Cinsellik

Bana değil, ruhuma dokun

Yaklaşık 5 bin yıl önce Hindistan’da doğan ve bugün cinsel sorunların iyileştirilmesinde kullanılan Tantra, cinsellikte sadece bedeni değil aynı zamanda ruhu da mutlu etmeyi amaçlıyor. Çiftler bu öğreti sayesinde yatakta mutluluğu yakalamayı başarıyor.

Yazı: Nilgün Yıldız

Cinsellik konusunda günümüzde gerek psikolojik gerek tıbbi birçok araştırma yapmış olsa da ortak kanı, dokunmanın özellikle de doğru şekilde dokunma teknikleriyle yaşanan cinselliğin her türlü sorunu ortadan kaldıracağı yönünde. Aslında bu düşünce yeni değil; M.Ö. 2 bin yılından beri var. İlk olarak Hindistan’da doğan Tantra adlı, cinselliğin yüceltildiği öğretide cinselliğin bedenin gereksinimi olduğu kadar, ruh içinde yaşanması gerektiği ileri sürülüyor. “Tantra” isimli kitabında bu konuyla ilgili birçok araştırma yapan Dr. Akif Poroy, “Tantra’ya bir aydınlanma öğretisi de denilebilir. 5 bin yıllık geçmişi olan bu gizemli aydınlanma öğretisi, 19’uncu yüzyıldan itibaren ve özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyaya yayıldı. Hindistan’ın ve Uzakdoğu’nun bilge insanları günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önce cinselliğin önemini kavramışlar. Tantra’ya bedensel ve ruhsal dokunma sanatı diyebiliriz. Çünkü Tantracılar için cinsellik yüce bir olgu. Cinsel enerji, yaşam enerjisinin kaynağı olarak kabul ediliyor. Bu yüzden cinsellik insana güç katıyor, yaşam sevinci yaratıyor ve gençleştiriyor. Tantra’da bazı cinsel teknikler öğrenilerek, cinsel birleşmeyi uzatmak ve cinsel doyumu sonsuzlaştırmak ise ana hedef olarak öne çıkıyor” diyor.

Cinsel sorunlar ortadan kalkıyor
Tantra ayinleri ve yöntemleri ile cinsellik ulu, gizemli, tinsel ve derinlikleri olan bir iletişim olarak kabul ediliyor. Kadınlarda orgazm olamama, vajinismus ve cinsel istem azlığı gibi işlevsel cinsel bozuklukların tedavisinde de tantra yöntemleri kullanılabiliyor. Erkeklerde ise erken boşalmayı önlemeye yardımcı oluyor.

Kadın ve erkeğin rolü
Dr. Akif Poroy, Tantra öğretisinde kadın ve erkeğin rolünün eşit olması gerektiğini belirterek, “Kadının önemi ve cinsel enerjisi daha belirgin oluyor. Öğrenilen cinsel teknik ve ayinlerle kadın ile erkek arasındaki cinsel enerji, normal sevişen bir çiftin cinsel enerjisinden daha yüksek. Bu yöntemler erkeğin uzun süre cinsel birleşmede bulunmasını ve boşalmadan orgazma ulaşmasını öğretebiliyor. Kadın ise tıbbi seksolojide multiorgazm denilen arka arkaya orgazm olabilme yeteneğine kavuşabiliyor” diyor.

Ön hazırlık yapılmalı
Tantratik cinsel ilişkiden önce ön hazırlık süreci gerekiyor. Tantracılar’a göre, Tantra öğretisi ve cinsel beraberlik ile doğanın tanrısal tabiatına uygun bir noktaya erişiliyor. Dr. Akif Poroy, Tantra’da cinselliğin meditasyon ve anında oluşup gelişen olgularla özel yaşama damgasını vurduğunu belirterek, bu yöntemlerle cinsel enerjinin yükseltildiğini vurguluyor: “Tantra yöntemleri ile cinsellik yalın bedensel bir işlem olmaktan çıkıp, tinsel bir atmosfer içinde ruhsal doyumu sağlıyor. Ortam çok önemli. Mekanın bir tapınak gibi olması gerekiyor. Tantra’nın kolay bir öğreti olduğunu sanmak ise yanlış bir algı. İnsanın önce kendini bütün saplantılardan, cinsel tabulardan, yanılgılardan kurtarması gerekiyor. Bu ancak çok istekli, sabırlı ve ısrarlı çalışmayla sağlanabiliyor. İnsanın kendini algılamaya açması, iç potansiyelini sonuna kadar açığa çıkarıp kullanması gerekiyor. Bu öğretiyi, sadece birtakım teknikleri öğrenip, bazı hazır formülleri uygulayarak, doruk noktalara ulaşılacağını sanmak da yanlış oluyor. Hem bedensel hem ruhsal cinsel yeteneklerin geliştirilmesi ve açığa çıkarılması bilgeliği, cinsel aydınlanmayı gerektiriyor.”

