Kitap

7.sanatın ruhani yolculuğu

Zaman değiştirenler, ölümden sonraki hayatı sorgulayanlar, gaipten gelen sesler duyanlar… Bağımsız sinemanın en önemli türlerinden biri olan spiritüel filmler her daim izleyicinin ilgisini çekiyor. Hikayesini kimi zaman dram, kimi zaman da komedi unsurlarıyla anlatan bu filmler yaşama farklı açıdan bakmayı sağlıyor.

Yazı: Ayşegül UYANIK ÖRNEKAL

ABD’nin dünyayı ve geleceği kurtardığı, gişe kaygılı filmler bir yana, dünyanın en önemli film endüstrisi olan Hollywood’da insanın kendini tanıma yolculuğuna rehberlik edecek spiritüel filmlerin yeri başka. Başta Avrupa sineması olmak üzere, dünyada çok fazla örneğini gördüğümüz bu tür filmler, kadrosunda bulunan birçok ünlü oyuncuyla da dikkat çekiyor. Tür olarak fantastik adıyla etiketlense de spiritüelizmin birer örneği olan bu filmler izleyende davranışlarını sorgulama, verdiği kararların yaşamını nasıl değiştireceğini düşünme, ebedi yaşam ve kaderin onlara nasıl oyunlar oynadığını düşünme ihtiyacı doğuruyor… Belki izlediğiniz belki de adını duyduğunuz bu filmlerden 12 tanesini sizin için derledik. Kim bilir, belki bugünden sonra film izlerken hikayelere farklı bir gözle bakarsınız…

