Haber

Yeni nesil konsollar eğlence anlayışını değiştiriyor

Video oyun dünyasındaki gelişmeler, önümüzdeki dönemde eğlence sektöründeki büyük değişimin de işareti olarak karşımızda duruyor. Artık evlerimizde daha gerçekçi, daha sürükleyici, daha etkileyici oyunlarla eğlenmeye başlıyoruz zira yeni nesil oyun konsolları son derece güçlü donanımlara sahipler.

Dünyanın en büyük iki konsol markası, Playstation ve Xbox, yeni nesil konsollarını kısa süre önce oyunculara ulaştırdılar. Microsfot’un ve Sony’nin oyun konsolları, Playstation 5 ve Xbox Series X cihazları oyuncuları bir süredir ekran karşısında heyecan içinde yeni oyunlarla meşgul ediyor. Peki yeni nesil oyun konsolları, oyun dünyasını ve eğlence anlayışımızı nasıl değiştirecek?

Bir önceki nesil konsollar bile hala oyun dünyasında çok güçlü donanımlar olarak saygı görüyor. Microsoft Xbox One konsol modeli hala çok gelişmiş oyunları çalıştıran ve ev halkını mutlu eden, ev içi eğlencede çok önemli yer kaplayan bir cihaz. Bunların üzerine gelen yeni nesil konsolların ise video oyun dünyasında, aklımızı zorlayacak derecede bir sıçramanın yaşanmasına neden olacağı düşünülüyor.

Yeni nesil oyun konsolları ile beraber video oyun dünyasında, daha önce görülmemiş bir rekabet de ortaya çıkacak. Önceki nesillerde konsol cihazlarındaki gelişmeler oyunların kalitelerinde çok devrimsel değişimler yapacak kadar büyük adımlar ortaya koyamıyordu. Ancak  bu kez karşımıza çıkacak yeni konsollar, video oyun dünyasındaki büyük gelişmelerin karşısında zayıf kalmamak için, büyük bir güncelleme alacaklar.

Oyun dünyasındaki hızlı değişim, video oyunlarını artık birkaç büyük şirketin planlı programlı endüstriyel oyun üretiminin tekelinden çıkardı. Oyun pazarı artık küçük Indie stüdyolarının, teknolojinin sınırlarını zorlayan boyutlarda oyunlar ortaya koymasına alıştı. Sonsuz büyüklükteki No Man’s Sky’ı düşünün… Devasa bir oyun stüdyosundan çıkmış kadar kaliteli ve geniş kapsamlı bir oyun olan Kingdoms: Come Deliverence’ı düşünün… Hiçbir oyun dağıtımcısı oyununu yayınlama yanaşmazken, Crowdfunding sistemiyle dünyanın en gelişmiş uzay simülasyonu Star Citizen’i hazırlayan Chris Roberts’ın yaptıklarını hatırlayın.

Bağımsız oyun stüdyoları artık çok güçlü oyun motorlarına erişim imkanına sahipler ve bu gelişmiş oyun motorları sayesinde, az kaynak kullanarak çok zekice fikirleri kolayca hayata geçirebiliyorlar. Bu da çok gelişmiş oyunların ortaya çıkmasına imkan tanıyor.

Üstelik artık oyunları yapay zekayla seslendirmek ve pek çok başka kaynağı kullanarak, görsel açıdan gelişmiş oyunlar yaratmak eskisi kadar zor bir iş değil. Bu nedenle, önümüzdeki yıllar, geçmişte hayalini kurmakta zorlandığımız derecede gelişmiş ve geniş içerikli oyunlarla karşılaşacağımızı tahmin edebilirsiniz.

İşte bu şartlar altında hazırlanmış, bu yeni dönem için planlanmış, çok gelişmiş donanımlara sahip iki rakip konsol ile karşılaşacağız. Hazır mısınız?

Yorum Ekle