Cinsellik

Çigong ile cinsel sorunlara elveda!

Düzenli Çigong hareketleri,doğru nefes teknikleri ve meditasyonlar cinsel hayati düzene sokuyor.Dan-tian bölgesine yapılan doğru nefes teknikleri ile böbrek ve böbreküstü bezlerinde enerji üretiliyor.Bu enerjiye sex enerjisi de(jing)deniyor.Cinsel hayatta mutlu olmanın yolunu sabretmekten geçtiğini düşünen uzakdoğu ustaların günümüze bir armağanı olan Çigong rahatlama teknikleri ile yataktaki sorunlar ortadan kalkıyor.

Yazı:Nilgün YILDIZ

Çigong rahatlama teknikleri hem cinsel isteği artırmaya hem de cinsel arzuları dizginlemeye yardımcı oluyor. Bu da cinsel hayatı kontrol altında tutmayı, ereksiyon süresini uzatmayı, karşı cinsle uyum ve denge içinde olmayı sağlıyor. Her derde deva denilebilecek bu teknik hakkında Çigong Eğitmeni Ersin İpek’ten bilgi aldık.

Çigong ne anlama geliyor?
Çi yaşam enerjisini temsil ediyor. Aslında bunu bu kadar kolay tanımlamak mümkün değil çünkü Çi hayatımızın bir parçası. İçtiğimiz su, yediğimiz gıdalar, soluduğumuz havadan tutun da duygularımıza kadar her şeyin içinde Çi mevcut. Kısacası hayat veren, hayatı temsil eden her şey Çi demek. Çi yaşamın ta kendisi. Öğretilerde adı geçen Çi ise yaşam enerjisi anlamına geliyor. Çi’yi enerji depolamak ve bunu şifa amaçlı kullanmak, bedensel gücü artırmak, hastalıklara karşı korunma sağlamak, hatta ve hatta günlük hayatımızın her noktasında kullanmak mümkün. Örneğin annenin evlatlarına yaptığı yemek, içine kattığı anne sevgisinden dolayı lezzetli oluyorsa, katılan bu sevgiye aynı zamanda Çi de diyebiliriz. Yaptığınız yemeklerden tutun da, sanatınıza, işinize, ilişkinize, her şeye Çi katabilirsiniz. Gong ise bir işte düzenli pratik yaparak, sebat ederek, usta-çırak ilişkisini takip ederek, tüm bu emeklerin sonucunda ustalaşma sanatı. Birleştirecek olursak Çigong için kısa ve net olarak “Yaşam Enerjisini Kullanma Sanatı” diyebiliriz.

Çigong ve cinsellik arasında ne gibi bir bağlantı bulunuyor?
Bundan beş bin yıl önce, Taocu Çin’de hekime giden kadınlara çeşitli tedavilerin yanı sıra cinsel terapiler de öneriliyordu. Örneğin, böbreklerinde sorun olan bir kadına, doktor, akupunktur tedavisi ile belli başlı bitkiler vererek eve gidip bir ay boyunca günde üç defa üstte ters oturuş pozisyonunda seks yapmasını söyleyebilirdi. Bu pozisyonun açısı itibariyle hasta olan sakral (seks çakrası) bölgeye doğrudan Çi enerjisi giderdi. Düzenli Çigong egzersizleri esnasında özellikle pelvik bölgedeki enerji blokajları açılıyor. Bel ve diz bölgelerindeki çalışmalarla enerji akışı mükemmel bir boyuta ulaşıyor. Bu da yalnızca kadın ve erkeklerin genital bölgelerdeki hastalıklarının son bulmasına değil, aynı zamanda cinsel performanslarının da artmasına yardımcı oluyor.

