Röportaj

Dinleyin! Renkler konuşuyor…

Renk gözümüzün retinasından başlayan ve beynimize kadar devam eden kısa fakat rengarenk yani gökkuşagı yelpazesindeki renkli yolculuktur. Bu renkli yolculuk gerçekte psikolojik ve fizyolojik dengeyi sağlar. Sağlıktan aşk hayatına her konuda renklerin size söyleyeceği çok şey var. Renklerin şifresini onu çözen bir isimden Aydan Öztürkatalay’dan öğrendik.

Yazı: Melda TUNÇEL

Renklerin desteği ile bağışıklık sistemimiz güçleniyor, auramız genişliyor ve olumsuzlukların bizi etkilemesi engelleniyor. Ruhsal ve duygusal anlamda yenileniyoruz, özgüvenimiz artıyor. Psikolojik kökenli hastalıklar, depresyon ve stres ile baş edebiliyoruz. Mevcut hastalıkların tıbbi tedavisinde de renklerin onarıcı ve destekleyici etkisi söz konusu. Renkler, vücudumuza zarar veren toksinlerden arınmamıza, uykusuzluk ve cinsel problemlerin çözülmesine de yardımcı oluyor. Renklerin şifresini, renk dili ile söylemek istediklerini, sevgi ve aşk ilişkisindeki, iş ve sosyal hayattaki yerini, sağlığımız üzerine etkilerini aslen kimya mühendisi olan Renk ve Enerji Uzmanı Aydan Öztürkatalay ile konuştuk.

Renk ve insanlar arasındaki enerjisel ilişki nedir ?
Renkler; beslenmeden sağlığımıza, kilo vermeden yapacağımız iş görüşmesine, uykusuzluktan derin uykuya, konsantrasyon ve odaklanma konularına, elektromanyatik alanlardaki kirlilikten sınavdaki başarıya hatta trafik kazalarında kullandığımız aracın rengine kadar bizi etkisi altına alıyor. Sağlığımız, mutluluğumuz ve başarımız için renklerin kullanımı, yapılan tüm bilimsel araştırmalar tarafından da önemli destek görüyor.

Renk ve doğa arasında enerjisel ilişki var mı?
Bakmaya doyamadığımız yemyeşil ağaçlar, ruhumuzu aydınlatan masmavi bir gökyüzü, içimizi huzurla dolduran bembeyaz bulutlar, rengarek çiçekler, meyve ve sebzeler. Dünya Sağlık Örgütü her gün beş öğün sebze ve meyve yememizi tavsiye ederken onların içinde bulunan vitamin değerleri kadar, renklerinde saklı enerjisel yapı ile de bize önerilerde bulunuyor. Bununla beraber yapılan araştırmalar gökkuşağı tarzı beslenmeyi sağlık iksiri olarak görüyor. Sebzeler ve meyveler renklerini güneşten gelen ışığı yansıtmayla aldığından, içlerinde barındırdıkları besleyici depo her birinin farklı atom yapısı ile yaşamımıza enerji katıyor.

Renklerin, rahatsızlıkların tedavisi konusundaki desteği nasıl oluyor?
Örneğin kırmızı renk, beyinde korku merkezlerini uyarıp cesaretlendirdiği için kırmızı bardak kullanımı çok önemli. Kırmızı bardak kullanımı içeceklerimizi yudumlamamıza sınır getiriyor. Bu yüzden vücudumuzun yüzde 70’ini içeren ve beden sağlığının en çok ihtiyacı olan suyu kırmızı dışındaki bardaklarda, diğer keyif veren içecekleri ise kırmızı bardakta tüketmek doğru olabilir.

Aşkın rengi nedir? Kına gecesinde kırmızı, düğünde beyaz giymenin renk enerjisi ile ilişkisi var mı?
Elektromanyetik dalgalar atomlarımızdan yayılan titreşimlerle bedenimizdeki kimyasal işlemleri belirliyor. İki farklı insan bir araya geldiği zaman elektromanyetik kodları birbirlerini okuyor ve o kodlar uyuşursa da aşk başlıyor, aşk frekans yükselttiği için tutkunun rengi kırmızı aşkın da rengi oluyor böylece. Geleneklerimizde kına gününde kırmızı tercih edilir çünkü seven ve aşık olan bir yürek cesurdur. Mutlu bir yuva ve başlangıca teşvik rengi olarak kırmızı aşk rengi olduğu için kullanılır. Gelinlik için ise tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tercih beyazdır. Sadelik ve saflığı simgeler, aynı zamanda da katışıksız mutluluk anlamındadır. Renk seçimlerinde ülke gelenekleri ve adetler önemli rol oynar. Mesela Japonya’da mutluluğun rengi siyahtır, renk ile birlikte katılan anlam o rengin algısını ve enerjisini bu şekilde de destekler.