7-sanatin-ruhani-yolculugu-1What Dreams May Come (Aşkın Gücü)
Yönetmen: Vincent Ward Oyuncular: Robin Williams, Cuba Gooding Jr., Jessica Brooks Grant
Dr. Chris Nielsen, geçirdiği trafik kazasında yaşamını kaybeder. Kendini hayallerini kurduğu cennette bulur. Ebedi hayatına alışabilmesi için melek Albert ona yardımcı olur. Ancak geride kalan eşi Annie, Chris’i bir türlü unutamaz. Kederinden ne yapacağını bilemeyen genç kadın, günün birinde intihar eder. Tüm dileği, hayatta her şeyden çok sevdiği Chris ile cennette buluşmak olan Annie, cennet yerine cehenneme gider. Bu durumu öğrenen Chris, hemen harekete geçerek, cehennemin yolunu tutar.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-2Tales of Everyday Magic (Günlük Hayattan Mucizevi Öyküler)
Yönetmen: Michael A. Goorjian Oyuncular: Xander Berkeley, Dale Dickey, Marco Sanchez, Johnny Williams, Patrick Fabian
Dört filmlik seri; Louise Hay, Wayne Dyer ve Gregg Braden’ın yazdığı öykülerden oluşuyor. Louise Hay’in “Painting The Future”ında çocuksal saflık; Gregg Braden’in “Entanglement”ında kuantum fiziği, dolaşıklık teorisi; Wayne Dyer’ın “My Greatest Teacher”ında öfke, yüzleşme ile affetme; Louise Hay’in “The Magic Hand of Chance”de hayallerin peşinden koşmak anlatılıyor.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-3Little Buddha (Küçük Buda)
Yönetmen: Bernardo Bertolucci Oyuncular: Keanu Reeves, Bridget Fonda, Chris Isaak
Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci’nin üzerine çok fazla eleştiri yapılmış filmi Little Buddha’da Budistler’in ruhani liderlerinin ölmesi üzerine yaşanan olaylar konu ediliyor. Reenkarnasyon sonucu Buda’nın ruhunun bir çocuğa geçeceğini düşünen rahipler, Hindistan’dan bir kız çocuğu, Seattle’dan Amerikalı küçük Jesse ve Katmandu’dan bir çocuğu kutsal Butan şehrine davet eder. Gerçek küçük Buda’nın kim olduğunun anlaşılacağı bu ziyarette yaşananlar, Keanu Reeves’in canlandırdığı, Budizm’in kurucusu olan Hintli ruhani lider Siddhartha’nın mistik öyküsü büyüleyici görüntüler eşliğinde anlatılıyor.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-4Karanlık Yolculuk (Donnie Darko)
Yönetmen: Richard Kelly Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Drew Barrymore, Patrick Swayze
16 yaşındaki Donnie Darko, sorunlu bir ergenlik geçirmesine rağmen hayata karşı sağlam durmaya çalışır. Uzun süredir şizofreni tedavisi gören Donnie, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlar. Sık sık karşısına çıkan tavşaninsan karışımı yaratık Donnie’ye geleceğe dair büyük bir sır verir. 28 gün, 6 saat, 42 dakika, 12 saniye sonra dünyanın sonu gelecektir. Topluma ve çevresine karşı uyum sorunu yaşayan Donnie, bir süre sonra ailesinin ve eğitim hayatının ona hazırladığı gelecek planından vazgeçerek, esrarengiz misafirinin izinden gider.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-5Dünyalı (The Man From Earth)
Yönetmen: Richard Schenkman Oyuncular: Tony Todd, David Lee Smith, Alexis Thorpe, John Billingsley
Tarih profesörü John Oldman, hiçbir neden yokken ansızın 10 yıllık görevinden istifa eder. Yaşadığı şehri de terk etmeye hazırlanan Oldman’a veda etmek isteyen meslektaşları onu evinde ziyaret ederek bu kararının nedenini öğrenmek ister. Önceleri suskun kalan Profesör Oldman, neden gitmesi gerektiğini geçmişe dönerek anlatmaya başlar. Merak uyandıran bu hikaye dünyevi ve ruhani yaşama dair soruların cevaplarını da beraberinde getirir.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-6If Only (Keşke…)
Yönetmen: Gil Junger Oyuncular: Jennifer Love Hewitt, Tom Wilkinson, Paul Nicholls
Ian, Samantha’yı çok sever. Ama iş hayatının yoğunluğu sevgilisi için önemli olan çoğu şeyi görmezden gelmesine, önemli ayrıntıları unutmasına neden olur. Öyle ki, müzisyen olan Samantha’nın üç senedir hazırlandığı ve kariyeri için büyük önem taşıyan konseri de unutur. Ian kendini affettirmeye çalışsa da Samantha onu bağışlamaz. Konsere giden genç kadının ardından koşan Ian’ın dünyası, Samantha’nın bindiği taksinin bir başka arabayla çarpıştığını görmesiyle başına yıkılır. Ne yapacağını bilemeyen Ian, ertesi sabah uyandığında karşısında yeniden Samantha’yı görünce gözlerine inanamaz.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-7Field of Dreams (Düşler Tarlası)
Yönetmen: Phil Alden Robinson Oyuncular: Kevin Costner, Amy Madigan, James Earl Jones
Ray Kinsella karakteriyle izlediğimiz Kevin Costner, ailesiyle Iowa’ya yerleşip, çiftçiliğe başlar. Bir gün mısır tarlasında çalışırken gizemli bir ses ona “inşa ederse” geleceklerini söyler. Ray bunu, tarlasını bir beyzbol stadına inşa etmesi olarak yorumlar. Eşi buna inanamasa da Ray’e kalbinin sesini dinlemesini söyler. Stadyumun inşası devam ederken gizemli sesler, bu kez de onu beyzbol uzmanı olan Terence Man’e yönlendirir. İkili Ray’e gaipten ve düşlerinde gelen mesajların izini sürmeye başlar.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-8Eat Pray Love (Ye Dua Et Sev)
