Dekorasyon

Dekorasyonda renk terapisi

Ruhunuzu yansıtan renklerin ev dekorasyonunuzu yönlendirmesine izin verin. Kökeni Hindistan´’da binlerce yıldır uygulanan ayurveda’ya dayanan renk terapisi aslında bir çeşit alternatif tıp yöntemi. Bu alanda eğitim almış uzman kişi, mekanın enerji dengesini sağlamak için rengi ve ışığı kullanıyor.

Derleyen: Selen OKAN

Roche Bobois’nın Les Contemporains koleksiyonundan, R.Tapinassi & M.Manzoni tasarımı Theoreme deri sofa.

dekorasyonda-renk-terapisi-2

Toprak tonlarını, canlı renklerle buluşturarak daha etkili bir görüntü oluşturabilirsiniz. www.heals.co.uk

Yaşadığımız mekanı planlarken pratik ihtiyaçlarımızın yanı sıra bize ilham veren detayları ve düşlerimizi buluşturup, dekorasyona yansıtıyoruz. Düşlerin içinde renkler başrolü oynuyor. Dekorasyonu destekleyen renkler birbiriyle uyum içindeyse ortaya huzur veren, mutlu yaşam alanları çıkıyor.Mevcut durumdan memnun değil ve hala bir arayış içindeyseniz ruhunuza iyi gelen renkleri keşfetmelisiniz! Özetle dekorasyonda renklerin gücünden yararlanmalısınız. Bu kavram aslında yıllar yılı hayatımızın içinde olan bir uygulama. Renk tedavisinin kökeni Hindistan’da binlerce yıldır uygulanan eski bir tedavi şekli olan ayurvedaya dayanıyor. Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de yaygınlaşan bu eğilimin adına “Chromotherapy” yani kromoterapi deniliyor. Renk terapisi olarak da adlandırılan kromoterapi, aslında bir çeşit alternatif tıp yöntemi. Bu alanda eğitim almış uzman kişi, mekanın enerji dengesini sağlamak için renk ve ışık çıkarıyor. Renkler, kişide duygusal tepkimelere yol açıyor. Turuncu rengin enerji vermesi, pembenin sevgiyi anımsatması gibi… Bu işin uzmanlarına evinizi teslim ettiğiniz zaman sizin evde hoşnut olmadığınız yerler belirleniyor. Ardından da bu noktalar kristalize edilerek temizleniyor. Yani hem evinizin geçmişinden miras kalan kötü enerjiler dışarı çıkıyor, hem de sizi huzursuz eden mevcut negatif enerji duvarları çözülüyor. Özetle evin içinde Yin ile Yang dengesi hayata geçiriliyor. Arındırılan mekanın enerjisi yükseliyor. Örneğin çalışma odasında odaklanmanız kolaylaşıyor, yatak odasında uykusuzluk tarihe karışıyor! Bu işin tamamlanabilmesi için evinize dahil edeceğiniz renklerde dikkatli olmalısınız ki istediğiniz enerji evinizle buluşsun. Kullanılan renkleri bilinçli bir şekilde dekorasyona uyguladığınız zaman da kromoterapinin temelini oluşturmuş oluyorsunuz.

dekorasyonda-renk-terapisi-3

Fatih Kıral Mobilya
Soğuk renklerin sakinleştirici etkisi var
Yapılan araştırmalar, belirli renklerin insanlar üzerinde ölçülebilir psikolojik ve fizyolojik etkileri olduğunu gösteriyor. Sağlıklı yaşam uzmanı Terra Wellington, kırmızı ve turuncu gibi sıcak renklerin genellikle uyarıcı bir etki yarattığını belirtiyor. Kırmızı, turuncu ve diğer sıcak renklerin enerjiyi arttırma etkisine karşılık yeşil, mavi ve çivit mavisi gibi soğuk renklerin de sakinleştirici etkisi olduğunu sözlerine ekliyor.

dekorasyonda-renk-terapisi-4

Country stiline sahip şehir evlerinde doğayla iç içe bir yaşamın izlerini görebilirsiniz. Bu stilde hasır ve rattan, patine cilalı ahşap mobilyalar dikkat çekiyor. Laura Ashley

Ev terapisinde doğa başrolde
Avrupa’da her yıl düzenlenen ev dekorasyonunun önde gelen fuarlarından Heimtex, Maison Objet Paris, Londra Tasarım Haftası’nda açıklandığı gibi 2013 yılında doğallık ve sadelik ön planda. Yani bu sezon ev terapisinde doğa başrolü oynuyor. Zaten belirli renklere verdiğimiz duygusal tepkilerin kaynağı, doğal dünyadaki deneyimler. Spa renkleri olarak adlandırdığımız yeşiller, maviler doğada sakinlik ve canlandırıcı atmosferin bir simgesi aslında. Ruhunuzla da buluşturabiliyorsanız evde bu renklere elbet yer verebilirsiniz. Ayrıca Pantone’nin belirlediği 2013 renkleri dinlendirici, yenileyici ve şaşırtıcı. Uzmanlar “2013 sadece renklerle değil dokularla da farklılaşacak. Toprak tonlarındaki dokular mavi ve yeşiller için arka plan görevi görecek. Yaşam alanlarınıza yeni bir soluk katmak için renk ve dokularla oynayın” diyor. 2012’deki yeşil hakimiyeti yerini bu yıl maviye bırakıyor. Dekorasyonda bu yıl bol bol lacivert göreceğiz, siyah için tahtını kaptırdığını düşünebilirsiniz. Ayrıca dekorasyona dahil edebileceğiniz bir başka renk ise yumuşak ve tatlı sarı tonları olabilir. Geçen senelerde olduğu gibi koyu renklere zıtlık yaratmak ve doğallıkla buluşmak için bu yıl da sarı renk vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Bu yılın çarpıcı rengi olarak kırmızıyı listenize ekleyebilirsiniz. Bu güçlü renk, sezon boyunca karşımıza sık sık çıkacak. Sıcak tonlarla soğuk tonlar arasında kontrast yaratmak için farklı renkleri buluşturmalısınız. Açık yeşil, kırık beyaz gibi soğuk renkleri, sıcaklık veren pembe ile kontrast yaratmak için beraber kullanabilirsiniz. Çikolata tonları evlere şıklık ve stil katarken, Rio kırmızısı, Monako mavisi gibi çarpıcı renkler Art Deco döneminin zarafetini yansıtıyor. Romantik tarzlardan hoşlanıyorsanız listenize nostalji veren renklerden marin yeşili, indigo mavisi ve parlak beyazı eklemelisiniz. Mercan kırmızısı, tarçın renklerini uçuk pembe ve bej tonlarıyla kontrast oluşturabilirsiniz. 2013 yılı renkleri arasında fuşya ve zeytin rengi, gri, bronz ve gülkurusu sıralanabilir.

