Alternatif

Tohumdan gelen mucize

Ellerinizi bir sigorta kutusu gibi düşünün; vücudun herhangi bir bölgesinde şalter attığında sigortayı yerine takıyorsunuz, sorun geçiyor. Güney Kore kökenli Su Jok Akupresür yöntemi, el ve ayaklarda bulunan akupunktur noktalarına baskı yapılmasıyla rahatsızlıkları geçirmeyi hedefliyor. Üstelik bunu meyve-sebze tohumlarının yardımıyla yapıyor. Bu yüzden de Tohum Terapisi adıyla anılıyor.

Yazı: Deran ÇETİNSARAÇ

Akupunkturun özellikle ağrılar üzerindeki olumlu etkisi artık tıp dünyasında da kabul ediliyor. Güney Koreli Profesör Park Jae Woo, akupunktur tekniklerini ve Çin tıbbını örnek alarak bir yöntem geliştirdi: Su Jok Akupresür. Korece su el, jok ise ayak anlamına geliyor. Vücudumuzun tüm organlarının el ve ayaklara kodlandığını düşünen profesör, tüm sorunların el-ayakta bulunan noktalardan çözülebileceğini söylüyor. Üstelik araştırmaları sırasında meyve ve sebze tohumlarının vücudumuzdaki organlara olan benzerliğini keşfediyor ve canlı organizma olan tohumların enerjisini de tekniğine ekliyor. Türkiye’de üç yıldır bu tekniği uygulayan Sağlıklı Yaşam Uzmanı Tolga Boran’dan Tohum Terapisi’nin ayrıntılarını öğrendik.

Önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?
90’ların başında nefes tekniklerini kullanarak meditasyon yapmaya başladım. Klasik bir hikaye aslında; finans sektöründe çalışıyordum ve bir kırılma noktası yaşadım. Uzakdoğu öğretileri, meditasyon teknikleri ve enerjiyle ilgili tüm yöntemleri deneyimledim. Liseden beri felsefeye de meraklıydım, hayatım krize girdiğinde değişim zamanımın geldiğini anladım. Enerji terapileri çok iyi geldi bana, beni iyileştirdi. Farkındalığımı da artırdı. Enerji konusunda uzmanlaştım ve doğal olarak yaşam tarzım haline geldi. Bir süre sonra da enerji terapileri mesleğim haline geldi.

Hayatınızın krize girdiğini nasıl anladınız?
Önce depresyonla başlayan, sonrasında da fiziksel rahatsızlıklarla devam eden bir süreçti. Anlamamam imkansızdı… İnsan, doğasına aykırı yaşadığı sürece bu tarz kırılma noktaları kaçınılmaz oluyor. Ruhumuzdan daha hızlı gitmememiz gerekiyor.

tohumdan-gelen-mucize-2

Peki şimdi neler yapıyorsunuz? Danışanlarınıza nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Üç sene önce Almanya’da Su Jok Akupresür eğitimi aldım. Su Jok, alternatif tıpta en ileri teknik olarak kabul ediliyor. Çok büyük avantajları var; ağrıları anında ortadan kaldırabiliyor. Elinizde bir düğme olduğunu düşünün; düğmeye basıyorsunuz ve ağrı ortadan kalkıyor.

Su Jok’un kelime anlamı nedir?
Korece el ve ayak anlamına geliyor. Akupresür de akupunkturdan geliyor. Yani el ve ayaktaki noktalara baskı yapılması suretiyle ağrıların ortadan kaldırılmasını hedefleyen bir teknik.

Akupunktur ve refleksolojiden farkı ne?
Refleksolojide noktalar ve etkileri farklı oluyor. Ayrıca refleksoloji uzun dönemli bir uygulamayla sonuç vermeye başlıyor. Su Jok’un etkisini çok kısa sürede görebiliyorsunuz.

tohumdan-gelen-mucize-3Ne kadar kısa bir süreden bahsediyoruz?
Birkaç saniye içinde “Aylardır boyun ağrım vardı, geçti” gibi söylemlerle çok karşılaştım. Akupunkturdan farkı olarak iğne yerine tohumların kullanılıyor olmasını söyleyebilirim. Söylediğiniz iki yöntemden en büyük farkı ise Su Jok’u kendi kendinize yapabilirsiniz. Çok pratik bir yöntem. Amacımız herkesin bir Su Jok uygulayıcısı olabilmesi zaten… İki günlük yoğunlaştırılmış eğitimle uygulayıcı olabiliyorsunuz ve tüm çevrenize uygulayabiliyorsunuz; kendiniz de dahil olmak üzere. Hatta Rusya ve Güney Kore’de ilkokullarda çocuklara ilkyardım dersi gibi bu teknik öğretiliyor. Böylece ilkokul çağındaki çocuklar bile hem kendilerine hem de çevrelerine uygulayabiliyor.

Tekniğin çalışma prensibinden bahsedebilir misiniz?
Elimizde pek çok yansıma noktası var. İşaret parmağı ve serçe parmak kollar; baş parmağımız baş ve boyun; diğer iki parmak da bacakları temsil ediyor. Tam bir insan bedeni şekli oluyor. Sigorta kutusu gibi düşünün, meridyenler vücudumuzdaki enerji hatlarıdır. Belli bölgelerde tıkanıklık olduğu zaman ilgili noktaya baskı uygulayarak enerji akışını açıyorsunuz. Baskıyı uygularken de tohumlardan faydalanılıyor.

