Astroloji

Ay taktikleri ile hayatınızı kolaylaştırın

Yeryüzüne en yakın gök cismi ve dünyanın uydusu Ay, varoluş ile beraber bize hem ışık hem de önemli bilgilerde yol gösterici oluyor. Astroloji bilimi uzmanları “Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o olur” derken ruh halimizin, enerjimizin, bedensel ve zihinsel etkileşimimizin özellikle Ay ile bir bağlantısını olduğuna dikkat çekiyor.

Yazı: Melda TUNÇEL

Anadolu kültürü içinde ekinini eken, biçen, sulayan ve hasadını toplayan büyükanne ve büyükbabalarımız yüzyıllardır hep gökyüzünde ayın hallerini takip etmiş. Aynı zamanda imparatorluk ve saltanat dönemlerinde de, savaş ve barışlar kahinler tarafından hep ayın gökyüzündeki hareketlerine göre değerlendirilmiş. Ayın hilal zamanı başlayan işler, dolunay ile bütünleşip tamamına ererken, yeryüzünde yaşanan dengeler tüm çağlarda gökyüzünün işaretleri ile bize bir şeyler anlatıyor… Astrolog ve Ay Taktikleri Uzmanı Yurda Hal’dan “Ay” ın hayatımızı nasıl etkilediğini öğrendik.

Ay taktikleri ne demek?
Ay taktiklerinin temeli, insanların ilk zaman ölçerlerinden biri olan Ay takvimine dayanıyor. Yüzyıllar boyu dünyanın birçok yerinde sosyal hayatı ve günlük işleri ile ilişkileri düzenlerken Ay takvimi kullanılmış ve bu hala devam ediyor. Ay, yaklaşık 29,5 günde bir güneş ile burçlar kuşağında aynı pozisyona geldiğinde yeni ay, yani halk arasında bilinen ismi ile hilal gerçekleşiyor. Yeni ay ile birlikte yeni de bir dönem başlıyor. Zaten takvimlerimizdeki “Ay” kavramı da buradan geliyor . Ay bu 29,5 günlük turunda büyüyor, tamamlanıyor, küçülüyor ve yok oluyor. Tüm bu değişim gerçekleşirken Ay, bir yandan da 12 tane olan her burçta yaklaşık 2,5 gün misafir kalıyor. İşte tam bu sırada burçlar bize ayın enerjisinin hangi alanda ortaya çıkacağını gösteriyor. Aslında taktiklerin tamamı da bu alanların doğru ve zamanında kullanımı ile ortaya çıkıyor. Ben, Ay takvimi ile çocukluk dönemimde Almanya’daki yaşlı bilge bir komşum sayesinde tanıştım. O çamaşırlarını bile Ay takvimine göre yıkardı. Daha sonra, yıllar önce Almanya’da bir iş seyahatindeyken Ay takvimi hakkında bilgiler içeren bir kitap buldum ve aldım. Bu şekilde başlayan serüven, zaten kopmaz parçam olan astroloji ile birleşince sürekli genişleyen ve gelişen bir tutkuya dönüştü. Ay taktiklerinin o kadar çok faydasını gördüm ki, her fırsatta daha fazla insana ulaşıp anlatmaya, seminerler vermeye başladım ve hala devam ediyorum.

Yeni ay ve dolunayın yeryüzüne etkileri neler?
Yeni ay ve dolunayın üzerimizde yoğun bir etkisi var. Astronomik bir fenomen olan bu iki olay her ay gerçekleşiyor. Sadece Ay taktikleri olarak değil, doğum anında gökyüzünde yeni ay veya dolunay olan insanların hayatında da önemli izler bırakıyor. Mesela, yeni ay zamanı doğan biri her zaman yeni başlangıçlar yapabilen cesarete ve yürekliliğe sahip, ancak çabuk sıkılıp pes edebilir. Dolunay zamanı doğan ise hayatındaki her olayı açık ve net bir şekilde görüyor, sürekli gerilimi artıran, çekişmeyi destekleyen bir hayat tarzındalar. Fark etmeden rekabet içindeler. Ay taktiklerine göre ise yeni ay, yeni başlangıçların zamanıdır. Yaratıcı bir enerjiye sahiptir. Eril ve dişil enerjinin astrolojideki temsilcileri Güneş ve Ay’dır. Yeni ay zamanı ise Güneş ve Ay bir aradadır. Dünya’danbakıldığında aynı hizadalar. Bu yüzden Ay karanlıktır. Güneş’in ışığını alıp bize yansıtamaz. Bu özel an dilek dilemek, yeni bir konuyu hayatımıza geçirmeye niyet etmek için çok özel bir andır. Yaratım sürecidir. Ay’ın görünmüyor olması bizleri aldatmamalı. Ay bu karanlık evrede en güçlü anlarından birinde oluyor.

