Gezi

Spiritüel turlar

Farkındalığımız arttıkça tatil anlayışımızın şekli de değişiyor. Popüler tatil destinasyonları yerine pek çok kişi ruhsal, bedensel ve zihinsel arınmalarına yardımcı olacak gezileri tercih ediyor. Bu konuda size rehberlik yapabilecek tur programlarına göz attık.

Yazı: Deran ÇETİNSARAÇ

Son zamanlarda oldukça moda olan alternatif tatiller, konsept tatil imkanları sunarken; belli ilgi alanındaki kişilerin etkileşim halinde oldukları, bir yandan da etkinliklerini gerçekleştirdikleri bir organizasyon modeliyle karşımıza çıkıyor. Konsept tatiller arasında en çok dikkat çekenlerden biri de “Spiritüel Turlar”. Katılımcıların, meditasyon ve yoga yapmak, inzivayı deneyimleyerek sessizlik içinde kalmak ya da hiç konuşmadan bir hafta geçirmek gibi ruhsal, bedensel ve zihinsel arınmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdikleri spiritüel turlar, beklentilerin karşılanmasındaki başarısı ile dikkat çekiyor.

“İnsanlık tarihini baştan yazdıracak bir keşif: Güneş Piramidi”
GÜNNUR GÜNDÜZ AYAR – MORE TRAVEL
Ne kadar zamandır spiritüel turlar düzenliyorsunuz? Bu fikir nereden aklınıza geldi?
Biz More Travel’ı kurarken seyahat tutkumuzu işe dönüştürmeyi hedefledik. Bu doğrultuda da klasik olanın aksine keşfetmekten keyif alan, sıradan seyahat programlarının dışına çıkmak isteyen, yeni deneyim ve keşiflerden hoşlanan, farklılık arayanlara yönelik programlar hazırlamayı hedefledik.

Kişisel olarak 15-20 yıldır spritüel konulara ilgi duyuyorum ve bu konuda birçok eğitim ve seminere katıldım. Böyle olunca konu ile ilgilenen çok fazla kişi ile tanışıyorsunuz. Keşfettiğim farklı destinasyonları bu konulara ilgi duyanlar ile paylaşmak istedim. Hatta bu konuda genele hitap eden ilk seyahat acentasıyız bile diyebilirim. İlk turumuzu 2006 yılı mayıs ayında “More Travel’dan alternatif tatil anlayışı ile yaşam terapisi” adıyla hazırladık.

spirituel-turlar-2

En çok kimler bu turları tercih ediyor?
Elbette en çok spiritüel konulara ilgi duyan kişiler tercih ediyor. Ama bu kavramı çok geniş olarak düşünebilirsiniz. Yeni yeni ilgi duyanlardan tutun da, artık uzman olmuş eğitmenler de gittiğimiz bölgeleri keşfetmek üzere turlarımıza katılıyor. Zaten turlarımızın içeriği gereği her akşam sohbet toplantıları yapıyoruz, böylece hiç bilgisi olmayanların bile birçok şey öğrenebileceği keyifli bir paylaşımı deneyimlemiş oluyorlar.

spirituel-turlar-5

Sizin aracılığınızla hangi yerler görülebiliyor ve ne kazanımlar elde edilebiliyor? Turlar konusunda birlikte çalıştığınız isimler var mı?
Turlarımızın en önemli özelliği gidilen bölge veya konuda uzmanlaşmış kişiler ile tur programlarımızı hazırlıyor oluşumuz. Bu seyahatlerimizdeki güzellik ve farklılık, insanların izlemekten, dinlemekten, okumaktan zevk aldığı ve sevdiği isimler ile o kişiyle bütünleşen ülkelere seyahat deneyimi yaşıyor olmaları. Bu isimler, seyahat süresince tura katılanlar ile sürekli birlikte olarak hem gidilen bölgeler, saklı tarihleri, kehanetleri hakkında derin bilgiler veriyor hem de birçok özel deneyimlerini paylaşıyor. Bölgesine göre özel olarak gerçekleştirilen ayinler, şifa çalışmaları bu turlarımızın vazgeçilmez tatları oluyor.

