Dekorasyon

Pozitif enerji evler

Vücudumuzu arındırmak için detoks, ruhumuzu dinginleştirmek için meditasyon yaparız. Peki ya yaşam alanlarımız? Evimizin, iş yerimizin bize yansıttığı olumsuz sinyalleri nasıl yok edebiliriz? Holistik mimar Aslıhan Ekitmen’le mekanlarda enerji temizliği üzerine sohbet ettik ve yaşam alanlarımıza pozitif enerjiyi davet etmek için gereken püf noktalarını öğrendik…

Yazı: Elif ERGÜN TUNÇER

Bahar ayları, arınmanın, tazelenmenin tam zamanı. Belki de bu yüzden hep bu günlerde bahar temizliği yapma ihtiyacı hissediyoruz; hem fiziksel, hem bedensel, hem de ruhsal olarak. Diyete bu dönemde başlıyoruz, yogaya, meditasyona gitmeye karar veriyoruz, yürüyüş yapmak istiyoruz. Evimizde bu aylarda kapsamlı bir bahar temizliği yapmak istememizin nedeni de belki bu; üzerimizdeki ağırlıkları atmak, fazlalıklardan kurtulmak, ferahlamak. Peki, bazı eşyaları attıkça neden rahatlıyoruz? Temizlik yapınca olumsuz düşünceleri de mi atıyoruz? Ya da ne yaparsak yapalım, evimizde bizi huzursuz eden veya enerjimizi emen, bizi uykusuz bırakan bir şeyler mi var? İşte tüm bunlar, yaşam alanlarımızın negatif enerjisinden kaynaklanıyor. Bu devrede işe, mekan arındırma yöntemi giriyor. Kötü enerjilerden arınan yerlerde, pırıl pırıl bir hayata geçiş yapabiliyorsunuz. Türkiye’de bu işin piri, holistik mimar ve mekan enerjileri danışmanı Aslıhan Ekitmen, Robert Koleji ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olmuş. 25 yıldır iç mimari tasarım yapıyor. Uzun yıllar yurt dışında “mekan enerjisi temizliği” ve Feng Shui konusunda eğitim almış ve çeşitli workshop’lara katılmış. Bu yöntemleri iç mimariyle birleştirerek mesleğine yepyeni bir boyut katmış. Spaceworks Danışmanlık’ta mekan enerji temizliği hizmeti veriyor ve projelere danışmanlık yapıyor. Biz de Aslıhan Ekitmen ile bu konuları konuştuk ve kendisinden bol bol pozitif enerji aldık…

Mekan enerjisi ne demek? Mekanların nasıl enerjisi oluyor?
Her şey enerjidir. Biz de öyleyiz. Çevremizdeki tüm maddelerin hafızası ve enerji alanları vardır. Bir mekana girip çıktıkça, yaşadığımız yerlerde ve kullandığımız nesneler ile bu alanlardan etkileniriz. Binalar ve mekanlar, olayların, kişilerin duygu ve düşünce frekanslarını, duvarlar, zemin, mobilyalar aracılığı ile toplar, kaydeder ve depolar. Bu alanların içinde yaşayanlara geri yansıtır. Mekanlarda üç tip enerji birikir.

1- Metafizik tip: Yaşantıların, duygu ve düşüncelerin elektrik frekansları, titreşimleri. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hepimiz etrafımızdaki her şey ile enerjetik olarak iletişim halindeyiz. Devamlı vakit geçirdiğimiz mekanlarda, nesnelerde eskiden kalan bu ağır yükler, bizi fark etmeden ters etkileyebilir.

2- Geopatik tip: Geopatik rahatsızlıklar dediğimiz, toprak altından geçen doğal zararlı enerji alanları da vardır. Yaşadığınız ve uyuduğunuz yerde bu hatlardan var ise farkında olamasanız da direkt olarak etkilenirsiniz. Göremediğiniz birtakım enerjiler size zarar da verebilir. Bunlarla ilgili bilimsel birçok araştırma Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde yapılmıştır.

