Eğitim

Pandemi Döneminde Kişisel Gelişim Planlaması ve Online Öğrenme Fırsatları

Çin’in Vuhan kendinde ilk vakaların görüldüğü daha sonra evrensel olarak etkilerini gösteren yeni tip koronavirüs varlığını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs pandemisi ile kişiler kendilerini yeni bir olgunun içerisinde buldu. Sürekli değişim gösteren durumlar kişiler için de bir belirsizlik, endişe, korku ve strese neden oldu.  Her ülkede ve her sosyoekonomik durumdaki insanları etkileyen virüs; her birimizin muzdarip olduğu bir sorun. Hayatımıza girdiği andan itibaren yayılımını ve etkilerini hızlı ortaya çıkaran virüsten kaynaklı stresli durumu nasıl yönettiğimiz ve ona nasıl tepki verilmesi gerektiği de uzmanların üzerinde çalıştığı konulardan. Uzmanların tavsiyeleri ile insanlar arası iş birliği kuvvetlendirilerek olumsuz etkilerin asgariye indirilmesi mümkün.

Mevcut salgın, global olarak hemen herkesin hayatında büyük değişikliklere neden olan sağlık ve finansal krizlere neden oldu. Küresel ekonomilerin durgunluk içine girmesi ile birlikte birçok insanın hem sağlığı hem de finansal gelecekleri risk altına girdi. COVID-19 pandemisinde kişilerin diğer insanlardan daha izole bir yaşam sürdürmeye başladı. Bu durum her ne kadar birtakım sıkıntılara neden olsa da mevcut kriz fırsata çevrilerek kişisel gelişimimiz için kullanılabilir. Birçok uzman kişisel gelişim içeriklerini online olarak kullanıcılara sundu. Dünyanın birçok ülkesinde farklı dillerdeki online kişisel gelişim videoları, meditasyon tavsiyeleri, sağlıklı yaşama dair makalelerin trendi de artarak devam ediyor artıyor. İşletmeler dünya genelindeki kullanıcılara hitap edebilmek için eğitim içeriklerini pek çok dile lokalize ederek, çalışanların uzaktan verimliliğini arttıracak teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor.  Özellikle, şirket içi iletişim materyalleri, web site tercümesi, araştırma makale tercümeleri, video altyazı çevirilerine olan rağbetin arttığına değinen Protranslate tercüme hizmetleri genel müdürü Kerem Kalkancı, Protranslate çeviri bürosu ile fiziksel temas ihtiyacı olmadan, online ve mobil platformları üzerinden 60’tan fazla dilde gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki çözüm ortaklarına profesyonel olarak tercüme desteği sağladıklarını belirtiyor. Böylece fiziksel etkileşimin azaldığı pandemi döneminde global dijital etkileşim ile uzmanlar bireylere daha rahat ulaşabiliyorken bireyler de ihtiyaç duydukları içeriklere kolayca ulaşabiliyor.

Kriz anlarında geleceğe hakkında endişelenmek son derece doğaldır, özellikle de belirsiz ortamlarında. Burada olumsuz düşüncelerimizi ve kaygılarımızı ortadan kaldırabilmek için çaba sarf etmek kilit bir yer tutuyor. Geleceği her zaman kontrol edemeyiz fakat belirsizliğin bizi karamsarlığa sürüklemesine izin vermemek için çaba gösterebiliriz. Nelerin kontrolümüzde olduğuna odaklanarak eylem planları hazırlayabiliriz. Yaşam alanlarımızı derinlemesine gözden geçirmek ve ona göre harekete geçebilmek için yaratıcı projeler geliştirilebilir.

Covid-19 salgınında evde geçen sürelerin artmasıyla birlikte kişiler her zamankinden daha fazla kendisini geliştirmek için fırsat buluyor. Yapmak istenilen şeylerin programını ayarlamak ve eyleme geçebilmek için mükemmel bir zaman. Bir planla başlamak ve ona sadık kalınarak hedeflenen doğrultuda mesafe kat edilebilir. Bunun için öncelikle geliştirmek istenen alanlar tespit edilebilir. Daha sonra bu alandaki kitapları okumak, videoları izlemek, podcastlar dinlemek ve online eğitimlere katılım sağlanarak arzu edilen potansiyele ulaşmak adına başlangıç yapılabilir.

Koronavirüs krizinin sebep olduğu olumsuzlukların asgari düzeye indirilebilmesinin en iyi yollarından biri de yaşamımıza olumlu eylemler katarak devam etmektir. Kişiler daha önceleri yeterince vakit ayrımadığı ev içerisindeki işler, aile ilişkileri, kişisel gelişim, kariyer hedefleri, dil öğrenmek gibi birçok alanda kendilerine değer katarak süreçten daha olumlu etkilerle çıkabilir ve daha bilinçli bir kariyer planlaması ile belirsizliklerin önüne geçilebilir.

Sosyal izolasyonla birlikte evde geçen süreler yeni bir şey öğrenmek, daha önce ertelenen ya da hiç denenmeyen eylemler yapabilmek için bir fırsat sunuyor. Bireysel yaşantınızı veya kariyerinizi olumsuz etkileyen faktörler tespit edilerek onları güçlendirebilmek için harekete geçmek krizi fırsata çevirmek muazzam bir fırsat olacaktır. Hayatınızın ihmal edilmiş alanlarına odaklanma şansı olarak değerlendirebilirsiniz.  Baharı geride bırakıp yaza doğru yola çıkarken, yaz hazırlıklarının sadece gardroplarımızla sınırlı olmadığını unutmayın…

Yorum Ekle