spirituel-turlar-3

Nepal, Himalayalar 

“Saklı Tarihin İzinde” isimli projemizde Mısır’ı 15 günlük derin bir keşfe çıktık, bu gezimiz www.derki.com yazarları Hasan Sonsuz Çeliktaş, Cem Şen ve Burak Eldem eşliğinde gerçekleştirildi. Bu gezi öyle çok sevildi ki iki ay arayla tekrar etmek durumunda kaldık. Şu an Mısır gezilerine Hasan Sonsuz Çeliktaş ile devam ediyoruz. Hasan ile ayrıca yılda iki kez Nepal-Bhutan-Tibet turları düzenliyoruz. Ayrıca spiritüel bir Bali turunun da hazırlıkları içindeyiz. Maya Uzmanı Fatih Keçelioğlu ile Meksika & Guatemala turumuzda bize Maya Şamanları eşlik ediyor. Bu turu da yılda iki kez tekrarlıyoruz. Fatih Keçelioğlu ile Peru turu, sıradan turların aksine tamamıyle spiritüel konulara ilgi duyanlara yönelik konaklama bölgeleri, ayin deneyimleri ile enfes tatlar içeriyor. Yine Keçelioğlu ile Saraybosna Piramitleri turu ise en ilginç turlar arasında yer alıyor. Türkiye’de Ayşe Arman’ın röportajı ile tanınan ünlü şifacı John of God’ın yaşadığı Brezilya’nın küçük sevimli kasabası Abadiania’ya yıl içerisinde dört tur düzenliyoruz, ayrıca bu bölgeye münferiden gitmek isteyenlere de yardımcı oluyoruz. En aşk dolu tur ise ilişkiler uzmanı “Tuna Tüner ile Prag’da aşk başkadır” gezisi. Sadece çiftlere yönelik olan bu turda Tuna Tüner verdiği seminer ile ilişkinize nasıl yatırım yapacağınızı anlatıyor.

spirituel-turlar-4

En çok hangi turunuz katılanları etkiliyor? Neden?
Her turun kendine özel etkileri ve güzellikleri oluyor açıkçası. Ama katılımcıların derin şifa bulduğu “John of God – Brezilya” turu sanırım etkileri en yoğun ve farklı hissedilen gezimiz diyebilirim. Keşfetmek olarak baktığımızda ise Saraybosna Piramitleri gezimiz en etkileyicisi. Saraybosna’nın Visoko şehrinde yer alan Güneş Piramidi, 220 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek piramidi… Bugün insanlık tarihini baştan yazdıracak bir keşif. Bu sebeple tüm dünyada halen gizlenen ve çalışmaları engellenmeye çalışılan bir buluş. Piramitleri keşfeden Sam Osmanagiç ilk turumuzda bizi kendi evinde ağırlayarak çok detaylı bir şekilde yaşadıklarını anlatmıştı. Bu bölgeyi gezenler bu kadar önemli bir buluşun ilk anlarına tanıklık ettikleri için oldukça etkileniyor.

spirituel-turlar-6

Bosna Güneş Piramidi
BOSNA PİRAMİTLER VADİSİ
Sam Osmanagiç’in anlatımıyla bir yapının piramit olması için mutlaka yeraltı tünellerinin olması gerekiyor. Bu nedenle ilk iş bu tünelleri bulmayı hedeflemişler ve kazılar sonucunda Bosna Piramitler Vadisi altında dev bir tüneller, su havuzları ve odalar ağı bulunmuş. Ayrıca 32 bin yıllık bir uygarlık tarafından yerleştirilmiş merkezinde kuartz kristali olan seramik megalit taşlar bulunmuş. Bu taşlar, yeraltı sularının da etkisiyle yüksek elektromanyetik enerji üretiyor. Tünellerde negatif radyasyon sıfır, hava dolaşımı mükemmel ve negatif iyon yoğunluğu normalden onlarca kat daha fazla. Dolayısıyla içerideki hava bakteri ve virüslerden tamamen arınmış durumda. Tüm bunlar bu yeraltı labirentini dünyanın en sağlıklı ve güvenli yeri yapıyor. Biz her gezimizde bu seramik taşların yanında oturarak şifa enerjisi toplayacağımız meditasyonlar yapıyoruz. Bu gerçekten hem kendim için hem de tüm katılımcılar için paha biçilemez bir deneyim oluyor.

