Röportaj

“Ben dünyaya, pek çok karakteri ayna gibi yansıtmak için geldim”

Yıllardır sayısız karaktere hayat veren bir isim o. Canlandırdığı her rolle gönlümüzü bir kez daha fetheden Demet Akbağ, hayata bu farklı karakterleri bizlere yansıtmak için geldiğine inanıyor…

Röportaj: Vecihe SÖZERİ Fotoğraflar: Cengiz DİKBAŞ, DB Arşiv

ben-dunyaya-pek-cok-karakteri-ayna-gibi-yansitmak-icin-geldim-2

Kişisel gelişime sizin ilginiz nasıl? Hayatınızı ve kendinizi “iyi”leştirmek adına neler yapıyorsunuz?
İnsanlar yoğun ve koşturmacalı şehir yaşamı içinde sürekli “Bir şeyleri kaçırıyor muyum?” duygusu yaşamaya başladı. Bu sebeple de kendine dönmek, kendini dinlemek derdine düştü. Kişisel gelişim araçlarının tamamı, günlük koşturmaca içinde yakalamanın gittikçe zorlaştığı “huzur”u bulmak için diye düşünüyorum. Zaman zaman kendimle hesaplaştığım, nelerin değişip değişmediğini fark etmek için kendimi ve hayatımı dinlediğim dönemlerim oluyor. Ama şu ya da bu yöntemi kullanıyorum diyemem. Spor yaparak kendimi mutlu ediyorum. Yoga yapıyorum uzun zamandır. Bedenimi rahatlatırken, huzurlu da olmamı sağlıyor.

Kaderci misiniz, hayatta başımıza gelen iyi/ kötü her şeyin bir sebebi olduğuna mı inanırsınız yoksa özgür iradenin gücüne inananlardan mısınız?
Kaderimizi yaptığımız seçimler belirliyor. Seçenekleri kader çıkarıyor karşımıza ama seçtiğimiz yol da kaderimizi belirliyor nihayetinde… Kader seçenekleri arasındaki seçimi biz yapıyoruz.

“Zaman zaman kendimle hesaplaştığım, nelerin değişip değişmediğini fark etmek için kendimi ve hayatımı dinlediğim dönemlerim oluyor. Spor yaparak kendimi mutlu ediyorum. Yoga yapıyorum uzun zamandır. Bedenimi rahatlatırken, huzurlu da olmamı sağlıyor.”

ben-dunyaya-pek-cok-karakteri-ayna-gibi-yansitmak-icin-geldim-3Tepkilerini, öfkelerini, sevinçlerini açık yaşayan birisi misiniz? Bu gibi durumlarda kendinizi nasıl ifade edersiniz?
Olumlu duygularımı çok daha rahat açıklarım. Olumsuz duyguları önce kendi kendime yaşar, yükselir sonra durulur değerlendiririm. Karşımdaki kişi veya kişilere direkt tepki gösteren biri değilim.

Oyunculuğun karakterinize ve ruhunuza ne gibi etkileri oldu?
Bu ruha sahip olduğum için oyuncuyum sanırım. Başka bir şey olmazdım, olamazdım. Demet, Demet’in kaydettiği pek çok karakteri belirli dönemler için, belirli projelerde hayata geçirerek ‘Demet Akbağ’a can veriyor.

Yakınlarınızla ilişkileriniz nasıldır? Bu iletişimler sırasında hangi duygularınız ön plandadır? Anlayışlı, uzlaşmacı, kırılgan, ilgi bekleyen, paylaşımcı…
Anne, eş ve arkadaş olarak anlayışlıyımdır, paylaşımcı ve uzlaşmacıyımdır. Oyuncu olarak ise kırılgan ve ilgi bekleyen de bir tarafım var.

Sizi üzen durumlardan, olumsuz duygulardan nasıl sıyrılırsınız?
Kendi kendime yaşarım, üzülür, sinirlenir bazen kendimi harap ederim. Ama sonra sakinleşirim. Mutlaka hayatımdaki önemli kişilerden biriyle paylaşıp, durulurum.

Anne olmak ruh dengenizde ne gibi değişikliklere sebep oldu?
Öncelikler değişti, beklentiler değişti. Her şey önce Ali için… Ali ile birlikte ne yapabiliriz, daha ne paylaşabiliriz düşüncesi hakim oldu. Onunla olduğum zamanlar ruhumun en huzurlu olduğu zamanlar.

Sık sık “Seni seviyorum” der misiniz?
Evet, derim.

Her insanın bu hayata gelmesinin bir nedeni olduğu fikri size yakın mı? Sizce sizin göreviniz ne?
Herkesin kendisi ya da bir başkası için, tamamen göreceli bir farkı var mutlaka. Ben herhalde pek çok karakteri ayna gibi yansıtmak için geldim öncelikle. Bir de Ali’yi dünyaya getirmek için.

Uğurunuz var mı? Yanınızdan ayırmadığınız bir eşya, mutlaka yaptığınız bir ritüel…
Evlilik yüzüğümü çıkarmam.

Peki evinizde özel köşeleriniz var mı; kendinizi daha rahat hissettiğiniz… Orada neler hisseder, neler yaparsınız?
Evim genel olarak huzur mekanım benim. Evin her köşesini çok severek ve düşünüp, özenle seçerek organize ettim. Mutfakta kahvaltı masasında günü planlamak da çok kıymetli, salonda oğlum ve eşimle maç izlemek de, bahçede dostlarımı ağırlamak da…

“Bu ruha sahip olduğum için oyuncuyum sanırım. Başka bir şey olmazdım, olamazdım. Demet, Demet’in kaydettiği pek çok karakteri belirli dönemler için, belirli projelerde hayata geçirerek ‘Demet Akbağ’a can veriyor.”


Pozitif Dergisi 2014/04

Yorum Ekle