaçlayan Acutonics, esasen ses titreşimlerine dayanıyor. Evrenin kendi seslerinin, gezegensel diyapazon ve senfonik gezegensel gonklarla, akupunktur noktaları ve çakralar üzerinden bedenin merkezi enerji eşikleri ve sistemlerinin freakans ayarlarının yeniden yapılması olarak ifade edilebilir.

Nedir?

Acutonics bedenin, zihnin, duyguların ve ruhun enerji sistemine erişmek ve dengelemek için Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki akupunktur sisteminin noktalarını ve meridyenlerini kullanan özel bir şifa tekniğidir.

Nasıl?

Acutonics, akupunktur sisteminin enerji noktalarına nüfuz etmek için iğneler yerine sesi kullanır. O yüzden bedene çok müdahale etmez. Ses çatalları, bizim topraklandığımız gezegen olan dünyayı merkezde tutarak güneş sistemimizin gezegensel yapılarının özel frekanslarına ayarlanmıştır. Bu sesler, doğrudan bedene uygulanabildiği gibi, bedenin etrafındaki eterik alana da uygulanabilir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Hem batının hem de doğunun şifa uygulamalarını; hem kadim hem de modern bakış açısıyla birleştiren bu teknik, sesin de bir çeşit hafıza formu olduğu bilgisine dayanır. Ses, şifaya destek olmak için bir araç olarak kullanıldığında, şifanın bir parçası olan frekansa dönmenin bir yolu olarak karşımıza çıkar. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal, her çeşit konuda destek olacaktır.

Kimler için uygundur?

Sadece bazı konular için hamileler bu çalışmaya katılamaz. Bunun dışında herkes için uygun yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Seanslar nasıl? Bu tür bir şifalanmanın sonuçları, koşullara ve konunun mevcut olduğu zamana bağlı olarak hem birdenbire olabilir hem de uzun sürebilir. Kronik konular, sonuçların görünmeye başlaması için bir dizi seans gerektirebilir. İnsanların kişisel değişim ve dönüşümlerine dahil olan birçok etken vardır. Ayrıca bu konuda da başarı, kişinin o konuyu serbest bırakmaya hazır olup olmaması ile de ilgilidir.

Kazanım: Her birimiz, kim olduğumuza ve hayatımızdaki en yüksek amacımızın ne olduğuna dair kendi kişisel anlayış yolculuğumuzdayız. Acutonics gibi sesle şifa teknikleri, bu harekete destek olur. Neredeyse herkesin hayatında belirli bir noktada onları etkilemiş olan belirli bir şarkı ya da bir müzik parçasının hafızası vardır. O müziği yeniden duyduklarında, müzik onları zamandaki o ana geri götürür. Bu açıdan çalışma kişiye, yeniden kişisel frekans ayarları yapabilme imkanı sunarken beraberinde güçlü bir ses hafızası da kazandırır.

TİBET ÇANAKLARI

Sırma Belin Ses Masajı Eğitmeni

Sırma Belin
Ses Masajı Eğitmeni

35 yıl önce bulunan ve hala geliştirilen Tibet Çanakları Ses Terapisi, Alman Fizik Mühendisi Peter Hess tarafından, bu terapi için özel olarak üretilmiş çanaklar ve onlara keçe uçlu bir tokmakla nazikçe vurulduğunda çıkan ses ile gerçekleştirilen özel bir çalışma.

Ses masajı özel frekanslar yayan farklı boydaki ses çanaklarının giyinik beden üzerine yerleştirilmesi ve doğru seslerin, ilgili noktalara temas ettirilmesi esasına dayanıyor. Bu yöntemin bulunuşu sonrası Almanya’da kurulan bir enstitüde yapılan çalışmalarda ses masajı sırasında beyin dalgasının ve nabzın düştüğü, kalbin daha düzenli attığı, nefes alışların daha derinleştiği, dolaşımın arttığı, beyindeki morfin deposundan ağrı kesicilerin ve mutluluk hormonlarının salgılandığı saptanmış.

Nedir?

