Alternatif

Sağlıklı ve kaliteli yaşlanmak mümkün

saglikli-ve-kaliteli-yaslanmak-mumkun-1Sağlıklı yaşayıp, sağlıklı yaşlanabilmek sandığınız kadar zor değil. Vücudunuzun sesini dinlemeyi öğrenip, kendinize değer verirseniz daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Sağlıklı yaşam koçu Alara Malaz, çocukluktan gelen hastalıklarını yendikten sonra vücudunu dinlemeyi nasıl öğrendiğini anlattı…

Yazı: Selen KEÇELİ

Alara Malaz, hayatta sağlıklı olmayı tutku haline getirmiş bir anne. Dünyaya geldikten altı ay sonra kalça çıkığı olduğu anlaşılınca Londra’ya götürülmüş, uzun tedaviler, hastane odaları ve ameliyatlar ile çok küçük yaşta tanıştıktan sonra da tam olarak iyileşememiş. Hastalıkları Londra’da üniversite öğrenimi sırasında dahi devam etmiş. İşte bu olaylar onu daha çok okumaya, sağlık üzerine araştırmalar yapmaya yöneltti. Devamlı okudu, internet çıkınca da daha rahat bir şekilde dünyada sağlıklı yaşam adına yapılan çalışmaları takip etmeye başladı. Eğitimlere, seminerlere katıldı. Organik beslenmeyi öğrendi, Reiki master’lığı aldı.. Sağlıklı olma tutkusunu kariyere dönüştürmek adına da 2011 yılında Amerika’da bulunan IIN (Integrative Institute for Nutrition) isimli okuldan “Holistic health coach” (Holistik sağlık koçu) sertifikasını aldı. Bu eğitim ona doğru beslenerek hastalanmadan yaşamayı öğretti. Yoga yaparken tanıştığı Pranayama tekniklerini uzun süre kullandıktan sonra Transformal Nefes Koçluğu ile ilgilendi. Hemen ardından PEMF teknolojisi ile Ondamed ve Theragem eğitimlerini tamamladı. Daha sonraki yıllarda yaşam koçluğu, hipnoz, kuantum eğitimleri aldı. Halen de eğitimler almaya devam ediyor. Bu onun tutkusu. Artık bunları ihtıyacı olan kişilerle paylaşıp yol göstermeye kendi deneyimlerinden örnekler vermeye çalışıyor. Bu paylaşımları da onu çok mutlu ediyor. Sağlıklı yaşam koçu Alara Malaz ile buluştuk, önerilerini dinledik…

Sağlıklı yaşam koçu nedir? Ne yapar?
Sağlıklı yaşam koçu, sizin sağlıklı olma hedefinize ulaşmanızda yol gösterir. Ben, hastalanmadan keyifle yaşlanabilmenin yollarını göstermeye çalışıyorum. Son derece stresli teknolojik ortamlarda yaşıyoruz maalesef, bunların etkisinden bedenimizi, ruhumuzu arındırmamız gerekiyor. Aslında hastalanmamak elimizde. Ruh-beden -zihin dengesi çok önemli. Sağlıklı yaşam koçu kişilerde bu üçlü dengenin kurulmasına yardımcı olmaya çalışır.

Siz danışanlarınıza neler öneriyorsunuz?
Aslında çok basit şeyler var. Doğru nefes almak ve vermek en önemlisi. İnsanlar nefes almayı unuttu. Nefesini içinde tutuyor herkes. Oysa ki doğru alınan nefes sizin sağlıklı olmanız için ilk şarttır. Nefes vücudun diğer organlarını etkiler, yanlış nefes alıp verme vücutta enerji tıkanıklıklarına ve pek çok soruna yol açar. En basit yöntemleri paylaşmak isterim sizinle; derin derin nefes alın ve birden tutmadan verin. Doğa ile kucaklaşın. Nasıl mı? Gidin bir ağaca dayayın sırtınızı. Ayağınız çıplak olursa ve toprağa değerse harika olur ama şimdi kış yapamam derseniz yeter ki ayakkabınızın altı lastik olmasın, ellerinizle de arkadan sarılın ağaca ve bir süre güzel nefesler alıp vererek öylece kalın. Tıpkı ağacın kökleri gibi kök saldığınızı, toprakla bütünleştiğinizi hissedin. Bu kolay ve kısacık terapi bile bakın sizi nasıl temizleyecek.

Sağlıklı olmak için beslenme konusunda önerileriniz neler?
Her şeyi zamanında yemek çok önemli. Mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmeliyiz. Şimdilerde her mevsim her yerde her şey mevcut. Kendinizi bilinçlendirin, doğru seçimler yapmak elinizde. Organik pazarlara gidin. Eski Çin tıbbına göre, insanlar hava değişimlerine uygun yaşamalılar. Beş element sistemine dayanan Çin tıbbı, içinde önleyici öğeleri barındırır. Doğaya baktığımızda hayvanların kış için inlerine çekildiklerini, daha iyi beslenip daha güçlü bir şekilde kışı karşılamaya hazırlandıklarını görürüz. Oysa ilkbahar canlanmanın zamanıdır. Hareket zamanıdır. Enerji veren besinler, detokslar için uygundur.

“Elinize sert üstü tırtıklı minik bir top alın, gün içinde arada ayakkabınızı çıkarın ayağınızın altına koyun hareket ettirin. Alın size bedava refleksoloji. Aynı topu kolunuzun üzerinde gezdirin bloke olmuş enerji kanallarınızı açın. Son derece basit yöntemler bunlar. Önemli olan vücudun sesini duyabilmek.”

Hemen yeri gelmişken detoks için neler dersiniz?
Benim şahsi fikrime göre kış ayları detoks için doğru zamanlar değil. Kışın tam tersine vücudun direncini yükseltecek beslenme şekline ihtiyaç vardır. Soğuk havalarda enerji verecek, hastalıklardan koruyacak sıcak çorbalar, sulu yemekler, tahıllar, kuru baklagiller, turşular, soğan, sarımsak ve ev yoğurdu vazgeçilmezleriniz olmalıdır. Tabii ki herkesin yiyecek intoleransına göre ne yiyeceğine karar verilmeli. Çünkü süt intoleransı olan birine yoğurt yemelisin diyemeyiz.

Her sorunun altından stres çıkıyor. Bununla nasıl baş edeceğiz?
İlk hedefimiz kendimizi negatiflerden uzak tutmak, iyimser ve olumlu kişiler olmak, kendi duygularımıza güvenebilmek, sağlıklı ilişkiler içinde olabilmeyi başarmak olmalı. Bedenimizde ki her hücrenin birbiriyle bağlantısı vardır. Hücreler arası iletişimin iyi olması halinde kendi kendimizi iyileştirme kapasitemiz artıyor. Sabah uyandığınızda, kollarınızı gerinir gibi yukarı kaldırarak, içinizden beşe kadar sayarak kocaman bir nefes alın ve kollarınızı aşağı indirirken aynı tempoda saydığınız sekiz sayıda nefesinizi verin. Bunu beş kere ile başlayıp 10 kereye kadar çıkabilirsiniz. Gün içinde ya da akşam tekrar yaparsanız günlük enerjinizin arttığını hissedeceksiniz.


Pozitif Dergisi 2015/01

Yorum Ekle