Beki İkala Erikli

Meleklerle yaşamak

Anneniz, ağabeyiniz ve teyzeniz tıp doktoruysa; Robert Kolej gibi bilimsel bir okulda eğitildiyseniz; üstüne bir de senelerce Procter & Gamble gibi bir kurumda üst düzey yöneticilik yaptıysanız; bir ömür boyu sadece verilerle hareket ettiyseniz… Ve bir gün bir arkadaşınız elinize meleklerle ilgili bir kitap tutuştursa ne yapardınız?

www.meleklerleyaşamak.com

Beki İkala ERİKLİ

Beki İkala ERİKLİ

Tavsiyem, böyle bir arkadaşınız varsa, ona teşekkür edin ve bir bilim adamı gibi davranıp o kitapta yazanları bir deneyin. Sonra da aldığınız sonuca göre; yazanlarla ilgili bir bilim adamı gibi davranarak karar verin. İtiraf ediyorum, ben öyle yapmadım. Sıkı dalga geçtim elime gelen o kitapla. Frankfurt’ta yaşadığım dönemde yedi yaşındaki oğlumun arkadaşı Sarah, “Al şu kitaba bir göz at” dediğinde içimden, “Daha neler!” dedim. “Bir de melekler çıktı. Neler uyduruyorlar…” Sonra Sarah’nın yüzüne baktım. Tertemiz, masmavi gözleri, kızıl saçlarıyla, güzel gülümsemesiyle; öyle bir saflıkla uzattı ki Sarah bana elindeki İngilizce kitabı… Almamak olmazdı. Kızcağıza ayıp olacak diye aldığım o kitap, benim, sevdiklerimin ve binlerce kişinin hayatını değiştiren adım oldu. O günden beri öyle çok konuda tükürdüğümü yaladım ki, artık sadece “Bilmediğim çok şey var” diyorum farklı bilgilerle karşılaşınca. “Bilmediğim çok şey var.”

Peki nereden çıktı şu melekler?
Aslında onlar hep vardı. Ama biz ya da ben, onlardan yardım alabileceğimi bilmiyordum. Biraz tanıyalım melekleri: Melekler… Meleklerimiz ilk nefesimizden son anımıza kadar bizimledir. Bizi korumak, usul usul kulağımıza en hayırlı yolu, sevginin, ışığın yolunu fısıldamak için yanı başımızdalar meleklerimiz. İstisnasız hepimizin en az iki koruyucu meleği var. Bunu sadece kutsal kitaplar yazmıyor, duru görüsü güçlü olanlar melekleri görebiliyorlar da.

Ne anlama geliyorlar?
Melek, kelime anlamı olarak Arapça’da “Allah’ın mesaj vereni” demektir. Melekleri, Allah’ın bizlere uzanan sevgi düşünceleri ya da sevgi dolu elleri olarak düşünebilirsiniz. Meleklerin egoları yoktur. Onlar saf sevgidir. Sevgi olmayan hiçbir his taşımazlar, bize kızmazlar, küsmezler… Melekler Allah’ın iradesine tabidirler. Yolları sadece sevgi, sadece ışığın yoludur, her zaman…

Neden buradalar?
Meleklerin amacı dünyamıza barış ve huzur getirmek. Bu da sizinle, benimle, tek tek hepimizle başlar. Koruyucu meleklerimiz, bu dünyadan gitme zamanından önce bir ölüm tehlikesiyle karşılaştığımızda bizi korumakla görevlidir. Bir de bizlere ışığın, sevginin yolunu fısıldamakla. Aslında meleklerimiz bizim için çok daha fazlasını yapmak istiyor. Melekler, her başımız sıkıştığında bize yardım etmek, kendimizi kötü his settiğimizde bizi rahatlatmak ister. Ama meleklerin bize yardım etmesi için bizim onlardan herhangi bir konuda yardım istememiz gerekir. Biz onlardan yardım istemezsek, melekler bize yardım edemez çünkü bunu yaparlarsa özgür irademize müdahale etmiş olurlar ve meleklerin buna hakkı yoktur.

