Astroloji

Çin Astrolojisi’nde 2014 at yılı

cin-astrolojisinde-at-yili-3Zorlu bir sene bizi bekliyor
Ay takvimi kullanılan ve her yılın bir hayvan ismi aldığı Çin’de bu sene Ağaç At Yılı kutlanacak. Yine bizden farklı olarak, yeni yılı 31 Ocak’ta karşılıyorlar. Çin astrolojisine göre, bu senenin elementleri olan ağaç ve atın yapısı pek barışçı değil, yani 2014’ün huzurlu bir yıl olması beklenmiyor. Bunun yanı sıra ekonomik olarak moraller yükselecek ve yatırım için güven ortamı oluşacak. Sağlıkta ise böbrekler ve bağışıklık sistemine dikkat etmek gerekiyor, bu sene havanın kalitesi iyi olmayacağından salgınlar ve virüsler artabilir. Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte, iyi ve kötü enerjilerin yönünü bilirsek ev ve iş yerlerimizde önlemler alabiliriz. 2014’te öne çıkan konuları Feng Shui Uzmanı Esra Koyuncu’dan öğrendik.

Yazı: Şebnem UYGUÇ

Çiftçi Takvimi ya da diğer adıyla Hsia Takvimi olarak anılan Çin Takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda güçlü bir öngörü sistemi. “Kaderin Dört Sütunu” diye bilinen Çin astroloji yönteminde kişinin kaderi ve geleceği, doğum gününün Çin Takvim formatına dönüştürülmesi ile okunuyor. Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) beş element ile temsil edilmesi. Evrende, her şey beş temel elementten oluşuyor: Metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Elementler arasındaki ilişkiler kişinin yaşamında karşılaşacağı şansı da belirliyor. Bu bilgiler doğrultusunda kişiler iyi şanslarını artırabiliyor, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebiliyor.

Bu yılın elementleri barışçıl değil
2014 At Yılı, Çin Takvimi’nde iki element tarafından sembolize ediliyor; ateş ve üzerinde ağaç elementi… Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre ağaç ateşi besliyor. Genelde bu şekilde annenin çocuğu beslemesi gibi destekleyici döngüler uyum ve huzura işarettir. Ancak 2014’te bu teori çok da işlemiyor çünkü elementlerin yapısı pek barışçıl değil. Yang ağaç inatçı ve prensiplerine sıkı sıkıya bağlı, hiç ödün vermiyor; at burcu ise patlamaları ve silahlı çatışmaları beraberinde getiren çok kuvvetli bir ateş enerjisi. Bu elementlerle huzurlu bir 2014 beklenemez. Yang ağacın ödün vermeyen inatçı karakteri tarafların uzlaşmasını zorlaştırıyor. Bu da yoğun çatışma ve savaşlara yol açabilecek uluslararası anlaşmazlıklara işaret ediyor. At burcu Batı takviminde Haziran’a denk geliyor, yazın en sıcak ayı ve ateş enerjisi çok güçlü… At burcunun içinde bir Yin ateş de gizli. Yin ateş mum ışığına benzer; titrek, duygusal ve dengesizdir. Tarih Yin ateşin yol açtığı patlamalar ve yangın felaketleri ile doludur. 2001’deki İkiz Kuleler’e yapılan saldırı, 2011’de Usame Bin Ladin’in öldürülüşü, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya atılan ilk atom bombası… Hep Yin ateş günlerinde olmuştur. İnatçı Yang ağaç ve güçlü ateş atı ile 2014’te çatışmaların, zıtlıkların olacağı ve huzurlu bir sene olmayacağı aşikar…

SAVAŞLAR VE YENILIKLER BIR ARADA
Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanıyor. 60 yıl önce 1954’te yine aynı ağaç at yılını yaşamıştık. Mayıs 1954’te Vietnam’da ünlü Dien Bien Phu savaşında Fransız birlikler acı bir yenilgi yaşamışlardı. Bahsi geçen yıllardaki Çin-Japonya, Çin-Hindistan savaşları gibi olumsuz tecrübeleri bir yana bırakırsak, insanların yaşam şeklinde birçok yenilikler de oldu. 1894’te Coca Cola şişelerde satılmaya başlandı. Aynı yıl Olimpiyat Komitesi kuruldu. RCA, ilk renkli TV’yi piyasaya sundu. Temmuz ayında Boeing 707 deneme uçuşlarına başladı. Ateş enerjisinin müziği rock’n roll çok popüler oldu. Türkiye’de genel seçimler yapıldı. Celal Bayar yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Adnan Menderes kabineyi kurmakla görevlendirildi ve güvenoyu aldı. Geçmiş Yang ağaç at yılları birtakım acı olaylara da sahne oldu. 1894’te Çin’in güneydoğusunda 100 bin kişinin ölümüne yol açan bir salgın çıktı. 10 Temmuz 1894’te İstanbul’da yaşanan depremde 474 kişi yaralandı, 482 kişi öldü. 1954’te İstanbul’da Kapalıçarşı’da çıkan büyük yangında çarşının büyük bir bölümü kül oldu. Geçmiş ağaç at yıllarında dünyada birçok deniz, hava kazası, hortum ve toprak kayması gibi doğal felaketler de meydana geldi.