ay-taktikleri-ile-haytinizi-kolaylastirin-2Yeni ay (Hilal) zamanlarında ne yapmalıyız ?
Yeni ay saati özellikle imgeleme, meditasyon, dua eşliğinde dilekte bulunma, bu enerjiye eşlik etme, onunla bir olup gücünden faydalanma zamanıdır. Eğer yeni ay zamanında dilek tutarsanız, evrenle bir olursunuz. Güçlü bir mıknatısa dönüşürsünüz. Hem ihtiyacınız olan sizin ayağınıza gelmeye başlar, hem siz isteğiniz için harekete geçersiniz. Hele bir de, dilek ve niyetimizi yeni ayın gerçekleştiği burcun desteklediği konulardan seçersek, bu mıknatısın gücü daha da artıyor. Yeni ayda bir dilek tutuğunuzda onun gücü Ay ile birlikte büyüyor, serpiliyor, güçleniyor.

Bu ay ve gelecek yeni aylar için Ay taktiklerinden tüyolar verir misiniz ?
5 Ekim saat 03.34’te Terazi burcunda yeni ay gerçekleşti ve özellikle evlilik, aşk, birliktelik ve ortaklık konularını destekledi. 3 Kasım saat 14.49 Akrep’te gerçekleşecek yeni ay, aşk hayatını, korkuları yenmeyi, tutumlu olabilmeyi, konsantrasyonu yenmeyi destekliyor. 3 Aralık saat 02.22’de Oğlak burcunda gerçekleşecek olan yeni ay ise, iş ve kariyer, yükselme, saygınlık, hayır diyebilme, sorumluluk duygusu, tanınma gibi temaları destekliyor. Dilek ve niyetleriniz, bu yeni ay tarihlerinde özellikle bu temalara uygun seçerseniz çok daha güçlü olacaktır. Dilek ve niyetlerinizi dualarınızla ya da meditasyonlarınızla destekleyebilir, bunları istiyorum demek yerine adeta olmuş gibi davranıp şükür ederek talepkar olmanız çok daha güçlü etki yaratacaktır.

ay-taktikleri-ile-haytinizi-kolaylastirin-3

Dolunay zamanlarında ne yapmalıyız ?
Dolunay zamanları da yeni ay kadar önemli. Gergin bir enerjiye sahip olmakla birlikte, aydınlatıcıdır ve gündelik hayatta içinde bulunduğumuz duruma yönelik açıklık getirir. Yeni ayda tuttuğumuz dilekler ve kendimize verdiğimiz sözler ile ne durumda olduğumuzu dolunayda görürüz. Dilek ve niyetimizle ilgili revizyon yapmak için en uygun zamandır. Bazen ise dolunay zamanı dileğimizin kendimize uygun olmadığına karar verip vazgeçebiliyoruz. Dolunay her zaman daha gerçekçi bir zaman dilimidir. Her şey apaçık ortadayken, gerçekçilikten kaçmak kolay değildir. Gerginliği de buradan geliyor.

Ay taktiklerine göre hangi Ay zamanında, ne yapmalıyız ?
Ay taktiklerinde özellikle elementlerin de etkisi büyüktür. Elementler burçları oluşturan temel hamurdur diyebiliriz. Ateş elementi Koç, Aslan ve Yay burcunun, Toprak elementi Boğa, Başak ve Oğlak burcunun, Hava elementi İkizler, Terazi ve Kova burcunun, Su elementi ise Yengeç, Akrep ve Balık burcunun hamurudur bu durumda. Ay’ın Ateş burcundan geçtiği günlerde daha sıcakkanlı, pozitif ve heyecanlı oluruz. Toprak elementinde olduğu günlerde ise daha mantıklı, gerçekçi, maddiyatçı ve melankolik; Hava elementindeyken değişken ruh halinde, konuşkan, düşünceli, fikirleri olan, asabi; Su elementinde olduğu günlerde ise duygusal iniş çıkışlara yatkın, yaratıcı, sezgileri güçlü, sevgiye aç oluruz.