3- Teknolojik tür: Dizüstü bilgisayar, mikrodalga, cep telefonu gibi teknolojik aletlerden ortama yayılan zararlı olabilen enerjiler…

MEKANINIZI TEST EDİN…
Yeni mekanda hayatınızda birçok terslik mi yaşamaya başladınız?
Eve ya da iş yerine giderken isteksiz misiniz?
Buraya taşındığınızdan beri uykusuzluk çekiyor musunuz?
Evinize veya iş yerinize bir ek inşa ettiğinizden beri bir şeyler ters mi gitmeye başladı?
Mekana girdiğinizde enerjiniz düşüyor mu?
Mekan içinde kendinizi özellikle rahatsız hissettiğiniz alanlar var mı?
Komşularınız arasında düşmanlık var mı ?
Taşındığınız yerde daha önce yaşayanlar mutlu muymuş? Boşanma yaşanmış mı?
Taşındığınız iş yerinden çıkanlar neden çıkmış, iflas yaşanmış mı?
Yeni mobilya, makine vs. aldıktan sonra işlerinizde problemler mi baş gösterdi?
Çalışanlarınız arasında ilişki problemi var mı?
Çalışanlarınız işten sıklıkla ayrılıyor mu?
Buraya taşındığınızdan beri karınız mı düştü?
Gözetleniyormuş hissine kapıldığınız oluyor mu?
Aile içinde veya işyerinde sıklıkla tartışmalar, fikir uyuşmazlıkları yaşanıyor mu?
Mekana girdiğinizde kendinizi huzursuz, güvenliksiz ve mutsuz mu hissediyorsunuz?
Devamlı hasta mı oluyorsunuz?
Çocuklar bazı odalara hiç girmiyor mu?
Evcil hayvan besliyorsanız onların tercih ettikleri/ etmedikleri bölümler var mı?
Sizden önce yaşayanlar gibi kilo mu almaya başladınız?
Hiçbir sorun yokken nedensiz bir rahatsızlık, huzursuzluk, anlayamadığınız bir tuhaflık mı hissediyorsunuz?
Yeni bir yere taşındıktan sonra aksilikler yaşamaya mı başladınız?
Aile içinde ve komşularla probleminiz mi var?
Bir mülk satın almak için birkaç seçeneğin arasında karar aşamasında mısınız?
Fiyatı, yeri uygun olduğu halde satılamayan gayrimenkulünüz var mı?
İkinci el bir araba veya eşya aldınız ve içinde ne varsa temizlenmesini mi istiyorsunuz?
Kendinizi mekanınıza tam olarak ait hissetmiyor musunuz… Bu sorulardan birine veya birkaçına “evet” diyorsanız mekanınızın “enerji temizliği”ne ihtiyacı vardır.

Bir mekanın enerjisinin yüksek ya da düşük olması insanı nasıl etkiliyor?
Hayatımızın geçtiği mekanların içerisinde bu çalışmayı yapmadan yaşam enerjisinin nasıl aktığını bilmiyoruz. Ancak enerjiyi temizlediğimiz, dengelediğimiz zaman enerji doğru akmaya başlıyor. Tıkanmış enerjisi olan mekanlarda insanlar isteksiz, yorgun, kafası karışık, stresli, sinirli ve üzüntülü olabiliyor. Tıkanıklıklar ve tekrar eden olumsuzluklar yaşanabiliyor. Yapmak istediklerini yapacak enerji bulamıyor. Yenilikler akamıyor.

pozitif-enerji-evler-4Bu işe başlamaya nasıl karar verdiniz?
Mimar olmak mekanlar ile zaten çok farklı bir ilişki kurmanızı sağlıyor. Liseden beri içinde bulunduğum bu kadim öğretiler mesleğim ile birleşince çok daha derin ve kişilerin hayatlarına fayda sağlayan bir hal aldı. Bu çalışma ile mekanlara yaşamsal zenginlik ve huzur getiren boyutlar ekleniyor. İnsanların hayatlarında büyüme, kolaylık ve akış sağlıyor. Kadim bilgiler ile modern bilgilerin kaynaşma çağındayız. Gerekmeyen her şeyi korkusuzca bırakabilirsek hem hayatımızda büyük gelişme ve açılım oluyor hem de dünyadaki değişime katkıda bulunuyoruz. Bu çalışma çok değerli, derin ve etkili bir çalışmadır. Yaşayanları mutlu, uyumlu ve bereketli yapıyor. Benim de hayatıma derinlik, anlam ve huzur getiriyor.

