Dekorasyon

Yatak odanıza Feng Shui dokunuşu

Partnerinizle aranızdaki cinsellik ilk günlerdeki gibi heyecanlı değilse ya da problemler yaşıyorsanız sorun yatak odanızda olabilir. Eski bir Çin öğretisi olan Feng Shui´’ye göre yatak odanızı yeniden düzenleyip cinsel hayatınızı canlandırabilirsiniz.

yatak-odaniza-feng-shui-dokunusu-2Son zamanlarda cinsel problemler yaşıyorsanız sebebi belki de sizden değil yatak odanızdan kaynaklanıyordur. Çünkü Feng Shui’ye göre Chi (yaşam) enerjisi bozuk bir yatak odası, o odayı kullanan kişinin yaşam enerjisini de etkileyebilir. Böylece cinsel hayatınız gibi sağlığınız, maddi durumunuz ve iş hayatınız da olumsuz etkilenir. Feng Shui’ye göre yatak odanızı ve yatak odanızdaki nesneleri yönlerine ve renklerine göre düzenleyerek kötü enerjilerin önüne geçebilir, iyi enerjilerin geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

Yatak odanız doğru yerde mi?
Öncelikle yatak odanızın evin hangi bölgesinde olduğu çok önemli. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren Feng Shui Akademisi’nin kurucusu Zeynep Akçay’a göre, ana girişe çok yakın bir yatak odası o evde yaşayan kişilerin sürekli yorgun olmasına, eve gelir gelmez uyumalarına ve dinlenmek istemelerine neden oluyor. Yani bu durumda sizin de düzensiz, rutin ve sıkıcı bir cinsel yaşamınızın olması kaçınılmaz… “Bu yüzden evlerin arka kısımlarında kalan, giriş kapısından uzak odalar yatak odası olarak tercih edilmeli. Ancak evin ön cephesinde bir odaya sahipseniz de üzülmeyin. Feng Shui’de her şey için bir çözüm vardır. Örneğin; ön cephedeki odalar Yang (canlılık, aktiflik) enerjiye sahiptir. Dışarıdan gelen gürültüler, kuvvetli gün ışığı gibi etkenler bu odalarda uyku sorunları doğurabilir. Bu Yang ortamı dengelemek için koyu renk mobilyalar, kumaşlar, duvarlarda koyu renkler, yumuşak loş bir aydınlatma kullanarak istenilen Yin (sakinlik, durgunluk) ortam oluşturulabilir.”

yatak-odaniza-feng-shui-dokunusu-3ROMANTİZMİ ARTTIRIN
Yatak odasında romantizmi artırmak isterseniz, çok kuvvetli olmamak kaydıyla ateş renklerine (kırmızı, turuncu gibi) yer verebilirsiniz. Yatak başına veya karşı duvara romantizmi, sevgiyi ve aşkı çağrıştıran resimler, figürler yerleştirin. Aydınlatmada mumlar kullanabilirsiniz.

yatak-odaniza-feng-shui-dokunusu-4Yatak odanızı nasıl yerleştireceksiniz?
Hayatımızın üçte birini geçirdiğimiz, eşimizle paylaştığımız yatak odasının nasıl düzenlendiği, hangi materyallerden seçildiği ve nasıl konumlandırıldığı da bizim hayat enerjimizi, dolayısıyla cinsel enerjimizi etkiliyor. İşte yatak odanızı yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler…

