Terapi

Mutluluk egzersizi

Bazen bilgiye sahip olsanız da onu nasıl kullanacağınızı bir türlü kestiremezsiniz. Birinin sizin için adım adım nasıl ilerleyeceğinizi göstermesini beklersiniz. Kişiye özel değişim rehberi hazırlayan Arzu Bıyıklıoğlu, bugün, hemen, şu anda harekete geçmenizi sağlayacak bir kitap hazırlamış. Size sadece okuyup uygulamak kalıyor. Bir nevi mutluluk egzersizi olan bu kitabı yazarından dinledik ve içerisinden kişisel değişiminize ilk adımı atmanızı sağlayacak uygulamaları seçtik.

Yazı: Deran ÇETİNSARAÇ

mutluluk-egzersizi-2Fark Et, Uygula, Değiş” kitabının yazarı, NLP Eğitmeni ve Yaşam Koçu Arzu Bıyıklıoğlu, değişmenizi ve hedefinize ulaşmanızı sağlayacak sihirli değneğin insanın kendisi olduğunu söylüyor. Ve kitabıyla bu sihirli değneği nasıl kullanacağınızı gösteriyor. Özellikle kişisel gelişime ilgi duymuş ama bazı sebeplerle adım atmayı ertelemiş olanlara sesleniyor: “Bu kitapla harekete geçeceksiniz!” Bıyıklıoğlu’nun kolay uygulamalı kitabından örnekler vermeden önce biraz kendisini tanıyalım istedik. Arzu Bıyıklıoğlu’nun kişisel gelişime merakı çocukluk yıllarında başlıyor. Herkesin kolaylıkla kabul ettiği kader, alın yazısı gibi kavramlar onun aklına yatmıyor. “Ölene kadar yapacaklarımız belli olamaz, mutlaka aklımızla değiştirebileceğimiz şeyler olmalı diye düşünüyordum” diyor. 30-35 yıl önce henüz bu tip konular konuşulmazken Arzu Bıyıklıoğlu da çevresi tarafından pek de olumlu tepkiler almıyor. Bunun üzerine gizli gizli düşündüklerini yazmaya başlıyor. Hatta yakın zamanda 14- 15 yaşında yazdıklarını sararmış bir halde buluyor ve tarifi zor bir mutluluk yaşıyor. Notlarının arasında “Öyle bir kitap yazacağım ki bu kitapta hem kendimi bulacağım hem de okuyan insanlar kendisini bulacak” şeklinde yazmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyor. Bıyıklıoğlu, eğitim hayatının ardından iyi bir yönetici oluyor. 1996 yılında Türkiye’ye kişisel gelişim kitapları yeni yeni gelmeye başladığında maden bulmuş gibi seviniyor çünkü onun gibi düşünen başkalarının da olduğunu anlıyor. İlk etkilendiği kitap Tony Robbins’in “Sınırsız Güç” isimli kitabı oluyor. Hobi olarak başladığı kendini tanıma yolculuğu zamanla onu yaşam koçluğuna kadar götürüyor. Arzu Bıyıklıoğlu, kişisel seanslarla çevresindekilere yardımcı oluyor ancak daha fazla insana ulaşma isteği onu kitap yazmaya götürüyor. Hem bireysel seanslarında hem de kitapta vermeye çalıştığı mesajı şu şekilde özetliyor: “Sizin şu anki yaşam kalitenizle ilgili bir yerlerde bir düşüklük varsa, zaten bunun için bir arayışa giriyorsunuz. Hep aynı şeyleri yaşadığınızı düşünebilirsiniz; kötü ilişkiler, iş değişikliği, parasal zorluklar… Yaşadığımız hayata dair farkındalık kazanmak gerekiyor. Bu çok önemli çünkü farkındalık kazandığımızda bakış açımız değişebilir.” Arzu Bıyıklıoğlu, bu konuda kişinin kendi tıkanıklığını ve çözümünü kendinin keşfetmesinin önemli olduğunun altını çiziyor. Kitabındaki çalışmalar ayrıntısıyla birlikte sunuluyor. Çünkü Bıyıklıoğlu’na göre 5 milyar insanın 5 milyarı farklı; dolayısıyla herkesin kendi başına uygulayabileceği basit teknikler bulunuyor. Kitabın arka bölümünde üzerine notlar alabileceğiniz ve üzerine isminizi yazabileceğiniz bir kısım var. Adım adım, değişime götüren süreci bu bölümle birlikte kolayca yapabiliyorsunuz. Mutluluk egzersizinin en az 21 gün boyunca yapılması gerektiğini hatırlatıyor. Bıyıklıoğlu, nörolojik bağlantıların kendini hatırlatmasıi çin 21 günde güzel bir hat oluştuğunu belirtiyor ve uyarıyor: “Vazgeçmek yok!”