Mekan enerjisi temizliği yeni bir kavram mı? Ne zamandan beri var?
Hemen hemen her yerli kültürde mekanları kutsamak, doğru yeri seçmek, kötü enerjiyi arındırmak vardır. Her kültür kendine özgü çeşitli yolları kullanır. Eski Çin, Hindistan, Amerika, Avrupa, İskandinavya ve Uygurlar gibi… Bütün ruhsal öğretilerde zamanın başlangıcından beri mekan arındırma uygulaması vardır. Yurt dışında pek çok yerde modern hayatın içinde uygulanıyor. Neden? Çünkü işe yarıyor! Benim yaptığım şekli ile şu anda dünyadaki en rafine bilgi ile etkili bir çalışma.

Sadece evlerimizde mi enerji temizliği yapabiliriz? İş yerinde de yapılması gerekiyor mu?
Mutlaka gerekir. Ofislerdeki stres ve negatif yükleri temizlemek her türlü iş yerinde işlerin akışını rahatlatır. Hele kurumsal yapılar ve büyük şirketlerde patron odaları, toplantı mekanları düzenli olarak bu çalışmadan aynen fiziksel temizlik gibi faydalanmalı. Farkını yapıldıktan sonra hissedersiniz.

Bunu yaptıktan sonra üretkenlik, satış gibi şeyler artar mı?
Kesinlikle… O anda o mekanda o kişi ile ne olması gerekiyorsa ona alan açılır ve tıkanıklıklar temizlendiği için zamanla akış başlar. Üstelik çalışanlar arasında uyum oluşur.

Mekan temizliğine ihtiyacımız olup olmadığını nasıl anlarız?
Her mekanda mutlaka temizliğe ihtiyaç vardır. Hayatınızda değiştirmek, dönüştürmek, daha iyi gitmesini istediğiniz ya da bırakmaya çalıştığınız şeyler varsa -bu fazla kilo bile olabilirbu çalışmaya ihtiyacınız vardır.

Peki biz bireysel olarak neler yapabiliriz?
Fazlalıkları, lüzumsuz biriktirdiğiniz eşyaları, kıyafetleri vermekle işe başlayabilirsiniz. Bunu yapmakta da zorlanıyorsanız, işinizi kolaylaştırmak için enerji temizliği çalışması yaptırtmanızı mutlaka öneririm. Bu girişmeyi düşünüp bir şeyin sizi alıkoyduğu işleri yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca “Spaceworks Dağınıklık Danışmanlığı” da alabilirsiniz.

Kimler mekan enerjisi temizliği yaptırmalı?
Herkes yaptırabilir. Güvenli, zarif, derin ve çok etkili bir çalışmadır. Ortamdaki çocuklar, evcil hayvanlar ve bitkiler de pozitif etkilenir.

Hangi sıklıkla yapılmalı?
Evlerde senede iki. Travmatik olayların ardından ise üst üste birkaç kere yaptırılabilir. İş yerlerinde yılda 3-4 tavsiye ediliyor. Çok fazla işi bir arada yönetiyorsanız genel şirket temizliğini takiben, mesela ayda bir sadece yönetim mekanı için yapılabilir.

Nasıl bir işlem yapıyorsunuz? Ne kadar sürüyor?
Her mekan her insan gibi kendine özgüdür. Enerjilere göre çalışıyorum. Mekanın büyüklüğüne ve enerji yüküne bağlı olarak en az 1,5 saat, en çok 4-5 saat sürdüğü oluyor.