Ateş – su zıtlığı felaketlere neden olabilir
At güçlü bir ateş elementi ve bu sene güçlü bir su elementi olan fare ile zıtlık içinde. Böyle ateş ve su zıtlıklarında ciddi su ve ateş felaketleri olur. Ateş kandır, su da akıcıdır. Bu nedenle kan dökülen felaketler meydana gelebilir. Ateş aynı zamanda hava elementidir. At yılında havayolu seyahatleri ve uzay araştırmaları çoğalabilir. Hava ve deniz kazaları olabilir. Ateş aynı zamanda enerjidir. Nükleer enerji meseleleri yine gündeme oturabilir. Kore ve İran’daki nükleer silah konusu bu sene önemli bir tehdit oluşturuyor. At, bu sene kaplan ve köpek burcu ile birleşerek güçlü bir ateş enerjisi yaratıyor. Bu ateşle ilgili felaketlere, yanardağ patlamalarına yol açabilir. En tehlikeli aylar Şubat ve Haziran. Yanan ateşle 2014’te ağaç çok kuru olacak. Ağaç aynı zamanda çevre faktörünü temsil eder. Bu sene orman yangınları, hava ve deniz kirlenmesi, petrol sızıntılarına sıkça rastlamamız muhtemel…

ÇİN BURÇLARI NASIL HESAPLANIR

cin-astrolojisinde-at-yili-2

2014 spor yılı
Ateşin enerjiyi artırması spora da yansıyacak. Haziran ve Temmuz’da Brezilya’daki FIFA Dünya Kupası ile 2014 tam bir spor ve eğlence yılı olacak. 60 sene önce 17 Mart’ta Türk Milli Futbol Takımı, Roma’da İspanya ile 2-2 berabere biten maç sonrasında çekilen kurada ilk kez Dünya Kupası finallerine katılmaya hak kazanmıştı.

Bağışıklık sistemine dikkat
At burcu, ateş elementinin kaynağı olduğu için bu sene kan dolaşımı sorunları ve iltihaplanmalara sıkça rastlayabiliriz. At, bir su burcu olan fare ile zıtlık içinde olduğundan suyu temsil eden organımız böbrekler ve bağışıklık sistemimiz olumsuz etkilenebilir. Kan dolaşımı ve kalp sorunları yaşayanlar, böbrekleri zayıf olanlar, kolesterollerini düşürmek ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmek için Omega 3, C ve E vitamini takviyesi alabilir. Güçlü ateş, metal elementine de etki eder. Metal elementi, bedenimizde akciğerlerimizi, solunum organlarımızı ve cildimizi temsil ediyor. Bu sene hava kalitesi iyi olmayacağından salgınların ve virüslerin artması doğal. 2014’te uçan yıldızlar teorisine göre merkezde “4 yıldız” var. 4, horozu temsil ettiği için, bir kuş gribi salgını daha çıkarsa şaşırmayın.

Ekonomide moraller yükselecek
Ekonomiye gelince… Piyasaların itici gücü ateş elementidir. Beş element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe; su korku; toprak meditasyon/düşünce; metal üzüntü; ağaç öfkedir. Ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali verir ve piyasaları canlandırır, 2006 ve 2007’de olduğu gibi… 2008’le birlikte gelen su elementi insanlarda korku yarattı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasalardaki olumsuz gelişmeler dengesizliğe yol açtı. Bu durum Amerika ve Avrupa’da 2013 senesine kadar devam etti. Amerikan ekonomisi 2013 Yılan Yılı’nda olumlu gelişmeler kaydetti ve bu gidişat 2014’te de sürecek. Ekonomik hareketlilik ve borsalar, özellikle bahar ve yaz aylarında çok aktif olacak. Bu seneki güçlü ateş enerjisi moralleri yükseltecek ve insanlarda yatırım yapmak için güven ortamı oluşacak. Bu olumlu enerji 2015 ve 2016 senelerinde de devam edecek çünkü ağaç ve ateş elementleri bu senelerde de mevcut.


cin-astrolojisinde-at-yili-4BURÇLARI NELER BEKLIYOR?

