Astroloji

Antisya: Gölge yanını keşfet

Astrolojide kadim zamanlardan beri kullanılan bir tekniğin adı Antisya. Antisya burcumuz bizim gölge yanımızı oluşturuyor. Özellikle ikili ilişkilerde kişiler kendi gölge yanını yansıtan burçlardaki kişilere çekilebiliyor. Bu bir tamamlama veriyor. Bu nedenle alakasızmış gibi görünen çiftlerin birlikteliği bir anlam kazanıyor.

Yazı: Aycan Aşkım Saroğlu

Koç’un Terazi’nin burcu, Aslan’ın Kova’nın zıt burcu olduğunu biliyorduk da doğrusu Antisya tekniğine göre gölge burçlarımızı bilmiyorduk. Oysa gölge burçları anlatan antik Antisya tekniği özellikle ikili ilişkilerde çok çalışıyormuş. Öyle ki başta alakasız gibi görünen uzun ilişkilerde Antisya Zodyak işbaşında. Astrolog Naz Bayatlı, Antisya tekniğini ve gölge yanımızı yansıtan eşlerimizi anlattı.

antisyagolge-yanini-kesfet-3

Antisya tekniği nedir? Ne işe yarar? Nereden aklınıza geldi bu tekniği kullanmak?
Bir doğum haritasını yorumlarken, gelecek öngörümü yaparken, modern astroloji teknikleriyle klasik astroloji tekniklerini harmanlamayı seviyorum. Antik astrologların deneyimlerini göz ardı etmiyorum. Antisya tekniği de bir antik astroloji harita yorumlama tekniği. Antisya uygulaması basit ve kullanışlı bir yöntem. Herkes rahatlıkla bu teknikle kendi Antisya noktalarını bulabilir. Ama ilk önce bu tekniğin ne anlama geldiğini size anlatayım. Antik halklar açısından “Gün Dönümü Noktaları” büyük önem taşırdı. Elektrik icat edilmeden önce toplumların birincil ışık kaynağı Ay ve Güneş’ti. Elektrik çağına geçtikten sonra, karanlık ve aydınlık kavramı modern toplumlarda farklı anlamlar kazandı. Oysa antik toplumlar için aydınlık ve karanlığın en uzun olduğu dönemin başlangıcı çok önemliydi. Güneş Yengeç Dönencesi’ne ulaştığında, aslında yılın iki büyük deviniminden birini temsil eden noktaya ulaşır. Buna Kuzey Yarım Küre için yaz ortası diyebiliriz. Güneş’in Yengeç Dönencesi’ne varışı, ışığın en uzun olduğu zamanı gösterir. Öğle güneşi gökyüzünde kademeli olarak yükselmeye başlar. Çıkabileceği en yüksek sınır derecesine ulaştığında (23,5 derece), üç gün bu zirve noktasında kalır. İnsanın kendisini objektif gözle görebilmesi en zor şeylerden biri değil midir? Kendimizi bazen karşımıza çıkan kişilerle daha iyi anlayabiliriz. Bu aynaya bakıp kendimizi görmek gibidir. Yansımamız aynaya yansıdığında yön değiştirir. Sağ tarafımız sol tarafımızda yer alır. Birbirine Antisya yapan noktalar da böyledir.

antisyagolge-yanini-kesfet-2Siz de Antisya noktalarınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.
Antisya Noktaları ve İz Düşümü’nün hangi burçlara karşılık geldiğine bakmak için aşağıdaki tablodan faydalanabiliriz. Eğer doğum haritanızda burcunuzun ya da herhangi bir başka yıldızınızın, yükselen burç, Venüs burcu, Ay burcu ya da Mars burcunuzun derecesini biliyorsanız, onların Antisya derecelerini de çok kolay bulabilirsiniz. Bunların hiçbirini bilmiyorsanız sadece burcunuzu biliyorsanız bile burcunuzun Antisya’sını bulabilirsiniz. Eğer burç derecenizi biliyorsanız işiniz daha da kolay. Burç derecenizi biliyorsanız Antisya burcunuzun hangi dereceye yansıdığını bulmak için şu basit hesabı yapınız. Diyelim 15 derece Koç burcunda bir gezegeniniz var. Bu dereceyi 30 dereceden çıkarın. 30-15= 15 kalır. Bu işlem sonucu kalan 15 derece, Koç burcunun Antisya Noktası olan Başak burcunun 15 derecesine denk gelir. Bir örnek daha yapalım. Örneğin 3 derece Balık’taki bir gezegeniniz var, 30-3= 27 derece kalır. Terazi burcunun 27 derecesi, 3 derece Balık için Antisya Noktası’dır. Yani her dereceyi 30’dan çıkarmalısınız!