Ses masajı özel frekanslar yayan farklı boydaki ses çanaklarının giyinik beden üzerine yerleştirilmesi ve onlara keçe uçlu bir tokmakla nazikçe vurulması ile uygulanan bir yöntemdir. Çanaklar 12 metal alaşımından oluşan bronz çanaklardır.

Nasıl?

Seansa gelen kişi ile önce bir ön görüşme yapılır, durumu değerlendirilir ve seans tasarlanır çünkü her kişiye özel tasarım seans yapılır. Uygulamanın kendisi 45 dakika sürer, seansın sonunda kişi derin gevşemeye geçer ve uyuyabilir, birkaç dakika uyumasına ve ardından biraz dinlenmesine izin verilir en sonunda da geri bildirimler alınır.

Hangi durumlar için kullanılır?

Öncelikle yöntemin bir tedavi şekli olmadığını söylemek gerekir; ses masajı rahatlatma, derin gevşeme ve stresle baş etme yöntemidir. Gevşeme sağlandığında da birçok rahatsızlık ortadan kaybolur. Bu yöntem holistik bir yöntemdir; beden, zihin ve ruha etki eder. Kaygı, korku, endişe, güven, kararsızlık ve özgüven sorunlarında, her türlü ağrı, hormon dengesizliği, menopoz ve adet sorunlarında, kulak çınlamasında, stres altında olanlarda, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, enerji düşüklüğünde, öğrenme ve odaklanma sorunu yaşayanlarda, yaraların kısa sürede kapanmasında kısaca dengeden çıkmış her şeyde kullanılabilen bir yöntemdir.

Kimler için uygundur?

Yukarıda saydığım durumları yaşayanlarda uygulanabilir. Psikiyatrik ilaç kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Ses masajı eğitimi almış bir psikiyatr bu yöntemi ilaç alanlarda da rahatlıkla uygulayabilir. Seanslar Nasıl? Bazen ilk ve tek uygulamada dahi bu olabilir. Yani bazen beş dakikalık bir uygulamada felçli bir el hissetmeye başlayabilir. Belli bir seans sayısı vermek mümkün değil, ulaşılmak istenen hedef, kişinin durumuna göre farklılık gösterebilir.

Kazanım: Ses masajı ile içimizdeki güç ortaya çıkar; fark edilmemiş yetenekler,

HEAL YOUR LIFE

Aylin Algun Eğitmen-Yazar

Aylin Algun
Eğitmen-Yazar

Tüm dünyada kişisel ve spiritüel gelişimin öncüsü olarak gösterilen Louise L. Hay tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş Heal Your Life, kişide fiziksel- duygusal- zihinsel ve ruhsal olarak dört boyutta çalışıyor. Yaşamda gerçekleşen/ gerçekleşmeyen olay ve durumların kök nedenlerini bulmak, tekrar eden sorunlar, kırılamayan kalıplar, kişisel düşünceler ve kalıplaşmış inançların kişinin iç dünyasında neye tekabül ettiğini tespit etmek ve bu alanlarda yaşanan farkındalığın rehberliğinde yaşamı iyileştirmek mümkün. Heal Your Life bir sistem olarak uygulamalı metotlar, bireysel koçluk ve tamamlayıcı çalışmalarla kişisel dönüşüm yolculuğunda bütüncül bir destek sağlıyor.

Nedir?

Heal Your Life, Türkçe adıyla “Hayatınızı İyileştirin” bir şifa tekniğinden ziyade, temelinde dünyada milyonlara ulaşmış kitapları bulunan, kişinin hayatının her alanını iyileştirmeyi “kendisinin öğrenmesi” hedefiyle içinde bir felsefe, yöntemler ve teknikler bütünü bulunduran çok kapsamlı 45 yıllık bir öğretidir. Kökleri Louise L. Hay’in kendi kanserini kimyasal almadan iyileştirebilmesine dayanıyor ve kendisinin “Düşünce Gücüyle Tedavi” kitabının 50 milyondan fazla kişiye ulaşmasıyla dünyada tanınıyor.

Nasıl?

