Alternatif

Vloger’lığa giriş dersleri

Vloglar artık hayatın gerçeği. Pek çok insan, evinde veya işinde, günlük hayat içinde küçük vloglarla sosyal medyada sesini duyuruyor. Peki ama vlog çekmeye nasıl başlamalı?

1. Kimliğinizi oluşturun

Sosyal medyada kalıcı olabilmek ve daha fazla insana ulaşabilmek için, yaptığınız işe uygun bir kimlik çalışması yapmalısınız. Bunun için bir logo, kanalınıza has baskın bir renk, sürekliliği olan söylemler yani bir motto, çok etkili olacaktır.

2. Fotoğraf/video kalitesini küçümsemeyin

Bugün artık her telefon fotoğraf ve video çekiyor ancak her görüntü aynı kaliteye sahip olmuyor. Fotoğraf /video çekimleriniz için profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanmak zorunda da değilsiniz. Çok gelişmiş akıllı telefonlar bugün artık yapay zeka sayesinde, profesyonel bir fotoğrafçı kalitesinde görüntüler oluşturabiliyor. Bu konuda kalitesi inkar edilemeyen Apple markasının iPhone telefonlarını da incelemenizi öneririz. Özellikle, iPhone 13 veya iPhone 13 mini modelleri, hem günlük hayatınızda akıllı telefon olarak olarak ihtiyaçlarınızı karşılarken hem de sosyal medya fotoğraflarınıza büyük katkılar sağlayabilir. Özellikle hepsiburada üzerinden uygun şartlarla Apple telefonlarına erişmeniz mümkün.

3. Işıksız fotoğraf olmaz

Şu gerçeği de kabullenmek lazım ki, ne kadar gelişmiş cihazlar kullanırsanız kullanın, ışık hala fotoğrafçılıktaki en anahtar değişkenlerden biridir. Dolayısıyla fotoğrafçılıkta ışık kullanımı hakkında küçük bir araştırma yapmadan Instagram’da veya YouTube’da büyük kitleleri peşinizden sürüklemeniz kolay olmayacaktır.

4. Düzenli paylaşım yapın

Tüm sosyal medya paylaşımlarınız gibi Instagram  ve YouTube paylaşımlarınızı da bir disipline oturtun ve düzenli olarak paylaşım yapın. Canınız her istediğinde, çöp paylaşımlarla takipçilerinizi yormak yerine, örneğin her akşam sekizde veya her iki üç günde bir moda hakkındaki planlı, programlı hazırlanmış, özenle düzenlenmiş görsellerinizi paylaşırsanız, imajınızı hızla güçlendirirsiniz.

5. Polemiğe girmeyin

Takipçi sayınız arttıkça, polemik yaratacak insanlar da hesabınızın peşine düşecektir. Bunlar bazen rakipleriniz bile olabilir ve sahte hesaplarla sizi polemiğe, kavgaya sürüklemeye, imajınızı zedelemeye çalışabilirler. Muhatap almayın, polemiğe girmeyin ve sizi gerçekten takip edip tasarımlarınızı beğenen, satın alıp giymek isteyen gerçek takipçilerinizi çirkin polemiklere şahit olmak zorunda bırakmayın.

Yorum Ekle