Konuk Yazar

BEDENDE, MEKANDA VE YAŞAMDA TEMİZLİK

Doğa yenilenerek bizlere örnek oluyor. Kuru dallar canlanıyor, hava dönüşüyor ve bizler de doğanın bir parçası olduğumuzu tekrar hatırlıyoruz. Şimdi bedenleri, mekanları ve yaşamları sevgi ve neşeyle dönüştürmenin tam zamanı…

EBRU DE MİRHAN Kuantum Koç

EBRUDEMİHAN
Kuantum Koç

Her mevsim geçişi bize farklı konularda uyanma ve arındırma ihtiyacı getirir. İlkbahara geçerken üzerimizdeki ağır ve koyu renk kıyafetleri, ayağımızdaki botları çıkartıp kaldırmakla işe başlarız. Kış mevsiminin “korunulması gereken” havasından sıyrılıp güneşin cilveli ışığı ile flört etmeye başlarız. Kapalı mekanlardan çıkmak, daha çok dışarıda vakit geçirmek, yüzümüzü doğaya ve güneşe dönmek için farkında olmadan hareket ederiz. Bizim geleneğimizde “bahar temizliği” vardır. Her şeyin havalandırıldığı, altının üstünün temizlenip fazlalıkların ihtiyaç sahiplerine verildiği bahar temizliği bir çeşit beden, mekan ve yaşam temizliğidir. Yaşamın canlılığına, doğanın tomurcuklarına açılmanın sembolik ilk hareketidir
Geleneklerimizi seviyorum.

1. Duygusal arınma

Baharın tüm tazeliğini, doğanın sunduğu canlılığı ve tüm yenilenme halini bedenlerimize de uygulamak yaşam enerjimizi arttırır. Doğa ile uyumu ve ahengi sağlamak için öncelikle bedensel arınma yapmanızı tavsiye ediyorum. Ağırlıklı olarak şifa ve kuantum seansları uyguladığım için arınmanın duygusal ve ruhsal tarafından bahsetmek istiyorum.

Düşünün; hangi duygularınız dönüşürse her şey daha iyi olur? Bu konuyu düşünürken “Kocam değişse, müdürüm değişse, çocuğum sakin olsa…” benzeri yaklaşımlarla düşünmeyin. Bir tohum gibi zamanı geldiğinde ortaya çıkan birçok tohum var içinizde; kimi pozitif kimi de negatif. Hangisi dönüşürse her şey daha iyi olur? Duygular hep karşıtı ile çalışır; öfke-neşe, sevgi-korku, yalnızlıkpaylaşım gibi… Dile getirdiğiniz, geçmişe dönük düşündüğünüz, hissettiğiniz duygular filizlenmek için besin alır. Örneğin “O bana haksızlık yaptı, hep haksızlığa uğruyorum, yeni işimde haksızlık olmasın” gibi düşünceler, söylemler haksızlığı besler. Kendinize, iç dünyanıza, duygularınıza odaklanın ve dönüştürmeye niyet ettiğiniz duyguları belirleyin. Acele etmeyin, gerekirse birkaç günde yazın.

Sembolik tohumlar alın, bir parkta ya da başka bir doğal alanda kendi kendinize “Haksızlığı, hakkımı almakla dönüştürüyorum”, “Öfkeyi neşeyle dönüştürüyorum” gibi cümleler eşliğinde tohumları ekin ya da serpin. Bu çalışmayı evinizde saksıya yapmanızı önermiyorum çünkü tohumlar filizlenmezse hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Meditatif çalışma

Bu çalışmayı meditatif de yapabilirsiniz. Bir tarla hayal edin; tüm ayrık otlarını temizleyin ve dilediğinizi dikin, ekin. Dönüşüm çalışmanıza diliniz ve düşüncenizle de destek verin ki yerini tam olarak bulsun. Öfkeyi neşeye dönüştürmeye niyet ettikten sonra hayatınızda sizi neşelendiren düşünce şekilleriyle, insanlarla olmanız uzun vadeli bir değişim için önemli. Bu çalışmalar bilinçaltı ile ilişkilidir. Bilinçaltı hizmet etmek ister. Alaaddin’in sihirli lambasındaki cin gibidir. Değişimi ve dönüşümü sever. Duygu, düşünce ve inanç kalıplarını değiştirirken bırakılması istenen verinin yerini akılla doldurmak daha verimli olur. Bu nedenle “Öfkeyi bırakıyorum” demek yetersiz kalır, bırakılan boşluğa rastgele bir duygu gelebilir. “Öfkeyi bırakıyorum, neşeyi alıyorum” demek bilinçaltına “komut” niteliğinde ulaşır.