İçerikte, öğretiye özel (dışarıda satılmayan) müzikler, içsel farkındalık çalışmaları ve meditasyonlar, pratik uygulamalar ve bilgi paylaşımı esas alınıyor. Heal Your Life eğitimleri, geçmişe yönelik detaylı ve etkili çalışmaları, mevcut deneyimlerimize karşı derin farkındalık yöntemlerini (örneğin içimizdeki çocuk, konstelasyon) kullanarak; şimdiye ve geleceğe güvenle bakabilmemizi sağlayacak bir zihinsel felsefeyi ve daha önemlisi iç dünyamızda farkında olmadığımız alanın hayatımızda tıkanıklık yaratan noktalarını “dönüştürme” çalışmalarını içeriyor.

Hangi durumlarda kullanılıyor?

Kişi zor bir dönemden geçiyor olabilir, bazı tıkanıklıkları olabilir, daha iyiyi hedefliyor olabilir ya da sadece merak ediyor- hatta kişisel dönüşüm alanını sınıyor olabilir. Hayatın her alanına yönelik olarak, her inanç sistemindeki kişi için çok kucaklayıcı, uygun ve dönüştürücü bir öğretidir.

Kimler için uygundur?

Heal Your Life öğretileri temelde yetişkinlere yöneliktir. Ancak ergenlere yönelik özel bir eğitim programımız da var. Elbette psikolojik açıdan patolojisi bulunan kişileri ve ağır bir travmadan geçmekte olan kişileri dünyadaki etik kurallarımız gereği ilgili uzmanlara yönlendiririz.

Seanslar nasıl?

Bu öğreti en genel haliyle 1-3 saatlik uygulamalı seminerler, 1-2 tam günlük eğitimler ve tercihe göre bireysel koçluk şeklinde yapılabiliyor.

Kazanım: Sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Eğitimin ertesi günü mucizevi değişimler yaşayan kişilere de tanık oluyoruz, hayatın içinde bir süre daha zorlanmaya devam eden kişiler de olabiliyor. Ancak sonuçtan kastımız olumlu anlamda ve kişinin hayatındaki işlevselliğe katkı sağlayacak bir zihinsel dönüşüm ise, bunun hemen hemen her çalışma sonunda, herkeste belirli bir seviyede mutlaka oluştuğunu söyleyebilirim.

HATHA YOGA

Defne Suman Yoga Eğitmeni-Yazar

Defne Suman
Yoga Eğitmeni-Yazar

Yaşamda çoğu zaman benliğimizdeki boşluğu başarı, para, şöhret ile kapatacağımızı sanırız. İnsanların bize sevgi, hayranlık duymaları bir yaşam amacı halini alır ya da başka bir şey için durmaksızın çabalarız. Oysa tüm bunlar kendi içinde kişiyi geliştirse dahi özünde yeni bağımlılıklar, yeni arayışlar, yeni tamam hissetme özlemleridir.

Hatha Yoga, insanın hiçbir şeye mecbur hissetmeden, bu tür ruhsal ihtiyaç kaynaklı uğraşlarından özgürleşmesini sağlar. Hareketleri düzenli olarak ve içsel farkındalığımıza odaklanarak sürdürdüğümüzde, içerden başlayan bir dönüşümün zeminini oluşturur.

Nedir?

Hatha Yoga bir taraftan duruşlar ve oturuşlar aracılığı ile vücudun yapısal kısıtlamalarını giderirken diğer yandan da kişiliğimizi gözden geçirmemizi ve bizi kısıtlayan davranışlarımızı değiştirmemizi önerir. Vücut, nefes ve zihin katmanları geçirgen olduğundan bir tanesindeki değişim diğerini de etkiler. Vücut açılır ve güçlenirken, bizi zora sokan düşünce biçimlerimizin, hayatı kısıtlayan davranışlarımızın da kendiliğinden değiştiğini gözlemleyebiliriz. Ya da tam tersi olabilir. Birtakım kararlarımızdan vazgeçtikçe vücudumuzun, nefesimizin açılıp, güçlendiğini fark ederiz.

Nasıl?