“Hayatımıza giren kişiler bazen bize ayna olur, gölge tarafımızı aydınlatmak için kişileri hayatımıza dahil ederiz ve ilişkiler yaşarız. Kendimiz ile bütünleşmek hem ruhsal hem zihinsel anlamda bizi bütünleyecek ilişkiler yaşamak adına, Antisya noktaları birbiri ile uyum içinde olan çiftlerin çok daha uzun ve mutlu bir beraberlik yaşadığına deneyimlerimle şahit oldum.”

antisyagolge-yanini-kesfet-4

Peki bütün bunlar tam olarak ne anlama geliyor?
Bir kişinin Ay burcu onun ne yaparak mutlu olduğunu anlatır. Çünkü Ay alışkanlıkları, çevreye uyum sağlama potansiyelini sembolize eden gezegendir. Diyelim Ay burcunuz 10 derece Akrep olsun, eğer diğer kişinin Venüs gezegeni 20 derece Kova burcunda yer alıyorsa (aşk, mutluluk, zevkler, para, cinselliği sembolize eden ve ilişkiler kurarken önem verdiğimiz bir gezegendir) bu iki gezegen birbiri ile Antisya ilişkisi içindedir. Ay ve Venüs gibi iki önemli ilişki gezegeninin, Antisya ilişkisi içinde olması, o iki kişi arasında ruh ve beden uyumunu yakalamak adına bir hayli etkili olacaktır. Antisya noktalarımızı ilişkiler alanında kullanabilirsek, kendimizi bütünlenmiş hissettiğimiz ilişkiler yaşarız. Bir de Kontra Antisya noktaları vardır. Bunlar da Koç burcu ile başlayan Mevsimsel Zodyak kuşağının dizilimi içerisinde birbiri ile karşıt duran burçlardır.

Birbirine karşıt duran burçlar
Bu burçlarda iki kişinin karşılıklı gezegenleri varsa, bu gezegenlerin temsil ettiği konuları birbirinden bağımsız olarak hayata geçirmek istediklerine işaret eder. Birbiri ile enerjileri bağdaştırmak ve orta bir nokta bulmak zorlaşır diye düşünürüz.