cingong-ile-cinsel-sorunlara-elveda-2

Çigong’da kullanılan hareketler neler ve bunlar cinselliği nasıl etkiliyor?
Çigong’da pek çok hareket var. Her bir hareketin belli bir bölgeye, belli bir organa ve meridyene etkisi oluyor. Diz ve bel hareketleri, bu bölgelerdeki enerji blokajlarını kaldırıp enerjinin mükemmel bir şekilde yol almasını sağlıyor. Cinsel organlarımızın bulunduğu bölgedeki bu kusursuz işleyiş elbette ki cinsel hayatımızı da yansıtıyor. Cinsel performans tavan yapıyor diyebiliriz. İlişkilerin süresi uzuyor, alınan tatmin artıyor. Cinsellikle alakalı negatif ne varsa bir kere onlardan kurtuluyorsunuz. Özellikle de isteksizlikler… Hazzın artması isteklerin de artmasını sağlıyor. Çiftler birbirine daha fazla yakınlaşıyor. Bu da sadakati ve ilişkinin sürekliliğini artıran bir faktör oluyor. Spiritüellik içermeyen ve bununla entegre olmayan cinsellik, kişinin kendi dışındaki bir şeye gösterdiği geçici bir hevestir, bir nevi kişisel güvence arayışıdır. Belirsizlik ise kıskançlık, suçluluk duygusu gibi hisleri beraberinde getiriyor, çoğu zaman bunun farkında bile olmuyoruz. Bu da pek çok ilişkiyi bitiren bir unsur oluyor. Pek çok erkeğin cinsellik anlayışı bilinçaltındaki çocuk tarafından yönetiliyor. Yeme içme ihtiyacı gibi bir şey. Çocuk gibi ona sahip olma, kıskanma, haset gibi duygular besliyorlar. Bunlar pek çok çifti birbirinden ayırıyor. Pek çok çift vaktini aşkın ispatını aramakla harcıyor ve ararken de pek çok şansı elinin tersiyle itiveriyor.

Yaşla birlikte azalan cinsel isteğin Çigong ile geri döndürülebileceğini belirtiyorsunuz, bu nasıl olabilir açıklar mısınız?
Yaşlanan insanlarda “jing” enerjisi kaybolmaya başlıyor. Bu yüzden cinsel problemler, hafıza sorunları ve yaşlılık belirtileri görülüyor. Bu geri dönülmez bir şey değil. Düzenli Çigong ile geri dönüşüm başlatılabiliyor. Dinamik kadın çalışmaları ile özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarla başarılı çalışmalar var. Hatta bu yaşında kendini yeni keşfeden ve bundan son derece memnun olan kadınlar mevcut. Bu çalışmalara katılan kadınlar özellikle menopoz devresini güle oynaya atlatıyor. Bilge ve dirayetli kadın olma yolunda adım atarken cinselliklerinden de hiçbir şey kaybetmiyorlar. Hatta bazıları, genç kızlıklarında bu kadar güzel ve olgun deneyimler yaşamadıklarını söylüyor. Aynı şey erkekler için de geçerli. Prostat ve prostata bağlı tüm rahatsızlıklar, iktidarsızlık, isteksizlik, erken boşalma, korku ve heyecanlar egale edilince bir anda kendilerini gençleşmiş buluyorlar.

ÇIGONG’A GÖRE CINSELLIK NASIL YAŞANMALI?
Olabildiğince doğal ve özgür yaşanmalı. Pek çoğumuz Yin-Yang dengesini biliyoruz. Yin kadını, Yang erkeği temsil ediyor. İkisi tam bir uyum içinde olmak durumunda. Cinsellikte de bu uyum söz konusu… Çigong egzersizleri özellikle erkeklerin enerjiyi doğru kullanması ve sabırlı davranması için çok önemli. Zira kadının kıvama gelmesi için gereken sürede erkeğe çok iş düşüyor. Bu vakti sabırla kullanıp enerjisini doğru yöneten erkeğin bir kadını mutlu edememesi mümkün değil. Pek çok ilişki itiraf edilmese de çiftlerin git gide uyumsuzlaşan cinsel hayatlarından dolayı sona eriyor. Bu uyumu yakalayan ve devamını sağlayan çiftlerin ise hayatlarının tüm evresine mutluluk yansıyor.

