Haber

Çocukları sevindirecek doğru hediye

Video oyunları olumlu yanları öne çıktığında çocuklar için faydalı bir kişisel gelişim aracıdır. Ancak günümüz çocuklarının ihtiyacı olan oyun bilgisayarlarını da tanımak gerekiyor.

Çocuklar için artık bilgisayarsız bir hayat düşünmek zor ve bu dijital cihazlar sadece ödevlerini yapmaları, dünyayı keşfetmeleri için bir eğitim aracı değil aynı zamanda çocukların oyun ihtiyacını da karşılayan bir oyuncak olarak kabul edilebilir. Ama tabi doğru oyun bilgisayarını seçerken ona bir “oyuncak” gözüyle bakmamak gerekiyor çünkü çok detaylı ve ileri teknolojilere sahip bu cihazların fiyatları da öyle az buz sayılmaz.

Peki ama bu fiyatları kabarık oyun PC’leri neden ve nasıl oluyor da diğer bilgisayarlardan daha farklı oluyorlar. Eğer onların sadece makyaj ve reklam nedeniyle farklı olduğunu düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz çünkü oyun bilgisayarları çok gelişmiş teknolojik parçalarla, yüksek işlemci gücü isteyen gelişmiş oyunları çalıştırabilme yeteneği ile geliyorlar. Dolayısıyla, çocuklar ve gençler için çok önemli bir ihtiyaca dönüşüyorlar. Hatta size bir sır verelim, pek çok yetişkin de oyun bilgisayarlarına sahip olmak istiyor. Şimdi hazır Sevgililer Günü de yaklaşıyorken belki sevgiliye hediye bakarken, hem çocuklarınıza hem de belki diğer sevdiğiniz aile bireylerine yeni bir PC almak için araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

1- PC’yi sadece oyun amacıyla kurmayın
Eğer kocaman bir PC’yi sadece oyun oynamak amacıyla topluyorsanız, kaynaklarınıza yazık ediyor olabilirsiniz. PC’ler, uzun yıllar dayanacak ve pek çok ihtiyacınızı görecek ağır sanayi makineleri gibidir. Eğer PC’nizi doğru şekilde toplamayı başarırsanız, onunla yıllarca diziler seyredebilir, işinizi yapabilir, video düzenleyip YouTube kanalınıza yükleyebilir ve hatta oyun oynarken Twitch üzerinde canlı yayın açıp kalabalık bir seyirci kitlesi kazanabilirsiniz. Dolayısı ile bir PC toplarken, tüm bu amaçlara hizmet edeceğini de düşünmeye çalışın. Cihazınızı birden fazla monitöre bağlayarak çalışmak ve hatta oyun oynamak isteyebileceğinizi hatırlayarak, birden çok görüntü çıkışı olmasına özen gösterin. Böylece PC’de eğer RTX 3050 gibi güçlü bir ekran kartı da varsa, bir ekranda oyununuzu çalıştırırken, diğer ekranda ödevlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca çocukların uzun süreler masa başında otururken fiziksel sorunlar yaşamaması için de bu amaçla üretilmiş konforlu bir bilgisayar masası ve oyuncu koltuğu da mutlaka bulunmalı.

2- Anakartınız PC’nizin temelidir
Anakart bir PC’nin temelini oluşturur. Güçlü bir oyun bilgisayarı kurmak istiyorsanız, güçlü donanım bileşenlerini destekleyen bir anakart edinmelisiniz. Örneğin bazı anakartların SSD desteği bulunmayabilir ve siz daha hızlı çalışan oyunlar için SSD depolama birimleri kullanmak isteyebilirsiniz. Eğer SSD desteği bulunmayan anakart satın aldıysanız, ya SSD’den mahrum kalacaksınız ya da anakartınızı değiştirmek için zaman ve emek harcayacaksınız demektir.

3- İşlemci
Güçlü bir oyun bilgisayarı için en son teknoloji işlemcileri edinmek bir gelenektir. Çünkü bu sayede, bilgisayar daha uzun yıllar boyunca yeterli güç üretmeye devam edecek, 4-5 sene sonra bile yeni çıkan oyunları sorunsuzca çalıştırabilecektir. Ancak işlemciler çok pahalı bileşenlerdir. En güçlü işlemcilere bütçeniz yetmiyorsa bile üzülmeyin, bilgisayarınıza daha ucuz bileşenler olan RAM’lerden daha fazla ekleyerek, uzun yıllar hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak RAM ve işlemci birbirinin yerini tutar gibi bir anlam çıkmasın. RAM, güçlü bir bilgisayarda bolca bulunması gereken bir bileşendir. Her şekilde, mümkün olan en fazla RAM’i edinmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

4- Ekran kartı
Ekran kartı alırken, fiyat/performans değerlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bazı ekran kartları, uygun fiyata çok güzel performans sunarken, aynı fiyat aralığındaki diğer kartlar çok yavaş kalabilirler. Bu noktada kartın üreticisine, kullandığı soğutma ekipmanlarının kalitesine, kartın tasarımına kadar pek çok detay devreye girebilir. Satın almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmayın.

5- Monitör
En güzel oyun bilgisayarını topladınız ama o da ne? Onu bağlayacak uygun bir monitörünüz mü yok? Konsolları salondaki TV’ye bağlamaya alışkınız ama PC’ler için bu her zaman en iyi çözüm olmayabilir. Televizyonların çözünürlükleri ve frekansları, PC oyunlarının optimal çözünürlük ayarları için çoğu zaman yeterli olmaz. Dolayısıyla, TV’lerden çok daha gelişmiş görüntü ekipmanları olan oyuncu monitörlerine ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Yorum Ekle