BURÇLARIN BIRBIRINI TAMAMLAYAN ANTISYA ÖZELLIKLERI
Koç ve Başak arasındaki Antisya bağlantısı:
Koç burcunda önemli bir gezegeni, örneğin Güneşi yani burcu Koç olan bir kişiyi ele alalım. Bu kişi Başak burcundan bir kişiye enerji, cesaret, sıcaklık ve cinsel enerji katar, hedeflerine ulaşması bakımından destek olur. Koç’un kendinde var olan öncülük etmek, liderlik yapma yeteneğini Başak burcundaki kişide ortaya çıkarmasına yardım eder. Başak burcundaki kişinin arka planda kalma arzusunu değişime uğratarak, onun yaratıcı bireyselliğini ortaya koyması ve gerçek potansiyelini yaşaması için ona motivasyon sağlar. Başak burcunda gezegeni olan kişi ise Koç insanına onun çok da farkında olmadığı, detaylara önem vermeyi, küçük detayların göz ardı edilmemesi için en iyi şekilde işlev görecek bir sistem kurmayı, sağlığına bakmayı öğretir. Koç’a aklıselim öğütler vererek, onun hedeflerine ilerlerken acele etmemesine, önemli noktaları gözden kaçırmamasına yardımcı olur. Koç’un ateşli, telaşlı, hırslı ve öfkeli olabilecek tavırlarına Başak burcunun serinkanlı, sakin, aklı başında tutumu denge unsuru olarak yardımcı olur. Koç burcunun Kontra-Antisya burcu olan Terazi burcunda karşı tarafın bir gezegeni varsa, Koç kişisinin ilişkilerinde özgür ve bağımsız olma ihtiyacını çok anlayamayacağını ve ilişkide bunun bir sorun teşkil edebileceğini söyleyebiliriz. Terazi burcunda bir gezegeni olan kişi yalnız kalmaktan çok hoşlanmaz, sosyal toplantılardan ve buluşmalardan hoşlanır. Herkese uyum göstermek, kibar ve sevimli olmak için çaba harcar. Koç kişisi ise aşırı kibarlıktan hazzetmez, ilişkilerinde diplomatik davranmak istemez ve karşısındaki kişinin ne düşüneceğini çok önemsemeden dürüstçe hislerini ve düşündüklerini açıklar. Bu bağlamda ilişkide tıkanma noktaları olabilir. Başak burcunun Kontra-Antisya burcu ise Balık’tır. Başak burcunun kontrolü elinden bırakmama arzusu Balık’ın akışta kalma, çevreye uyum sağlama ve hayallere gerçeklerden daha fazla yatkın olması ile çakışır. Balık burcu daha sezgisel ve duygusal bir burçken Başak hayata daha pratik ve pragmatist yaklaşır. Bu bakımdan Başak’ın Balık’tan akışta kalmayı, gevşemeyi ve rahatlamayı öğrenmesi gerekir. Balık da Başak’tan odaklı bir çalışma prensibine sahip olmayı ve günlük hayatta detaylara daha önem veren ve pratik bir yaklaşım benimsemeyi öğrenebilir.

Boğa ve Aslan arasındaki Antisya bağlantısı:
Her iki burç da ilişkilerde sadakati, aile birliğini, prestiji ve stabil olmayı önemser. Her iki burç da romantizm, cinsellik, çekicilik ve cazibe bakımından baştan çıkarıcı niteliklere sahiptir. Aslan da Boğa da sanatçı yaratıcı yetenekler taşır. Lüks ve rahat yaşamdan zevk alır. Aslan Boğa’nın huzuruna, sağlam bakış açısına ve gerçekçiliğine ihtiyaç duyarken Boğa da Aslan’ın sosyal, sıcakkanlı, cömert tavırlarını sever. Girdiği ortamlarda Aslan’ın üzerine çektiği dikkatten memnun olur. Onun ışığıyla parlamayı sever. Aslan Boğa’nın cinsel çekimine, beş duyu organına da hitap eden zevk anlayışına hayran olur. Beğenilmekten hoşlanan Aslan Boğa’nın baştan çıkarıcı dokunuşları ile mutlu olur. Aslan ve Boğa arasında tutkulu bir birliktelik olacaktır. Aslan Boğa’ya şaşaalı, eğlenceli, pırıltılı bir yaşamın vaadini sunarken, Boğa da Aslan’a aradığı güveni sadakati ve kalıcılığı bulur. Aslan burcunun ateş elementinden bir burç olması ve ateşin sıcaklığı cazibesi; toprak elementinden Boğa’nın dengeli huzurlu kol kanat geren enerjisi ile buluşunca ortaya uzun süreli bir birliktelik çıkacaktır. Tek zor taraf her iki tarafın da hatalı olduğunu kabul etmemelerinde olabilir. Bir fikirde inat edebilirler ve geri adım atmak istemezler. Çiftlerin Boğa ve Akrep burçlarında yani birbirine zıt olan burçlarda, Kontra-Antisya noktalarında gezegenleri varsa daha takıntılı, yıpratıcı ve birbirine maddi manevi baskı kurmaya yönelik bir tutum içine olabileceğini söyleyebiliriz. Birbirlerinin hareket ve özgürlük alanını kısıtlamaya yatkın bir eğilim içine girebilirler. Aslan-Kova yani Kontra-Antisya noktalarında gezegenleri olan çiftler ise kendilerini ifade ederken ve fikirlerini öne sürerken farklı bir tarz benimsediklerinden iletişim sorunları ortaya çıkabilir. Aslan Kova’yı çok rasyonel, aşırı idealist ve radikal bulabilir. Soğuk ve uzak tavırlar takındığından dolayı suçlayabilir. Kova da Aslan’ı dikkat ve ilgi çekmek için abartılı tavırlar takınmakla suçlayabilir. Mantık yürütmesini beklediği durumlarda Aslan’ın tarafsız ve objektif davranamadığını iddia eder.

