Çocuk

Okullar açılırken çocuklara sağlıklı bir dijital düzen kurmak

Çocukların okullarıyla buluşma zamanı geldi ve şimdi ebeveynleri olarak onların daha sağlıklı bir eğitim alabilmeleri için evde de bazı dijital alt yapı çalışmalarını tamamlamamız gerekiyor.

Genç öğrenciler, 2020 boyunca eğitimlerini diz üstü bilgisayarlar ve tabletler üzerinden seyrettikleri online dersler ile yürüttüler ancak bu yıl yüz yüze eğitim yeniden başlıyor.

Fakat yüz yüze eğitim, PC’lerin ve tabletlerin eğitimdeki önemini azaltmıyor. Bir diz üstü bilgisayar bir öğrencinin ders çalışması, ödevlerini hazırlaması, kimi zaman arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişim kurması, farklı kaynaklardan bilgi edinmesi için en ideal çözüm. Peki bu yıl, okula dönüş hazırlıkları da başlamışken çocukların PC’leri de yüz yüze eğitime hazır mı?

Laptopl’lar çok hassas cihazlardır ve yoğun kullanıldıklarında çok ısınırlar, ısındıkça da yıpranıp eskirler. Üstelik ısındıkça yavaşlarlar, videoları veya oyunları çalıştırmaları da yavaşlar.

Dolayısıyla, Laptop ile çalışırken en önemli yardımcınız iyi bir Laptop soğutucu olacaktır. Laptop soğutucuları, laptopun altından biriken ısıyı uzaklaştırırken aynı zamanda Laptop’ın tabanından hava kanallarına ulaşan tozların cihazın içine girmesini de zorlaştırır. Bu da cihazın hayatını daha da uzatır. Özellikle, yüksek çözünürlüklü videolar izlerken, cihazınız çok daha fazla ısınabilir ve bu sırada hasar görmemesi için onu soğutmanızı tavsiye ederiz.

Diz üstü bilgisayarda yer alan verilerin de hayati olduğunu unutmamak gerekiyor. İş dosyaları, okul dosyaları, kişisel dosyalar bir hayli yer kaplayabilir. Özellikle de çok sık kullanmadığınız dosyaları harici harddisk üzerinde saklamanız doğru olur. Böylece hem cihazda yer kaplamamış olacaklar hem de laptop’ın bozulması durumunda, dosyalarınız güvende olacak.

Ayrıca, çocukların göz sağlığı açısından,  bazı ders notlarını kağıda basarak kağıt üzerinden çalışmaya teşvik etmek de yararlı olabilir. Sürekli ekrana bakmak, bir süre sonra göz sorunlarına yol açabilir. Eğer evde bir yazıcınız yoksa Canon yazıcı modellerine göz atmanzı tavsiye ederiz.

Uzun saatler boyunca Laptop başında oturmak da kolay bir iş değil. Onu bazen televiziyona bağlayıp YouTube gibi kaynaklardan ders izlemek isteyebilirsiniz. Ancak masadaki veya uzak bir noktadaki laptop’a, oturduğunuz yerden müdahale etmek için kablosuz bir Logitech klavye edinmenizi de tavsiye ederiz.

Okul başlamadan önce laptop’larınızı hızlandırmanız da faydalı olacaktır. Bunun için PC Speeder benzeri ücretsiz uygulamaları kullanarak, cihazınızdaki gereksiz dosyaları temizleyebilir, bilgisayarın açılışını yavaşlatan ön yüklü uygulamalardan gereksiz olanları devre dışı bırakabilirsiniz. Kullanım sırasında da işiniz bittiğinde, örneğin gece uyurken, PC’nizi tamamen kapatmanızı ve çalışacağınız zaman yeniden açmanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle de PC’nin açılışını hızlandırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Yorum Ekle