Dekorasyon

Açık havada keyifli ve huzurlu

Ilık ılık esen rüzgar, çiçeklerin mis kokusu, hafifçe sallanan bir hamakta yudumlanan limonata, ağustos böceklerinin sesi eşliğinde gece yapılan dost sohbetleri… Kulağa ne kadar güzel ve huzurlu geliyor değil mi? Siz de bahçenizde, terasınızda ya da balkonunuzda ruhunuzu dinlendirecek dekorayon oyunlarına başvurabilirsiniz. İşte birkaç öneri…

Yazı:Elif Ergün TUNÇER

acik-havada-keyiflihuzurlu-2

BEYAZIN GÜCÜNDEN YARARLANIN
Bahçede dingin bir hava yaratmak için renk karmaşasından uzak durun. Saflığın sembolü olan beyaza mutlaka yer verin. Beyaz mobilya ve aksesuarlar, bahçenizi olduğundan daha ferah gösterecektir. Ahşap mobilyaları beyaz yastıklarla, kumaşlarla buluşturabilirsiniz.

KEYIF KÖŞESI YARATIN

Keyif alanınızı belirleyin. İster bir hamakta sallanırken kitap okuyun, ister bir şezlongta güneşlenin, isterseniz de bir salıncakta hafif hafif sallanarak keyif yapın.

acik-havada-keyiflihuzurlu-5

DEKORATIF DETAYLAR
Cam kavanozlar içinde mumlar, ahşap ya da ferforje fenerler, hasır sepetler… Evinizi, bahçenizi ya da terasınızı bu tür dekoratif objelerle zenginleştirebilirsiniz.

SU OYUNLARI

Suyun dinlendirici sesine kulak verin. Eğer imkanınız varsa, bir kaya bahçesi oluşturup, içinde mini şelalelere yer verebilirsiniz. Eğer bahçeniz küçükse, minik bir süs havuzu da gayet hoş görünecektir. İkisine de yer açamıyorsanız, geniş ve yayvan saksılar içinde su bitkileri yetiştirebilirsiniz.

acik-havada-keyiflihuzurlu-6

DOĞAL DOKULAR
Dingin bir alan yaratmak için doğal bir stiliniz olmalı. Ham ahşap, doğal dokumalar, keten tekstil ürünleri kullanabilirsiniz. Açık hava mekanlarında da tüllere ve cibinliklere yer verebilirsiniz. Renk olarak da beyaz, krem ve bej tonlarını tercih etmelisiniz.

acik-havada-keyiflihuzurlu-7

AYDINLATMAYI UNUTMAYIN
Yazın sadece gündüz değil, esas geceleri dışardayız! Bunun için aydınlatma elemanlarını unutmayın. Soft bir aydınlatma türü seçerek, dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

acik-havada-keyiflihuzurlu-8

ZEN ETKISI
Zen’in sakinleştirici gücünü hafife almayın. Bulunduğunuz ortama mistik bir hava katmak isterseniz, rüzgar çanı, bambu, spiral formlar ve Buda heykellerinden yardım alabilirsiniz.

BIRAZ EĞLENCE

Bahçenizdeki bir ağacın dallarına fenerler asıp, dış mekan dekorasyonuna biraz da eğlence ve dinamizm katabilirsiniz.

acik-havada-keyiflihuzurlu-11

MOR ÇIÇEKLERI DAVET EDIN
Morun özellikle açık tonlarının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. İlham verir, konsantrasyonu artırır. Mistik etkisi bulunur. Mor çiçekleri bahçenize davet edip, bu duygularınızı güçlendirebilirsiniz. Lavanta, zinya, ortanca, iris, yüksük otu gibi mor tonlarındaki çiçeklere ister saksıda, isterseniz de çiçek tarhlarında yer verebilirsiniz.

acik-havada-keyiflihuzurlu-10

ÇOK AMAÇLI MINDERLER
Büyük minderleri farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Sabah meditasyonunuzu yapabilirsiniz. Akşam üstü limonatanızı yudumlayabilirsiniz. Gece mum ışığında arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Pozitif Dergisi 2014/03

Yorum Ekle