spirituel-turlar-7

Hz. Muhammed’in “Kutsal Saç”ı ve Hz. İmam Kompleksi
VELIT GAZEL – GAZELLA TURIZM
Özbekistan sizce neden görülmeli ?
Özbekistan yaşayan bir açık hava müzesine benzer. Atalarımızın en büyük eserleri Özbekistan’dadır. Bu eserleri görenler, Türk kültürünün, medeniyetinin ve tarihinin izinde yüzyıllar öncesine gidebilir. Rus modernitesi ile tanışmış olmasına rağmen, vahşi Batı’nın etkilerinden henüz yara almamış olan bu topraklar, hala özünü koruyor. Bu nedenle de henüz tam olarak keşfedilmemiş, saklı kalmış bir ülke olarak ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor Özbekistan. Burası, İmam Buhari’den Şah-ı Nakşibendi ve Timur’a kadar tarihte önemli başarılara imza atmış büyük isimlerin memleketi, ilim ve irfan merkezidir. Özbekistan sokaklarında büyük alimlerin, edebiyatçıların ve mimarların eserlerini bir bir keşfederken tarihin tozunu içinize çeker, İslam dünyasının en önemli şairlerinin izini yine bu topraklarda sürebilirsiniz.

Bu tura katılanları en çok hangi yerler etkiliyor?
Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı şehir Taşkent, Ortaçağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir başka şehir Buhara ve yüzyıllardır değişmeden kalmayı başaran, enfes bir şehir olan Khiva, Özbekistan’ın incileri arasında. Khiva’da mutlaka ziyaret edilen yerler: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Taşkent içerisinde 16. yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” Muyi Mubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi, İpek Yolu üzerine kurulu, yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Chorsu Bazaar gezisi, Buhara’da 10. yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Mozolesi, 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Semerkand’ta Bibi Khanum Camisi.

Başka hangi yerleri veya turları önerirsiniz?
Programlarımız arasında kişisel gelişime katkısı olan birçok destinasyon mevcut. Hindistan-Nepal, Japonya, Vietnam- Kamboçya-Mekong, Etiyopya, Nepal-Butan, Baştan Başa Tayland, Baştan Başa Çin, Güney Hindistan ve Küba, bu turların en önemlileri arasında yer alıyor.

spirituel-turlar-8

“Fuji Dağı’nın eşsiz manzarası ve Sakura ağaçları”
SERDAR SEZGIN – BOUTIQUE TRAVEL HOUSE
Japonya sizce neden görülmeli?
Japonya, dünya üzerinde saygının, yardımseverliğin, nezaketin doruklarda yaşandığı ender ülkelerden biri. Yaşam tarzı, insanları, yaşam alanlarıyla farklı bir kültür farklı bir dünya. İnsanlar birbirlerine son derece saygılılar, işlerine saygılılar, çevreye saygılılar; saygı hayatın bir vazgeçilmezi, saygı Japonlar’ın yaşam amaçlarının en üst sıralarında yer alıyor. Yardımseverlik de aynı saygı gibi hayatın içine işlemiş, insanlar yardım etmekten memnunluk duyuyorlar, yoldan geçen bir Japon’a bir yol tarifi sorduğunuzda size sorduğunuz tarifi anlatabilmek için büyük bir çaba harcayıp sizi gideceğiniz yere götürmek isterse şaşmayın. Japonya’da hemen her yerde etrafınıza baktığınızda görmeye alışık olduğunuz şeylerin dışında farklı şeyler görüp farklı deneyimler edinmek sizi mutlu edeceği gibi, şehirlerin yoğun bölgelerinden uzaklaştığınızda ise doğanın ve Japon tarzı mimarinin tadını çıkarırsınız. Hele bir de Sakura zamanında Japonya’daysanız doğanın coşkusu ve renklerini içinizde hissedersiniz. Tabiatın güzelliği yüzünüze yansır ve Japonya’da olduğunuza bir kez daha mutlu olursunuz.