Cinsellik için yapılabilecek hareketlerden birkaç örnek verebilir misiniz?
Sakral bölgedeki blokajlar cinsel yaşam için son derece önemli. Örneğin bir bel çevirme hareketi var. Sadece belin çevrildiği ve vücudun diğer kısımlarının oynamadığı, dışarıdan çok estetik hatta seksi görünen bir hareket. Bu hareket tüm pelvik bölgedeki blokajı açıyor ve enerji kusursuz akmaya başlıyor. Düzenli yapanların cinsel performansı da artıyor. Hatta sevişme esnasında kalça ve kalça kaslarının kullanımında ustalaşılıyor. Buna diz çevirme hareketleri de eklenirse aşağı doğru hareketlenen enerjiye bir yol da orada açılmış oluyor. Etkisi iki kat artıyor. Yine yumruk atmaya benzer bir Baduan Jin hareketi var. Bu daha çok böbreklerin güçlendirilmesi ile alakalı bir hareket. Böbrekleri güçlenen bir insan her türlü korkudan, cinsel isteksizlikten ve iktidarsızlıktan kurtuluyor. Doğru nefes alma teknikleri bile sevişme esnasında sürenin uzatılması, erken boşalmayı önleme, ritmik bir akış sağlanması için çok önemli. Meditasyon ise olmazsa olmazı. Her iki taraf birden meditasyon yapar ve gerekli ritüel ortamı sağlarsa, yaydıkları telapatik titreşimlerle daha meditasyon bitmeden birbirlerini arzulamaya başlamış olurlar.

Çigong ve Tantra arasındaki farklar neler?
Çigong’da ya da Taocu sevişmede enerjinin ahengi önemli. Tantrada ise amaç; farkındalığın artarak enerjiden en üst seviyede fayda sağlamak oluyor. Her ikisinde de enerjiye ustalık etmek amaçtır. Tao bize her insanda sonsuz bir mutluluk, lütuf ve kocaman bir enerji potansiyeli olduğunu öğretiyor. Sekse olan şiddetli bağımlılığın üstesinden gelinebiliyor. Bunu da potansiyelimizi boşa heba etmeyerek; harcamak yerine enerjiye çevirerek yapabiliyoruz. Bunun sonrasında hiç yaşamadığınız bir mutluluk hissini tecrübe edebiliyorsunuz. Tantra meditasyonu çiftlerin kalplerini birleştirip, cinsel enerjilerini artırıyor. Dantien bölgesinde depolanan Çi enerjisini doğru kullanarak birden fazla orgazma ulaşma imkanı tanınıyor. Kalpten gelmeyen bir birleşme sonucu yaşanan birliktelik enerjinin heba olmasıyla sonuçlanıyor. Çiftler orgazmı tüm çakralarında hissetmeden Tantra’nın ne olduğunu anlayamaz. Bunun için de daha önce saydığımız tüm ritüel birleşmenin, nefesi doğru kullanmanın ve enerjiyi heba etmeden (yani boşalmadan) içeride tekrar daha büyük bir enerjiye dönüştürmenin önemi büyük oluyor. Zihinsel ve kalpsel birliktelik yakalamayı becerebilen çiftlerin bedensel birlikteliği son adım olarak kullanması bu yüzden. Boşalma olmadan, enerjiyi dışarı atmadan, bir bütün oluşturarak eylemde kalmak. Hintli Tantra öğretisinin anlamı, kadında arka arkaya orgazm, erkekte ise uzun süre boşalmadan beraber olma yeteneğidir…Tantra’yı Hintliler’in, Çigong’u Çinliler’in çıkarmış olması özü değiştirmiyor. Her ikisi de cinselliğin kurbanı olmak yerine cinsellikte usta olmayı, ikisi de “BİR” olmayı hedefliyor. Örneğin son zamanlarda çok popüler olan Tantra seks hareketlerinin pek çoğu özünde Çigong’da da mevcut. Geyik hareketi, pelvik hareketler, nefes hareketleri hepsi benzer nitelikte ve aynı amaca yönelik. Yani nefes açma hareketinin faydaları saymakla bitmez iken, Tantra’da sadece boşalmayı kontrol amaçlı değinilmiş, bu da Batı’nın yaklaşım tarzı; işine geleni alıp paketleyip pazarlıyor. Aslen Tantra yöntem demektir. Genişletip özgürleştirmeyi ve birleştirmeyi çağrıştırıyor. Aslında maddi şeylerden arınmaya yönelik. Ya da şöyle diyelim; maddiyatın esiri olmak yerine, bu durumun farkında olup kurban rolünden usta rolüne geçmek demek. Ancak Batı zihniyeti Tantra’yı tam tersine cinselliğin odağı haline getirmiştir. Tantra’nın elbette pek çok ayrı tarikatı vardır. Bunlardan cinselliği işleyeni Vama Marga tarikatıdır. Burada organize olmuş dinlere inat cinsel ayinler söz konusudur. Çiftler gün içinde yorgun düşene kadar pek çok kez orgazmı yaşayıp meditatif halde olduklarına inanıyor. Gerçek olan bir şey varsa cinsel birleşmelerin Kundalini enerjisini harekete geçirmediğidir. Tantra gerçek amacını aşmış ve bayağılaşmış haliyle paketlenip bize sunulmuştur. Çigong’daki tüm hareketler ayakta yapılıyor, Tantra’da ise yatarak yapılan hareketler mevcut.

