Terapi

Çiçeklerin gücüyle dengelenin

İnsanın dengesine kavuşması, iç sesi ve önsezileri ile tekrar bağlantı kurabilmesi için insan bedenine usulca destek veren çiçek özleriyle tanışmaya hazır mısınız? Terapist Herlinde Hafner, Bach Flowers ile ilgili merak edilenleri anlattı…

Yazı: Aytaç ÖZKARDAŞ GOZZI

Sabırsız ve aceleciyseniz “kına çiçeği” içinizde koşup duran atın biraz sakinleşmesine yarayabilir ya da ümidinizi yitirdiyseniz, her şeye olumsuz yaklaşıyorsanız katırtırnağı damlası ile hayata biraz daha olumlu bakmaya başlayabilirsiniz… Avrupa ve Amerika’da çok iyi bilinen, tarihi 100 yıl öncesine kadar uzanan ve çiçeklerin sağaltıcı gücünü kullanan Bach Flowers terapisi 2009 yılından bu yana Herlinde Hafner tarafından Türkiye’de de uygulanıyor. Bir pedagog olan Hafner, Avusturya’da kadınlar ve gençlerle yürüttüğü çalışmalarının ardından, 10 yıl önce Türkiye’ye gelmiş ve Avusturya’da tamamladığı Bach Flowers danışmanlık eğitiminin ardından bu terapiyi uygulamaya başlamış. Karaköy’deki ofisinde sorularımızı yanıtlayan Herlinde Hafner, danışanlarının çok farklı problemlerle kendisine başvurduğunu anlatarak, terapinin ilişki problemlerinden depresyona kadar pek çok konuda yardımcı olduğunu söylüyor.

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-2

CRAB APPLE (Yaban elması) Dış görünüşünüzden hoşnut değilseniz, özgüven eksikliği yaşıyorsanız…

Bach Flowers nedir?
Bach Flowers terapisinin ne olduğunu anlamak için biraz tarihine gitmek gerekiyor. İngiliz doktor, araştırmacı ve bakteriolog olan Edward Bach (1886-1936) herhangi bir yan etkisi olmayan, zihin-ruh ve fiziksel bedene iyi gelecek bir ilaç bulma peşindeydi. Homeopatinin babası sayılan Dr. Samuel Hahnemann ile birlikte böyle bir doğal ilacı bulmak için araştırmalar yürütüyorlardı. “Kimyasal ilaçlar fiziksel bedenimiz üzerinde etki gösterir. Her iki doktor da fiziksel olarak hastaysak, ruhsal dünyamızın da denge halinde olmadığını düşünüyordu. Bu araştırmaların arkasındaki teori buydu” diyen Herlinde Hafner, Bach Flowers terapisinin kişinin fiziksel bedeninde değil, aura’sında, duygu dünyasında etki gösterdiğinin altını çiziyor. Yaşamının son yıllarına kadar bitkiler üzerinde araştırma yapan ve çalışmalarını Oxfordshire bölgesinde bulunan Mount Vernon’da sürdüren Bach, insanda 38 temel olumsuz duygu durumu ve davranış örneği bulunduğunu saptadı ve bu duygu durumlarına uygun çiçek özleri belirledi. 1930 yılında yarattığı ve kendi adını verdiği Bach Flowers terapisi, yabani bitkilerin ve ağaçların çiçeklerinden üretilen ve her biri farklı bir duygu durumu için kullanılan karışımlardan oluşuyor. Bugün Bach Flowers’ın ana tentürü Bach’ın yöntemine sadık kalınarak hazırlanıyor, bitkiler de yine onun belirlenmiş olduğu bölgelerden toplanıyor.