Hatha Yoga insanın tek başına yaptığı bir şeydir. Hoca size bir hareketler serisi verir. Bu seriyi de genelde sizin ihtiyaçlarınıza göre verir. Sonra siz eve dönersiniz ve hocayı bir daha görene kadar o seriyi evde her gün, tercihen gün doğumunda tekrar edersiniz. Olduğuna kanaat getirince yine hocanın karşısına çıkarsınız, o da sizi düzeltir ve seriye yeni hareketler ekler.

Hangi durumlarda kullanılır?

Hatha Yoga insanı sahici benliği ile buluşturmayı amaçlar. Eksik olduğunu düşündüğümüz şeylerin hepsinin içimizde mevcut olduğunu söyler. Bu yüzden de diyebilirim ki Hatha Yoga her türlü arayışın ilacıdır. Hatha Yoga bir şey yaparak değil, sadece insan olarak da yeterli olduğumuzu bize hissettirir. Bunu doğrudan bir tecrübe olarak vücudumuzda duyumsarız. Dışarıdan alınmış bir bilgi olarak inanmamıza gerek yoktur.

Kimler için uygundur?

Nefes alıp verdiğini bilen ve bir gövdeye sahip olan herkes Hatha Yoga yapabilir. Kimyasal madde bağımlılığı sebebiyle (buna anti-depresanları da dahil ediyorum) beyin kimyası değişmiş kişilerin dikkatli olması gerekir. Eğer beyine etki eden başka bir madde varsa bu sırada, eğitmenin mutlaka haberdar edilmesi gereklidir.

Seanslar nasıl?

Hatha Yoga binlerce yıllık kadim bir sistemdir. Tüm manevi, mistik sistemler gibi o da insanı nefsinden kurtarıp nihai özgürlüğe taşımayı amaçlar. Bu çalışma da bir ömre yayılır. Her gün bir saatlik çalışma ve yılda iki veya üç defa usta ile buluşma bu çalışmayı ömür boyu sürdürmek için yeterlidir.

Kazanım: Özdisiplin, tek başına bir şeyleri becerme yetisi, sessizlik ve kalabalıklardan arınma Hatha Yoga’nın temel unsurlarıdır. İçsel farkındalık da zaten ancak bu yalnızlık anlarında ortaya çıkar.

TAI CHI CH’UAN

İrem Uşar Tai Chi Uygulayıcısı

İrem Uşar
Tai Chi Uygulayıcısı

B edensel ve ruhsal dengenin sağlanması, berrak bir zihin, savrulmayan bir ruh hali ve esnek bir beden bugün hemen herkesin ihtiyacı olan bir zindelik hali.

Dünyada pek çok kurumun sabah sporu olarak çalışanlarına yaptırttığı, bizim de Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz parkta ilginç hareketler yapan bir grup insan görüntüsünün kaynağı Tai Chi, doğadan esinlendiği hareket ve duruş silsilesiyle, düzenli olarak uygulandığında denge bozukluğundan uykusuzluğa, alerji sorunlarından strese kadar birçok alanda olumlu sonuçlar yaratıyor.

Nedir?

Yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanan bir Çin egzersiz sistemi olan Tai Chi, esasında bir çeşit hareketli meditasyondur. Hafızamızda daha çok Çinlilerin, herhangi bir parkta, grup halinde yaptıkları akıcı motiflerden oluşan hareket dizisi olarak kalmış olabilir.

Nasıl?

Tai Chi hareketleri yavaş, kesintisiz ve döngüseldir. En önemli kural gevşemektir ve bu nedenle fazla kas gücü kullanmaya gerek yoktur. Blokaj ve gerilimleri azaltıp yok ederek vücudun enerji akışının sağlık kazanmasını sağlar. Ruh-beden-zihin dengesini akort eder.

Hangi durumlarda kullanılır?

Bütüne fayda sağlayan holistik bir çalışma olduğu için, tüm sisteme iyi gelir. Bedenimizi, iç içe geçmiş ve birbirini döndüren çarklar sistemi olarak düşünecek olursak, ufak/büyük her bir çarkın son derece önemli olduğu daha net anlaşılabilir. Bu çarkların tek bir tanesindeki aksamanın dahi bütüne etki edeceğini tahmin edebilirsiniz. Biz buna blokaj diyoruz. Tai Chi blokajları ortadan kaldırır.