Bol bol soru sorun

Yaşamın ve baharın canlılığı da farkındalığınızın artmasına destek olabilir. Bu süreçte bol bol soru sorun. Nasıl cevap istiyorsanız öyle sorun. Yani şefkatli cevap almak için şefkatli sorun. Önemli olan cümle kalıbı değil, ses tonunuz.

Örneğin, “…. konuda ne öğrenmem gerekiyor? Cevabı nazikçe almaya niyet ediyorum” deyin. Üzerimizdeki çeşitli ağırlıkları bırakmak yeni soruları gündeme getirir. Soru demek, cevap demektir ve her cevap yeni yol ve yolculuk demektir.

2. Bedensel arınma

İçinizdeki duygu ve düşünceleri arındırırken aurayı da arındırmak tamamlayıcı olabilir. Eğlenceli bir yöntem önereceğim. Ben uygularken çok eğleniyorum.

Süt banyosu

Yıkanmaya uygun ısıda bir kova su hazırlayın. İçine en az bir bardak olmak üzere dilediğiniz kadar çiğ inek sütü koyun. Kovayı iki elinizin arasında tutun, “Beni arındıran susun” cümlesini en az üç kere söyleyerek suyu kodlayın. Ardından bir kap yardımıyla bedeninizin her yerine değecek şekilde “Arınıyorum” gibi cümleler eşliğinde suyu dökünün. Dilediğiniz cümlelerle kendi ritüelinizi üretebilirsiniz. Kovadaki su bitince dilediğiniz gibi yıkanabilirsiniz.

“Neden süt?” diye sorarsanız, süt her bedene uyumlu bir ürün olmamakla birlikte aura temizliğinde etkendir. Beyaz olması, taklit edilemeyen bir ürün olması auranın onu kabul etmesi için önemli sebeplerdir. Dilerseniz yine yıkama suyuna bir miktar sirke ya da bir kapta eritilmiş kaya tuzu koyup aynı şekilde yıkanılabilir. Tüm ritüeli kendinize özgü hale getirebilirsiniz.

3. Mekansal arınma

Ruhun mekanı olan bedeninizi arındırırken bedenin mekanı olan evinizi, işyerinizi de arındırıp canlılığı her yere aktarabilirsiniz. Mekanlarda ihtiyaç fazlası olan her şeyi ayıklayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmakla başlayalım. Sizin evinizde öylesine durup toz toplayan bir şey başkası için ihtiyaç olabilir. Fazla eşyalardan ayrılmak yaşam enerjisinin artmasına yardımcı olur.

Doğal taşlar

Doğal taşlar enerji toplar ve bir zaman sonra topladığı enerjileri dağıtır. Evinizde doğal taşlar varsa bir tam gün toprakta kalmak üzere saksıların dibine gömün ya da sirkeli suyla yıkayın. Bu işlemi zaman zaman tekrar edin.

Negatif enerji toplayan kavanoz

Diğer bir yöntem elementleri kullanarak mekan temizliği yapmaktır. Cam bir kavanoz alın. İçine yarısına gelecek kadar su koyun, bir tutam kaya tuzu ve toprak ekleyin. Suyun üzerinde kalabilecek bir adet beyaz mum koyun ve yakın. Kavanozu iki elinizin içinde tutup en az üç kere “Bu mekanın tüm negatif enerjisini toplayıp dönüştüren susun” diyerek kodlayın. Aynı suyu birkaç defa mum yakarak kullanabilirsiniz. Bu sırada mekanı havalandırın. Bu arındırmayı işyerinizde de yapabilirsiniz.

Bu çalışmanın mekaniği şöyle çalışır; hava, toprak, ateş, su elementleri bir aradayken doğa ile olan bağ aktive olur. “Bu mekanın tüm negatif enerjisini toplayıp dönüştüren susun” diyerek kodladığınız suy, ortamda negatif olanı kendine çeker ve diğer elementlerle birlikte dönüştürür.

Adaçayı devası

Adaçayı, kadim bilgilerden bugüne tütsü olarak kullanıp mekanları temizlemeye yardımcı olur. Doğal bir tedavi aracı olan adaçayı aynı zamanda enerji temizliği için de kullanılır. Doğanın insan için sunduğu güzelliklerden birisidir.

Evde adaçayı tütsüsü yapmak da mekanı arındırmaya yardımcı olur. Adaçayını bir kabın içinde yakın, ateşi hemen söndürüp adaçayının tütsü haline gelmesini sağlayın. Adaçayı devasına, arınmaya yardımcı olduğu için teşekkür edin, içinde adaçayı tütsüsü olan kabı saat yönünde dairesel hareketlerle çevirerek mekanda gezdirin. En sonunda kendi başınızın üstünde ve mümkünse çakralarınızın karşısında saat yönünde çevirin. Sonra yere koyun ve üzerinden birkaç defa geçin. Mekanı havalandırın. Kokusu bazı kişilere ağır gelebilir.

Yorum Ekle