Çigong nasıl öğrenilebilir?
Bir usta-çırak ilişkisi yaşamadan öğrenmek pek mümkün değil. Yani herhangi bir iki-üç günlük kursa gidilerek öğrenilecek bir öğreti değil. Hareketleri öğrenseniz dahi Çi’de ustalaşmak istiyorsanız, master dediğimiz bir usta ile çıraklık dönemi yaşamanız tavsiye ediliyor. O size mentörlük edecek, siz onu gerektiğinde taklit edecek, felsefesi de dahil olmak üzere öğrenmeniz gereken her şeyi sindire sindire öğreneceksiniz. Ben seyrettiğim bir videonun peşine takılıp hafiye gibi Çin’de bunu öğreten büyük ustaları bulup, tapınaklarda aylarca vakit geçirerek bu öğretiyi öğrendim. Döndüğümde ise öğrendiklerimi bir buçuk sene kadar düzenli tekrar ederek ve arada ustalarımın gönderdikleri ek ödevleri yerine getirerek vaktimi dolu dolu geçirdim. Her gün yaklaşık dört-altı saat Çigong yaptığım oldu. Kursa gelen katılımcılarımla da günde altı-sekiz saate varan çalışmalar yapıyoruz. Eğer ciddi bir eğitim almak istiyorsanız, bu işe gönül vermiş kişilerle uzun vadede bir usta-çırak ilişkisini göze alarak bu işe soyunmanızda fayda var. Amacınız bir Çi ustası olmak, şifa verebilmek ise, sebat etmeye ve Gong’a ulaşmaya gayret etmelisiniz. Ancak dediğim gibi, bu söylediklerim sizi yıldırmasın. Çigong’un hareket kısmı tek başına bile yeterince etkili ve şifa dolu.

