Röportaj

Bennu Yıldırımlar: Dengemi ve durmam gereken yeri bilirim

‘Gönül İşleri’ dizisindeki üç kız kardeşten evin en aklı başında, ayakları yere basan ablası Servet’i canlandıran Bennu Yıldırımlar, gerçekte de kontrolü elinde tutmayı seviyor. Yıldırımlar’ı daha yakından tanımak için iç dünyasına bir yolculuğa hazır mısınız?

Röportaj: Vecihe SÖZERI

İçinizden farklı duyguları, kimlikleri ortaya çıkarmanıza ve tanımanıza yarayan bir mesleğiniz var. Kariyeriniz boyunca içinizden çıkan kaç farklı kadınla tanıştınız? Onların sevdiğiniz, sevmediğiniz tarafları nelerdi?
Günümüzde oyunculuk hobi gibi gözükse de, bir meslek. Biz konservatuvarda her duyguyu ayrı ayrı mercek altına alıyoruz. Oynamama gerek yok, yaşanabilecek her duyguyla tanışıklığım var. Ben sadece oynadığım karakterin duygusuna Bennu olarak kendi yorumlarımı, ifadelerimi katıyorum. Sevdiğim ya da sevmediğim tarafları olarak değerlendirme yapmadım, sadece içinde olmak istemediğim projelerin dışında kaldım. Mesleki yolculuğum ve kazanımlarım hep devam edecek. Oynadığım her kadın farklı yorumlardı bence ama nedense hüznü yakıştırdılar bana. Ben bu algıya inat gülmeyi ve güldürmeyi çok seviyorum.

Duygusal bakımdan kendinizdeki en büyük keşfiniz nedir?
Doğru analizler yapmaya gayret eden, detaycı bir insanım. Fevri kararlarım pek yoktur. Duygularımda keşif olarak adlandırabileceğim bir durum söz konusu değil; zira farkındalığım her daim yüksektir. Kolay vazgeçmem, ısrarcı değil ama istikrarlıyım. Duygularımı mantığımla bastırmayı iyi başarırım ama duygusuz ve sadece mantığı ile hareket eden bir kadın değilim. Dengemi ve durmam gereken yeri bilirim.

Kendinizle kolay yüzleşir, hesaplaşır mısınız? Kavgalarınız en çok ne yüzündendir?
Yüzleşmemi gerektirecek bir yanlışım olmadı şimdiye kadar çünkü yanlış kararlar vermemek, pişman olmamak için öncesinde detayları atlamamak adına, elimden geldiğince hassas davranırım.

bennu-yildirimlar-dengemi-ve-durmam-gereken-yeri-bilirim-2

“Mesleki yolculuğum ve kazanımlarım hep devam edecek. Oynadığım her kadın farklı yorumlardı bence ama nedense hüznü yakıştırdılar bana. Ben bu algıya inat gülmeyi ve güldürmeyi çok seviyorum”

Affetmenin yaşamda ilerlemede, yola devam edebilmede büyük bir adım olduğu inancından yola çıkarak; kızgınlıklarınız ve kırgınlıklarınızla yüzleşebiliyor musunuz?
Kızsam da, kırılsam da kontrolümü kaybetmemeye özen gösteririm. Konuşabildiğim gibi dinlemeyi de bilirim. Empati kurabildiğimi sanıyorum. Konuşmaya başlamadan önce sonuna kadar susarım. İstemeden sarfettiğimiz bir cümle bizi, telafisi olmayan hatalara sürükleyebilir. Kimsenin beni kıracağı pozisyona kendimi sokmamaya çalışırım, ben de insanları kırmamak konusunda elimden gelen tüm hassasiyeti gösteririm.

“KİNDAR BİR İNSAN DEĞİLİM”
Peki başkalarını kolay affedebililir misiniz?
Affetmemek insanı hasta eden bir duygu. İçinde volkanlar patlıyor insanın, başkasından önce kendini hasta ediyorsun. Her hastalığın sebebi psikolojik. Her anımızın keyfini çıkarabilmek için bağışlayıcı olmalıyız. Kindar bir insan değilim, öç alma duygusuyla beslenmem ama yapılan iyilikleri de unutmam, kötülükleri de…

Sizin için “imkansız” ve “asla” var mıdır?
Hayatta hiçbir durum için ne imkansız vardır, ne asla ne de her zaman…

Yaşamdaki deneyimleriniz neticesinde hayattan çıkardığınız en önemli mesaj, öğreti nedir?
Hayat; detay ve denge… Dengenizi şaşırdığınızda ya da detayları atladığınızda olayların vardığı noktaya şaşıp kalıyorsunuz. İnsanı olduğu gibi kabul etmek, empati kurabilmek ve dinlemek çok önemli. Ben haksızlıklar karşısında normalden daha fevri olabiliyorum.

