Terapi

Şifanın yolu kalp çakradan geçer

Eric Lopez, aile dizimi ile şamanik unsurları birleştirerek çalışan bir Amerika yerlisi… 2000 yılından itibaren dünyanın farklı yerlerinde bir araya gelen küçük grupların büyük değişimleri tetiklediğini, dünyanın kalp çakrasının yerinin değiştiğini, şifanın yükseldiğini müjdeliyor.

DAMLA SELİN TOMRU

Eric Lopez, ABD’deki Kuzey Nemenhah bölgesinde yaşayan Amerika yerlilerinden. 2003 yılında, yaşam amacının şamanik aile dizimleri yapmak olduğunu fark etmiş ve aile diziminin kurucusu Alman psikoterapist Bert Hellinger’den eğitim almış. Ardından sahip olduğu şamanik bilgileri bu teknikle birleştirerek kendi sistemini kurmuş. O günden bu yana da bu sistemle dizim açıyor.

Kendini durugörür ve empat olarak tanımlayan Lopez, bu sayede kişilerle ilgili derin bilgileri fark edebildiğini, bunun da çalışmaları kolaylaştırdığını söylüyor. Terapi bebekleri, müzik, şamanik tekerlek, yönler gibi araçlarla, aile dizimine yeni ve şamanik bir yaklaşım getiren Lopez ile bu tekniğin detaylarını konuştuk.

Spiritüel alanda çalışmalar yapmaya nasıl başladınız?

Durugörüm her zaman açıktı ve bir empatım (karşısındaki kişinin duygularını ve travmalarını derinden hissedebilen). Küçükken ertesi gün neler olacağını rüyamda görürdüm. Altı yaşındayken, garajımızın limoni yeşil rengine boyandığını gördüm. Ertesi gün uyandığımda boya kutusunu fark ettim. Anneme “Garajı boyayacaksınız değil mi?” diye sordum. Annem “Evet yarın amcan gelecek ve boyayacağız” dedi. “Hayır amcam bugün gelecek” dedim. Amcam o gün geldi ve garajı tam da gördüğüm renge boyadık. Zamanla rüyalarım daha da güçlendi, astral seyahatler, diğer evrenlere ve Atlantis’e yolculuklar başladı. Bu evrensel enerjilerin kullanıldığı başka bir sistem.

Aslında tanıştığım pek çok şifacının hikayesi sizinkine benziyor. Ancak bazen bunların gerçekliği konusunda tereddüt edilebiliyor. Gelen mesajların doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Öncelikle 0-7 yaş arasındaki çocukların blokajı yoktur, bu nedenle tamamen açıktırlar. Yedi yaşındayken hatıralar ve vücudumuzdaki hücreler değişmeye başlar. Bu nedenle bu yaş psişik yeteneklerin açık kalması için önemlidir. Ancak biz bunun yerine çocuklarımıza bilgisayar veriyoruz. Okul, bu tarz enerjilerin olmadığını söylüyor. Bir şey gördüklerini söylediklerinde, onlara “Hayır sadece hayal kuruyorsun” diyoruz. Hepimiz bağlantı kurabiliriz, lütfen zaten açık olan çocuklarımızı kapatmayalım. O zaman tereddüt etmemize de gerek kalmaz.

Dünyada farklı şamanik kültürler var. Şamanik kültürünüzden bahseder misiz?

Şamanik yanım Kuzey Amerika’dan geliyor. Burada şaman şifacılarla çalıştım. Ardından yaşam amacımın şamanik aile dizimi çalışmaları yapmak olduğunu öğrendim.
Şamanizmde yeryüzü, yıldız varlıkları, üst dünya, orta dünya ve aşağı dünya ile bağlantı vardır. Genel olarak her yönden gelen enerji onurlandırılır. Her yönün kendine özgü bir enerjisi vardır; örneğin totem hayvanların bazıları belli yöndeki enerjilerle uyumludur. İnka’lardan geliyorum ve burada yıldızlar ve güneş çok önemlidir.

Yıldız varlıklarından bahsettiniz. Yıldızların şamanizmde önemli olduğunu söylediniz, bu konuyu biraz daha açar mısınız?