Astroloji neden bu kadar popülerleşti?
Astrolojinin en temel amaçlarından biri, bireyin ruhsal ve bedensel anlamda mutluluğa ulaşabilmesi için varlığını bütünleştirmesi amacına destek olması. Bunu yapabilmek için de kendisinde var olan doğuştan gelen içsel potansiyeli keşfetmeli. Astrolojik danışmanlık bireye bu anlamda yardımcı olmak ve mümkün olan en mükemmel biçimde kendisinde var olan potansiyeli, yetenekleri, becerileri hayatına katmasına yardımcı olabilecek seçenekleri kendisine sunmaktır. Kişi kendisi ile ilgili böylesine bir farkındalık sağladığı zaman hem zamanını hem enerjisini doğru biçimde kullanarak seçimlerini yapabilir, geleceği için strateji belirleyebilir ve yaşam hedeflerine yönelik planlamasını oluşturabilir. Modern insanın refah düzeyi geliştikçe ve teknoloji ilerledikçe 20’nci yy’dan itibaren hızlı gelişen bir trend dalgası ile kişisel gelişim ve kişisel farkındalık konuları insanları derinden ilgilendirmeye başladı. Benliğini tanımak, varlığının yaşam amacını keşfetmek ve kendi için en iyi olanı yapmak önem kazandı. Türkiye’de de son 5 yıldır astroloji eğitimleri, günlük aylık ve yıllık öngörüler, burç yorumları, astrolojik danışmanlık ve seminerler gibi alanlarda büyük bir gelişim var. Astrolojiye çok emek ve zaman harcamış ve harcamaya devam eden biri olarak buna sevinmemek mümkün değil. “Astrolojik olarak bunun bir göstergesi var mıdır?” derseniz, spiritüel konularla şifacılık ve enerji gibi alanlarla yakından ilgili bir gezegen olarak kabul edilen Neptün 2011 yılında Balık burcuna geçiş yaptı. Neptün toplumların kolektif bilinci üzerinde yansımaları olan bir gezegendir. Balık burcu da oldukça sezgisel, ruhsal, spiritüel, derin duygularla, evrenle insanın ilişkisini merak eden, manevi duygusu yüksek kişileri temsil eden bir burçtur. Neptün’ün Balık burcuna geçmesi ile birlikte bireylerin ruhsal gelişim arzusuna paralel olarak, ruhsal ve spiritüel konulara ilgi çok arttı. Kişiler enerjilerini, çakralarını, nefes alışverişini dengelemek dolayısıyla şifa bulmak ve enerjiyi doğru kullanmak için sağaltım getiren birçok farklı dallara yöneldi. Dolayısıyla spiritüel konulara bu kadar ilgi göstermeleri bence tesadüf değil. Neptün’ün Balık burcuna geçmesi ile aynı yıllarda Uranüs adını verdiğimiz bir diğer gezegen de Koç burcuna geçiş yaptı. Aydınlanma ve kişisel farkındalıkla çok yakından alakalı bir gezegen olan Uranüs, bireyin özgürleşmesi, kendini bağlayan zincirleri kırarak ilerlemesi için etki yapar. Koç burcu da özgür cesur ve inisiyatifi ele alan kişileri temsil eder. Uranüs mitolojik figür Prometheus ile özdeşleştirilir. Prometheus’un insanlığa ışığı getirmesi gibi (Yunanca bir kelimedir ve bilgiyi öğrenmek, geleceği önceden öğrenmek, kahinlik etmek, gizleri kavramak, sistematiği anlamak demektir) Uranüs Koç burcuna geçince insan kendi bilincine, içsel süreçlerine ışık tutma cesaretini gösterdi ve aydınlanma, farkındalık kazanma bakımından yol almaya odaklandı.

