Bakım

Doğal saç güzeliği

Saçlar parmalı ,güçlü ama aynı zamanda ,peksi olmalı.Hem de her gün… Ne mutlu ki doğa, saçların daha da güzel ve sağlıklı olması için gerekli olan her şeyi sunuyor.

Yazı:Nuran BATU

Bal ve altın gibi
sarı saçlar,altını anımsattığı için bir zamanlar tanrıçaların ve hükümdarların simgesi olarak görülürdü.Papatya,sarışınlığın ışıltısını yumuşak bir şekilde arttırıyor.içeriğindeki eterik yağlar,saçta canlandırıcı gölgeler yaratıyor.Taze papatyaları 10 dakika demleyip ılınana kadar bekleyin.saçlarınızı yıkadıktan sonra papatya özüyle banyo yapın fakat durulamayın

dogal-sac-guzelligi-2Doğal kür
Yıpranmış saçları ve hassas saç derisini doğal yollarla canlandırabilirsiniz. Biberiye, lavanta ve nane, tahriş olmuş saç derisinde antibakteriyel etki gösteriyor, derinin nem oranını dengeliyor, saça parlaklık ve hacim veriyor. Mat ve kuru saçlarınızı zeytinyağlı maskeyle şımartın. Yağı yedirin, saçlarınızı sıcak bir havluya sarın ve yarım saat bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Lavanta, badem ve Hindistan cevizi yağı, saç yapısının derinine inerek saçı güçlendiriyor ve elastikiyetini artırıyor. Kalın telli, uzun saçlara yapılan örgü modeli son derece baştan çıkarıcı duruyor. Saçlarınızı enseden toplayın, üç eşit tutama ayırın ve örün. Hoş bir bantla da süsleyin.

Ruhumuzun aynası
Saçlarımız, ruhumuzun ve sağlığımızın aynasıdır. Dengemizin bozulduğu saçlarımızdan anlaşılır. Aşırı stres ve kötü beslenme halinde saç dökülmesi başlar. Saçlar, çevreden de çabucak etkilenir. Sis ve yağmur saçları kıvır kıvır yapar, tuzlu deniz havası hacmini artırır. Kuru havada ise saçlar elektriklenir. Bu durumda az miktarda jojoba yağını avuçlarınızda dağıtarak, ellerinizi bir kez saçınıza sürmeniz yeterli olur.

Beslenme
Güzel ve uzun saçların hayalini mi kuruyorsunuz? O halde bol miktarda meyve, sebze, süt ve tam tahıl ürünleri ile yumurta ve kuruyemiş tüketmenizi öneririz. Ananas püreli bir kür derinlemesine arınmanızı sağlar. Papaya ya da mango püresiyle yapılan maskeler, saçlara hacim, parlaklık ve güç verir. Saçlarınızı ılık bira veya birkaç damla yeşil limon suyu eklenmiş suyla durulayın. Her ikisi de saçlarınıza tazelik ve parlaklık kazandırır.

dogal-sac-guzelligi-3Gül suyu
Gül suyu, Antik Çağ’da da saç bakım ürünü olarak kullanılıyordu. Hoş kokulu gül suyu, tahriş olmuş saç derisini yatıştırıyor ve canlandırıyor. Gül suyu, saçın uzamasını hızlandırmasının yanı sıra kuru saçları da nemlendiriyor. Gül suyunu doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayıp, ardından hafifçe masaj yapabilirsiniz. İçeriğinde gül suyu bulunan şampuan ve saç bakım kremleri de saç üzerinde büyük etki gösteriyor.

 

Pozitif Dergisi 2013/03

Yorum Ekle