dinleyin-renkler-konusuyor-2İş hayatındaki koyu renk tercihi neyin ifadesi?
Genel olarak insanların hepsini bir renk ve sınırları olmayan gökkuşağı olarak ele almalıyız. İnsanların giyimlerinde en önem verdiğim, rengarenk giyinmeleri değil ahenk ve uyum içinde olmalarıdır. Kendine güvenen ve seven insan bana göre renklerden uzak kalamaz. Zaten bunu elektromanyetik alanı da kaldırmaz. İşe giderken takım elbiseleri koyu renk olabilir ama itici güç veren aksesuarları, ruj, kravat, fular, kol düğmesi vb renkli olmalıdır. Aslında giydiğiniz giysi sizin taşıdığınız enerjiyi belirliyor. Renk bir yansımanın sonucudur. Ben sarı bir ceket giyersem üzerimde tüm sarı dalga boylarını size gönderirim, diğer tüm dalga boylarını tutarım. Giyimde üstte tutulan bir enerji olduğu için de enerjimi belirler ve hareketlerime yön verir. Bazı giysilerinizi giydiğiniz zaman kendinizi çok rahat hissedersiniz. Bazı giysilerinizde ise hemen çıkartıp rahatlamak istersiniz, tüm bunlar taşıdığınız renk titreşim enerjisinden kaynaklanıyor. Örneğin bir iş görüşmesine giderken koyu renkli bir takım elbise giyebilirsiniz ama aksesuar olarak kırmızı bir obje seçmek, sizin seçilme şansınızı arttırır. Gözdeki koni reseptörler ilk önce kırmızıyı görür böylece rakipleriniz arasından kolayca sıyrılırsınız. İş dünyasında da iş adamları genel olarak lacivert takım elbise ve renkli kravat tercih eder. Lacivert, takım elbise ile dalga boyu olarak sağla sol beyin yarım küresi arasında otorite sağladığı için, düşüncelerinizde de otorite sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Lacivert titreşim duygularınızı düşüncelerinizden uzaklaştırır. Bu arada iş dünyasına değinmişken, toplantı masalarının şekline de değinmek isterim. Toplantı masalarının oval ya da yuvarlak olması tavsiye edilir. Çünkü yuvarlak ve oval masalar beyinde korku merkezlerini uyarmaz. Oysa uzun dikdörtgen masalar beyinde korku merkezlerini uyarır ve uzun kenarlar tartışmalara yol açar. Kenarlar ne kadar uzarsa tartışmalar o kadar uzayacaktır.

Üniformaların genelde koyu tonlarla başlayan yeşil- siyah, beyaz-lacivertten olması neyi anlatıyor ?
Doğanın rengi olan yeşil renk, ordu mensuplarında haki tonlarında kullanılır ve askeri yeşil diye adlandırılır. Yeşil renk, çevreye adaptasyonu güçlendirdiği gibi kamuflaj olarak da en doğru seçimdir. Yeşil renk dalga boyu olarak doğada bütünlük oluşturuyor, aynı çatı altında toplayarak ekip ruhu, takım duygusu yaratıyor ve gücün dengelenmesini sağlıyor. Emniyet teşkilatının ve zabıtanın üniforması lacivert renklidir. Saygı ve itibar kazandıran bu renk aynı zamanda otorite ve ciddiyet oluşturuyor. Başkalarının da sorumluluğunu alma bilincinde olduğu ifadesini veren lacivert üniforma, içinde beyaz ile kullanıldığında açıklık, dürüstlük ve güveni, mutluluk veren huzuru temsil ediyor. Yine doktorların ve sağlık personelinin kullandığı beyaz önlükler aynı anlamı destekliyor.

Fazla kilolu kişilerin koyu renk tercih etmesinin ardında ne var?
Kilosu idealinin üzerinde olan kişiler koyu renklerin arkasına sığınarak kendilerini daha rahat ve görünmez yapma çabasına girer. Oysa, hiçbir koyu renk kıyafet onları olduğundan daha zayıf göstermediği gibi tarzlarını da silebilir. O yüzden kilolu kişiler tüm renkleri; kişilikleri ve tarzları ile bütünleştirerek ahenk içinde kullanmalı, koyu renk tercih ettiklerinde bile renkli aksesuarlarla desteklemelidir. Bu tarz renkli bir giyim; onları mutlu, üretken ve daha özgüvenli yapacaktır.