bana-degil-ruhuma-dokun-2Masaj ve dokunma
Tantra’da dokunma ve masaj büyük önem taşıyor. Ancak Tantra’daki dokunuş basit bir dokunuş olmuyor. O yalnızca ustadan öğreniliyor. Tantra kadının cinsel enerjisini kutsal ve tapılacak bir olgu olarak görüyor. Bu öğretiye göre kadının aktif cinsel enerjisi kozmik enerjiyi yönlendiriyor veya harekete geçiriyor. Erkeğin cinsel enerjisi de ancak kadının yani Tanrıça Şakti’nin cinselliği ve cinsel enerjisiyle harekete geçiyor. Dr. Akif Poroy, “ Tantra öğretisinin yolundan gidenler için cinsellik ve sevişmek, kutsal ve farklı bir bilinç durumuna geçmenin yolu. Burada Tantracı için önemli olan nokta bedensel doyumu yaşamanın çok daha önünde ve belki de üstünde ruhsal ve tinsel bir boyutu olan bir aşkınlık, adeta ermişlik oluyor. O mutluluğa geçişi sağlayan bir köprü. Yaşamın gizemi cinselliğin içinde. Çok özel bir aydınlanma öğretisi olan Tantra ancak ustadan öğrenciye yani öğrenmek isteyene, beş bin yıldır ağızdan kulağa veriliyor. Fakat bu öğretiyi özümseyebilecek durumda, istekli olan ve layık görülenlere törenlerle iletiliyor. Herkesin kavrayabileceği bir öğreti olmayan Tantra’yı öğrenmek isteyen kişinin içeriği algılayabilmesi için yüksek bir entelektüeliteye sahip olması gerekiyor” diyor.

TANTRIK SEKS OYUNLARI
Tantra konusunda birçok kitap yazan Cassandra Lorius’in tantrik egzersizleri arasında yin-yang oyunu bulunuyor. Bu oyunda çiftler bazı isteklerde bulunuyor ve birbirlerinin isteklerini sırayla yerine getiriyorlar. Örneğin vücut masajı gibi… Lorius, “Eğer partnerinizin tutkularını yeniden uyandırmak isterseniz hareketli, seksi müzik eşliğinde kalçalarınızı sallayarak dans edin, onu baştan çıkarın. Dansınızla paralel olarak derin ve uyumlu nefes alıp verin. Erotik dokunuşlardan önce, onun tam karşısında olun ve yüzünüz ona yakın olsun” diyor.

TANTRA HAKKINDA BILINMEYENLER
1- Tantra öğretisinde heyecanlıyken sevişilmiyor çünkü heyecanlanıldığında enerji harcanıyor. Oysa enerjinin sadece aşk için harcanması gerekiyor.
2- Sevişmek ahenkli oluyor. İki eş sanki dans eder gibi sevişiyor.
3- Bedenin cinsel pozisyonu değil, zihnin pozisyonu önem taşıyor.
4- Eşler kendilerindeki tüm cinsel enerjiyi karşılığında hiçbir şey beklemeden birbirlerine aktarmaya çalışıyor.

Yatak odasında olması gerekenler;
1- Sessiz ve gürültüden uzak bir yatak odası,
2- Saten kumaştan bir yatak takımı,
3- Çiçekler,
4- Renkli ve kokulu mumlar,
5- Her türlü taze meyve,
6- Sıcak çikolata,
7- Aromatik yağlar,
8- Mor veya kırmızı bir ışık,
9- En sevdiğiniz müzik,
10- Misk, yasemin, paçuli, hint sümbülü, sandal ağacı ve safran kokusu,
11- Tütsüler vb.

Pozitif Dergisi 2013/02

Yorum Ekle