Dekorasyon

Yaşam alanlarınızı aydınlatın

Evinizde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle, pozitif enerjiyi içeri davet edebilirsiniz. İşte yaşam alanlarınızı aydınlatacak deko-fikirler…

Yazı: Elif ERGÜN TUNÇER

BIRAKIN IŞIK İÇERİ GİRSİN
Pozitif enerjinin en büyük kaynaklarından biri olan güneşi evinize davet edin. Doğal ışığın içeri girmesini engelleyen eşyaları pencere önlerinden kaldırın. Koyu renkli perdelerinizi, daha açık tonlardaki perdelerle değiştirin.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-2NE KADAR AZ O KADAR IYI
Fazla mobilyayı, aksesuarları çok seviyor olabilirsiniz. Ancak bir mekandaki aşırı kalabalık, alanı kısıtlayacak ve sizi rahatsız edecektir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar minimalist bir tarzı tercih edin.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-3HUZUR VEREN OBJELER
Hasır, ahşap ve bambu mobilyalar, alana sakinlik ve huzur katar. Eğer duvarınızın rengi ya da mobilyalarınız açık renkse, bu tip objeleri evinize davet edin. Eğer koyu bir renk tonu varsa, aksesuar seçimini açık renklerde tercih edin. Örneğin farklı formlarda seramik objeleri ya da figürleri yan yana kullanarak farklı bir çizgi yaratabilirsiniz.

AÇIK RENKLERE YÖNELINyasam-alanlarinizi-aydinlatin-4 Koyu renklerden kaçının, açık renklere yönelin. Koyu renkler duvarda ışığı daha fazla absorbe edeceği için mekanı dar gösterir. Özellikle küçük bir alanda, beyaz, krem, bej ve tonlarını tercih edin.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-5

KALABALIKTAN KURTULUN
Pek çok evde yaşanan bir klasiktir, antrede biriken faturalar, reklam broşürleri, dergiler, gazeteler… Eve girer girmez bir kağıt kalabalığı karşılar insanı. Üst üste biriken bu kalabalıktan mutlaka kurtulun. Mümkün olduğu kadar e-fatura sistemine geçin. Saklamanız gereken faturaları kapalı bir kutuya koyun. Bir daha okumayacağınız gazete ve dergileri geri dönüşüme yollayın.

FORMLARA DIKKAT EDIN
İnce ve zarif formlu mobilyalar, ayaklı kanepe ve koltuklar, yere oturan modellere göre daha hafif ve ferah bir etki bırakır. Masa ve sehpaları da kütlesel formlar yerine daha yalın formda olanlardan tercih edin.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-6MUTFAKTA DETOKS ZAMANI
Mutfak yemek hazırlama ve yemek yeme alanıdır, saklama alanı değil. İşe yaramayan tüm malzemeyi atın ya da depoya kaldırın. Kullanılmayan ya da tamir edilmeyi bekleyen mutfak aletlerinin sadece yer işgal ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Örneğin bir yıldır bozuk olan bir mutfak aletini “Bir gün yaptıracağım” diye bekletiyorsanız yanılıyorsunuz. Bir yıldır ona ihtiyacınız yoksa, zaten olmayacaktır.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-7SIHIRLI AYNA
Dekorasyona ayna ekleyerek, mekanlarınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Ayrıca pencerelerin yakınlarında büyük ebatlarda aynalar kullanarak doğal ışığın mekan içindeki etkisini artırabilirsiniz. Aydınlatma elemanlarının karşısına yerleştirdiğiniz bir ayna da ışığı yansıtıp odanızın içini daha çok aydınlatacaktır.

TELEVIZYON YATAK ODASINI YÖNETIR
Düzenli bir yatak odasında televizyonun yeri yoktur. Televizyon, beraberinde kalabalığı da getirir. Uzaktan kumanda, daha sonra DVD oynatıcı ve onun uzaktan kumandası gibi… Üstelik, partneriniz ile geçireceğiniz zamandan çalar. Bu yüzden televizyonu yatak odanızdan çıkarın.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-8GARDIROBUN YÜKÜNÜ AZALTIN
“Bir gün zayıflayıp bunu giyeceğim, bu tekrar moda olabilir, belki bir gün buna ihtiyacım olur” deyip sakladığınız ne kadar çok şey varsa elden geçirin. Burada sorun şu: O gün hiç gelmeyebilir. Bir daha o kıyafete asla sığamayabilirsiniz. Yıllar önce moda olan o parça, artık size hiç yakışmayabilir. İki yıldır giymediğiniz kıyafetler, elden çıkarılmaya adaydır.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-9DOĞAYI KORUYUN
Doğayı korumak hepimize düşen görevlerden biri. Bunun için doğal malzemelerle kimyasallardan uzak seçimler yapmaya çalışın. Bambu ve natürel ipliklerle dokunan tekstil ürünleri bu görevi başarıyla yerine getiriyor.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-11PROVANS AKSESUARLARA YER AÇIN
Pastel tonlara ve sorbe renklere sahip olan Provans tarsı dekoratif objeler, evinizin başrol oyuncularından olabilir. Gözü yormayan objelerle, yaşam alanlarınıza hareket kazandırabilirsiniz.

yasam-alanlarinizi-aydinlatin-12İSKANDINAVYA’YA YOLCULUK
Aydınlık ve gözü yormayan yumuşak renk tonları ile işlenmemiş ahşabın birleşimini yansıtan İskandinav tarzını uygulayın. Bu stil, zarif ve doğal detaylarıyla evinizde ferah bir atmosfer yaratacaktır.


Pozitif Dergisi 2014/01

Yorum Ekle