Sektör renkleri nedir? Nasıl olmalıdır?
Kırmızı iştah açıcı özelliği ve başlangıç desteği ile özellikle gıda sektöründe fast food mekanlarda sıklıkla kullanılır.
Otomotiv sektöründe ilk çıkan arabalar kırmızı renktir, heyecanı arttırıp, dikkat çeksin, hafızada hemen yer etsin ve satışı desteklesin diye kırmızı renk seçilir.
Pastane ve fırınlar genel olarak turuncu renklidir. Hem iştahı hem de lezzeti desteklediği için de tat alma duyusunun rengidir, aynı zamanda mutluluğu simgeler.
Süt ve süt ürünlerinin ambalajlarında yeşil renk ağırlıklıdır. Verdiği bu renk mesajı ile “Enerjik olarak doğalım, doğal üretimden geçtim” enerjisini içinde taşır.
Diyet ürünlerinde genelde gri renk kullanılır çünkü enerjik olarak “Benim enerjim ve kalorim yok” diyerek kendini arka plana atar.
Emlakçılar için sarı renk kullanılması uygundur çünkü kişilere seçme özgürlüğü ve yuva enerjisi verir.
Kahverengi masa ve sandalye fast food’ların vazgeçilmezi, çünkü hareketlerinizi hızlandırarak fazla oturmadan sizi yollamayı hedeflemektedirler.

GÖKKUŞAĞI BESLENME NEDIR VE NEYE IYI GELIR ?
Gökkuşağı beslenme fitokimyasal bazlı beslenme olup altı gruptan oluşuyor. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor ve açık beyaz yeşil fitokimyasallı gıda gruplarıdır.

Kırmızı
Domates, kiraz, karpuz, kırmızı biber gibi besin grubudur. Aslında en önemli fitokimyasal burada likopendir. Likopen idrar yollarını ve hafızayı korur, prostat kanserinin tedavisinde etkilidir. Bol bol tüketilmesi sağlık için son derece önemli ve değerlidir.

Turuncu
Portakal, mandalina, havuç, tatlı kabak gibi besin gruplarıdır. Bunlar alfa beta karoten içerir. Ana arterlerin kalınlaşmasını engellerken, damar sağlığımızı korur.

Sarı
Mısır, ananas, limon, armut gibi besin gruplarıdır. Bunlar beta karoten içerir, gerçek sarı renktir. C vitamini açısından yüksek olup, bağışıklık sistemimizi korurken, A vitamini seviyelerinde de önemli rol oynarlar.

Yeşil
Ispanak, bezelye, brokoli, maydanoz gibi besin gruplarıdır. İçerdiği fitokimyasallar bakımından gözümüzün retinasına gelen sert mavi dalga boylarını kırarak erken yaşlanmayla oluşacak körlüğü engelleyerek göz sağlığını korurlar. Göz hücrelerinin bozulmasını engellerken, kalp sağlığına da önemli ölçüde destek verirler.

Mavi-Mor
İncir, patlıcan, mürdüm eriği, yaban mersini gibi besin gruplarıdır. Bitkiye, sebzeye ya da meyveye mavi-mor rengi veren fenoldür. Fenol ise vücudumuzda iltihaplanmaya neden olan enzimleri engeller. Dolayısıyla bizi kanserden koruyan bu gıdalardan özellikle yaban mersini, her yaş grubu tarafından bol bol yenmelidir.

Açık yeşil beyaz
Lahana, soğan, sarımsak, pırasa, kereviz gibi besin gruplarıdır. Soğan ve sarımsakta alisin bulunur. Doğal olarak tansiyon dengeleyici, kolesterol düşürücüdür ve şeker seviyeleri üzerinde etkilidir. Ayrıca IQ seviyelerini artıran mucize besin kereviz ve pırasa çocuklar başta olmak üzere her yaş grubu tarafından bol tercih edilmelidir. Gökkuşağı beslenme ile her öğün sağlıklı sofralar kurmak mümkün. Özellikle rengarenk salatalar, bol limonlu ve bir çorba kaşığı sirkeli salata sosları herkes için lezzetli olduğu kadar sağlıklıdır.