Böylece sistemin yeniden sağlıklı bir şekilde işlemesi sağlanır. Kemik erimesi, kalp hastalıkları, denge problemleri, fıtık, solunum, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, odaklanma eksikliği, sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda fayda sağlar.

Kimler için uygundur?

Tai Chi’de hareketler sakin ve yavaş aktığı için hiç spor yapmamış, yaşı ileri biri bile çalışmalara katılabilir. Hareketlerde yetkinleşmeye başladıkça kaslarınızı ne kadar verimli çalıştırdığınızı fark etmeye başlarsınız. Dengeniz artar. Çocuklar da biraz daha seyreltilmiş bir çalışma ile Tai Chi yapabilir.

Seanslar nasıl?

Tai Chi bütünüyle bir Chi Gong çalışmasıdır. Katılımcılarla haftada bir gün buluşup 1,5 saat çalışılır. Beklenti elbette hatırladıkları hareketleri evde de çalışmaları. Beden tekrarla algılıyor, öğreniyor. Bu yüzden kendimize 10 dakika, bir saat gibi süre limitleri koymadan hayatın akışı içinde Tai Chi’ye bir yer bulmalarını tavsiye ederim.

Kazanım: Yaşamlarımıza denge getirir, içimizdeki doğa canlanır. Beslenmede, ilişkilerde, ağzımızdan çıkan sözde… Kendimizi bütünün bir parçası ve güçlü hissederiz. Sistemin kendisi bizleri, alanını koruyabilen ama esnek, hayatın akışına uyum sağlayabilen bireyler olma yolunda eğitir.

LABİRENT

Çiğdem Tacal Regresyon-Hipnoteapi, Feng Shui Uygulayıcısı

Çiğdem Tacal
Regresyon-Hipnoteapi, Feng
Shui Uygulayıcısı

16 yıldır düzenli olarak Türkiye’ye gelerek Labirent seminerleri düzenleyen Güney Afrikalı Vernon Frost’un bu uygulaması içinde meditasyonlar, şifa çalışmaları, ruhsal bilgiler, yaşamla ilgili soru ve cevaplar barındırıyor. Frost’un labirentinde beden, zihin ve ruh bütünlüğünüze meditatif bir yolculuk yapıyorsunuz.

Nedir?

Vernon Frost’un yaptığı tüm çalışmaların temeli olan Labirent bir farkındalık ve şifa yolculuğu, içinden geçmesi keyifli ve dönüştürücü bir deneyimdir. Bu seminer, binlerce insanın yaşamlarını kendi özleri, kalpleri, tutkuları doğrultusunda dönüştürmelerine kalpten bir alan tutmuştur.

Nasıl?

Yaşamsal etkilerini süreç içinde gösterse de seminerdeki çalışmalar, şifa süreçleri, konuşmalar ve meditasyonlar bir bütün halinde, zihinsel, fiziksel ve ruhsal bedenlerimizde anda farkındalıklar yaratır. Ayrıca serbest bırakma çalışmaları ile tüm bunları derinlemesine algılayabilir, nereden kaynaklandığını keşfedebilir ve şifalandırabilirsiniz.

Hangi durumlarda kullanılır?

Sizi engelleyen ağırlıklarınız, mutlu bir hayat yaşamak için önünüzde aşamadığınız blokajlar olduğunu hissediyorsanız; ne yaparsanız yapın, hayatınızda çeşitli alanlarda hep aynı kalıpların karşınıza çıktığını düşünüyorsanız; fiziksel, zihinsel, sosyal veya ruhsal bir rahatsızlığınız varsa (örneğin ilişkiler, maddi bolluk, sağlık, kaygı, korkulardan ve stresten kurtulmak, iş yaşamı başarısı gibi) fayda görebilirsiniz. Bu süreçte bir yandan da kendi ruhsallığınız ve evrendeki her şeyin içinde olduğu bütünün algısı ve sevgisi, bu birlik bilinci, yalnız olmadığınız hissi sizi içine alır.