At yılında doğmuş olanlar senenin enerjisine kafa tutmakla kalmıyor, bir de kendileri ile bir ceza ilişkisi içindeler çünkü at kendini sevmiyor. Ceza, endişe, nefret ve sevimsiz enerjiler demek… Fare yılında doğanlar için bu sene tam zıt bir yıl, 2014’te çok hareket ve seyahat olacak. Evini, işyerini, işini değiştirmek ve seyahate çıkmak iyidir. Ancak fare burcunda olanlar çok dikkatli olmalı; hızlı araba kullanmak, uçak kullanmak, dalmak ve paraşütle atlamak gibi riskli aktivitelerden kaçınmalılar. Olumsuz etkileri hafifletmek için at ve fare yılında doğanların birer keçi sembolü takması iyi olur. Fare yılında doğanlar direkt güneye gitmekten kaçınsın çünkü bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneyde… Keçi, Kaplan, Köpek, Ejderha ve Domuz burcunda doğmuş olanları iyi bir sene bekliyor. Yılan, Horoz ve Öküz yılında doğanlar için ise “Aşk Çiçeği” demek, yani bu burçlarda doğanları sosyal ve romantik açıdan hareketli bir sene bekliyor. Maymun burcundakiler için bu yıl seyahat yılı olacak. Sağlık açısından en şanslı burç ise Tavşan… Doğum yılı 1 ile biten kişiler için At burcu “koruyucu melek” demek. Örneğin; 1951, 1961, 1971, 1981, 1991, 2001 senesinde doğanlar için… Koruyucu melekler tüm zorlukları kolayca aşmamıza yardım eder.

Bereketli sektörler
Ağaç At Yılı, su ve metal elementine ait sektörleri destekliyor. Ateş, su elementi için para anlamına geliyor. Su elementine ait sektörler: Lojistik, gemicilik, taşıma, iletişim, spa ve içecek… İkinci iyi sektör metal elementine ait. Metal elementi, ağaca hakim olur; ağaç, metal için para demektir. Ayrıca metalin kullanılabilir araçlara dönüşmesi için ateşe ihtiyacı var ve bu yıl ateş elementi güçlü. Metal elementine ait endüstriler: Bankacılık, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri, otomotiv sanayi ve mühendislik. Ağaç elementine ait sektörler de hareketli. Çünkü ateş ağaç için verimlilik demek; matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri ağaç elementine giriyor ancak rekabet karları düşürebilir. Ateş elementine ait sektörler için pek de iyi bir sene sayılmaz. Çünkü ateş için para elementi metal ama bu senenin elementlerinde mevcut değil. Senenin ateş enerjisi piyasaya hareket getiriyor, ancak güçlü bir rekabet de beraberinde geliyor. Ateş sektörünü temsil eden alanlar eğlence, restoran, enerji ve finans…

cin-astrolojisinde-at-yili-52014’TE BEREKET ENERJISI GÜNEYDE
Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişiyor. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin, ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz. Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, kuzeybatıda… Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin kuzeybatısına mutlaka metal bir rüzgar çanı asmanız gerek. En kötü aylar Haziran, Ağustos ve Eylül. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, doğuda… Olumsuz etkilerinden kaçınmak için, birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneyde, demiştik. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin; giriş kapınız ya da ön cepheniz “Grand Duke” alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz. Kavga ve hırsızlıkları tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” bu sene güneydoğuda… Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın; kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene kuzeydoğuda… Geleneksel çözüm şeffaf bir vazo içine üç bambu dalı koymaktır. Gelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, güneyde kapısı olanlardan yana olacak. Güneyiniz açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir. Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar güneybatının enerjisinden faydalanabilirler. Bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler. Romantik bir ilişki arayışında olan ve bebek yapmak isteyen çiftler için, bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler evin merkezinde… Daha detaylı bilgi için www.esrakoyuncu.com adresine bakabilirsiniz.

5 ELEMENT
Çinliler’e göre yeryüzü 5 elementin birleşmesinden oluşur; ağaç, ateş, toprak, metal ve su. Her elementin bir çi (enerji) tipi vardır ve bunlar arasındaki çi akışı doğada, binalarda, hatta kendi içimizdeki dengeyi belirler. Bu denge yapıcı bir döngü içinde olabileceği gibi yıkıcı da olabilir. Ağaç ateşi besler, ateşin küllerinden toprak oluşur. Topraktan metal çıkar, metal de sıvı halinde suyu oluşturur. Bu yapıcı döngüdür. Yıkıcı döngüde ise; ateş metali eritir, su ateşi söndürür, ağaç toprağı yok eder, toprak da suyu çamura döndürür. Feng Shui’de 5 element birbiriyle denge içinde olmalıdır, birinin daha baskın olması dengeyi bozar.

 

Pozitif Dergisi 2014/01

Yorum Ekle