Hangi renk nasıl bir etki yaratıyor ?
KIRMIZI: Psikolojik olarak enerjiyi ısıtır, fizyolojik olarak adrenalin salgılatır ve enerji yükseltir.
TURUNCU: Psikolojik etkisi keyif verir ve neşeyi artırarak kahkahayı yükseltir. Fizyolojik olarak ise sindirim sistemini çalıştırır, bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlığa iyi gelir.
SARI: Psikolojik olarak mutlu eder, fizyolojik olarak sinirleri yatıştırır, konsantrasyonu artırır.
YEŞİL: Psikolojik olarak denge ve huzur sağlar. Fizyolojik olarak kalbe ve akciğerlere iyi gelir.
MAVİ: Psikolojik olarak sakinleştirir, tıbben aspirin rengini ifade eder. Fizyolojik olarak tansiyonu düşürücü etkisi var.
ÇİVİT MAVİ: Psikolojik olarak otorite sağlar, fizyolojik olarak iştahı kapatır.
MOR: Psikolojik olarak pozitif yükleme yapar. Fizyolojik olarak uykusuzluğa iyi gelir, iştahı azaltır.

Renkleri sağlık, aşk ve sosyal hayatımızda nasıl kullanmalıyız?
KIRMIZI
Başlangıca teşvik rengidir, cesaret aşılar, aktif satış yapan insanların taşıması gerekir. Fizyolojik olarak adrenalin salgıladığı için kalp atışlarını hızlandırır. Aşkın ve tutkunun rengi olduğu için ilişkileri özellikle evlilikleri onarıcı ve kurtarıcıdır.

TURUNCU
Azalan enerjiyi çoğaltır, sosyalleştirir. Espri anlayışını yükselterek bulunulan ortamda duygulara yeniden yön verir. Pozitif görüş açısını benimsetir, keyif ve zevk katan enerji yapısı ile sizi daha güleryüzlü ve şen gösterir. Sıkıcı olacağını düşündüğünüz mekanlarda kullanmanız son derece olumlu etki katacaktır.

SARI
Mutluluğun rengidir. Sinirleri yatıştırırken, morali yükseltir. Umudun rengi olduğu kadar zekayı da temsil eder. Hafiflik ve rahatlık hissi ile birlikte alçakgönüllülük, özgüven, seçme özgürlüğü sunar. Zihin faliyetlerini arttırdığı için özellikle sarı duvar boyaları sınava girecek kişilerde konsantrasyonu arttırır, mutlu olarak öğrendiği için de kolay unutmaz. Çocuk odalarına, okul duvarlarına uygulanması olumlu sonuçlar getirir.

YEŞİL
Evrensel sevgi rengidir ve kırık kalpleri onarır. Affetme, bağışlama, özür dileme, kabul etme, onaylama duygularını olumlu etkiler. Denge ve huzur sağlarken güven verir. Yeşil renge bakan, gören kişinin gözünde tonik etkisi yaratır.

MAVİ
Rahatlatıcı ve huzur etkisi vardır. Tansiyonu düşürdüğü gibi, ağrı ve sancıları da olumlu etkiler. Yalnızlık ve çaresizlğin ilacı mavi renktedir. Barışçıl duygular, birleştirici etkiler sağlar, uyku sorunlarını düzenlerken, sinir katsayısını azaltır.

ÇİVİT MAVİ
Gerçeklik ve aklın rengi olan çivit mavi, melankolik duygulardan uzaklaşmamızı sağlar. Endişe ve kaygıları temizler, soğukkanlılığı korumaya yardımcı olurken alkıl süzgecinden geçirmeye destek verir. Bilgi, birikim ve dirayet sağlamasının yanında, diğer bir harika özellik olarak iştah kapattığı için, kilo problemi olanların çivit mavisine mutfaklarında yer vermeleri önerilir.

MOR
Pozitif yükleme rengi olan mor, yaratıcılığı, üretkenliği daha yüksek boyuta taşır. Uyku düzenleyici hormonlar üzerinde etkilidir, o yüzden yatak odalarında, yatak çarşaflarında kullanılması huzur ve dinginlik katar. İştahı azaltan diğer bir renk de mor olduğu için yine yemek alanlarında kullanılabilir. Mor, ruhun rengini ve güzelliğini temsil ettiği için, asabiyeti azaltarak egoları kaldırır ve şiddeti alır.

Pozitif Dergisi 2013/03

Yorum Ekle