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-3

HONEYSUCKLE (Hanımeli) Geçmişi unutamıyor, özlem duyarak hüzünleniyor, acı çekiyorsanız…

Çiçek özleri nasıl etki ediyor?
Mutlu ve huzurlu olduğumuz, kendimizi iyi hissettiğimiz dönemlerde çoğu zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşmadığımızı, böyle zamanlarda yaşamın keyfine varabildiğimizi söyleyen Herlinde Hafner, “Ancak bazen bunun aksi de söz konusu olabilir. Böyle durumlarda duygu durumumuzu dengelememiz, motivasyonumuzu kaybetmeden günlük yaşamımızı sürdürmemiz için bize yardımcı olacak bir şeye ihtiyaç duyarız. Orijinal Bach Flowers damlası hayatımızda karşılaştığımız problemleri çözmek için herkesin ihtiyaç duyacağı bir vitamin gibidir” diyor. Birçok olumsuz duygu ve düşüncenin temelinde doğadan gün geçtikçe uzaklaşmamızın yattığını söyleyen Hafner, çarenin yine doğada bulunduğunu vurguluyor. Hafner, çiçek özlerinin etkisini şöyle anlatıyor: “Bach Flowers’ın insan bedeni üzerinde uyum yaratıcı ve bütünleştirici bir etkisi var. İnsanın dengesine kavuşması, iç sesi ve önsezileri ile tekrar bağlantı kurabilmesi için insan bedenine usulca destek verir. Yumuşak ve güvenli etkileri olan Bach Flowers tamamen doğal bitkilerden imal edilmiş olup yalnızlık, ümitsizlik, depresyon, korku, panik atak vb. ruh durumlarında tatbik edilir. İnsanda var olan potansiyeli harekete geçirmekle kalmayıp, atmamız gereken yeni adımları atmamızı sağlayıp, mevcut olan kriz ortamlarında bize yol gösterir.”

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-4

STAR OF BETHLEHEM (Tükürük otu) Ruhsal ya da bedensel bir şoku atlatmakta zorlanıyorsanız…

Bach Flowers terapisi nasıl uygulanıyor?
38 farklı negatif duygu için 38 farklı çiçek özü bulunduğunu söylemiştik. Bu 38 çiçek özüne ilaveten bir de “rescue remedy” olarak adlandırılan ve acil durumlarda alınan 39 numaralı damla bulunuyor. Herlinde Hafner, başvuranların önce içinde çeşitli sorular bulunan bir anketi yanıtlamalarını istiyor. Burada hem kendileriyle ilgili biraz daha düşünmeleri, kendilerini anlamaları sağlanıyor hem de Hafner kişinin o anki duygu durumlarını anlamaya çalışıyor. Sonrasında karşılıklı sohbet ediliyor. Bir sonraki aşamada ise bu 38 çiçek ve bitkinin fotoğrafı olan kartlar kişiye veriliyor ve içlerinden bazılarını seçmeleri isteniyor. Hafner, “Kişiler o çiçeklerin neye iyi geldiğini bilmiyor, sadece o anki arzularına göre seçiyorlar ancak bizim iç sesimiz her zaman doğruyu söyler” diyor. Sonunda kişinin o dönem yaşadığı sorunlara iyi gelecek beş-altı doğru çiçek bulunuyor ve karışım hazırlanıyor. 30 ml’lik minik şişelerde sunulan özler dört hafta boyunca günde dört kez dilinize dört damla olarak damlatılıyor. Başvuranların kontrol için bir kez daha gelmeleri isteniyor. Eğer daha derin sorunlar için bu terapiye başvurdularsa o zaman devam etmeleri gerekiyor. “Örneğin üç yıldır süregelen bir problem varsa üç haftada geçmesini bekleyemezsiniz. Problem çocukluğunuzdan beri süregeliyorsa daha da uzun bir zaman alabilir” diyen Herlinde Hafner şöyle devam ediyor: “Bach Flowers bilinçaltı üzerinde çalışır ve adım adım açar. Problemi çözmez, senin çözmene yardımcı olur. O yüzden sabırlı olunması gerekir.”