Kimler için uygundur?

Labirent semineri 18 yaşın üzerinde, katılmak isteyen herkes için uygundur. Herhangi bir duygu durum bozukluğu olan, böyle bir teşhis konulmuş olan kişileri bir uzmanla çalışmaları yönünde objektif olarak tavsiyede bulunuyoruz. En büyük yararı, gerçekten kalpten yaşamını dönüştürmek isteyen, niyetli, istekli, bu sorumluluğu almaya hazır kişiler görüyor.

Seanslar nasıl?

Çalışmanın içindeki en temel teknik olan serbest bırakma çalışması, regresyon terapisi alanına giriyor ve özel seans olarak uygulanabiliyor. Bir konunun, çalışılan katmanının çözümlenmesi için genellikle bir seans yeterli oluyor.

Kazanım: Bu çalışmada yaşadığımız şifa ve açılım anlık farkındalık ve dönüşüm yaratıyor. Kimi zaman belli bir konuda duygusal, zihinsel, fiziksel ve ruhsal bedeninizdeki algının tamamen değiştiğini, kimi zaman ise sanki küvetin dibindeki tıpa açılmış da su boşalıyor gibi hissedersiniz. Seminerde algıladığımız, öğrendiğimiz her şeyi daha sonra yaşamımızda içselleştirip kullanabiliriz. Hatta ne kadar çok hatırlar ve kullanırsak sonuçlar o kadar gözle görülür olmaya başlar.

DERİN ANI SÜRECİ&REGRESYON

Seda Rodop DMP uygulayıcısı

Seda Rodop
DMP uygulayıcısı

Derin Anı Süreci (DMP)’nin 1990 yılında ortaya çıkışı ile regresyon çalışmaları da alanını genişletmiş oldu. Psikodrama ve beden çalışmaları sayesinde çalışmanın yaşanan deneyimlere dönüştüğü DMP, atalarımızdan kalan ve yaşamımızda tıkanmalara yolan enerjetik kalıntıların temizlenmesi, geçmiş kontratların iptali gibi sıra dışı etkiler yaratabiliyor.

Atalarımızın enerjetik kalıntılarının doymamacasına yemek yeme, istifçilik, utanç, derin özlem gibi etkilerinin bizim şimdiki yaşamlarımızda tezahür ettiği gerçeği ile çalışan DMP ile tüm bu etkilerden özgürleşmek mümkün.

Nedir?

Roger Woolger’ın Derin Anı Süreci, kendine özgü tekniği ile pratik ve etkili bir ruh terapisidir. DMP kişinin yaşamını negatif yönde etkileyen zorlukları ve olguları keşfetmeye yönelik bir çalışmadır.

Bu etkiler bu yaşamdaki çocukluk veya yetişkinlik döneminden veya bazı ruh yaralarından kaynaklanıyor olabilir: Ruhsal alem, ruhun yaşamlar arası seçimleri, ana rahmi ve doğum, anneden ve çevreden alınan etkiler, atalardan kalan kalıntılar, geçmiş yaşamlar, karmik kalıntılar vb.

Nasıl?

Jungcu aktif hayal gücü, William Reichçı beden çalışması ve Moreno’nun psikodramasının yaratıcı bir birleşimidir. Aynı zamanda Tibet Ölüler Kitabı’ndan esinlenerek hayatlar arası bütünleştirme (entegrasyon) ve şamanik yolculuk ögelerini de içerir. DMP’nin kökü aynı zamanda süptil bedenlerin yoga kavramlarındandır; ölüm ve farklı bardo (ötealem) ve ara etaplardan geçer. Ölüm ve ruhun dönüşümü ile ilgili şamanik gelenekler ve Tibet öğretilerinden de faydalanır.

Hangi durumlarda kullanılır?

