Bilinçaltı

Debate ile tüm olumsuz duygulara veda zamanı…

Hatırladıkça sizi üzenlerin, pişmanlık hissettirenlerin, keşke ile başlayıp tüh diye bitirdiklerinizin duygularınızda yarattığı gerginlikten kurtulmaya hazır mısınız? Derin bilinçaltı temizliği olan Debate yöntemi ile vazgeçmeye çalıştıklarınız, yok saydıklarınız ya da ertelediklerinizle bir bir vedalaşabilirsiniz.

Yazı: Melda TUNÇEL

debate-ile-tum-olumsuz-duygulara-veda-zamani-2Kişisel gelişim alanında hemen hemen tüm teknikleri yurt dışından ve Uzakdoğu’dan ithal etmiş olan ülkemiz için sevindirici ve gururlandırıcı bir müjde olan Debate; Kişisel Gelişim Uzmanı, NLP ve Hipnoz Eğitmeni, Saf Dokunuş ve RaSheeba Master’ı Ufuk Önen tarafından uzun birikimler ve farklı tekniklerin bir araya getirilerek oluşturulduğu çalışmalar bütününün adı. Debate’nin Türkiye’deki, hatta dünyadaki ilk kurucusu ve tek uygulayıcısı olan Kişisel Gelişim Uzmanı Ufuk Önen ile bir araya geldik ve sorularımızın yanıtlarını sizin için öğrendik. Debate nedir, neye iyi geliyor, nasıl yapılıyor, bu iyi geliş hali geçici mi yoksa bir ömürlük mü? Madem ki size iyi geldi siz de Debate eğitmeni olmak ve bu etkin, kalıcı metodu başkalarına uygulamak ister misiniz?

Debate nedir?
Debate; “Derin Bilinçaltı Temizliği” sözcüklerinin başlangıç harflerinden bir araya gelmiş bütüncül çalışmanın adı. 20 yılı aşkın bir süre içinde eğitimlerini aldığım ve uluslararası platformda bilgime profesyonelce ekleyerek uygulayıcılığını ve eğitmenliğini yaptığım; sağaltma, değişim, dönüşüm ve farkındalık öğretilerinin tamamını içeriyor. NLP ve hipnoz gibi uluslararası eğitmeni de olduğum bu öğretiler, Debate’nin temel taşlarından oluşuyor.

Debate’nin NLP – EFT gibi diğer kişisel gelişim metotları kadar dünyada ilgi bulmasını ve yayılmasını istiyor musunuz ? Bununla ilgili geleceğe yönelik proje çalışmalarınız var mı?
Debate’yi şimdiye kadar danışanlarımla yaptığım bireysel çalışmalarım içinde oluşturup geliştirmeye başlamıştım. Bilinen ve kabul gören diğer öğreti metotlarının aslında hepsi bir arada uygulaması olduğu için bireylerin bilinçaltına derin ve direkt olarak yapılan bir temizlik ve rahatlama olduğu gerçekliği ortaya çıktı. Yüzlerce danışanımla birlikte yol aldığım bu çalışma özellikle de olumsuz duyguların temizlenmesi ile güçlü farkındalıklar yarattıkça, fikirlerine çok değer verdiğim bir meslektaş dostumun tavsiyelerini dikkate alarak yola koyuldum. Ülkemizde şimdiye kadar hep, yabancı menşeli uygulama ve metotları benimsendi ancak yola çıkışımız bir olsa da, uygulama biçimleri kültürlere göre farklılık gösterebiliyor. Böylece bize ait olan bizden bir öğretiyi, diğer metotları da baz alıp Debate’yi oluşturma fikri sıcak ve samimi geldi. Dünyanın her yerinde NLP başta olmak üzere tüm diğer teknikler nasıl yola koyulmuşsa Debate de öyle olmalı diye düşündüm. Yararını gören yüzlerce danışanının yanı sıra, bir gün binlerce hatta yüz binlerce kişi ve işin eğitimini alarak uygulayıcısı olan Debate uzmanları, bu çok etkili tekniği kullanmaya başlayacak. Toplamda 16 gün sürecek bu eğitimi tamamlayan katılımcılar, Society of NLP’den Dr. Richard Bandler imzalı ve National Guild of Hypnotist’den Dr. Dwight Damon imzalı uluslararası iki sertifikaya ilaveten dünyada tek olan Debate uygulayıcı sertifikası ile birlikte üç değerli sertifika sahibi olarak Debate eğitmeni olacaklar. Bu proje şu an İstanbul’da başladı ve yakın bir zamanda Ankara, İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde, eş zamanlı olarak da bazı Avrupa ülkelerinde uygulamaya girmeye hazırlanıyor.