TAOCU SEVIŞME VE ÇIGONG
Taocu seks tamamıyla Çigong bağlantılı oluyor. Günümüzde pek çok insan, orgazm ile boşalmanın aynı şey olduğunu sanıyor. Taoist filozof Wou-Hien şöyle diyor: “Eril olan Yang’dır. Yang’ın en belirgin özelliği çok kolay yükselip çok çabuk pes etmesidir. Dişi olan Yin’dir. Yin öyle hemen yükselmez. Ancak uyanışa geçtikten sonra da onu durdurmak nerdeyse imkansızdır.” Taocu deneyim yaşamak isteyen biri gerçekten rahatlamak, açık ve doğal olmak zorunda. Bunun yolu da Çi depolamak ve meditasyon yapmaktan geçiyor. Ancak bu şekilde kusursuz bir rezonansa girilebiliyor. Taocu sevişmede erkek, boşalmayı kontrol altında tutarak kadının birden fazla orgazma ulaşmasını sağlamayı hedefliyor. Boşalma esnasında erkek çok fazla enerji ve güç kaybediliyor. Çigong’un amacı enerjiyi hiçbir şekilde heba etmemek oluyor. Dolayısıyla boşalma esnasında kaybedilecek olan efor, içeride enerjiye dönüştürülerek depolanıyor. Bu esnada yaşanan orgazmın tanımsız bir hazzı oluyor. Çok uzun sürüyor. Enerji heba olmuyor. Erkeklerin ilişki sonrası yorgun düşmesi, uykuya dalması (arkasını dönüp yatması), hissizleşmesi ve hevesini yitirmesi enerji kaybetmesinden kaynaklanıyor. Taocu sevişme süresince, hayvani içgüdüler yerine sevgi odaklı bir birleşme oluyor. Sevişme esnasında meditatif bir halde oluyorsunuz. Her şey hissediliyor. Seks acı çekmek için değil mutlu olmak için yapılması gereken bir ritüel oluyor. Doğru yaşanan seks, sonsuz mutluluk demek ve mutluluk insanlar arasında paylaşılıp çoğaltılır. Taocu sevişmenin ve Çigong’un amacı da bu oluyor.

ÖZELLIKLE HANGI CINSEL SORUNLAR IÇIN ÇIGONG TAVSIYE EDILIYOR?
Düzenli yapılan Çigong egzersizleri genital bölgedeki her türlü sorunu yok ediyor. Düzenli yapacağınız nefes egzersizleri ve meditasyon ise duygusal ve zihinsel boyutta bu sorunları yaratan etkenleri ortadan kaldırıyor. • Çigong’da uygulanan meditasyonun adı Ağaç Duruşu’dur. Bu duruş sayesinde aynı yüce bir ağacın bilgeliğine, sağlamlığına, esnekliğine, huzuruna ve evrenle kurduğu bağlantıya kavuşuyorsunuz.
Örneğin “geyik” Çin felsefesinde zarafet, güzellik ve çeviklik demek. Geyik duruşu ile cinsellikte bolluk sağlanıyor. Kıvrılarak yatan ve toynağını genital bölgede tutan geyik, gerekli jing enerjisini uykusunda depoluyor. Bu, akışkan yapıya sahip olan jing enerjisinin kaçıp gitmesine engel oluyor. Tam tersine, aksi istikamette yol alarak böbrekleri, kemikleri, sinirleri, kan dolaşımını ve beyni güçlendiriyor; üreme ve endokrin sistemini iyileştiriyor. Taocu yaklaşım uzun ömrün sırrının jing enerjisine sahip çıkmakta olduğunu savunuyor. Geyik duruşunun hem böbreküstü hormonları, hem de sperm seviyesinde artış sağladığı, yaşlanmaya dayalı kayıpları minimuma indirdiği biliniyor.
Turnanın kanat çırpışını taklit ederek yapılan hareketler örneğin erkeklerde prostat sorunlarının giderilmesini sağlıyor. Kadınlarda adet düzensizliği, cinsel soğukluk ve rahim hastalıklarını yok ediyor. Beş Hayvan ya da Altı Şifa Sesi çalışmaları korkularınızdan ve geçmiş duygu kalıntılarından arınmanızı sağlıyor. Bu da cinselliğin önündeki psikolojik engelleri kaldırıyor.
Korkuyu temsil eden böbreklerin güçlendirilmesi için yapılan hareketler her türlü cinsel isteksizliğe son veriyor. Karaciğere yönelik hareketler bedensel gücü artırıyor. Çigong Wall Squat denilen duvar çalışması tüm iç organların yerli yerine oturmasını sağlayarak cinsel sorunları gideriyor, pelvik bölgeyi kuvvetlendiriyor. Çigong şifa tonlamaları hücrelerin ve organların titreşimlerini artırıyor, dolayısıyla cinsel organları da etkiliyor. Aynı zamanda duygusal ve zihinsel olarak da titreşimleriniz artıyor; bambaşka yetilere sahip olmaya başlıyorsunuz.

 

Pozitif Dergisi 2013/03

Yorum Ekle