Enerji

Holistik Enerji Masajı

Bedensel rahatsızlıkları olanlar, ruhsal sıkıntılı dönemlerden geçenler, kendini türlü mazeretlerle erteleyenler, aşk acısı ile özlem, hasret, hüsran, nefret ve öfke duyguları taşıyıp bunlardan kurtulamayanlar için muhteşem bir deneyim: “Holistik Enerji Masajı” diğer bir deyişle ‘Duygusal Masaj’.

Yazı: Melda Tunçel

holistik-enerji-masaji-3Şehir koşturmacası içinde günün yorgunluğundan kurtulmak ve bedeni dinlendirerek ödüllendirmenin en keyifli yoludur masaj. Gevşeyen kaslar, hamur kıvamında yoğrulan beden ve huzur veren rahatlık. Ama ya bu masaj, bedeninize yapılırken duygularınıza da değiyorsa? Rüya gibi geliyor sanki kulağa değil mi? Ama gerçeğin ta kendisi aslında… Röportaj öncesi duygusal masaj tekniğini deneyimledim. Hani eskiden annelerimiz yün alırdı çile halinde. Kollarımıza takardık ve onlar da karşımıza geçip tek tek çevirerek yumak yaparlardı ipi. Sonrasında bize harikulade sıcacık tutan hırkalar-kazaklar yapmak, bereler-şallar örmek için… İşte içimden birkaç çile yün ip çıktı adeta hepsi birbirine dolanmış. Dolandığı yerden kopup yeniden bağlanıp düğümlenmiş. Ve Derya Helalpara o çileyi açtı sonra yumağı elime verdi benim. Ruhumu ısıtan duygularla yeniden kendimi oluşturmama vesile olsun diye… Uluslararası Holistik Masaj ve Enerji Terapisti Derya Helalpara ile “Duygusal Masaj” tekniğini konuştuk.

holistik-enerji-masaji-2Duygusal masaj nedir?
Duygusal masaj duygulara hitap ediyor. Sentimental Transform/ Duygusal Değişim terapisini ilk olarak Kuantum Değişim Tekniği kurucusu ve geliştiricisi olan eşim Mustafa Helalpara 2005 yılında geliştirdi. Devamında ise, danışanlarımızla çalışmalar yaparak, 2008 yılında teknik üzerinde yeni geliştirme ve değişikler ile bugünkü halini aldı. 2008 yılında resmi bir teknik olarak Sentimental Transform-Duygusal Değişim terapisini ülkemize kazandırdık. Ruhun bütünlüğünde duygulara yapılan ve bedeni aracı kullanan Holistik Enerji Masajı’nın adına Duygusal Masaj diyoruz.

Neden duygusal masaj deniyor?
Kişinin duygu, his, içsellik ve ruhsal sağlığına yönelik bir terapi olduğundan dolayı diyoruz. Zaten bu masajı yaptıran kişiler bunu çok iyi idrak ederek, salt bir beden rahatlaması değil, derin bir içsel temizliğin farkına varıyor.

Bildiğimiz diğer masaj uygulamasından farkı nedir?
Duygusal değişim masajının diğer masaj uygulamalarından farkı, dört farklı tedavi masajı uygulamasının karma olarak uygulandığı ve içinde Uzakdoğu enerji sisteminin dışında Kuantum değişim tekniğinin yer aldığı bir teknik olması. Bizler genelde duygu ve düşüncelerimiz ile yaşadığımız anıların beynimize kaydedildiğini biliriz. Fakat durum biraz farklıdır. Nedeni ise bu sistem gereği kayıtlar beden üzerine yazılıyor; bilinç ile bilinçaltı tarafından kayıt çağrışımı yapıldığında beden kayıt noktalarının bu çağrıya verdikleri tepki ile ağrı ve benzeri tepkimeleri de beraberinde kişiye yaşatabiliyor. Bu kayıt noktaları üzerinde yaptığımız uygulamalar ile kaydın içini boşaltıp tepkimeleri tamamen ortadan kaldırabilip, kişiye yaşamsal, duygusal, fiziksel ve ruhsal sağlık ve kalite katabilmeye çalışıyoruz.

Bu masaj aynı zamanda bireysel bir terapi mi?
Kesinlikle, bu masaj kişiye özel olarak yaklaşık bir buçuk saatlik bir süreçte yapılan duygusal bir terapidir.

Bu masaj nelere iyi geliyor, kimler yaptırmalı?
Hamile ve bebekler dışında dileyen herkes yaptırabilir.

Kaç seans olmalı?
Seans sayısı, kişinin duygu birikimi ve duygusal kayıt miktarı ile alakalı olarak değişebilir. Ama ilk seanstan itibaren kişi sırtında adeta bir yük gibi taşıdığı ona hizmet etmeyen duygularından hafiflediğini hissetmeye başlar. Aşk acısı için duygusal deprem ile bedensel rahatsızlıkların etkisi aynı ölçüde olmayacağı gibi, kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir.holistik-enerji-masaji-1

Duygusal masajı yaparken karşılaştığınız ilginç durumlar oldu mu?
Olmaz mı? Her terapi, her yeni beden, her yaşam bizi ve danışanı hayrete düşüren, ilginç durumlar yaşatan bir maceraya benzer. Duygusal masaj sırasında tıpkı bir bilinçaltı çalışması sırasında ortaya çıkan eski anılar, unutulmuş sanılan ve arkaya atılan geçmiş zaman sahneleri, kalıplar, kaygılar kişinin kendisi ile yüzleşmesine ayna tutar. Bazen kişi sevmeye kadar verdiği kişiler tarafından hep aynı hüsranla neden ayrıldığını ya da aldatıldığını bulur, bazen ise ilk ne zaman, neden panik atak olduğunu yakalar. Her masaj bambaşka bir hikayenin çözümü ve duygulara rahatlama iznidir.

DUYGUSAL DEĞİŞİM TERAPİSİ’NİN
İÇERİĞİ NEDİR?
Duygusal Değişim, bütünsel sağlık anlamına geliyor.Bu terapi modelinde bireysel sorumluluklar önemli. Hasta olmak kişinin başına durduk yerde gelmiş bir olay, bir şanssızlık ya da tesadüf değildir. Duygusal Değişim modeli dört temel ilkeyi baz alıyor.
1- Her hastalığın ya da sağlık sorununun mutlaka duygusal ya da zihinsel bir nedeni vardır. Hiçbir hastalık altında psikosomatik bir neden olmadan ortaya çıkmaz.
2- İnsanlar aklın, bedenin ve ruhun dairesel etkileşimi altındadırlar. Bu üç öğe kişinin sağlık durumunu etkiler.
3- Hastalıklar kişinin uyum eksikliğinden, adaptasyon sorunundan kaynaklanır. Kişinin sosyal, davranışsal, psikolojik ve fiziksel dengesinde çeşitli bozukluklara yol açar.
4- Hastalık kişinin kendisini geliştirmesi, sorunlu alanlarını görmesi, bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak kendisini yenilemesi, şifalandırması için bir şans veya fırsattır. İnsanlar hastalığın zihinsel nedenlerini değiştirmedikleri sürece, hastalıkla ilgili bir iyileşme sağlasalar bile, yeniden başka bir hastalığın ortaya çıkmasına engel olamazlar. Bu nedenle Sentimental yaklaşımda hastalığın iyileşmesinden çok, hastalığa yol açan nedenin iyileşmesi önemlidir.

Pozitif Dergisi 2014/01

Yorum Ekle