Yıldızlar dünyanın kaderseldönemeçlerinde rol oynar. Yıldız insanlar dünyaya destek olurlar, bizi koruyup, bilincimizin açılması için bize yardım ederler. Dünya titreşimsel olarak evrende önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle farklı gezegen ve yıldızdakiler buraya gelmek isterler. Daha önce daha düşük titreşimli varlıklar geliyorlardı, korkuyla kontrol ediyorlardı ve bu nedenle de savaşlar oluyordu. Ancak zamanla farkındalığımız arttı ve daha yüksek frekanstaki uzaylılar ziyaret etmeye başladı. Bu anlattıklarım binlerce yıl önce olan şeyler. Bunların gerçekliğine inanıyorum ve hepimizin uyanması gerektiğini düşünüyorum.

Kadim Mısır’da Sirius ve Orion çok önemlidir. İnkalar için de önemliler mi?

İnkalar yaradılış konusunda Titikaka Gölü’nden geldiklerine inanırlar. Titi puma, kaka ise dağ demektir. Titikaka Gölü, Puma Dağı’ndadır ve dünyadaki en yüksek göldür. İnkalar gölden ilk iki İnkalı’nın çıktığına inanırlar. Bu iki İnka’lı Güneş’ten gelir, yerlilere yapım teknikleri, hayatta kalma yöntemleri gibi konularda bilgi verirler. Tanrısal güçlere sahip olan bu iki İnkalı yerlilerle beraber olur ve böylece İnkalılar doğar. Su da kadim kültürlerde çok özel bir yere sahip; Mısır’da Nil Nehri, Hindistan’da Ganj, İnka’larda Titikaka… Su dünyada hayatta kalmayı mümkün kılar. Su yaşamın titreşimine sahiptir. Su, duygudur, melek enerjisinde bir elementtir. Su temizler, arındırır yani enerjinin geri dönüşümünü sağlar.

Sahip olduğunuz şamanik ritüel bilgilerini kullanarak doğum, evlilik gibi seremoniler de yapıyorsunuz. Bunları anlatır mısınız?

Eğer biri sizi prenses olarak görürse bu enerji size yüklenir. Prensese dönüşürsünüz. Prenses olduğunuz bir yaşamı hatırlarsınız çünkü onlar sizin içinizdeki bu parçayı görerek aktive etmiş olurlar. Eğer ben sendeki şamanı görürsem bunun sebebi bunun benim yansımam olmasıdır. Biz gördüğümüzüz. Negatif birini görürsem aynı şekilde aynaya bakıyorumdur. Biri beni şaman olarak gördüğünde, şaman olduğumu söylemem. Onun içindeki şamanı bana yansıttığını söylerim. Bu anlamda beni şaman olarak görenler için ritüeller gerçekleştiriyorum. Yeni doğanlar için enerjilerin açılmasına yönelik bir çalışma yapıyorum. Vaftiz töreni gibi düşünebilirsiniz. Dünyayla, şamanik enerjilerle çocuğun bağlanmasını sağlıyor bu ritüel. Bizler büyüdükçe kardeşlerimizden ayrı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle evrensel enerjilerden kopuyoruz. Çocuklarda ise ayrılık bilinci yok, bu nedenle evrensel enerjiler tarafından kolayca destekleniyorlar. Bizim de açık olmamız, evrendeki her şeyle bir olduğumuzu hatırlamamız lazım ki destek alabilelim. Ayrıca bu ritüel sırasında çocuğun, ailedeki düşük titreşimli mirasları bırakmasını da sağlıyoruz.

Peki ya evlilik törenleri?

Bu da şamanik tarzda oluyor. Dizim gibi yapıyorum. Babayı, eşleri ve ailenin diğer üyelerini dizime kaldırıyorum. Şamanik müzikle bu ritüeli destekliyoruz ve ruhsal olarak da çiftin evlenmesini ve aile tarafından desteklenmesini sağlıyoruz.

“KORKUYLA BÜYÜTÜLDÜK AMA BU DURUM ARTIK DEĞİŞİYOR”

Aile dizimi eğitimini ne zaman aldınız?

