Beki İkala Erikli

Meleklerle bereketi hayatımıza çekmek

Bu yazıyı kaleme alırken mübarek Ramazan ayındaydım. “Meleklerle Bereketi Hayatımıza Çekmek” kitabımın son satırlarını yazdım ve içimden derginin bu sayısı için, bereket ile ilgili bu kitabımdan bazı ipuçları paylaşmak geldi.

Beki İkala ERİKLİ
www.meleklerleyasamak.com

Ne kadar varlıklı olursak olalım, konu bereket olunca, az veya çok geliştirmemiz gereken yönlerimiz var. Tabii ki bereket deyince konu sadece para değil; sağlık, mükemmel dostluklar, harika iş ortamı, mükemmel bir aşk, anın tadını çıkarmak, kısacası manevi bereket de var işin içinde. Gelin görün ki çoğumuzun para ile ilgili ilişkimiz ve para akışımız ile ilgili iyileştirebileceğimiz yönlerimiz var. Günlük yaşamda çoğu kez hiç düşünmeden yaşayıp geçtiğimiz bazı alışkanlıklarımız, davranışlarımız bereketimizi etkiliyor. Aslında bereketi artırmak için muhteşem fırsatlar sunuyor bize. İşte bunlardan birkaçını yeni çıkan “Meleklerle Bereketi Hayatımıza Çekmek” adlı kitabımdan paylaşıyorum:

Almak…
Bir iltifat karşılığında siz de bir iltifat etmeden sadece almak, biri sizi evinize bırakmayı teklif ettiğinde bunu kabul edebilmek; “Yok, ben buradan taksiye binerim, sen yolunu uzatma” demeden kabul edebilmek mesela…

Beki İkala Erikli

Beki İkala Erikli

“Almanın bereketle ne ilgisi var?” diye sorabilirsiniz Almanın bereketle çok ilgisi var… Hatırlayın, evrende her şeyin mükemmel bir dengesi vardır. Aldığımız nefesi bile verebilmek için önce almamız gerekir. Almakla vermenin arasındaki hassas denge, konu bereketin akışına gelince çok önemli. Bazen vermeye fazla odaklanıp, bir iltifatı bile almakta zorlanabiliyoruz. İhtiyacınız olduğunda bir arkadaşınızın önerdiği yardım elini tutmakta zorlanıyorsanız eğer veya genel olarak “almakta” zorlanıyorsanız, kendinizi bunu yapmak için eğitmeniz, belki de zorlamanız gerek. Neden mi? Eğer almayı beceremezseniz, bereketi, evrenin akışını tıkarsınız da ondan. İşe en basitinden başlayabilirsiniz; örneğin yerde önünüze çıkan metal paraları almaktan…

Yerde bulduğumuz paraları almak
Meleklerle Yaşamak’ta tüylerin, gökkuşaklarının, ard arda karşımıza çıkan sayıların, melek şeklinde bulutların ve metal paraların meleklerin işaretleri olduğunu yazmıştım. Önümüze çıkan bir para olduğunda, örneğin bir 10 Kuruş, eskiden “Aman, 10 Kuruş için durmaya değmez” der geçerdim. Şimdi ise, “Evren bana bereketini yağdırıyor, teşekkür ederim meleklerim!” diyorum ve neşeyle eğilip alıyorum o parayı. Bunu yaptığımda tabii ki son derece güçlü bir olumlama ile bereketimi de desteklemiş oluyorum:

“Evren bana bereketini yağdırıyor!”
Bir şeyi yeterince söylersek olurmuş derler; her bir kuruşu bulduğumda böyle dedikçe de tabii ki bereket artıyor…

“Meleklerle Yaşamak”ı okuyan pek çok kişi bana “Beki Hanım, kitabınızı okuduktan sonra artık yerde bulduğum metal paraları almaya başladım” diyor, ne mutlu.

Yine de bazen iş yerde bulduğumuz paraları almaya gelince biraz karmaşıklaşabiliyor. Sıklıkla düzenlediğimiz Bereket Seminerleri’mizden birinde bir kadın, tam bir uzmanlık sorusu atıverdi ortaya: “10 Kuruş; 1 Lira bulunca tamam da Beki Hanım,” dedi, “yerde 100 Euro bulsak, onu almalı mıyız? O bir yerlerden çıkar derler…” Böyle konularda tabii ki önce içinizi, yüreğinizin sesini dinleyin; ben kendi görüşümü paylaşıyorum sizinle: Eğer o para bir cüzdanın içindeyse ya da önünüzde yürüyen biri parayı düşürdüyse ve para ona aitse, tabii ki bunu sahibine vereceğiz. Ama bir sokakta yürürken önünüze çıkan para, inanıyorum ki evrenden, Allah’tan; meleklerinizden size gelmiştir. Onu alın. Bazılarımız bunu yaptığında kendilerini suçlu hissedecekler, biliyorum. Eğer durum buysa, paranın bir kısmını içinize sinen bir yere bağışlayın ama bir kısmını da alın lütfen! Allah size bereketini sunuyor, size düşen onu almaktır.

Parayı severek onu çoğaltın
“Anneannem çok bereketlidir” diyenlerimiz vardır. Ya da; “Kuaförüm bana, ‘Aman Ayşe, lütfen daha sık uğra buraya. Sen gelince o gün salonum dolup taşıyor!’ der” diyenlerle karşılaşmışsınızdır. Doğuştan bereketli olanlarımızı geçelim, biz normal insanların parayı bereketli kılmakla ilgili yapabileceğimiz çok şey var. Bunlardan belki de en önemlisi paranın ne olduğunu hatırlamak!