Anksiyete, depresyon, fobiler, stres, kronik ağrılar, bloke olmuş hisler ve özellikle de bedende yerleşik ve geçmiş yaşam kalıntısı olarak görünen katastrofik travmalar ve çocukluk dönemi travmaları için geçerlidir. İlişkiler, kariyer, bereket konularındaki tıkanıklara ışık tutar.

Kimler için uygundur?

Yukarıda belirtilen soruları olan kişilere uygulanabilir. Bu seanslara girilmeden önce kişinin sağlık durumu, ilaç kullanıp kullanmadığı gibi bazı sorular sorulur. Hamilelere, bazı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara sahip olanlara uygulanamaz.

Seanslar nasıl?

Seans ortalama süresi yaklaşık iki saattir. Belli bir konu için eğer sorun kronik değilse tek seans da yeterli olabilir. Seansın ne kadar uygulanacağı kişiden kişiye ve konunun ne kadar sertleşmiş bir kaya olduğuna bağlı olarak değişir.

Kazanım: DMP sertifikalı bir terapist tarafından uygulanmalıdır. Ancak eğitimlerine katılarak, kendi kendinize uygulayabileceğiniz meditasyonlardan faydalanabilirsiniz.

ACCESS THE BARS

Özlem Çetinkaya Access The Bars Uygulayıcısı

Özlem Çetinkaya
Access The Bars Uygulayıcısı

Access The Bars uygulaması; duygu ve düşüncelerimizi temizlemek, arınmak ve özellikle inanç kalıplarının hayatımızdaki ayak bağı fonksiyonundan özgürleşmek için kullanılabilecek tekniklerden biri. Gary Douglas tarafından 1990 yılında ABD’de oluşturulmuş Access Consciousness (Bilince Erişim) sisteminin temel araçlarından biri olan Access The Bars ile evrene mesajlar değil, ucu açık sorular gönderebilir ve sonsuz olasılıklar aleminden yepyeni cevaplar alarak hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Nedir?

Başın üzerindeki 32 meridyen noktasına hafif baskılar uygulayarak yapılan bir çalışma olan Access The Bars, gezegende farklı bir şekilde hareket etmeyi kolaylaştıran bir araçtır. Her birimiz hayatlarımıza, binlerce yıl öncesinden birikmiş olan bakış açıları, yargılar, şartlanmalar, kodlar, genetik geçişler ve benzeri yüklemelerle devam ediyoruz. Bars adı verilen bu 32 nokta, bize bile ait olmayan bütün bu yükleri temizleyen, bilgisayarın iptal ya da sil tuşu işlevine benzetebileceğimiz bir çalışma sistemidir.

Nasıl?

Başınızın üzerindeki 32 nokta çalıştırdığında düşüncelerden, duygulardan ve hislerden hareket etmenin aslında ne kadar yorucu olduğunu fark eder ve bunlardan özgürleşirsiniz. Temel olarak barlar, bilgisayarınızın sabit diskidir. Bu, birçok yaşamlarda depoladığınız malzemeye benzer ve barlarınızın çalışması, o malzemelerin artık dosyanızda olmaması ve otomatik olarak ortaya çıkmaması için onların silinmesi demektir. Yüklerinizden arındığınızda sınırlarınızdan ve sizi ilerlemekten, kendiniz olmaktan alıkoyan her şeyden özgürleşmiş olursunuz.

Hangi durumlarda kullanılır?

Biliyorsunuz ki her türlü bedensel hastalığın sebebi zihinsel ve duygusal blokajlarımız. Bizler duygu ile öğrenen, duygu ile hatırlayan, duygu ile yaşayan canlılarız. Duygularımızdaki sıkışmalar, enerji ve fiziksel bedenlerimizde katılaşmalara neden oluyor ve bizi hasta ediyor. Access The Bars uygulaması, meridyenler üzerine yapılan dokunuşlarla, oluşan katılaşmayı hafifletir. Hafifledikçe uykularınız düzene girer, nefesiniz hafifler…

Kimler için uygundur?