12 yıl önce Alman psikoterapist Bert Hellinger’den aile dizimi eğitimi aldım, ardından dört yıl kendisinden daha derin eğitimler aldım. Artık bu eğitime “Ruh ve Zihinle İlerleme” adını veriyor. Benim zamanımda doktorlar, psikologlar, psikiyatrlar bu eğitimi alabiliyordu. Ancak Hellinger ismini değiştirdikten sonra eğitimi herkese açtı. Çünkü spiritüel kişilere ulaşmak istiyor, çalıştığımız enerjinin bizim kontrolümüzde olmadığını fark etti. Psikolog ve psikiyatrlar bu enerjiyi domine etmeye çalışıyordu. Ancak bazen bir konu sizi bambaşka bir konuya götürebilir. O zaman enerjiyi takip etmeniz gerekir. Bu noktada Hellinger, ondan eğitim alan herkesin “Ruh ve Zihinle İlerleme” eğitimine de dört yıl boyunca devam etmesi gerektiğine karar verdi. Artık bu şekilde eğitim veriyor.

Dizimlerin derin ve çok güçlü çalışmalar olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla sadece aileler için değil, daha geniş konseptler için de dizim açılıyor. Doğal afetler gibi konular için de dizim açıyor musunuz?

California’da yaptım. Hayvanların, çevreye verdiğimiz zarardan ötürü bizi bağışlamaları için dizim açtık. Hayvanlar son derece huzurluydu, ancak insanlar onlardan korkuyorlardı. Hayvanlar ise oldukça kibardı. Bilinçaltında aslında ne yaptığımızı biliyoruz, kendi evimize zarar veriyoruz. Bu nedenle de dizim sırasında insanlar endişeli ve gergindi.

Peki insanlar bunu neden bile bile yapıyor?

Korkuyla büyütüldük ve hep egomuzu güçlendirdik. Ancak artık bu durum değişiyor. 2000 yılından bu yana dünyanın farklı noktalarında küçük gruplar bir araya gelmeye başladı. Ve bu durum büyük değişimi tetikledi. Böylece kalp çakranın yeri Tibet’ten Machu Pichu’ya kaydı. Artık Machu Pichu’da yüksek enerjiler var. Kalp çakra, şifanın çakrasıdır. Bu nedenle dizimlerde kalp çakra üzerine yoğunlaşırız.

Sizin açtığınız dizimin, diğerlerinden farkı nedir?

Bazı enerjileri dizime ekleyebilmek için şamanik yöntemlerden yararlanıyorum. Şamanik yöntemler dizimde yeni boyutların açılmasını sağlıyor. Şamanik tekerleği adeta bir pusula gibi kullanıyorum. Böylece enerji boşluğunun nerede olduğunu ve neden kaynaklandığını anlıyorum. Aynı şekilde yönlerin mesajlarından ve empati yeteneğimden de yararlanıyorum. Bir kişinin alanına yaklaştığımda blokajların kaynağını fark edebiliyorum. Katılımcılar için kullandığım şamanik müzikler çok etkili oluyor. Bazen “In the Arms of an Angel”, “Time To Say Goodbye” gibi İngilizce şarkılar da kullanıyorum. Müziğin kullanımı, enerjinin daha kolay açığa çıkmasını sağlıyor.

Veda edemememizin nedeni, kayıtlarımızın bu yönde olması. Oysa veda özgürleştirir ve yeniye yer açar.

“Time To Say Goodbye” şarkısını kullandığınızı söylediniz… Vedalaşmak Türkiye’deki danışanlar için oldukça önemli bir konu, zorlanabiliyoruz. Veda nedir, nasıl vedalaşılmalı?

Biz vedalaşmama yönünde eğitildik. Televizyona bakın, hiç vedalaşan kişiler görür müsünüz? Hep acı çeken ve bir türlü bırakamayan insanlar vardır. İmkansız aşklar için büyütüldük. Romanlar, diziler hep bunları anlatıyor. Bu nedenle 12 yıldır televizyon izlemiyorum. Sadece farkındalık yaratan programları izliyorum. Gaia TV’deki belgeselleri izliyorum. Veda edemememizin nedeni, kayıtlarımızın bu yönde olması. Oysa veda özgürleştirir ve yeniye yer açar

Yorum Ekle