Ay hangi burçtayken nasıl dilek dileyelim?
Dilek ve niyetlerde de elementler çok önemlidir. Ben yeni ayda dilek ve niyetlerim için minik ritüeller hazırlarım. Bu ritüeller kesinlikle gerekli değildir ancak benim motivasyonumu artıran etkileri var. Örneğin Ateş elementinde yeni ay olduğunda, dileğimi yazdıktan sonra yakıyorum. Su elementinde çeşmeyi açıp suya dileğimi söylüyorum. Toprak elementinde dileğimi yazıp gömüyorum. Hava elementinde ise dileğimi pencereyi açıp gökyüzüne söylüyorum. Eminim bu saydıklarım size hiç yabancı gelmemiştir. Her biri yaşadığımız toprakların nesilden nesile aktarılan inanç kültürünün birer parçası. Bunların temeli ise dört elementten başka bir şey değil aslında.

Mavi Ay nedir?
Mavi Ay, ay taktikleri içinde dilek ve niyet için kullandığımız özel bir ay fazıdır. Her ayın içinde, bir yeni ay bir de dolunay var bilindiği gibi. Ama yılda bir kez aynı ay içinde iki defa dolunay gerçekleşiyor. Bu iki defa aynı ay içine denk gelen dolunay haline astrolojide “Mavi Ay” deniyor. Bu özel durum bir burç içinde iki kez dolunay gerçekleşmesidir ve ikinci gerçekleşen dolunayın adı Mavi Ay’dır. Eski çağlardan beri çok önemsenen bu fenomen insanların hep dilekte bulunmasına vesile olmuştur. Bu yüzden içinde çok güçlü enerji taşıyor. Dilek ve niyetlerimizi destekliyor.

Özür dileme, affetme, bağışlama gibi duygulardan arınmayı ne zaman yapmalı?
Bir diğer önemli konu ise affetme, affedilme, bağışlanma veya bir bağımlılıktan kurtulma gibi sonlanmasını istediğimiz hallerimizdir. Bu tür çalışmalar için özellikle yeni aydan önceki iki gün çok uygundur. Ay, yeni ay öncesi kapanmakta ve yok olmaktadır. Bu yüzden sonlanmasını istediğimiz her ne varsa, bu iki günde ele alınmalıdır. Ben genellikle son bir ay süresince kırdıklarımdan içsel olarak af diliyorum ve beni kıranları affediyorum. Hepsinden önce kendimi affediyorum. Bu günler ayrıca bir ilişkiyi bitirmek için de iyidir, az acılı olur ve herkes kısa sürede yoluna devam etmeyi başarır.

İş hayatında rotanızı ay ile belirleyin
Hangi burçtan olursanız olun, bulunduğumuz ay hangi burcu temsil ediyorsa Ay da o burçta olduğu için hepimiz ondan etkileniyoruz. Dolayısı ile ister Boğa, ister Yay ya da Koç burcu olun bulunduğunuz gün hangi burç içinde yer alıyorsanız Ay da o burçta oluyor ve o dönemin etkilerini hissediyorsunuz. Öyleyse yaşamımızı hem kolaylaştırmak, hem renklendirmek, hem de daha etkili kılmak için “Ay Taktikleri” bize pek çok güzel bilgi verecektir.

Anlaşma ve ortaklıklar:
Ay İkizler’deyken anlaşma ve sözleşmelere imza atmak daha uygundur. Ortaklıklar, karşılıklı alışveriş ilişkileri size harika sonuçlar getirebilir.

Toplantılar ve ikna:
Ay Terazi’deyken önemli toplantılar ve iş görüşmeleri daha iyi geçebilir. Karşınızdaki kişileri ikna etmek ve istediğiniz koşulları kabul ettirmek için en doğru zaman. Bu dönemi kim biliyor ve uyguluyorsa herkes kendi şansını kullanacak ve o kazanacak.

Duygularla hareket:
Ay Oğlak ve Başak burcundayken eleştirileri duygularımızla değil mantığımızla dikkate alırız. O yüzden kalbimizin sesini dinlemek bize iyi gelecektir. Bazı şeyleri sadece görünen boyutundan çıkarmak, hissedilen boyutta değerlendirmek, bu dönem kazançlı olabilir.