Enerji temizliğinden sonra hemen sonuç beklenebilir mi? Düzenli uyku, eşlerin ya da çocukların iletişiminde olumlu gelişmeler gibi…
Mekandaki his hemen değişir. Uykulara hızlıca etki eder. Yapan kişi o anda gerçekleşmesi mümkün olan bütün değişim ve dönüşüme yer açar, uygun hale getirir. O anda ne olması gerekiyorsa olur. Alan kişi birtakım şeyleri bırakmaya hazırsa birkaç hafta, birkaç ay içinde çok güzel sonuçlar alıyoruz. Bu süreç sadece sonuç odaklı olmamalıdır. Sınırsız seçenekler dünyasında hayal edebildiklerinizin de ötesinde gerçekleşmesi muhtemel şeyler vardır. Evrene bırakın ki olabilsin.

Feng Shui’den farkı nedir?
Feng Shui’nin çözemediği şeyleri çözer ve uygulanan Feng Shui uygulaması varsa etkilerini arttırır. Feng Shui’deki gibi “Oradan bunu kaldır, şurayı yık, kır” vs. yoktur. Mekanların ve içindeki enerjinin kendisi değişince içindeki hayatlar ve yaşam enerjisi değişir.

pozitif-enerji-evler-3Temizlik ile yaşam alanlarının enerjisi nasıl artıyor?
Eski veya yeni yaşantılardan, toprak altı doğal enerji hatlarından dolayı oluşan kalmış, yoğuşmuş, durağan negatif alanlar temizlendiğinde, yerini pırıl pırıl, yüksek frekanslı taze enerji alıyor. Mekanın aslında ne kadar stresli ve rahatsız olduğunu negatif enerji alanları temizlenene kadar anlayamazsınız. Çünkü beden o sizi zora sokan bu gerginliğe bir şekilde alışmıştır. Temizlikten sonra ise mekanın ne kadar değiştiğini, hafiflediğini hissedersiniz. Mesela toprak altı negatif enerji alanı yatak odanızdan veya çok yaşadığınız bir odadan geçiyorsa, gerginlikler, tıkanıklıklar, huzursuzluklar, partnerinizle problem ve çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bunlar direkt bedene de etki eder. Mekan da kaotik bir görüntüye sahip olabilir. Bunları bilmek, temizlemek size çok daha iyisi için seçme şansı verir.

Sizce bir evin olmazsa olmazları nelerdir?
Yaşam enerjisinin rahatça dolaştığı bir mekan ve mutlaka enerji boyutunun temizlik ile dengelenmesi ki yaşayanları ile uyum içinde olsun ve onları desteklesin.

Yeni mevsim başlarında evinde pozitif enerjiyi artırmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Enerji temizliği yaptırtmalarını öneririm. Böylece negatif enerjileri, fazlalıkları kolaylıkla bırakıp niyetlerini yeşertecek alanlara arzu ve isteklerini koyabilirler.

pozitif-enerji-evler-2ENERJİ TEMİZLİĞİNİN FAYDALARI
Uygulanan her maekanda(ev,iş yeri,ticari bina,yat…)sanki genişlemiş,daha fazla size ait olmuş gibi hissedebilirsiniz.Yaşamınızda tıkanıklık yaşadığınız alanlarda açılma ve akış yaşayabilirsiniz.örneğin maddi bir probleminiz çözülebilir,daha az nezle olabilirsiniz… Beklemediğiniz kişilerle karşılaşıp,beklenmeyen tesadüfler yaşayabilirsiniz. Ummadığınız anda yeni müşterileriniz olabilir. Hep istediğiniz şeyler gerçekleşmeye başlayabilir. Hayatınızda bırakmak gerekenleri bırakarak yeni başlangıçlar yapabilmeniz için temiz bir alanınız olmuş olur. Yeni sayfanızı daha güçlü olarak kolayca açabilirsiniz. Yaşamınızdaki hedeflerinize daha rahatça odaklanabilir ve daha net düşünebilirsiniz. yaşam enerjiniz yükselir.uykunuz düzelir.
Kilo vermeye başlayabilirsiniz. bedenen daha enerjik hissedebilirsiniz.Karlılığınız artabilir. Çalışanlarınız arasındaki ilişkiler düzelebilir. Genel olarak daha mutlu bir çalışma ortamı olur rahat ve dengeli hissedersiniz.

 

Pozitif Dergisi 2014/02

Yorum Ekle