Su Jok, üç şekilde uygulanabiliyor. Canlı oldukları için çoğunlukla tohumlar tercih ediliyor.

O zaman Su Jok Akupresür bir tıkanıklığı önlemekten ziyade olana çare buluyor diyebilir miyiz?
Hastalıkların çeşitli sebepleri oluyor. Tıkanıklığı engellemek için Epifiz Aktivasyonu dediğimiz bir teknik kullanıyoruz. Ki aslında yaptığımız şey Bütüncül Tedavi (Human Design) dolayısıyla Su Jok da bunun bir parçası. Kişi zaten buraya duygusal olarak çok yıpranmış halde geliyor.

Epifiz Aktivasyonu nedir?
O da bir enerji terapisi. Epifiz farkındalıkla ilgili organımız. Başkalarını düşündükçe, onlara katkı sağladıkça ve yardım ettikçe insan gerçek anlamda her türlü sıkıntısından kurtulabiliyor. Mutlu olabiliyor. Bütüncül Tedavi ile insanların hayat amaçlarını yani mutlu olacakları şeyi bulmalarını da sağlıyoruz.

Siz kendi hayat amacınızı buldunuz mu?
Yaptığım iş; insanlara faydalı olmak. Olumlu karma yaratmak da diyebilirsiniz.

Su Jok’ta sağ-sol el fark ediyor mu?
İki elden de uygulanabiliyor. Ama kadınlarda sağ, erkeklerde sol el biraz daha etkili kabul ediliyor.

Tohumlar ne amaçla ve nasıl kullanılıyor?
Su Jok, aslında üç şekilde uygulanabiliyor. Tohumlar, mıknatıslar ve küçük iğnelerle yapılabiliyor. Tohumları tercih etmemizin sebebi canlı olmaları. İnsanın elindeki ilgili noktaya flasterler aracılığıyla bu tohumlar yapıştırılıyor. Böylece tohumlar baskıyı meridyenlere iletebiliyor.

Ne kadar kalıyor?
12 saat boyunca kalıyor. Tohumun üstüne hafifçe bastırdığınızda bu tekniği uygulamış oluyorsunuz. Bu baskıyı belli aralıkla yapmaya devam ediyorsunuz.

Her bölgeye aynı tohum mu kullanılıyor?
Tohumları benzediği organa göre seçebiliyorsunuz, yurt dışında bu şekilde yapılabiliyor. Örneğin beyin için ceviz, böbrek için fasulye kullanılıyor. Ben daha çok kullanılacak noktanın özelliğine göre seçimimi yapıyorum. Mesela yeşil mercimek hem küçük hem de yassı olduğu için 12 saat boyunca çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Daha ufak noktalar için karabuğday kullanıyorum. Bu tohumları elin üzerinde organın temsil ettiği yere koyuyoruz. Tohum bildiğiniz gibi canlıdır, içinde enerji barındırıyor. Mıknatıs da öyle. Mıknatıs kullandığınız zaman noktanın üzerinde iki saat kalıyor. Literatür çok geniş; her gün yeni bir şey keşfediliyor. ISA (International Su Jok Acupressure) diye bir kurum var; 17 ülkede aktif bir şekilde hizmet ediyor.

Bu tohumları nereden alıyorsunuz?
Tohumları aktardan alıyoruz. Organik olmaları önem taşıyor.

Yöntem nasıl ortaya çıkmış?
Çin tıbbını yakından inceleyen Güney Koreli bir profesör Park Jae Woo, el ve ayaklardaki noktaların organları kolaylıkla çalıştırdığını keşfetmiş.

Su Jok’u herkes uygulayabiliyor mu? Sertifika veriliyor mu?
Herkes uygulayabiliyor; Su Jok’un özelliği de bu zaten. Hatta Prof. Park Jae Woo, “Her ailede bir Su Jok doktoru olmalı” diyor. Sertifikayı da biz veriyoruz.

Diyelim başımda korkunç bir ağrı var, ne yapmam gerekiyor?
Önce ağrının kaynağı olan başınızın elinizdeki noktasını bulmanız gerekiyor. Bulduktan sonra o noktanın üzerine tohumu koyuyorsunuz, sonra üzerine flasteri yapıştırıyorsunuz. 15-20 dakika gibi aralıklarla tohumun üzerine bastırıyorsunuz.

Kimlerin size gelmesini önerirsiniz?
Herkes gelebilir. Su Jok, bütün hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ama en çok karşılaştığımız problemler bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz sendromları. Diz, dirsek ve eklem rahatsızlıklarında çok etkili.

tohumdan-gelen-mucize-4

Ağrıyan yerinizin elinizde temsil edildiği yeri bulun. Bu noktaya flaster yardımıyla tohum veya tohumları yerleştirin. 20 dakika aralıklarla üzerine bastırın.

Pozitif Dergisi 2014/04

Yorum Ekle