İkizler ve Yengeç arasındaki Antisya bağlantısı:
Zihinsel bir burç olan hava elementinden İkizler, iletişim kurmak bakımından en güçlü burçlardan biridir. Konuşkan, sevimli, entelektüel, meraklı, arkadaş canlısı ve sosyal yeteneklere sahip olan İkizler, su elementinden bir burç olan Yengeç’e canlılık, neşe ve hareket katar. Hayal gücü ve esprilerle ilişkiye dinamizm getirir. Yengeç de İkizler’e iyi bir dinleyici olur. İkizler Yengeç’in çok önem verdiği ve anlatmak istediği duygularını dile getirmesine izin verir, hislerini anlamak için onu dinler, Yengeç de İkizler’in sohbetinden doyum alır, hem eğlenir hem bilgilenir. İkizler Yengeç’in tek taraflı düşüncelerini alır çok boyutlu ve geniş bir perspektife yayacak şekilde genişletir, Yengeç ise İkizler’e duygusal anlamda destek verir, duygularına tercüman olur ve derin sezgilerini kullanarak İkizler’in en merak ettiği alan olan insanlar hakkında daha derin ve isabetli bir bakış sağlar. Her ikisi bir arada bir insanın nasıl biri olduğu hakkında çok detaylı bilgiler verebilirler. Birlikte sosyal ortamların neşesi, tuzu biberi olabilirler. Aralarında uyumlu akıcı bir sohbet ve güçlü bir anlama kapasitesiyle anlayış yer alır. Birbirlerinin çabalarına ve emeğine saygı duyar ve yan yana olmaktan zevk alırlar. Çiftlerin İkizler ve Yay burçlarında yani birbirine zıt burçlarda Kontra-Antisya oluşturan gezegenleri varsa ilişkileri daha zihinsel bol tartışmalı ve huzursuz geçebilir. Yay daha felsefi ve derin düşünecektir, bir konuya sabitlenecektir, İkizler ise daldan dala atlayarak ilgi odağını sürekli değiştirerek Yay tarafındaki kişiye yüzeysel gelecektir. İkizler de Yay insanını esnek olmaktan uzak ve yargılayıcı bulabilir. Yengeç ve Oğlak burçlarında yani birbirine zıt burçlarda, Kontra-Antisya noktalarında gezegenleri bulunan kişiler nasıl bir ebeveyn Güneşin sınırda kaldığı 3 gün! Neolitik çağlardan beri Güneş’in gökyüzünde asılı kaldığı bu üç günlük dönem mitolojik açıdan da büyük önem taşır. Güneş bu sırada en 0 derece Oğlak noktasına ulaşmıştır, yani karanlık çok azdır ve ışık artmaya başladığı için bu dönem birçok toplumda bir mevsimsel döngü olarak kutlanmıştır. Antisya noktaları işte bu ışığın artması ve azalması ile ilgili gündönümü noktaları esas alınarak hesaplanır. Oğlak veya Yengeç Dönenceleri başlangıç olarak alınarak burçların, birbiri ile kurduğu ilişki göz önüne alınır. Güneşin en tepe noktaya ulaştığı zaman demek aslında bir anlamda güneşin gölgesinin en kısa olduğu zaman demektir. Buna paralel olarak örneğin Oğlak burcunun gölgesi de en yakınına, yani en gerisinde duran burca düşer. Bu da Yay burcudur. Gündönümü noktalarının astroloji ile bağlantısını ilk olarak dördüncü yüzyıl astroloğu Julius Firmicus Maternus’ta görüyoruz. Helenistik dönemden gelen ve kuşaklar boyu bize kalan bilgilerden derlenen bu teknik haritalarımızda bize ilişkilerde sanki bir ayna görevi gören bir yansıma alanını sembolize eder. olmalı konusunda anlaşırlar ama ilişkilerinde duygusal ve zihinsel dinamikleri aslında birbirinden oldukça farklıdır. Duygusal krizlere çok daha açık bir kombinasyondur.