BUGÜN, HEM DE ŞİMDİ BAŞLIYORUM!
İlk yapmanız gereken şey geçireceğiniz değişim için yemin etmek.
DEĞİŞİM YEMİNİ
BEN ….. bugün burada, şimdi tüm evrenin huzurunda, kendi kişisel, bedensel, duygusal ve ruhsal değişim sürecimi resmen başlatıyorum. Artık ne kadar özel ve eşsiz bir insan olduğumun farkındayım. Evrenin önemli bir parçası olduğumun ve onunla işbirliği yapabileceğimin de bilincindeyim. Tüm geçmiş yaşamımın sorumluluğunu kabul ederek geleceğimin de sorumluluğunu üstleniyorum. Geçmişte yaptığım hatalarımı, kızgınlıklarımı, üzüntülerimi, başarısızlıklarımı, beni güçsüzleştiren inançlarımı, tüm olumsuz düşünce ve duygularımı şu an, burada bırakarak kendimi ruhen, bedenen ve zihnen özgürleştiriyorum. Kendime kendimi gerçekleştirme izni veriyorum.
Değişimin bir süreç olduğunu biliyor ve kendimde gerekli sabır, cesaret ve kararlılığı görüyorum. İhtiyacım olan gücün içimde var olduğuna inanıyorum. Düşüncelerimi kontrol ederek davranışlarımı, duygularımı, bedenimi ve ruh halimi olumlu yönde değiştirebileceğimin farkındayım.
Kendim için oluşturduğum yeni bütünsel programımı 41 gün boyunca her gün aksatmadan uygulayacağıma ve sonrasında da devam edeceğime söz veriyorum. Ne olursa olsun amacımdan sapmayacağıma yemin ediyorum. Kontrolümden çıktığımı fark ettiğim zaman derhal ileriye bakıp hızla kaldığım yerden ileriye doğru koşmaya söz veriyorum. Vazgeçmeyi değil devam etmeyi seçiyorum çünkü beni bekleyen ışığı görebiliyorum. Başarımı şimdiden kutluyor ve ona sahip çıkıyorum. Kendimi seviyor ve ONAYLIYORUM. HOŞGELDİN YENİ BEN!
TARİH:
İMZA:

mutluluk-egzersizi-3İNANÇ SORGULAMA EGZERSİZİ
Arzu Bıyıklıoğlu, hayatınızda yapmak, elde etmek ya da kurtulmak istediğiniz bir şeyle ilgili sizi güçsüzleştiren inancınızı bulun ve uygulamaya başlayın diyor. Bu inancı bulabilmek için soracağınız soruları şu şekilde sıralıyor:

Şu an hayatımda yapamadığım ne var? Bu yapamadığım şey ile ilgili mutlaka olumsuz bir şeye inanıyorum, nedir o?
Buna inanmak bana ne sağlıyor?
Bu inanca ilk ne zaman sahip oldum? (Bu inancın doğruluğuna ilk ne zaman karar verdim?)
Yakın çevremde benden başka kim bu inanca sahip?
Olumsuz inancım:
Şimdi sizi sınırlayan olumsuz inancınızı bir kağıda yazın, başka bir kağıda da yeni, olumlu inancınızı yazın. Olumsuz inancınızın yazılı olduğu kağıtla vedalaşın, artık ona ihtiyacınız kalmadığını söyleyin.
Yeni inancınızın yazılı olduğu kağıdın altına olumlama cümlenizi yazın:
“Ben artık inanıyorum, her geçen gün buna daha fazla inanıyorum ve olumlu sonuçlarını alıyorum. Teşekkür ediyorum.”
Bu kağıdı 21 gün yanınızda taşıyın. 21 gün boyunca bu inancınıza sahip olduğunuzu hayal ederek olumlama yapın. Zamanla fark edeceksiniz ki yeni inancınızla bütünleşmeye başlamışsınız ve ona inandıkça algı alanınız bu inancı doğrulayan bilgilere, mesajlara kaymaya başlamış. Böylelikle yeni inancınızı daha da içselleştirip ona gerçekten inanmaya başlayacaksınız.
HARİKASINIZ, YENİ İNANCINIZ HAYIRLI OLSUN!

ÖZGÜVEN EGZERSİZİ
Kitapta “Günümüzde pek çok kişinin ilişki, kariyer, kilo, bağımlılık, yetersizlik, kaygı gibi sorunlarının altında kişisel özgüven eksikliği yatmaktadır” diye anlatılıyor. Dolayısıyla özgüven, insanın kendisine ve hayata karşı olan güveninin yeterlilik derecesinin ortalamanın üstünde olması anlamına geliyor. Özgüvenini kaybetmiş kişilerin yapabileceği bu egzersiz, kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlayacak.

