Beslenme

Binbir derde deva kara mucize

Hz. Muhammed, “Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki çörek otunda onun için bir deva bulunmasın” demiş. Yüzyıllar önce peygamberin söylediği sözün özünde yatan mana ve bilimsel gerçek; tıp dünyasında, bilim adamları arasında son yıllarda keşfedildi ne yazık ki. Araştırmalar arttı, çörek otunun faydaları keşfedilmeye başlandı.

Yazı: Selen KEÇELI

Hadislerde bile adı geçen çörek otu, ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişen otsu bir tarla bitkisi. Bizim aldığımız siyah küçük tanecikler ise, bu bitkinin dallarında yetişen, kapsül içindeki tohumu. Pek çok tıbbi araştırma, çörek otunun insan ve hayvan bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kanıtladı. Enteresan bir özelliği de çörek otunda parazitlerin barınamaması. Bu özelliğinden dolayı tütsüsü de yapılarak haşeratın eve girmesinin önlenebileceği tavsiye ediliyor. Çörek otu hakkında Asya, Avrupa ve Amerika’da yapılmış ve tıbbi dergilerde yayınlanmış yüzlerce makale mevcut. Bu makalelerde pankreas kanserinden, tedaviye dirençli epilepsiye kadar sayısız hastalık üzerinde tedavi edici etkisi laboratuvar bulguları ve klinik gözlem ile gösterilmiş. Bu etkilerin ortak özelliği bağışıklık sistemini dengeli şekilde güçlendirerek ortaya çıkması.

Çörek otu, %21 Protein, %38 Karbonhidrat, %35 bitkisel yağ içeriyor.

binbir-derde-deva-kara-mucize-2ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELER? Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkisi bulunuyor. Kandaki şeker miktarını düşürüyor. Nefes darlığına iyi geliyor. Kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunuyor. Mide zarını koruyor. Kolon kanserini engelliyor. Romatizmal hastalıklar, mide rahatsızlıkları, reflü, böbrek hastalıkları, kalp, damar hastalıklarına iyi geliyor. Yaraların çabuk iyileşmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırıyor. Regl söktürüyor. Çörek otunun alerjik reaksiyonlarda vücudu baskılayıcı rol oynadığı Berlin Charite Üniversitesi tarafından kanıtlandı.

ÇÖREK OTUNU NE KADAR KULLANMALI?
Tohumu: Bir silme tatlı kaşığı kullanılabilir.
Yağı: Günde üç defa beş damla ya da bir çay kaşığı bir miktar su ile karıştırarak kullanılabilir.

HASTALIKLARA GÖRE KULLANMA TARİFLERİ
Astım ve bronşiyal problemler için:
Kahve içerisine 1 çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılır, günde iki defa alınır. Aynı zamanda her gece çörek otu yağı ile göğüs ovulur ve buharı nefesle içeri çekilir.
İshal:Bir fincan yoğurt ile bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılır. Belirtiler bitene kadar günde iki defa içilir.
Kuru öksürük:Kahve içerisine bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılır ve günde iki defa alınır. Göğüs ve sırt çörek otu yağı ile ovulur.
Grip ve burun tıkanıklığı:Her bir burun deliğine 3-4 damla çörek otu yağı akıtmak tıkanıklığı giderir.

Pozitif Dergisi 2014/03

Yorum Ekle