Neden Allah’tan yardım istemiyoruz?
Önemli olan yardım istemek. İster Allah’tan, ister sevgili meleklerimizden yardım isteyin, fark etmez. Zaten tüm dualar Allah’a gider*. Hatırlayın, ‘melek’, Allah’ın mesaj vereni demektir. Melekleri bize yollayan da yüce Allah’tır zaten. Dilerseniz Allah’ın izniyle O’nun meleklerinden yardım isteyin. Yeter ki yardım isteyin, yeter ki Allah’ın, meleklerin mucizeleri yaşamınızı, gününüzü aydınlatsın. Allah, evren ya da kuantum alanı… Adına ne derseniz deyin, o büyük gücün; içimizde olan o gücün yine içimizde olan sevgi dolu elleridir melekler. Meleklerle çalışmak, onlardan yardım istemek aslında bizi Allah’a, o büyük güce ya da içimizdeki o kaynağa yaklaştırır. Bunu sadece kendi yaşadıklarımdan değil, bana ve “Meleklerle Yaşamak” ekibimize gelen binlerce mucizeden biliyorum.

Birlikte nasıl çalışabiliriz?
Bu ilk yazımı binlerce mucizeden biriyle noktalıyorum. Melek sohbetimize gelen Gülcan Hanım’ın sözleriyle… “Sizin kitabınızı okuduktan sonra çok daha mutluyum” dedi Gülcan Hanım ve ekledi: “Çok basit şeyler de isteyin diyorsunuz ya kitapta, ilk başlarda bunun için suçluluk hissediyordum. Bağdat Caddesi’nde bir buçuk saat park yeri aradığımı bilirim. Hani sinirlenirsiniz, gözleriniz dolar… Artık istediğimde bu hemen oluveriyor, hatta caddede tam aklımdaki yere kadar park yeri buluyorum. Bu çok komik, belki de basit bir şey ama beni mutlu ediyor.”

Meleklerden yardım istemenin püf noktaları…
İsteyin ve unutun! Meleklerle çalışırken en sık yaptığımız hata, isteyip bırakmamaktır. “İstedim ama nasıl olacak?” ya da “Kaç gün oldu yardım isteyeli, hiçbir şey olmadı…” gibi düşüncelerle meleklerimize engel oluruz. Bir şey isteyip, o işi meleklere bıraktığımızda ise o mucizeye izin veririz. Bir açık kapı bırakın! “İstedim ama, hayatta olmaz…” dediğinizde meleklerin önüne set çekersiniz. Özgür iradenizle isteğinizin önüne duvar örerseniz, emriniz olur. Bana göre çok zor bir isteğim olduğunda şöyle derim: “Meleklerim, bu konuda bir mucizeye ihtiyacım var. Topu size atıyorum, lütfen bu işi çözün!” ve sonra da aradan çekilirim. Hatırlayın, bizim için zor olsa da, hiçbir şey Allah için ve onun bizlere uzanan elleri olan melekler için imkansız değildir. Enerjinizi yüksek tutun! Meleklerimiz bize yardım etmek için can atarlar, ama biz kötümser olduğumuzda, enerjimizi iyice aşağıya çektiğimizde bize ulaşmakta zorlanabilirler. “Zaten işlerim hep ters gider, isterim olmaz…” gibi bir tavır içindeysek, kötümsersek, gelen yardımı almamız zorlaşır. “Yukarısı her şeye kadirdir” gerçeğini hatırladığımızdaysa biraz daha kolay oluverir her şey. Bu gerçeği hatırlayın ve gülümseyerek, mümkünse inançla, ama en azından ümitle yardım istemeyi deneyin.

Bir ocak ayı akşamı melek sohbetimize gelmişti Gülcan Hanım. O akşamüstü saat beş gibi şiddetli bir kar yağışı başlamıştı. Aşırı trafik vardı. Geç gelenler yüzünden saat yedi buçuktaki toplantıya tam bir saat geç başladık. Herkes Gülcan Hanım’ın akıl ettiğini düşünememişti: “Bugün de Maltepe’den tam yarım saatte geldim. Herkes şirketten kaçıyor; işi de paydos ettiler. Ben ise arkadaşımı aradım ve ‘Havaya, trafiğe rağmen ben Taksim’e gidiyorum’ dedim. Saat altıyı 20 geçe Taksim’deydim, şaka gibiydi… Bunlar belki küçük şeyler ama aslında çok önemli. Bunlar, ‘Sen istiyorsun ve onlar yanında’nın küçücük bir ispatı.” Bence meleklerle çalışmaya basit şeylerden başlamak önemli. Küçük şeylerden başlayıp, yavaş yavaş hayatınızın eşine, işine, evine kadar meleklerle çalıştığınızda yaşamınızın irili ufaklı pek çok mucizeyle ışıldadığını göreceksiniz. Sevgi ve ışıkla…

*Enfal suresinin 9. ayetinde şöyle yazar:
Hani Rabbinizden yardım istiyor, yalvarıyordunuz. O da, “Ben size art arda bin melekle yardım ediyorum” demişti.

Pozitif Dergisi 2013/01

Yorum Ekle