Oğlak ve Yay arasındaki Antisya bağlantısı:
Bu iki burç arasında destek noktası Oğlak burcunun somut, akılcı, planlamaya yönelik, sorumluluk üstlenen nitelikleri, Yay burcunun enerjisi ve gelecek vizyonu ile birleştirince ortaya sağlam ve dayanıklı bir birliktelik çıkabilir. Oğlak’ın hayata pratik ve disiplinli bakış açısı ile Yay’ın anı yaşamaya yönelik pozitif bakış açısı ile oldukça dinamik ve güçlü bir ilişkiye dönüşebilir. Oğlak Yay’ın direkt ve dürüst iletişim tarzından etkilenir, Yay da Oğlak’ın diplomatik ve sosyal prestij getiren iletişim tarzından etkilenir. Birlikte sorumlu, pratik bir yaklaşımla hayatın anlamını keşfedip ve yaşam felsefelerini entelektüel bir biçimde oluşturabilirler. Yay’ın ateş elementinden enerjisi Toprak grubundan Oğlak’a enerji, heves ve canlılık katacaktır. Oğlak burcunun Kontra-Antisya noktasında yer alan Yengeç burcu yukarıda belirttiğim gibi aile ve ebeveyn olma konusunda aynı benzer itilimleri sembolize etmesine rağmen duygusal destek açısından eksik olabilir. Yay burcunun Kontra-Antisya noktasındaki İkizler burcu ile arada öğrenme, bilgi paylaşım ve iletişim konularına yaklaşımları bakımından farklılık vardır. Yay derin ve anlamı, felsefesi olan bilgiye önem verirken, büyük resmi görmekte zorlanmaz ama İkizler kadar detaylı, hızlı ve çabuk, pratik düşünmekte ve harekete geçmekte zorlanabilir. Yay İkizler’i yüzeysel bulabilir, İkizler de Yay’ı pratik ve fikirlerini kolaylıkla uygulanabilir bulmaz. Farklı ilgi alanları ve bakış açıları ile uyum sağlamakta zorlanabilirler.

Güneşin sınırda kaldığı 3 gün!
Neolitik çağlardan beri Güneş’in gökyüzünde asılı kaldığı bu üç günlük dönem mitolojik açıdan da büyük önem taşır. Güneş bu sırada en 0 derece Oğlak noktasına ulaşmıştır, yani karanlık çok azdır ve ışık artmaya başladığı için bu dönem birçok toplumda bir mevsimsel döngü olarak kutlanmıştır. Antisya noktaları işte bu ışığın artması ve azalması ile ilgili gündönümü noktaları esas alınarak hesaplanır. Oğlak veya Yengeç Dönenceleri başlangıç olarak alınarak burçların, birbiri ile kurduğu ilişki göz önüne alınır. Güneşin en tepe noktaya ulaştığı zaman demek aslında bir anlamda güneşin gölgesinin en kısa olduğu zaman demektir. Buna paralel olarak örneğin Oğlak burcunun gölgesi de en yakınına, yani en gerisinde duran burca düşer. Bu da Yay burcudur. Gündönümü noktalarının astroloji ile bağlantısını ilk olarak dördüncü yüzyıl astroloğu Julius Firmicus Maternus’ta görüyoruz. Helenistik dönemden gelen ve kuşaklar boyu bize kalan bilgilerden derlenen bu teknik haritalarımızda bize ilişkilerde sanki bir ayna görevi gören bir yansıma alanını sembolize eder.