dekorasyonda-renk-terapisi-5Pantone renk astrolojisine göre doğduğunuz ayın bir rengi var!
Pantone Colorstrology yazarı Michele Bernhardt, renklerin gücünü hayatımızın içine dahil edebilmek için doğduğumuz ayın rengiyle uyumlu mekanlar yaratmamızı öneriyor. Doğum gününüze göre bulacağınız bu renk en sevdiğiniz renk olmayabilir, ama içinizdeki artı ve eksi yönleri dengeleyerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.  www.colorstrology.com

dekorasyonda-renk-terapisi-6Botanik desenli duvar kağıdı, Lot.
Stroheim koleksiyonu kumaşlar, Tasarım Perde.

OCAK: Karamel Gerçeğin, kararlılığın ve kuvvetin rengi olan karamel.
ŞUBAT: Leylak Canlandırıcı, ilham verici ve hayal gücünü harekete geçiren yenilikçi bir renk leylak!
MART: Su yeşili Zeki, anlayışlı ve sezgileri kuvvetlendiren renk su yeşili.
NİSAN: Kırmızı Cesaretin, tutkunun rengi ateşli kırmızı nisan ayını temsil ediyor.
MAYIS: Yaprak yeşili Doğanın rengi canlı, tazeleyici, bereketli ve iyileştirici etkisiyle yaprak yeşili.
HAZİRAN: Altın sarısı Tazeleyici, zihinsel anlamda enerji verici ve ışıltıyla dolu bir renk altın sarısı.
TEMMUZ: Mercan pembesi Nazik ve sakinleştirici karakteriyle mercan pembesi aşkı ve anlayışı çağıran bir renk.
AĞUSTOS: Turuncu İlham veren, güçlü ve sadık duruşuyla turuncu huzuru simgeliyor.
EYLÜL: Gece mavisi Sanatsal, sezgileri kuvvetli saflığın ve erdemin sembolü olan bir renk gece mavisi.
EKİM: Gök mavisi Sakin ve rahatlatıcı bir renk olan gök mavisi, aşkı, dengeyi ve güzelliği simgeliyor.
KASIM: Şarap rengi Yoğun ve tutkulu bir renk olan şarap rengi, derinliği, gücü ve aşkı sembolize ediyor.
ARALIK: Petrol yeşili Derin ve meditasyona uyumlu hissiyle petrol yeşili, iyimserliğin, aklın ve doğruluğun rengi.

dekorasyonda-renk-terapisi-8

Arik Levy tasarımı honey kumaş ve deri yatak, Konak Mobilya.
Fosforlu renklerle hareket katın

dekorasyonda-renk-terapisi-9Mekanda ana renk olarak insan psikolojisini de rahatlatan beyazı tercih edebilirsiniz. Bunu reflekte yüzeyler ve aralara ekleyeceğiniz neon sarısı gibi fosforlu renklerle hareketlendirebilirsiniz. Bo Concept

dekorasyonda-renk-terapisi-10

Sıra dışı kombinasyonlar
Farklı ve sıra dışı çizgilerden hoşlanıyorsanız işi biraz daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Balkabağı tonlarını ve açık maviyi listeye dahil edeceğiniz altın ve menekşe renkleriyle bir arada kullanabilirsiniz. Daha önce cesaret edemediğiniz renk kombinasyonlarıyla çarpıcı yaşam alanları yaratabilirsiniz. Tekli koltuğun üzerine renkli bir örtü, desenli birkaç yastık atmak, sprey boyayla lambanın rengini değiştirmek fena olmaz. Renk gurusu Pantone, 2013’ün ana renklerinden birini “Monako mavisi” olarak belirledi. Mavi, her stilin sihrine bürünebilir; birlikte kullanıldığı antika, İskandinav ya da modern mobilyalarla kolayca uyum sağlayabilir. Sahil evlerinin ve ada stillerinin vazgeçilmezidir. Bu rengi, evin dört bir yanında görebilirsiniz; mutfak, banyo dahil ıslak zeminli alanlara da girebilir. Ancak rengin objeleri ve evleri baştan çıkarması çok öncelere dayanıyor. Renk standartlarının vazgeçilmez otoritesi Pantone Renk Enstitüsü’nün direktörü Leatrice Eiseman, günlük hayatımızın temposunda klasik ve yeni arasındaki dengeyi renk paletlerinde aradığımızı vurguluyor. 2013’ün ilkbahar-yaz ayları için işaret ettiği renklerden biri olan Monako mavisi, soluk lacivertle kobalt mavisinin karışımı bir tona sahip.

Pozitif Dergisi 2013/01

Yorum Ekle