“Ne imkansız vardır ne asla ne de her zaman”

bennu-yildirimlar-dengemi-ve-durmam-gereken-yeri-bilirim-3

“Affetmemek insanı hasta eden bir duygu. İçinde volkanlar patlıyor insanın, başkasından önce kendini hasta ediyorsun. Her hastalığın sebebi psikolojik. Her anımızın keyfini çıkarabilmek için bağışlayıcı olmalıyız. Kindar bir insan değilim, öç alma duygusuyla beslenmem ama yapılan iyilikleri de unutmam, kötülükleri de.”

Kişisel gelişimle ilgili misiniz? Bu anlamda okuduğunuz kitaplar, katıldığınız eğitimler, uyguladığınız yöntemler var mı? Bizimle deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Kişisel gelişim konusunda sanırım sektörel bir atılım var. Herkes kendi doğrusunu arama yolculuğunda… Ben nefes almanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Doğru nefes almayı bilmiyoruz, bu konuda bilinçli olmak hem beden hem ruh sağlığı açısından çok önemli diye düşünüyorum.

Duygusal detoks için ritüelleriniz var mı? Stresten, öfkeden kısaca sizi zorlayan duygulardan nasıl uzaklaşırsınız?
Doğa ile içiçe olmak, temiz havayı içime çekmek, az ve öz sevdiğim insanlarla hayatı paylaşmak, köpeğimle gezmek, kızımla ve eşimle paylaşım içinde olmak benim nefes alabildiğimi hissettiğim özel anlardır.

Hayatınızda size iyi gelen, umut ve mutluluk veren kişi/ uğraşlar neler ve kimler? Onlarla neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Kızım Ada büyüdü ve biz çok iyi anlaşıyoruz. Birlikte oyun oynamak ya da film seyretmek çok keyifli. Eşim Bülent ile sohbet etmek, setten fırsat bulabilirsem arkadaş grubumla yurt dışına kaçmak vazgeçilmezim. Köpeğim ile çayıra, çimene, ormana kaçıvermek olmazsa olmazlarım.

Değişime açık mısınızdır? Ortama, şartlara, durumlara kolay adapte olur musunuz? Yoksa geleneksel bir yapınız mı vardır, direnç gösterir misiniz?
Değişime açık sayılmakla beraber özgün ve kendine has yaşam tercihlerim var. Direnç göstermem ama istemediğim ve yapmak zorunda kaldığım durumlarda demoralize olurum. Baskı altında kalmak bende gerginlik yaratır.

Oyunculuğun yanı sıra gezgin bir ruhunuz olduğunu, meslektaşınız Eylem Yıldız ile yaptığınız belgesel programdan da biliyorum. Yeni yerler keşfetmek, geçmişe ait izlerle karşılaşmak size neler hissettiriyor?
Yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum. Setten vakit bulabilsem sürekli seyahat edeceğim ama maalesef değil gitmek, biletimi iptal etmek zorunda kalıyorum yoğunluktan.

Gezdiğiniz, gördüğünüz yerler arasından sizi en çok etkileyen, şaşırtan neresi oldu?
Yeni gördüğüm her yer beni şaşırtır, çocuksu heyecanlar duyarım keşiflerimde ve çok beğendiğim mekanlara mutlaka geri dönüşler yaparım.

‘Gönül İşleri’ dizisini severek takip ediyoruz. Uzun set saatlerinden fırsat bulduğunuzda, çekim aralarında vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çekim aralarında yapabileceğimiz tek şey, diğer plan çekilene kadar geçen sürede sohbet edebilmek!

“Ben nefes almanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Doğru nefes almayı bilmiyoruz, bu konuda bilinçli olmak hem beden hem ruh sağlığı açısından çok önemli diye düşünüyorum.”


Pozitif Dergisi 2015/02

Yorum Ekle