Kendimi değerli hissediyor muyum?
Kendimi neden değerli buluyorum?
1) Çünkü ben …..
2) Çünkü ben …..
3) Çünkü ben …..
Kendime saygı duyuyor muyum?
Kendime neden saygı duyuyorum?
1) Çünkü …..
2) Çünkü …..
3) Çünkü …..
Kendime saygı duyduğumu kanıtlayan üç davranışım:
1)
2)
3)
Bu egzersizi doğru uygulayabilmek için, en çok değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz insanları düşünebilirsiniz. Ona neden değer veriyorsunuz? Ona nasıl değer veriyorsunuz? Ona değer verdiğinizin kanıtı nedir? Aynı şeyi kendiniz için de yapıyor musunuz? Bütün bunları değerlendirerek, kendi cevaplarınızı daha rahat bulabilirsiniz. Olumlama cümleniz:
“BEN EVRENİN NADİDE BİR PARÇASIYIM, KENDİMİ SEVİYORUM VE VAROLDUĞUM İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.” “KENDİ GÜZELLİĞİMİN VE DEĞERİMİN FARKINDAYIM, KENDİME SAHİP ÇIKIYORUM.”

mutluluk-egzersizi-4AFFETMENİN BEDEN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Arzu Bıyıklıoğlu, yapılan bilimsel araştırmalarda affetmenin, kişinin bedeni üzerinde çok belirgin rahatlamalar sağladığını söylüyor ve ekliyor: “Birisine veya bir olaya duyduğunuz kızgınlığı, öfkeyi, o kişiyi affetmediğiniz sürece, içinizde kor bir ateş gibi taşırsınız. Bu ateşle karşı tarafı değil, sadece kendinizi yakarsınız. Çünkü öfkenin de kızgınlığın da kaynağı sizsiniz. Kaynak kendi içinde kavrulur, durur. Affettiğinizde karşı tarafı yüceltip, ona hediye vereceğinizi düşünmeyin. Sadece kendinizi öfkeden arındırır, özgürleştirirsiniz. Karşı tarafın, sizin onu affettiğinizi bilmesine bile gerek yok, kendi içinizde ve kendiniz için affetmeniz yeter.”

Birinci adım:
(Sakin bir yere gidin ve gözlerinizi kapatın. Aşağıdaki soruların cevaplarını zihinsel olarak yaşayın. Zihninizle görün, duyun hissedin.)
Eğer o kişiyi affetmiş olsaydım ya da o kişiyle böyle bir sorunum olmasaydı hayatım nasıl olurdu?
Şu an ne yapıyor olurdum?
Kendimi nasıl hissediyor olurdum?
Kendimi o kişi veya olaydan özgürleştirmiş olma duygusu nasıl olurdu?

İkinci adım:
Kollarınız iki yanda açık, ayaklarınız yere paralel bir şekilde rahatça uzanın. Derin ve yavaş nefes alarak tüm kaslarınızı gevşetin. Bedeniniz gevşedikçe zihniniz de gevşeyecektir. Affetmek istediğiniz kişinin önünüzde, tam karşınızda durduğunu ve öylece size baktığını hayal edin. O kişiyi ayrıntılarıyla ve net bir şekilde görün. Hazır olduğunuzda ona şunları söyleyin:
“Sen de benim gibi yaşamaya çalışan bir insansın. Beni incittiğinde kendin için en iyi olan seçeneği kullanıyordun. Ben de bir şekilde senin beni incitmene izin vermiş olmalıyım ki bunu bana yapabildin. Senin de kendi korkuların, kendi nedenlerin vardı, haklı olduğuna inanıyordun. Bana yaptıklarından hoşlanmayabilirim ama artık seni anlayabiliyorum. Sen de belki kendini korumaya çalışıyordun veya yaptıklarının o an için doğru olduğunu sanıyordun. Seni onaylamıyor, kabul etmiyor olabilirim ancak artık seni affedebilirim. Geçmişi üzerimden bir elbise gibi çıkarıp atabilirim, artık yeni bir sayfa açabilirim. Artık ‘şimdi’ benim kontrolümde ve ben, seni affederek ruhumu, zihnimi özgürleştirmeyi seçiyorum. Seni affediyorum, seni kendi yaptıkların, düşüncelerin ve inançlarınla baş başa bırakıyorum.”
Biraz sessiz kalarak ona bakmaya devam edin.
Tekrar “Seni affediyorum, bende yarattığın duygularla beraber gitmene izin veriyorum” deyin. Ve o kişinin görüntüsünü yavaş yavaş kendinizden uzaklaştırın. Gökyüzüne giderek küçülsün, görüntü küçüldükçe öfke ve kin duygunuzun da azaldığını, bedeninizin rahatladığını hissedin.
Pozitif Dergisi 2014/04

Yorum Ekle