Paranın özünü hatırlayın…
Para sevgidir özünde. Neden mi? Her şeyi ama her şeyi Allah yarattığına göre, Allah da saf sevgi olduğuna göre paranın özü de sevgidir. Ve para ile ilgili hissettikleriniz, paranın size akışını belirler. Onu sevmeyi öğrenirseniz size akışını artırırsınız. Parayı sevmez, soğuk, kirli bulursanız da onu itersiniz. Parayı sevin. Para iyi veya kötü değildir, o sadece paradır. Tıpkı ateş gibi. Ateşi kullanarak bir evi ateşe verebilirsiniz. Ya da muhteşem bir yemek yapabilirsiniz onunla. Para da böyledir. Para iyi ya da kötü değildir. O sadece paradır ve onunla çok büyük güzelliklere, iyiliğe, sevgiye, ışığa vesile olabilirsiniz.

Paranın özünün sevgi olduğunu hatırlayın. Hem de paraya her dokunuşunuzda bunu hatırlayın. Sonra da paraya sevginizi akıtın! Şaka yapmıyorum, gerçekten… Parayı elinize alın. Sonra da tıpkı en sevdiğiniz insana sarıldığınızda ona yüreğinizden sevgi akıtır gibi elinizdeki paraya sevgi akıtın. Sevgimizi akıttığımız şey çoğalır çünkü.

Bu gerçeği kanıtlamayı kuantum fizikçilerine bırakıyorum. (Mart 2013’te Cern’deki kuantum fizik deneylerinde kanıtlanan Tanrı Parçacığı’nın varlığı bu yönde güçlü bir adım oldu.) Kuantum fizikçileri işlerini yapana kadar, Hz. İsa’nın balıkları çoğaltma mucizesini hatırlayın: Hz. İsa, havarilerinin hiç balık olmadığından şikayet ettikleri bir günde bir ağ dolusu balığı kolayca kendine çeker. Sonra da şaşkınlık içindeki havarilerine durumu şöyle açıklar: “Balıkların çoğalmasını sağlamak için tek yapmam gereken bir balığı yeterince sevmekti…” Bu hikaye, parayla ilgili insanlarla yaptığım yüzlerce çalışmaya baktığımda çok doğru geliyor bana. Parayı çoğaltmanın belki de en kolay yolu onu sevmek, sevmek, sevmek; onu yürekten sevmektir.

Sözün gücünü kullanın
“Benim param çok bereketlidir” deyin. “Ben nereye dokunsam altın olur”. Sonra da insanları; bindiğiniz taksinin şoförünü, simitçiyi, sokaktaki çiçekçiyi “kodlayın”, yani bunu onlara söyleyin.

“Benim param çok bereketlidir, bakın bugün çok kazanacaksınız” deyiverin. Karşınızdaki insanın yüzünün o anda ışıldadığını göreceksiniz. Bir insanla iyiyi yaratabileceği şekilde konuşmak (yani onu pozitif kodlamak) sadece sizin değil, onun da bereketini artıracaktır. Evet o, bugün çok kazanacak çünkü o hem sizin bereketli paranızı aldı hem de siz onu bugün çok kazanacağına inandırdınız! Bu arada evrene de doğru mesajı vermiş oldunuz; “Benim param çok bereketlidir” mesajını. Emin olun bunu yaparsanız paranızın bereketli olduğunu göreceksiniz. Örneğin benim param çok bereketlidir. Ve bunu söyleyen sadece ben değilim artık…

Para aldığınız kişiye bereket getirmek
Bunu kanıtlamam daha zor, sadece duanın gücüne, hele de yürekten edilen duanın gücüne inandığım için aşağıdaki ipucunu paylaşıyorum: Birinden verdiğiniz hizmet için para aldığınızda, hatta maaşınızı bankadan çektiğinizde bile, o parayı elinize alın, onu sevgiyle yüreğinize veya kalp çakranıza götürün, gözlerinizi kapayın ve içtenlikle parayı size veren insanlar için dua edin. Ben parayı eğitimlerime katılanlardan direkt olarak almasam da, asistanımdan da alsam, o anda gözlerimi kapatır; “Bu para onu veren insanlara katlanarak dönsün. Hem para, hem bolluk, hem de mucizeler olarak dönsün…” diye başlayarak parayı veren kişi için içimden gelen tüm duaları sıralarım. Çalışanlarıma para verirken de aynı şeyi yaparım. Bu kez de paranın bereketli olması için ve asistanım için dua ederim. Asistanımın şehir dışında olduğu bir dönem ona maaşını elden değil de havale yoluyla yollamam gerekti. Bu olay birkaç kez tekrarlanınca asistanım sonunda şöyle dedi bana: “Beki Hanım parayı sizden alınca çok daha bereketli oluyor, bir türlü bitmek bilmiyor. Ama bankadan aldığımda öyle değil.” Bunun nedeni onun inancı mı, benim dualarım mı bilemiyorum ama itiraf ediyorum, havale yaparken dua etmek aklıma gelmemişti. Belki de bu yaşadıklarımızın açıklaması meleklerimin aşağıdaki sözündedir:

meleklerle-bereketi-hayatimiza-cekmek-2

“Tüm dualar cevaplanır” demişti sevgili meleklerim. “En doğru zamanda ve en doğru şekilde.”
Bereket ile ilgili kendi farkındalığınızı artırmak ve bereketin önündeki blokajlarınızı çözmek için ise biraz daha derin çalışmalar yapmanız gerekecek. Bazı konuların kökeni bilinçaltımızda çünkü… “Meleklerle Hayatınıza Bereketi Çekin!” kitabında bunu nasıl yapacağınızın anahtarını bulabilirsiniz. Bolluk, bereket ve ışık dolu günlere…

Beki İkala Erikli
www.meleklerleyasamak.com

 

Pozitif Dergisi 2014/03

Yorum Ekle