Yönetmen: Ryan Murphy Oyuncular: Julia Roberts, Javier Bardem, Richard Jenkins
Ünlü oyuncular Julia Roberts ile Javier Bardem’i bir araya getiren film, Elizabeth Gilbert’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı aynı adlı kitaptan senaryolaştırıldı. Hayatta her şeye sahip olan ama bir türlü mutluluğa ulaşamayan Elizabeth, acılı bir boşanma ve depresyonun ardından kendini keşfetme yolculuğuna çıkmaya karar verir. İşinden bir yıllığına izin alan genç kadın, karakterine hiç uymayan bir şekilde olsa da hayatını değiştirmek için her şeyini riske atar. Dünyayı gezmeyi arzu eden Elizabeth Gilbert bu muhteşem ve egzotik seyahatler sırasında İtalya’da yemek yeme zevkini, Hindistan’da duanın gücünü, Bali’de ise aşkın dengesini yaşar. Tabii ki bu geziyi genç kadın için unutulmaz kılacak olan şey, yakışıklı Latin erkeği Felipe’nin Elizabeth’in kalbini çalmasıdır.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-9The Fountain (Kaynak/Abı Hayat)
Yönetmen: Darren Aronofsky Oyuncular: Hugh Jackman, Rachel Weisz
Üç farklı yüzyılda geçen hikaye, çaresizliğin içindeki aşk arayışını konu eder. 1500’lü yıllarda İspanyol kaşif Tom, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyon ile görevlendirilir. Kraliçe’nin, ölümsüzlüğün kaynağı olduğuna inandığı ağacı bulacak ve bu sayede, yüzyıllardır insanoğlunun peşinden koştuğu sonsuz yaşam amacına ulaşılacaktır. Bu uğurda yola çıkan Tom için yüzyıllarca sürecek bir yolculuk başlar. 2000’li yıllara gelindiğinde Tom, bu kez sevdiği kadının iyileşmesi için amansız bir hastalığa karşı mücadele eder. 2500’lü yıllarda ise uzayda bir balonun içinde tek başına yaşamaya başlar.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-10Cloud Atlas (Bulut Atlası)
Yönetmen: Lana Wachowski, Tom Tykwer, Andy Wachowski Oyuncular: Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving
Film, geçmiş, şimdi, gelecek ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu fikrinden yola çıkıyor. Altı iç içe geçmiş hikayeden oluşan film, temelde sömürgecilik, ayrımcılık, insan hayatı, yeni dünya düzeni ve yok olan doğa gibi konuları işliyor. Filmde 1850’de Pasifik Okyanusu’nu geçmekte olan isteksiz bir gezginden bir besteciye, Kaliforniya’da yaşayan bir gazeteciden medeniyetin çöküşüne tanık olan ve Pasifik Okyanusu’ndaki adaların birinde yaşayan Zachry’ye kadar altı farklı ana karakter yer alıyor. Cloud Atlas’ın anlatıcıları tarih koridorunda birbirlerinin sesinin yankısını duyuyor ve kaderleri bir şekilde mutlaka değişiyor. Film, geçmişten günümüze gelen, oradan da geleceğe uzanan ve farklı hayatların birbirlerini zincirleme etkileyen ilişkiler yumağına dayalı yapısıyla dikkat çekiyor.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-11Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)
Yönetmen: Harold Ramis Oyuncular: Bill Murray, Andie MacDowell
Amerika’da geleneksel 2 Şubat Groundhog Günü için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken ülke çapında tanınan bir hava durumu spikeri olan Phil bu etkinlikleri takip etmesi için Pensilvanya’ya gönderilir. Bill Murray’nin canlandırdığı, dışarıdan çok sevimli ve sempatik görünen Phil, gerçekte züppe, benmerkezci ve aksi biridir. Kameramanı Larry ve yapımcısı Rita’ya birlikte kasabada geçireceği bir gün, halkın naif hali ve küçük bir yerde yaşamanın getirdiği sevecenlikle birleşince Phil’in tahammül edemediği bir hal alır. O bir an önce şehre geri dönmek istese de aniden bastıran kar fırtınası yolları kapar. Ertesi sabah uyandığında Phil kaderin ona oynadığı acı oyunla karşı karşıya kalır. Bir an önce bitmesini istediği günü yeniden yaşamak zorundadır. Her sabah aynı güne uyanır.

7-sanatin-ruhani-yolculugu-12Yol (The Way)
Yönetmen: Emilio Estevez Oyuncular: Deborah Kara Unger, Martin Sheen, Joaquim de Almeida
Ünlü oyuncu Martin Sheen ile oğlu Emilio Estevez’i bir araya getiren ve baba-oğlu canlandırdıkları film, Kuzey İspanya’da çıkılan bir hac yolculuğunu konu ediyor. Yaklaşık 950 km sürecek olan bu yolculuğun, yaya olarak yapılması gerekir. Ancak “El Camino de Santiago” olarak adlandırılan rotayı kat etmek isteyen Daniel emeline ulaşamadan hayatını kaybeder. Daniel’in babası olan Dr. Tom ise bu yolculuğu onun adına tamamlamaya karar verir. Ömründe belki de ilk kez böyle bir maceraya atılan Tom, bu yolculukta farklı ülkelerden gelen hacı adaylarıyla da karşılaşır. Aile birliği, arkadaşlık ve hayata karşı meydan okumaya ilişkin güçlü ve ruhani bir hikayeye sahip olan film, izleyicisine yaşamın bizlere neler getirebileceğini anlatıyor.

 

Pozitif Dergisi 2014/01

Yorum Ekle