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-5

WILD ROSE (Yaban gülü) Çevrenizde olan bitene ilgisiz ve kayıtsızsanız; içinde bulunduğunuz durumu değiştirmek için hiçbir çaba harcamıyorsanız…

Acil durumlar için “rescue remedy”
Peki, yaşadığımız duygusal soruna iyi gelen söz konusu çiçeği damla olarak değil de mesela bir vazo içerisinde masamıza koyup koklasak ya da bu çiçekle dolu bir bahçede vakit geçirsek yine de etkisi olur mu? Bu soruyu “Koklamanın, öyle bir çevrede bulunmanın tabii ki olumlu bir etkisi vardır ancak yeterli değildir” diye yanıtlayan Hafner, başından geçen ilginç bir hikayeyi anlatıyor. “Numara 39, Bach tarafından beş bitki özü karıştırılarak oluşturulmuş ve adı da ‘rescue remedy’. Mesela bir kaza geçirdin ve şoktasın ya da eşinle kavga ettin, birinin öldüğünü duydun, bu damla bu tip acil durumlarda kesinlikle işe yarıyor. Aynı zamanda sınav, iş görüşmesi, özel randevular, tartışma ortamları gibi gerginlik yaşadığımız durumlarda bizim güçlü kalmamızı sağlıyor. Viyana’dan İstanbul’a yaptığım uçak yolculuklarından birinde bir kadın panik atak krizi geçiriyordu. Kabin ekibi de dahil olmak üzere çevresindekiler de panik halindeydi. Ben ‘rescue remedy’yi çıkardım, medikal doktor olmadığımı ancak Bach Flowers terapisti olduğumu izah ettim. Fakat kadın tamamen kaskatı kesilmişti, başka bir dünyada gibiydi. Bir türlü ağzını açıp damlayı damlatamadık. Ben de son çare bir miktar dudaklarına sürdüm. 10 saniye içinde panik atak gitmişti. Gerçekten mucizeler yaratan bir karışım. Çevredekiler de şaşkındı, nedir bu diye…”

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-6

GENTIAN (Büyük kantaron)
Yaşadığınız güçlükler karşısında cesaretiniz kırılıyor, çok sık hayal kırıklığı yaşıyor ve çabucak pes ediyorsanız…

En çok kimler, hangi sorunlar için başvuruyor?
Genellikle kadınlar ve çocuklar Hafner’in kapısını çalıyor. Başvuranların sadece yüzde 10’u erkek. Kadınlar en çok hamilelik, menopoz gibi hormonal sorunların yaşandığı dönemlerde bu terapiye ihtiyaç duyarken, erkeklerin başvurmasındaki en büyük neden şiddet ve öfke kontrolü. Çocuklarda ise terapiye başvurmanın en yaygın nedeni aileden ayrılma, kreşe, okula başlama dönemlerinde yaşanılan adaptasyon sorunları. Türkiye’de gereksiz anti depresan kullanımının çok yaygın olduğunun altını çizen Hafner, “Bach Flowers’ı Türkiye’ye getirmek isteyişimin en önemli nedenlerinden biri de buydu” diyor. Peki, baş ağrısı, yeme bozuklukları gibi sorunlara yardımcı olan çiçekler var mı? Hafner bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Migren için kullanıyoruz ancak her insanda karışım farklı oluyor. Yeme bozuklukları ya da her türlü bağımlılık ile ilgili de Bach Flowers destek sağlayabiliyor. Ancak tabii ki bu tip durumlarda tek başına yeterli değil, yardımcı rolü görüyor.” Herlinde Hafner çocuklar, kadınlar ve erkeklerde terapinin kullanım alanlarını ve etkilerini şöyle özetliyor:

Çocuklar:
Özellikle çocuklarda çok hızlı bir biçimde etkisini gösterir. Onların iç sesleri yetişkinlere nazaran daha güçlü olduğu için sonuç alınması daha kolay olabiliyor. Sözgelimi, konsantrasyon bozukluğu, dikkatsizlik, uyum sorunu (yeni çocuk yuvası, ebeveynlerin ayrılığı gibi), kardeşler arası çekişmeler gibi durumlarda Bach Flowers ile hızlı ve etkili sonuç alınabiliyor.
Kadınlar:
Bach Flowers diğer birçok sorunun yanı sıra hamilelik veya menopoz gibi hormon dengesinin değiştiği dönemlerde de iç dengelerin yeniden kazanılmasına, yeni durumlara kolayca adapte olunmasına yardımcı olur.
Erkekler:
Erkeklerin de birçok sorunu var, çok fazla rekabet ve baskı altındalar. Bach Flowers stresli çalışma durumlarında, ümitsiz gözüken iş hayatında, aile içi sorunlarda ya da arkadaşlar arası çekememezliklerde yol gösterip hayata yeni bir bakış açısından bakmalarını sağlayabilir.

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-7

GORSE (Katır tırnağı) Ümidinizi yitirdiyseniz, her şeye kötümser ve olumsuz yaklaşıyorsanız…

ciceklerin-gucuyle-dengelenin-8Acil durumlar için “rescue remedy”
Peki, yaşadığımız duygusal soruna iyi gelen söz konusu çiçeği damla olarak değil de mesela bir vazo içerisinde masamıza koyup koklasak ya da bu çiçekle dolu bir bahçede vakit geçirsek yine de etkisi olur mu? Bu soruyu “Koklamanın, öyle bir çevrede bulunmanın tabii ki olumlu bir etkisi vardır ancak yeterli değildir” diye yanıtlayan Hafner, başından geçen ilginç bir hikayeyi anlatıyor. “Numara 39, Bach tarafından beş bitki özü karıştırılarak oluşturulmuş ve adı da ‘rescue remedy’. Mesela bir kaza geçirdin ve şoktasın ya da eşinle kavga ettin, birinin öldüğünü duydun, bu damla bu tip acil durumlarda kesinlikle işe yarıyor. Aynı zamanda sınav, iş görüşmesi, özel randevular, tartışma ortamları gibi gerginlik yaşadığımız durumlarda bizim güçlü kalmamızı sağlıyor. Viyana’dan İstanbul’a yaptığım uçak yolculuklarından birinde bir kadın panik atak krizi geçiriyordu. Kabin ekibi de dahil olmak üzere çevresindekiler de panik halindeydi. Ben ‘rescue remedy’yi çıkardım, medikal doktor olmadığımı ancak Bach Flowers terapisti olduğumu izah ettim. Fakat kadın tamamen kaskatı kesilmişti, başka bir dünyada gibiydi. Bir türlü ağzını açıp damlayı damlatamadık. Ben de son çare bir miktar dudaklarına sürdüm. 10 saniye içinde panik atak gitmişti. Gerçekten mucizeler yaratan bir karışım. Çevredekiler de şaşkındı, nedir bu diye…”

HERLINDE HAFNER KİMDİR?
1962’de Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde doğdu. Sosyal pedagojik eğitiminden sonra kadınlar ve gençler üzerine çeşitli projelerde çalıştıktan sonra Türkiye’ye geldi. Kilden heykeller yapmak, reiki, prana healing ve yoga gibi konularla ilgili çalışmalar yürütmeye de Türkiye’ye geldiği ilk yıllarda başladı. Bach Flowers ile 1982 yılında İngiltere’de yaşarken tanıştı ve ardında yatan felsefeden çok etkilendi ve doğadan gelen bu hediyeyi insanlara sunmaya karar verdi. Avusturya’da bu konuyla ilgili eğitimini 2009 yılında tamamladı. Halen İstanbul Karaköy’deki ofisinde danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

 

Pozitif Dergisi 2014/02

Yorum Ekle