antisyagolge-yanini-kesfet-5Kova ve Akrep arasındaki Antisya bağlantısı:
Bu iki burcun arasında inanılmaz bir zihinsel kimya oluşabilir. Her iki burç da tutkulu ve güçlü bir zihinsel enerjiye sahip düşünürlerdir. Kova tüm insanların, içinde bulunduğu toplulukların ve arkadaşlarının iyiliğini düşünür. Hava elementinden bir burç olan Kova rasyonel, objektif ve sosyal paylaşımcılığı çok yüksek bir burçtur. Akrep ise derin duygulara sahip, aynı zamanda derin düşünebilen, sezgileri güçlü, önsezileri ile bir durumun arka planını görebilen, insanların niyetini anlayabilen su grubundan bir burçtur. Her ikisi de bu anlamda birbirlerine destek olarak aralarında harika bir sohbet ve duygu-düşünce bütünlüğü oluşturabilirler. Aralarındaki cinsel çekim de göz ardı edilecek gibi değildir. Kova’nın sakin, karizmatik, karşısındakinden kolay etkilenmeyen ama zekası ile hemen etki alanı yaratan duruşuyla, Akrep’in her hücresinden cazibe ve çekim yansıyan beden dili ile birbirlerine umulmadık bir biçimde çekici gelebilir. Merak, elde etme duygusu birbirlerinin en derin duygusal ve zihinsel yönlerini anlama araştırma arzusu bu ikilinin ilgisini sürekli canlı tutar. Birlikte daha sosyal olabilirler ve etkin bir sosyal profile ulaşabilirler. Kova burcunun Kontra-Antisya noktasında yer alan Aslan burcu ile ilişkisinde, kurdukları ilişkide Aslan’ın tüm dikkati üzerine çekmek istediği durumlarda Kova burcu insanından beklediği yakın ve sıcak ilgiyi bulamayacaktır. Aslan, Kova burcundan duygusal beklentilerine karşılık alamadığını düşünür ve soğuk ve uzak aşırı rasyonel tavırlarla kendinden başka herkese ilgisini yönelttiğini düşünebilir. Kova’da Aslan’ın dramatik, abartılı, ben merkezli ve şımarık davrandığını düşünebilir. Akrep burcunun Kontra-Antisya noktasında olan Boğa burcu, güven duygusunu öne alan ve duygusal streslere, krizlere girip huzurunu bozmak istemeyen yaklaşımıyla Akrep burcunu çok yoğun ve yönlendirici bulabilir.

Terazi ve Balık arasındaki Antisya bağlantısı:
Bu iki burçtan kişiler Zodyak burçlarının arasında en romantik ve aşka, sevgiye önem veren burçlarıdır. Birbirlerine duygusal destek verecek ve anlayış göstereceklerdir. Balık duygulu sezgisel yaratıcı yanlarıyla Terazi’nin estetik anlayışına hitap eder. Terazi de sosyal becerileri, kurduğu medeni insan ilişkileri ve diplomasi yeteneği ile Balık insanını geniş çevrelere sokacaktır. Terazi için ideal ilişkiyi kurmak her şeyden önemlidir. İlişkide özverili, alttan alan ve pekiştiren bir tavır sergiler. Balık insanı da maddi manevi değerlerini kibar ve hoş Terazi’ye akıtır. Birlikte anlamlı ve her ikisini de duygusal anlamda tatmin eden bir bağ kurabilirler. Terazi burcunun Kontra-Antisya burcu Koç ile ilişkisinde her iki tarafı da mutlu edecek bir denge kurması çok daha zor olacaktır. İlişkide ben-sen çekişmesi olabilir ve paylaşımcılık bakımından stresli durumlar vardır. Balık burcunun Kontra- Antisya noktasında bulunan Başak burcu ile kurduğu ilişkide disiplin, sorumluluk anlayışı, pratik ve pragmatik bakış açısı eksikliği bakımından iletişim stresi ortaya çıkabilir.

Naz Bayatlı

Naz Bayatlı

NAZ BAYATLI kimdir?
Naz Bayatlı 19 Nisan 1965’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de London School of Economics’te İşletme Ekonomisi okudu. Uzun yıllar Avustralya’da yaşadı ve çalıştı. Asya Pasifik ve Aborijin halklarının kültürlerini, yaşam biçimlerini, inançlarını araştırdı ve spiritüel öğretileri ile tanıştı. Doğu felsefesi ile ilgilendi. 2002 yılında Türkiye’ye döndü; 2005 yılında Göklerin Bilgeliği Astroloji Okulu’nda R. Hakan Kırkoğlu’ndan dört yıllık hem Modern Psikolojik Astroloji, hem de Klasik/Helenistik Astroloji dersleri aldı. Aynı zamanda NLP alanında “Master Pratisyen Sertifikası” alarak astrolojik danışmanlıklarında, danışanların kendileri ile ilgili farkındalık algısını geliştirmelerine katkı sağlamaya yöneldi. 2010 yılından beri yoğun olarak astrolojinin birçok alanında seminerler ve eğitimler veriyor. 2015 yılında Dinçer Güner ile birlikte “Zamanlamanın Gücü” adlı günlük astroloji rehberi kitabı Doğan Novus Yayınevi’nden çıktı.


Pozitif Dergisi 2015/02

Yorum Ekle