Projeler – terfiler:
Ay Kova’dayken geleceğe yönelik fikirler ve projeler, sosyal sorumluluklar daha fazla ortaya çıkar. Bu dönemde özellikle iş hayatımız için aktif bir dönemdir. Kariyer anlamında yükselmek, fark edilmek, istediğimiz terfilere kavuşmak için doğru zamandır.

Finans:
Ay Boğa’dayken finansal konuları ele almalıyız çünkü kazanmaya ve yatırım yapmaya yönelik bir zihin bugünlerde baskın olur. Çalışmanın keyfi ve maddi sonucu için doğru bir zamandır. Yorulmadan çalışmak, kolaylıkla ve keyifle kazanmak dönemidir.Tam gaz çalışmaya devam; inanın sonucu hüsran değil, takdir olacaktır.

Sosyal hayat-hobiler:
Ay Yengeç, Akrep ve Balık burçlarındayken çiçeklerimizi sularsak daha güzel büyürler. Bahçe düzenlemesi için yatırım yapma zamanı. Herkesin hayran kalacağı bahçenizi bu dönemde önemserseniz coşku ile açan çiçekler, meyveler veren ağaçlar çok uzak değil. Ay Boğa, Başak veya Oğlak burcundayken çiçeklerin topraklarını havalandırmak, yeni toprak ilave etmek doğrudur.

Kayıp eşyalar:
Ay Akrep burcundayken kaybettiğimiz bir şeyi bulabiliriz, çünkü arayacak ve dikkatimizi toplayacak enerjiye sahip oluruz. Uzun zamandır aradığınız ve bir türlü bulamadığınız her şey tek tek su yüzüne çıkmaya başlıyor. Evraklar, eşyalar ve belgeler. Ay İkizler, Terazi ve Kova burcundayken kendini ifade etmek, konuşmak kolay olur. Söyleyemedikleriniz ya da anlaşılamadığınız zamanlar artık geride kaldı. Diyemediğiniz “evet” ya da “hayır”lar, itiraflar ve belki de teklifler, sunumlar için ideal zaman.

Aşk ve evlilik:
Ay Boğa, Aslan ve Terazi burcundayken aşk ve ikili ilişkilerimiz olumlu etkilenir. Duymak istediklerinizi duyabilir, sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde baş başa romantik saatleriniz artacaktır. Evlenme teklifi almanız muhtemeldir ama evlilik için mevcut burçların yanı sıra Yengeç burcuna da tarih belirmeniz uygundur. Ay Boğa, Yengeç, Aslan veya Terazi burcundayken evlenmek şans getirir. İdeal nikah ve düğün zamanlarıdır. Davetiye üzerinde yazacak gün bu tarihlere denk geldiğinden mutlu gününüz beraberliğinize şans katacak.

Kıskançlık:
Ay Koç ve Akrep burcundayken tutkular daha yoğun, kıskançlık daha ön planda olur. Bu dönemde gereksiz soru ve sorgulardan kaçının. Daha çok ilgi görmek adına beyaz yalanlarla kıskanılmayı tetiklemeyin çünkü her ikisi için de tehlikeli bir dönem olabilir.

Özür – affetme – bağışlama:
Ay Balık burcundayken affetme zamanı devreye girer ve bu dönem aynı zamanda meditasyon ve ruhsal çalışmalar için de çok uygundur. Aynı şekilde yeni aydan üç gün önce Ay iyice küçülüp kapanmaktadır. Bu süreç de affetme çalışmaları ve ruhsal çalışmalar için kullanılabilir. Kalbiniz kırıldıysa artık tamir olma zamanı. ‘Asla’ sözlerinin yerini ‘özledim’ler alma zamanı, zaten artık uzatmanın bir anlamı kalmamış demektir.

Mutluluk zamanı:
Ay Kova veya Yay burcundayken iyimser ve umutlu oluruz. Ay Yay burcundayken evrensel inancımız artar, umut dolu ve neşeli hissederiz. Kimsenin bizi kolay kolay üzemeyeceği bir dönem. Olanı olduğu gibi kabul ve payımıza düşeni almanın en keyifli dönemi. Renkli, eğlenceli bu dönemde güzel şeyler düşünün çünkü neyi nasıl düşünüyorsanız zaten o olacaktır.

 

Pozitif Dergisi 2013/03

Yorum Ekle