spirituel-turlar-9

Bu tura katılanları en çok hangi yerler etkiliyor?
Japonya’nın en çarpıcı yönleri, kültürel zenginlikleri, mimarisi, çevre düzeni, sokakların temizliği, Japonya’nın kendi tarzı, kendine has yaşamı, birbirinden güzel ve narin tapınakları, geyşaların zarifliği, naifliği, yemek kültürü, her bindiğinizde kendinizi fabrikadan o anda çıkmış gibi pırıl pırıl bir arabada hissedebileceğiniz temizlikte taksileri, kapsül otelleri, hızlı trenleri ile Japonya baştan sona etkileyici, ziyaretçileri kendine hayran bırakmayı başaran bir ülke.

Bu turda en ilgili çekici veya büyülü yer neresi?
Herkeste her yerin hissettirdiği duygu yoğunluğunun farklı olacağını öngörüyoruz, Japonya’da Tokyo’nun merkezinde yaşamı ileriye sarılan bir film hızında yaşayabileceğiniz gibi, zamanın daha durgun olduğu Kyoto’da ise filmi bu kez ağır çekim hızında yaşayabilirsiniz. Tokyo’daki hareketlilik başınızı döndürdüyse, Kyoto sizi huzur ve sakinlik için bekliyordur. Fuji Dağı’nın manzarası dünya üzerindeki en eşsiz manzaralardan biri, heybetli görüntüsü insanda asırlardır durmakta olduğunu ve bundan sonra da durmaya devam edeceğini çağrıştırıyor.

Başka hangi yerleri veya turları önerirsiniz?
Kişisel gelişimin kişinin kendini tanıması adına yaptığı ya da yapacağı içsel yolculuklar olduğunu varsayarsak gerçek yolculukların, gerçekleşecek seyahatlerin bu anlamda katkısı olacağını düşünüyoruz. Bu iki yolculuğun birleşimi herkese göre değişiklik gösterse de bu konuda en çok tercih edilebilecek yerler arasında Hindistan, Nepal, Peru sayılabilir.

En çok kimler bu turları tercih ediyor?
Biz Boutique Travel House olarak, kişiye özel geziler düzenliyoruz, bizimle seyahat etmek isteyenlerin hayallarindeki tatili oluşturmaları yeterli, biz tasarlıyoruz ve kişiye özel tatiller sunuyoruz. Seyahatler misafirlerimizin talepleri doğrultusunda arzu ettikleri tarih ve kişi adedine göre özel olarak hazırlanıyor.

spirituel-turlar-10

“Zihinsel bir arınma yolculuğu”
JOHN OF GOD TÜRKİYE – ATLANTİK TUR
Düzenlenen geziden bahsedebilir misiniz?
Atlantik tur aracılığıyla düzenlenen turlarda ünlü şifacı John Of God’un Brezilya’daki kristal madenleri üzerine kurulmuş özel arınma ve şifa merkezi ziyaret ediliyor. Bu özel turlarda, ziyaretçilere John Of God’un yardımcıları rehberlik ediyor.

Tur kapsamında neler deneyimlenebiliyor?
Dünyanın sayılı özel yerlerinden biri olduğuna inanılan John Of God’un spiritüel arınma merkezine gidenler, burada geçirdikleri günlerde bazen binlerce kişi ile birlikte bazen de kendi başına, arzu ettiği bir yerde tek başına meditasyon yapıyor, tamamen meditatif konumda özel enerjilerin aktive olduğu masajlara katılıyor, spiritüel törenlerle ruhsal, bedensel ve zihinsel bir arınma yolculuğu yaşıyor.

spirituel-turlar-11

Kimler bu tura katılıyor?
John Of God’un Brezilya’daki merkezini bugüne kadar pek çok önemli devlet başkanının ve ünlünün ziyaret ettiği biliniyor. Peru Cumhurbaşkanı, Brezilya Başbakanı, Oprah Winfrey bu önemli isimlerden sadece birkaçı.


Pozitif Dergisi 2015/02

Yorum Ekle