Debate, ‘’Yaşanan her anın, hafıza içindeki kayıtlarını, olmasını istediğimiz şekilde aktive eden, ‘olay ve durumlara duygular bütünlüğünde takılmadan sadece yaşadık ve tamamladık’ manasını katan özel bir çalışma.’’

debate-ile-tum-olumsuz-duygulara-veda-zamani-3Debate kimlere uygulanabilir? Kimlere uygulanamaz ya da uygulanmamalı?
Debate, akıl sağlığı yerinde, kendini değiştirmek ve hayatını dönüştürmek isteyen herkese uygulanabilir. Kendi adına karar verme yetisi olmayan kişilere uygulanması ahlaki ve mesleki kurallara uygun değil. Onun dışında çocuk, ergen, yetişkin, kadın ya da erkek, yaşlı ya da genç diye bir ayrımı tabii ki yok. Kısacası yaşı, işi, cinsiyeti ne olursa olsun değişmek ve dönüşmek isteyen herkes Debate ile kendini geliştirebiliyor.

Debate bir şifa uygulaması mı ?
Bilinen anlamda bir şifa çalışması demek mümkün değil. Debate bir bilinçaltı çalışması ama uygulama biçimi ile sağladığı süreç kişiye hayatı boyunca sıkıntı çekip muzdarip olduğu konuda iyileşme sağladığı için şifa katıyor. Böylece, şifadan da öte bir hayat boyu iyileşme hali oluyor.

Debate eğitimi ne kadarlık bir süre içeriyor ?
Debate uygulayıcısı olmak için 16 günlük yoğun bir eğitim süreci gerekli. Ve bu eğitim programı hem teorik, hem de pratik uygulamaları içeriyor. Katılımcılar kendi aralarında ve daha sonra çevrelerinde de bu uygulamayı pratik yaparak verilerini topluyor. Özellikle Debate uygulayıcısı olmayı hedefleyen kişilerin hem kendi hayatlarına hem de hayatlarına dokundukları kişilere büyük getirisi olan bu süreç son derece önemli ve değerli.

Debate uygulamasından sonra temizlenen zihin yerine bir şey koymak mümkün mü? Yoksa zihin serbest kalıp bu seçimi kendi doğal akışında mı yapıyor ?
Debate isminden de anlaşılacağı gibi bilinçaltı olarak adlandırılan o muazzam potansiyel ile çalışıyor. Zihne ulaşan yaklaşımları olsa da insan bilincinin farkında olmadığı kısmına yönelik. İnsan zihni değişime direnme eğiliminde olduğundan, her bireyin kendine has seçimi yine kendi bilinçaltının seçmesi sağlanıyor. Bilinçaltı seviyesinde verilen karar ise şaşmaz bir etkinlik ile bireyin yaşamına yansıyor.

Debate ile hayatı değişen danışanlarınızdan çarpıcı bir örnek paylaşır mısınız ?
Mayıs 2012’de işvereninin önerisi ile bana gelen konuşma zorluğu yaşayan bir delikanlı vardı. Yakışıklı, vatani görevini tamamlamış, nişanlı ve çalışan bir gençti. Bütün bu ayrıntıları veriyorum çünkü özgüveni yerli yerinde bir gençten söz ettiğimin anlaşılması önemli. Erken çocukluk yıllarından beri konuşurken takılıyordu (kekeliyordu). Daha önce başvurduğu uzmanlar yardımcı olamamışlar ve sebebini de bulamamışlardı. Biz çalışmaya başladıktan sonraki ilk 90 dakika içinde önemli olmamasına rağmen hangi olaydan dolayı korku yaşadığını hatırlamıştı. Dört yaşından bu yana konuşma zorluğu çekmişti. Görüşmemiz bittiğinde düzgün konuştuğunu kendisi fark ettiğinde yanaklarının heyecandan al al olduğunu hala hatırlıyorum.


Pozitif Dergisi 2014/01

Yorum Ekle