Öncekilerin enerjisi size geçmesin
Feng Shui’de yeni bir eve taşınırken daha önce oturanların kaderlerine ortak olunduğu kabul ediliyor. Yani sizden önceki çiftin arası bozuksa, ilişkide problemler yaşıyorsa bu enerji mekanla birlikte size de geçebilir. Bu yüzden yeni bir evi alırken veya kiralarken önceki sahiplerinin hikayelerini öğrenmeye çalışmamız gerektiğini belirten Zeynep Akçay, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hikayeyi dinlediğinizde size olumlu gelmeli; işlerini büyüterek daha konforlu bir yere mi geçilmiş, yoksa işlerin bozulması veya çiftlerin ayrılmaları mı söz konusu olmuş? Eğer böyle bir şansınız yoksa ve taşınmak zorundaysanız mekan boşken bol kaya tuzu eritilmiş suyla her yeri en ince detaya kadar temizlemek gerekiyor. Hata bunu sık sık yapmak enerjiyi oldukça temizliyor. Mümkünse duvarlar, kapılar yeniden boyanmalı, kapı kulpları değiştirilmeli, yeni yataklar ve çarşaflar ile yeni temiz enerjiler oluşturulmalıdır.” Diğer bir çözüm ise adaçayı tütsüsü… Bir tavada bolca adaçayı yaprağını ateşe koyun. Yapraklar iyice yandıktan sonra tavayı evin her yerinde dolaştırarak tütsüleyin. Birkaç dakika bekledikten sonra bütün cam ve kapıları açarak eski enerjinin dışarı çıkmasını sağlayın. Adaçayını demleyerek bu çayı evin her yerine serpiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Tavanda ayna geçici bir tutku
Keşif ziyareti yaptıkları evlerin hemen hepsinde her yatak odasında bir aynaya rastladıklarını söyleyen ve bunun olumsuz bir etkisi olduğuna değinen Akçay, “Neredeyse aynasız yatak odası yok diyebiliriz. Günümüzde mobilya sektörü bunu kaçınılmaz kılıyor fakat bu durum Feng Shui’de istenilen bir durum değil. Bu felsefe aynayı kesinlikle yatak odasında bulundurmuyor. Çünkü Yin (sakinlik, durgunluk) olması gereken bir yatak odasında aynalar, ortama Yang (canlılık, aktiflik) enerjisi sağlar” diyor. Peki aynalar ne gibi sorunlara yol açıyor? Örneğin ayak ucunu yansıtan bir aynanın şanssızlık getirdiğine inanılıyor, aynanın en azından yatağı yansıtmayacak bir yere konumlandırılması öneriliyor. En kötüsü de yatak odası evli bir çifte aitse ilişkide üçüncü kişiyi çekeceği düşünülüyor. Böylece aldatmalar kaçınılmaz olabiliyor. Bazı çiftler yatak odalarının tavanlarında boydan boya ayna tercih ediyor. Bu durum çiftler arasında zamanla azalmış tutkuyu tetiklemekte kısa vadede önemli bir etki sağlarken, uzun bir süre sonra sorunlar doğurması kaçınılmaz oluyor.

Cep telefonunuzu uzak tutun
Cep telefonları, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik aletlerin yatak odasına taşınması da yatak odanızda olumsuz bir enerji oluşmasına neden oluyor. Zeynep Akçay, iş yeri ve evlerde elektronik aletlerin yaydığı Chi enerjisinin olumlu olduğunu fakat yatak odalarında neden aynı enerjiye sahip olmadığını ise şöyle açıklıyor: “Yatak odaları telefonların değil, insanların şarj olacağı, yoğun bir gün sonunda rahatlama sağlayacak şekilde düzenlenmesi ve kişiye hizmet etmesi gereken bir alandır. Bu nedenle yatak odalarında bulunan televizyonlar, bilgisayarlar, cep telefonları kişileri aktif tutmaya devam ettiğinden dinlenmeyi olumsuz yönde etkiler. Özellikle yatak başlarına koyulan cep telefonları manyetik radyasyon yayarak fiziksel ve ruhsal yorgunluk sonuçları doğuruyor.” Bu nedenle yatak odasında televizyon, bilgisayar gibi elektrikli aletleri bulundurmaktan vazgeçemiyorsanız en azından bunların kapalı dolaplar içerisinde muhafazasına özen göstermelisiniz.

yatak-odaniza-feng-shui-dokunusu-5Feng Shui´de ayak ucunu yansıtan bir aynanın şanssızlık getireceğine inanılıyor. Aynanın en azından yatağı yansıtmayacak bir yere konumlandırılması öneriliyor.

2013 SU YILAN YILI
Her sene farklı yöne denk gelen dört aşk yıldızı, bu sene kendi evinde yani güneydoğu pusula yönünde… Her dokuz yılda bir tekrarlanan bu durumu iyi değerlendirmek istiyorsanız şunları yapın: “Bekarlar ve evlenmek isteyenler bu olumlu enerjiden yararlanmak için güneydoğuya küçük saksı bitkileri yerleştirebilir. Evliler veya halihazırda ilişkisi olanlar için bitki bu alanda sorun yaratabilir. Onların bu enerjiden faydalanması için düğün fotoğrafları gibi çiftlerin yer aldığı objelere yer vermeleri daha doğru olacaktır.”

Pozitif Dergisi 2013/01

Yorum Ekle