Kendisini ve bedenini özgür hissetmek isteyen, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes bu teknik ile çalışabilir. Seanslar nasıl? Bir kişi dilerse aynı gün içinde iki kere uygulama alabilir ya da dilerse haftada bir, ayda bir… Bu tamamen danışanın kendisine kalmış bir seçim. Evinizde kaç günde bir temizlik yapıyorsunuz, bahar temizliğinizi ne kadar süreyle yapıyorsunuz ya da kaç günde bir banyo yapıyorsunuz? Tıpkı bunun gibi. Yıllarca birikmiş olan tortu ve yüklerden arınmak ve temizlenmek için kaç kez bu uygulamayı alacağınıza siz ve bedeniniz karar verirsiniz.

Kazanım: Bir bars uygulaması sonrasında kişi en kötü ihtimalle harika bir baş masajı almış olur, en iyi ihtimalle hayatında sonsuz olasılıklara kapı açar…

Access hiçbir şeyi iyi ya da kötü diye yargılamaz, olan her şeyi olduğu gibi alıp kabul eder. “Bundan daha iyi nasıl olur?” en çok kullanılan sorulardan biridir ve iyi ya da kötü diye nitelendirdiğimiz her durumda kullanılır. Odağımızı pozitife çevirmenin ve tek bir çözüm içinde sıkışıp kalmamamız için kendimizi farklı olasılıklara açtığımız alana bir davetiyedir bu soru.

AİLE DİZİMİ

Max Dauskardt Aile Dizimi Uygulayıcısı

Max Dauskardt
Aile Dizimi Uygulayıcısı

Yaşamımızda sürekli olarak kendini tekrar eden problemler, her defasında çözüme ulaşmadan bir noktada takılan işler ya da sistematik olarak başarıya ulaşılamayan uğraşlar, girişimler herkes için hayat akışında bir tıkanıklığa sebep olur.Bu tür sorunlar yaşayanlar için Aile Dizimi, kimi zaman anında kimi zaman da uzun vadede kendini gösteren sonuçlarıyla en çok tercih edilen destekler arasında yer alıyor.

Nedir?

Sistemik Konstelasyon ya da Aile Dizimi/Sergisi bir aile ya da daha geniş bir insan grubunun üyeleri arasındaki kopuk bağlantıları yeniden bağlayıp, bu bağlantı akışını yeniden tesis ederek, kendi kendini şifalandırmayı cesaretlendiren ve kolaylaştıran bir yöntem olarak kullanılıyor.

Nasıl?

Danışanın konu ya da probleminin kolaylaştırıcı/dizimci tarafından tespit edilmesinden sonra aile üyelerinin kişiler tarafından temsil edildiği bir konstelasyon açılır. Temsilcilerin, temsil ettikleri kişilerin duygularını deneyimlemeleri dizimciye rehberlik eder.

Hangi durumlarda kullanılır?

Danışanın hayat enerjisini sınırlayan herhangi bir problem, sistemik bir konstelasyon yapmak için konu olabilir. Bu, danışan tarafından deneyimlenen hem fiziksel hem de zihinsel zorluklar olabilir.

Kimler için uygundur?

Herhangi bir fiziksel ön koşula gerek duyulmaz; ruhsal olarak ihtiyaç duyulan tek şey açık zihinli olmak ve bilinmeyene adım atma cesaretine sahip olmaktır. Bu sisteme ilgi duyan herkes katılabilir. Uygulama ile ilgili herhangi bir şüphe varsa, mutlaka uygulayıcıyla paylaşılmalıdır.

Seanslar nasıl?

Çoğu zaman her bir problem/konu için tek seans yeterlidir. Her çalışma soğandan bir katmanın daha soyulmasına benzer. Kişi kendini hazır hissettiğinde başka bir konu için yeni bir çalışma yaptırabilir.

Kazanım: Çalışma, bizi kendimizin ve çevremizin yeni bir farkındalığına götürme potansiyeline sahiptir. Atölyelerde kazanılan biraz deneyim ile içsel farkındalığımızı genişleten ve zor durumlarla öncekine göre daha iyi baş etmemize yardımcı olan bu yöntemin ilkelerini günlük hayatlarımızda uygulamak zamanla normalleşir

Yorum Ekle